وبلاگ

سیستم گردش آب استخر و عوامل موثر بر آن

سیستم گردش آب استخر

سیستم گردش آب استخر متشکل از تجهیزات و قطعات مختلفی می‌باشد که نه تنها وظیفه گردش آب در مدار را برعهده دارد بلکه تصفیه آب استخر نیز از وظایف آن بشمار می‌رود.برای آشنایی هرچه بیشتر با این سیستم با ما در فروشگاه آبیکو در ادامه این مطلب همراه باشید. همچنین این سیستم برای به گردش در آوردن آب در جکوزی نیز کاربرد دارد. از آنجایی که حفظ ایمنی و تامین سلامت شناگران از اهمیت بالایی برخوردار است، بکارگیری سیستم‌های گردش آب کارآمد و مناسب برای تمامی استخرها ضروری است. با توجه به اهمیت این سیستم در ادامه این مطلب به بررسی عوامل موثر در عمل گردش آب استخر می‌پردازیم.

قطعات و بخش‌های سیستم گردش آب استخر

سیستم گردش آب جکوزی و استخر شامل قطعات و بخش‌های زیر می‌باشد:

دسته‌بندی استخرها از نظر تامین، تعویض و گردش آب

استخرها از نظر تامین، تعویض و سیستم گردش آب به سه دسته استخرهای راکد، با جریان آب گذرا و با سیستم گردش آب مدار بسته تقسیم بندی می‌شوند.

 • استخرهای راکد

استخرهای راکد، شبیه مخزنی بدون گردش آب و فیلتر می‌باشند. در این استخرها تا زمانیکه کیفیت و خلوص آب در حد قابل قبول باشد، از آب آن استفاده می‌شود و بعد از کثیف شدن تمام آب با آب تازه جایگزین می‌شود. در حال حاضر استفاده از استخرهای راکد بطور کامل منسوخ شده است.

 • استخرهای با جریان آب گذرا

استخرها با جریان آب گذرا از نظر وضعیت سیستم گردش آب جزء ساده‌ترین انواع استخرها می‌باشند. در این استخرها آب مورد نیاز از منابعی نظیر رودخانه، دریاچه، برکه یا چشمه‌های آب تامین می‌شود و آب موجود به صورت مداوم با آب تازه که از منابع مذکور تامین می‌گردد، تعویض می‌شود. این روش به دلیل استفاده از لوله‌کشی شهری و مصرف زیاد آب متداول نیست و در بسیاری از آیین‌نامه‌هی محلی استفاده از این روش برای تعویض آب استخر غیرمجاز است.

 • استخرهای با سیستم گردش آب مدار بسته

هدف از گردش آب در استخرها این است که آب فیلتر، تصفیه و ضدعفونی شده با اطمینان به همه قسمت‌های استخر برسد و آب آلوده به شیوه صحیح و اصولی از آن تخلیه شود. دستیابی به این هدف نیازمند درکی صحیح از الگوی گردش آب استخر می‌باشد. الگوهای گردش آب تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر عمق، حجم و شکل استخر هستند. لازم به ذکر است نوع کاربری استخر و تجهیزات بکار رفته در آن همانند تجهیزات تولید موج، تجهیزات متلاطم‌سازی آب و غیره نیز تاثیر زیادی بر الگوی جریان آب دارند.

متداول‌ترین روش برای به گردش درآوردن آب مدار بسته استخر

متداول‌ترین روشی که در بیشتر استخرها برای سیستم گردش آب مورد استفاد ه قرار می‌گیرد، ایجاد جریان آب با استفاده از پمپ و شبکه لوله‌کشی می‌باشد. در این روش استخر باید دارای ورودی و خروجی مناسب در کاسه استخر باشد. همچنین برای جبران آب تلف شده باید آب تازه به مدار تزریق شود. در این روش گردش موثر آب با توجه به تمام جنبه ‌های طراحی شامل:

 • میزان اتلاف آب های سطحی
 • موقعیت و تعداد لوله های ورودی و خروجی آب
 • پمپ های گردش آب
 • نرخ جریان آب در خطوط لوله
 • نرخ تعویض آب
 • شبکه لوله کشی

مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم گردش آب مدار بسته علاوه بر ایجاد جریان مناسب آب، از متداول‌ترین روش‌های پاکسازی و تعویض آب استخر می‌باشد. زیرا در این روش هیچ فضای مرده‌ای در استخر ایجاد نمی‌شود و آب در هیچ قسمتی از کاسه استخر راکد نمی‌ماند.

فرآیند سیستم گردش آب مدار بسته استخر

جریان آب درون سیستم لوله‌کشی توسط پمپ یا همان موتور انجام می‌گردد. آب استخر بعد از عبور از پمپ ابتدا از فیلتر و سپس از گرمکن عبور می‌کند. آب در مقطع گرمکن به دمای مورد نظر می‌رسد و در انتها مجددا به استخر باز می‌گردد. در صورت وجود جکوزی در کنار استخر عموما شیر سه رتهه‌ای در خط لوله قرار می‌گیرد. به این ترتیب جریان آب مورد نیاز استخر و جکوزی متناسب توزیع می‌گردد.

عوامل موثر در عملکرد سیستم گردش آب استخر

طراحی مدار گردش آب در هر استخر براساس اندازه، شکل و کاربری استخر انجام می‌شود. در ادامه مهم‌ترین عوامل موثر بر عملکرد مدار گردش آب اشاره شده است:

فیلتر شنی

نگهداری آب زلال و مناسب و در نظر گرفتن اصولی برای جلوگیری از کدر شدن و رشد جلبک در آب از مهم‌ترین بخش‌های ساخت استخر می‌باشد. حتی اگر مواد شیمیایی آب استخر در تعادل باشند در صورت عدم وجود سیستم گردش آب مناسب، در طولانی مدت مشکلاتی در زلال ماندن آب در طول زمان ایجاد می‌شود.

گردش مناسب آب و هدایت آن به سیستم فیلتراسیون، موجب جلوگیری از رکود آب و ایجاد جریان آب مناسب در استخر می‌گردد. به این ترتیب موجبات شفافیت و زلال ماندن دائمی آب استخر فراهم می‌شود.

موقعیت جت‌ها و دمنده‌ها

استخرها عموما دارای دو تا سه جت یا دمنده هستند. وظیفه این تجهیزات این است که آب را با فشار از طریق مدار گردش آب و عبور از فیلترها به استخر باز می‌گردانند. برای دستیابی به گردش(سیرکوله) آب موثر، توسط دمنده‌ها استخر آب در جهات مختلف قرار می‌گیرد و از یک سمت به استخر تزریق شده و از سمت دیگر توسط سیستم اسکیمر یا سرریز، به تصفیه‌خانه هدایت می‌شود. جهت گردش آب، تعیین موقعیت جت‌ها و اسکیمرها با توجه به شکل و نوع استخر طراحی می‌شود.

اما در حالت کلی توصیه می‌شود جت‌ها(دمنده‌ها) در بخش عمیق استخر و در مقابل اسکیمر تعبیه و جایگذاری شوند. به این ترتیب آب بخش‌های عمیق هم به گردش درآمده و جریان آب به درستی برقرار می‌شود.

بررسی مناطق مرده یا نقاط کــور

شاید تصور کنید با تعیین دقیق محل جت ها(دمنده ها) و اسکیمرها گردش آب به خوبی انجام می‌شود. اما باید به شما بگوییم نباید نقاط مرده یا کور استخر را فراموش کنید، زیرا در این بخش‌ها گردش و سیرکولاسیون به خوبی انجام نمی‌شود. نقاط مرده یا کور استخر عبارتند از :

 • نقاط در مجاورت اسکیمرها و لوله‌های بازگشتی
 • پشت پلکان‌ها
 • گوشه‌ها و زوایای استخرهای مستطیل شکل
 • بخش مرکزی استخرهای گرد و یا بیضی شکل
 • نیمه پایین استخرهایی که فاقد سیستم تخلیه مرکزی و کف کش هستند

برای برقراری گردش مناسب آب در نقاط کور باید جت‌ها(دمنده ها) متمایل به سمت کف استخر قرار گیرند و از کف شورها یا جت‌های چرخشی 360 درجه استفاده شود.

نظافت و سرویس منظم استخر

یکی از عوامل موثر بر سیستم گردش آب استخر نظافت منظم می‌باشد. با استفاده از یک فرچه باید نقاط مختلف استخر، بویژه نقاط کور و مرده، تمامی کثیفی‌ها و جلبک‌ها و آلاینده‌ها چسبیده به دیوارها و نقاطی که در جریان آب کمتر قرار دارند پاکسازی شوند. برای نظافت استخر می‌توان از پمپ‌های وکیوم، جاروهای دستی یا جارو استخر اتوماتیک استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *