نحوه محاسبه مخزن بالانس در استخرهای سرریزی

نحوه محاسبه مخزن بالانس در استخرهای سرریزی

برای بازگشت آب به سمت تصفیه خانه باید شرایطی فراهم شود که چربی‌ها و آلودگی‌های روی سطح آب به طرف فیلتر تصفیه استخر هدایت شوند. برای انجام این کار کنار استخر و جکوزی، اسکیمر نصب می‌شود. در صورتی که ابعاد تصفیه خانه به گونه‌ای باشد که بتوان در آن مخزن بالانس قرار داد، بهتر است از روش سرریزی به منظور تصفیه سطحی و برگشت آب استفاده کرد. به منبع بالانس، تنظیم کننده سطح آب یا لول رگولاتور نیز گفته می‌شود که در ادامه این مطلب فروشگاه آبیکو قصد داریم شما را با نحوه محاسبه این مخزن آشنا کنیم.

اجرای روش سرریزی برای استخر

جهت اجرای روش سرریزی باید برای استخر و جکوزی یک مخزن بالانس یا منبع تعادلی در نظر گرفته شود. همیشه باید بخشی از این مخزن پر و بخش دیگر آن خالی باشد تا با ورود افراد به داخل استخر آب اضافی حاصل از وزن افراد به این بخش خالی وارد شود.

در تصفیه خانه استخر باید برای این منبع فضای کافی در نظر گرفته شود، زیرا مخزن بالانس ابعاد بزرگی دارد و حتما باید پایین‌تر از لبه استخر قرار گیرد تا آب سرریز استخر بتواند خود به خود وارد آن شود.

سه عامل مهم برای اجرای سیستم مخزن بالانس

برای آنکه در هر شرایط عملیاتی آب استخر و جکوزی در سطح مطلوبی باقی بماند، باید سیستم استخر دارای منبع تعادل باشد که در اجرای آن سه عامل مهم باید در نظر گرفته شوند:

  1. شیرجه شناگران و جابجا شدن میزان آب با توجه به حجم بدن شناگران
  2. حجم آب مصرفی از استخر برای بک واش فیلترها
  3. سیستم هیدرولیک استخر

محاسبه مخزن بالانس استخر

بری محاسبه این منبع باید دو بخش مهم در نظر گرفته شوند:

  1. بخش خالی منبع تعادل
  2. بخشی از مخزن که همیشه پر است

محاسبه بخش خالی منبع تعادل

بخش خالی مخرن بالانس باید برابر فضایی باشد که بدن افراد اشغال می‌کند و دو فرض اولیه در نظر گرفته می‌شود:

  1. چگالی بدن انسان برابر چگالی آب است.
  2. یک کیلوگرم آب برابر یک لیتر آب است.

باتوجه به این دو فرض اولیه اگر بدانیم در بدترین حالت چند نفر در استخر هستند، می‌توان از وزن حدودی افراد استفاده کرد و آنرا برابر حجم بدن آنها در نظر گرفت که به صورت زیر محاسبه می‌شود:

حجم خالی منبع تعادل = تعداد حدودی افراد * وزن متوسط افراد

محاسبه بخش همیشه پر مخزن بالانس

این بخش منبع تعادل در هر حالتی باید آب داشته باشد تا از ورود هوا به پمپ تصفیه استخر جلوگیری کند. در حالت فعالیت معمولی چنانچه 10 درصد منبع، آب داشته باشد مشکلی ایجاد نخواهد شد. اما زمانی که فیلتر بک واش می‌شود، مقداری از آب استخر به فاضلاب فرستاده می‌شود که در این حالت سطح منبع بالانس کاهش می‌یابد.

بخش پر منبع تعادل باید به گونه‌ای باشد که در هنگام بک واش خالی نشود. پس برای محاسبه بخش پر این منبع باید دبی محاسبه شده برای پمپ تصفیه و مدت زمان یک بک واش کامل را بدانید. مدت زمان لازم برای بک واش را تقریبا 10 دقیقه در نظر بگیرید و واحد دبی بدست آمده را به m3/hr تبدیل کنید.

حجم آب بک واش (حجم پر منبع) =  دبی پمپ تصفیه استخر * مدت زمان بک واش

عدد حاصل برای بک واش همان حجم بخش همیشه پر مخزن بالانس می‌باشد و برای جلوگیری از هوا گرفتن پمپ تصفیه استخر باید 20 درصد به مقدار بدست آمده اضافه کنید تا میزان همیشه پر منبع حاصل گردد:

حجم کل منبع بالانس = حجم قسمت خالی + حجم قسمت پر

معیارهای طراحی منبع بالانی برای استخرهای سرریزی

  1. حداکثر سطح آب در مخزن بالانس باید دقیقا زیر کانال سرریز اطراف استخر باشد.
  2. سطح عملکرد طبیعی در زمان عدم حضور شناگران در استخر و هنگامی که سیستم آب سرریز با حداکثر عملکرد خود کار می‌کند، تقریبا 50 تا 80 درصد ارتفاع یا سطح کلی منبع را تشکیل می‌دهد. بنابراین همیشه باید در نظر داشته باشیم بین 30 تا 50 درصد از حجم مخزن زمانی که شناگر در آب نیست خالی باشد.
  3. حداقل سطح آب در منبع باید به نحوی در نظر گرفته شود که آب مورد نیاز برای بک واش فیلترها همیشه در مخزن وجود داشته باشد. همچنین باید از خالی یا خشک کار نکردن پمپ‌های سیرکوله اطمینان حاصل نمایید.

موارد ایمنی جانبی استخرهای سرریزی

نصب سنسورهای کنترل سطح مخزن بالانس به منظور جلوگیری از افزایش میزان آب makeup و سررسز شدن آب از مخزن.

با وجود شیر کنترلی اتوماتیک در ورودی خط مکش مخزن به طرف پمپ مکش اگر سطح آب از حداقل سطح مخزن پایین‌تر باشد، می‌توان برای جلوگیری از ایجاد خلاء در خط مکش پمپ، بطور اتوماتیک شیر را قطع کرد و ورودی آب از مخزن تعادل به پمپ سیرکوله را بست.

با وجود سنسور کنترل می‌توان مقدار آب خارج شده از لوله مکش در منبع بالانس را کنترل کرد. به این معنی که اگر آب در مخزن به ماکسیمم برسد، شیر خروجی آب از مخزن بالانس به سمت پمپ کاملاً باز می‌شود.

مخزن تعادل باید به عنوان بخشی از سازه استخر از بتن ساخته شود.

مخزن باید دارای ارتفاع داخلی 2 متر بوده و دسترسی از محیط اطراف استخر نباید کمتر از 1.5 متر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *