وبلاگ

نکات مهم نگهداری آب استخر

نکات مهم نگهداری آب استخر

نگهداری از استخر شنا بطور صحیح و اصولی نقش چشمگیری روی حفظ کیفیت آب دارد و موجب می گردد استخر در مدت استفاده تمیز بوده و مشکلی را تجربه نکند. اما برخی صاحبان استخرها با وجود استفاده از تجهیزات و تاسیسات پیشرفته و گران قیمت، در نگهداری از استخر با مشکلاتی مواجه می شوند که ناخواسته باعث کاهش کیفیت آب استخر و نارضایتی مشتریان می گردد. در این مطلب از فروشگاه آبیکو به معرفی چند مورد از مهم ترین اشتباهات در حفاظت از آب استخر می پردازیم.

۱- افزودن مستقیم شوک به آب استخر

شوک دهنده ها مواد شیمیایی و ضد عفونی کننده هستند که شامل ترکیبات کلر از جمله پودر کلر استخری یا قرص کلر استخری با غلظت بالا می باشند. خلوص بالای کلر موجب بروز اثرات منفی نظیر رنگ بری می باشد از این رو نباید به صورت مستقیم به آب استخر افزوده شود. مشکلاتی که در اثر افزودن مستقیم این ماده به وجود می آید شامل موارد زیر است:

 • تغییر رنگ لباس ها برای نمونه لباس های مشکی به صورتی و لباس های سفید به زرد تغییر رنگ می دهند.
 • در صورتی که استخر با وینیل آستر شده باشد، در حضور کلر با غلظت بالا به سادگی و به مرور زمان دچار خوردگی و آسیب می‌شود و موجب نشت آب از انواع استخر می‌گردد.

راه حل صحیح افزودن کلر به آب جهت نگهداری از استخر

ابتدا کلر را در سطلی از آب حل کرده و سپس وارد آب استخر کنید. این کار موجب می‌شود کلر به صورت یکنواخت در آب حل شده و به دیواره ها، آستری و کف استخر آسیب وارد نگردد.

در نگهداری از استخر در نظر داشته باشید همیشه باید مواد شیمیایی به آب اضافه گردد و به هیچ عنوان آب را به مواد شیمیایی اضافه نکنید.

پیش از افزودن شوک، برای جلوگیری از پاشش احتمالی مواد شیمیایی، ابتدا سطل را از آب پر کنید.

آب گرم موجب حل شدن راحت تر شوک در آب می شود. با وجود اینکه این کار صدای ترسناکی ایجاد می نماید اما خطر کمتری نسبت به استشمام بخار کلر دارد. فراموش نشود هنگام آماده سازی محلول شوک در آب، از عینک محافظ، ماسک شیمیایی و دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده نمایید.

توجه نمایید که در صورت تزریق کلر از محل مکش اسکیمر باشد، سبب افزایش غلظت کلر شده و وارد پمپ و فیلتر می‌گردد، در نتیجه کلیه تاسیسات تصفیه خانه آسیب خواهد دید.

در استخرهای سرریز، باید سعی کنیم شوک کلر را به وسط استخر اضافه کنیم چراکه دهش از کف و از دیواره‌ها انجام می‌شود.

۲- صرف نظر کردن از بُرس ‏زدن استخر درنگهداری از استخر

با وجود آنکه مسئولان استخر همیشه در تلاشند تا آشغال ها و مواد اضافی را از کف و محیط استخر جمع آوری کنند و با تمیز کردن سطوح مانع تجمع لجن و آلودگی گردند اما برخی در نگهداری از استخر، سطوح را برس نمی زنند یا اینکه بطور صحیح این فرایند را انجام نمی دهند. غافل از اینکه برس زنی نقش موثری در تمیزتر کردن سطوح و داخل استخر دارد، از رشد جلبک نیز جلوگیری می کند. پس توصیه می کنیم بعد از جارو زنی دستی یا خودکار، به روشی صحیح از برس زنی استفاده کنید.

جاروی استخری دستی و اتوماتیک

نکات اساسی در برس زنی

ابتدا استخر را بطور صحیح جارو بزنید سپس با استفاده از برس محل های زیر را بطور صحیح برس بزنید:

 • پشت نردبان یا پله استخر
 • اطراف نازل‌های دیواری استخر
 • داخل گاترها
 • اطراف چراغ‌های استخر
 • گوشه‌های و کنج‌های استخر
 • بخش‌هایی از دیواره‌ی استخر که از آب بیرون

۳- استفاده از جارو رباتیک استخر برای استخرهایی که جلبک دارند!

در نگهداری از استخر لازم است به این نکته توجه شود که در بسیاری از استخرها امکان ایجاد و رشد جلبک وجود دارد و باید برای زدودن آنها چاره ای اندیشید. از آنجایی که تمیز کردن و زدودن جلبک و آلودگی ها دشوار است برخی از صاحبان استخرها اقدام به خرید جارو های روباتیک می نمایند. با وجود اینکه این جاروها با دقت بالایی استخر را تمیز می کنند اما استفاده از این جاروها در استخرهایی که فاقد خزنده و جلبک است توصیه می شود. زیرا این جارو در اثر فشار، جلبک ها و سایر آلودگی ها توسط کیسه مشبک به سمت بالا می کشد  و موجب جا به جا شدن جلبک در استخر می گردد و این مواد را بطور کامل حذف نخواهد کرد. علاوه بر این موجب ورود این مواد به فضای داخلی ربات و مسدود شدن فیلترهای آن می شود.

راهکار تمیزکاری و نگهداری از استخر جلبک دار

برای تمیز کردن استخر باید از ضدجلبک‌ها استفاده نمود. وقتی جلبک‌ها از بین رفتند، می‌توان جلبک‌های از بین رفته را با جاروی استخری از کف استخر تمیز نمود.

۴- عدم توجه به سطح PH و سطح قلیایی آب در نگهداری استخر

از مهم ترین مراحل نگهداری از استخر، بررسی مقدار PH آب و برقراری تعادل آن می باشد. همانطور که از کلاس های علوم ابتدایی آموختیم میزان PH بیانگر سطح اسیدی و بازی بودن هر چیزی از جمله می باشد. عدد PH بین 0 تا 14 می بشد. در صورتی که PH آب استخر برابر 7 باشد به این معنا خواهد بود که آب استخر خنثی است، یعنی در این حالت آب نه بازی و نه اسیدی خواهد بود.

در صورتی که این عدد از 7 کمتر باشد نشان دهنده اسیدی بودن آب می باشد و در صورتی که PH آب از 7 بیشتر باشد آب استخر بازی خواهد بود. این درحالی است که PH چشم انسان حدودا نزدیک به 7.34 می باشد و این یعنی چشم انسان تقریبا خاصیت بازی دارد و به دلیل حساس بودن چشم باید PH آب استخر ها نزدیک به PH چشم انسان تنظیم گردد. از این رو توصیه می شود آب استخر PH برابر 7.4 تا 7.6 داشته باشد. علاوه بر این PH اسیدی به تجهیزات استخر نظیر تجهیزات زیر آسب می رساند:

 •  پمپ و فیلتر استخر
 •  آستری وینیل
 •  مبدل استخر
 •  جارو رباتیک استخر
 •  تغذیه‌کننده مواد شیمیایی
 •  تجهیزات تعمیر و نگهداری
 •  روکش خورشیدی

اسید خشک گاردکس GUARDEX

راهکار نگهداری از استخر در تنظیم PH

هر چیزی می‌تواند شیمی آب را تغییر دهد از این رو بهترین راهکار برای متعادل سازی خاصیت اسیدی و بازی آب استخر، آزمایش و اندازه گیری منظم و مرتب PH می باشد. به این ترتیب با استفاده از مواد افزایش دهنده یا کاهش دهنده میزان PH را تنظیم و متعادل نمایید.

توجه کنید که اگر یکبار افزایش عدد روی گیج داشتیم که برابر با 10 PSI می باشد، نشان دهنده زمان انجام بک واش است.

۵- شستشوی معکوس (Backwash) فیلتر استخر بیش از حد معمول

فیلتر های تصفیه استخر و جکوزی از جمله نمونه شنی یا دیاتومه کار فیلتراسیون آب را انجام می دهند و طی فرایند شستشوی معکوس (Backwash) به طور کامل شستشو داده می شوند. در این فرآیند آب به صورت معکوس وارد فیلتر می شوند و بستر فیلتر تمیز شده و موادی که درون فیلتر مسدود و محبوس شده اند خارج می شوند. اما دقت داشته باشید در انجام این کار نباید زیاده روی کنید زیرا یکی از اشتباهات رایج در نگهداری از استخر این است که زیاده روی در بک واش فیلترها موجب کاهش طول عمر ساختار فیلتراسیون شده و باعث هدر رفتن آب می شود.

راه کار نگهداری از فیلترهای استخر

 • همیشه به فشار نمایش داده شده توسط فشارسنج دقت نمایید. بلافاصله پس از بک واش فیلترهای استخر، فشار را یادداشت کنید.  بیشتر موارد این فشار عددی بین 10 الی 15 psi می باشد و به عنوان مبنایی برای عملکرد بهینه در نظر گرفته می شود.
 • شاید به نظر غیر منطقی باشد اما به هر اندازه که ذرات جذب شده توسط فیلتر زیاد باشد، فیلتر شما عملکرد بهتری خواهد داشت. اما اگر تجمع ذرات بیش از حد طبیعی باشند موجب ایجاد فشاری در حدود 20 تا 25 psi می شود که از میزان مبنا بیشتر بوده و دیگر مزیت محسوب نمی شود.
 • در صورتی که فشار فیلتر نسبت به فشار مبنا افزایش یابد، نشان دهنده وجود ذرات چسبنده اضافی در فیلتر می باشد و موجب بالا رفتن فشار می گردد که با انجام بک واش، فشار به حالت اولیه باز می گردد و فیلتر حداکثر کارایی خود را باز می یابد.

6.افزودن کلر توسط اسکیمر برای ایجاد شوک کلر

برخی اشتباهات نگهداری از استخر ممکن است به ظاهر کم اهمیت باشد اما مشکلات جدی در پی خواهد داشت که هزینه هایی برای صاحبان استخر به همراه دارد. یکی از این اشتباهات افزودن کلر توسط اسکیمر برای ایجاد شوک کلر می باشد که می تواند موجب ترکیدن سیستم فیلتر شود و توصیه می کنیم به هیچ عنوان انجام ندهید.

در اثر ترکیب شوک دی کلر (هیپوکلریت کلسیم) با کلر، گاز مهلکی ایجاد می شود. حال در صورت استفاده از دستگاه دوزینگ بعد از سیستم فیلتر و ورود مستقیم کلر درون اسکیمر برای ایجاد شوک، این دو ماده شیمیایی در فضای بسیار کوچکی ترکیب شده و موجب ترکیدن سیستم فیلتراسیون استخر می شوند.

راه کار نگهداری از استخر برای جلوگیری از ترکیدن سیستم فیلتراسیون

همیشه دقت داشته باشید شوک کلر را مطابق دستورالعمل شرکت سازنده و با استفاده از تجهیزات ایمنی مناسیب در آب استخر ایجاد نمایید.

7.ایجاد شوک کلر در طول روز

یکی از اشتباهاتی که در نگهداری از استخر روباز می شود ایجاد شوک کلر در طول روز است در حالی که طول روز زمان مناسبی برای ایجاد شوک کلر نمی باشد و بهتر است در طول روز و زمان تابش نور خورشید شوک کلر انجام نشود.

راه حل انجام شوک کلر برای استخر روباز

راهکار ارائه شده برای نگهداری از استخر روباز این است که فرآیند شوک کلر بعد از غروب آفتاب انجام گیرد. زیرا در این زمان اشعه فرابنفش خورشید وجود ندارد و تاثیر نامطلوب برجای نخواهد گذاشت.

8.تنظیم نکردن سختی کلسیم در آب استخر

برای شفافیت، تمیزی و ایمنی استخرهای شنا الزامی است سختی کلسیم تنظیم گردد. چرا که بالا بودن سختی آب موجب کدر شدن آب استخر می شود. از این رو در نگهداری از استخر تنظیم سختی آب اهمیت بالایی داشته و موجب افزایش طول عمر بخش های گوناگون استخر نظیر آستری وینیل، بتن، گچ، فایبر گلاس و فیلترها می گردد.

راهکار تنظیم سختی کلسیم آب استخر

برای نگهداری از استخر در این مورد کافیست با افزودن مواد تنظیم کننده سختی کلسیم، میزان سختی را در حد 180-250 ppm تنظیم نمایید. این ماده باید هنگام راه اندازی استخر به آب افزوده شود تا تا سختی کلسیم را به سطح مطلوب برساند. فراموش نشود که به دلیل عواملی نظیر تبخیر یا پایش آب میزان سختی آب افزایش می یابد از این رو ضروری است این میزان در طول فصل شنا بطور منظم بررسی گردد.

در مناطقی که سختی کلسیم آب اندک است و در نگهداری از استخر شوک هیپوکلریت کلسیم مورد استفاده قرار می گیرد، لازم است بعد از هر بار استفاده از این ماده، اندکی کلسیم به آب استخر افزوده شود. این کار در کنار نگهداری صحیح برای صاحبان استخر نیز مقرون به صرفه می باشد چراکه این کار علاوه بر ایجاد شوک موجب افزایش عمر تجهیزات استخر نیز می گردد.

9.در طول روز کمتر از 8 ساعت از فیلتر استخر استفاده شود.

در صورت خاموش بودن فیلتر، سیستم تصفیه استخر کار خود را بطور صحیح انجام نمی دهید و در امر نگهداری از استخر روشن بودن فیلتر ضروری است، زیرا به میزانی که فیلتر بیشتر روشن باشد، آلاینده ها و موجودات کمتری می توانند موجب آلودگی استخر شوند.

راهکار استفاده صحیح از فیلتر در نگهداری از استخر

باید در طول روز حداقل هشت ساعت فیلتر روشن بوده و از آن استفاده نمایید. البته بسته به ابعاد استخر، میزان استفاده شناگران از استخر، تعداد شناگران در طول روز و … میزان روشن بودن فیلتر بیشتر خواهد بود و باید به قدری روشن باشد که تمام آب از فیلتر عبور کرده و پالایش گردد.

10.بی توجهی به آزمایش هفتگی آب استخر

نگهداری از استخر حاوی لیستی از کارها و اقداماتی می باشد که لازم و ضروری است به طور روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه انجام پذیرد. یکی از مهم ترین این اقدامات آزمایش هفتگی آب می باشد و کمک می کند پیش از تبدیل شدن تغییرات شیمیایی آب به فاجعه ای بزرگ از آن جلوگیری شود.

راهکار آزمایش هفتگی آب استخر

لازم از است با استفاده از نوار آزمایش یا کیت آزمایش حداقل هفته ای یکبار آب استخر تست شود. همچنین برای نگهداری از استخر به صورت مطمئن تر بهتر است چند وقت یکبار برای اطلاع از جزئیات آب استخر، نمونه ای از آب را به آزمایشگاه ببرید. پارامترهایی که لازم است اندازه گیری شوند، شامل موارد زیر می باشند:

 • کلر آزاد
 • pH و آلکالینیتی
 • سختي كلسيم
 • اسيد سيانوريك (پايداركننده كلر)
 • ميزان نمك و مجموع جامدات محلول (TDS)
 • مس و آهن

موارد بالا از مولفه های اصلی آب یک استخر سالم و بهداشتی می باشند، اما نیاز نیست هر هفته آزمایش کامل روی همه موارد صورت گیرد، اما اندازه گیری آلکالینیتی، pH و كلر آزاد باید با دقت انجام گیرد.

11.بی توجهی به ورود به استخر با لباس بیرون

در نگهداری از استخر باید مانع ورود افراد با لباس بیرون به درون استخر شد چرا که ورود با لباس بیرون موجب افزودن مواد شیمایی، الیاف و سایر آلاینده ها به آب می شود. همچنین مواد شیمیایی درون آب استخر نیز ممکن است به لباس ها آسیب وارد گردد و موجب درهم ریختن رنگ لباس شما می شود. پس بهتر است پیش از ورود به استخر بطور کامل لباس خود را تعویض کرده و با لباس مناسب استخر وارد محیط و آب شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.