وبلاگ

هوشمندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر

هوشمندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر

هوشمندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر را که یکی از جدیدترین روش‌های نظارتی کیفیت آب استخر‌هاست و در حال پیشی گرفتن از روش‌های سنتی و کلاسیک می‌باشد را در این مطلب ار فروشگاه آبیکو مورد بررسی قرار داده ‌ایم. شرکت‌های زیادی با ساخت اپلیکیشن‌های متنوع، اسمارت‌ فون‌ها را مستقیما به سیستم فیلتراسیون استخر متصل می‌کنند و صاحبان استخرها را قادر می‌سازند فعالیت تجهیزات استخر را به سادگی با لمس چند دکمه کنترل نمایند. همچنین امکان محاسبات بر مبنای داده‌های واقعی را فراهم کرده و همه چیز را کنترل می‌نمایند.

با توجه به اینکه دنیای امروز در گسترش بوده و تکنولوژی‌های مدرن بیش از پیش به بخش‌های مختلف زندگی بشر وارد شده‌ است در این مقاله آبیکو تصمیم داریم در رابطه با سیستم هوشمند نظارت بر آب استخر مطالبی را ارائه نماییم.

موارد تحت پوشش هوشمندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر

نظارت و مانتورینگ بر کیفیت آب استخرها براساس نیاز افراد انجام می‌شود. برای نمونه اگر از استخر شخصی استفاده می‌کنید، روش‌های ساده‌تری برای نظارت بر کیفیت آب نیاز دارید اما اگر مالک استخر عمومی هستید نگهداری منظم و تنظیم شیمیایی به روش‌های سنتی اندکی زمان‌بر و دشوار است و استفاده از روش‌های هوشمند و اتوماتیک گزینه مناسب‌تری می‌باشد. روش‌های هوشمند ناظر بر کیفیت آب استخر موارد زیر را پوشش می‌دهند:

 • فیلتراسیون آب استخر
 • کنترل دمای آب
 • کنترل دمای هوا
 • کنترل pH آب
 • کنترل وضعیت فیلتر
 • تنظیم میزان تزریق مواد شیمیایی
 • مدیریت سیستم گرمایش آب
 • کنترل جاروی استخر

مزایای سیستم‌های هوشمند

چهار مزیت اصلی این روش در ادامه این بخش بررسی شده است:

راهکاری برای بهبود کیفیت آب

 • نظارت بر کیفیت آب استخر با استفاده از سیستم هوشمند
 • اطمینان از فیلتر بهینه آب در بازه‌های زمانی مشخص
 • برنامه‌ریزی برای تزریق مقادیر صحیح مواد شیمیایی در آب در مواقع ضروری
 • گزارش گرفتگی یا بسته شدن فیلتر

مقرون‎به‎صرفه‎بودن

زمانیکه بازه‌های زمانی فیلتراسیون برمبنای داده‌های دقیق تعیین شود، سیستم قادر است با دقت بالایی فیلتراسیون مورد نیاز را محاسبه نماید. به این معنا که سیستم، تنها در زمان‌هایی که باید، فعالیت کرده و کمترین میزان الکتریسیته را استفاده می‌کند. به علاوه در روش هوشندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر در مصرف مواد شیمیایی هم صرفه‌جویی خواهد شد.

دوست‎دار محیط زیست

سیستم‌های هوشمندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر، به دلیل مصرف الکتریسیته کمتر، گاز کربن دی‌ اکسید کمتری منتشر می‌کنند. به علاوه میزان مصرف آب را بهینه می‌کنند. یک اشتباه کوچک در سیستم‌های فیلتراسیون سنتی مانند افزایش بیش از حد مواد شیمیایی، می‌تواند منجر به از بین رفتن قسمت یا همه آب استخر شود. در حالی‌که سیستم‌ها هوشمند این مشکل را برطرف کرده‌اند.

محاسبات آسان

در سیستم‌های سنتی چه کسی زمان زیادی را صرف محاسبات و برنامه‌ریزی برای سیستم فیلتراسیون می‌کند؟ در روش‌های هوشمندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر محاسبات و برنامه‌ریزی برای سیستم فیلتراسیون تنها با لمس یک دکمه روی تلفن هوشمند، انجام می‌شود. بی‌تردید این روش با سرعت بیشتر و با خطای کمتری انجام می‌شود. در این روش با نگاهی کوتاه به گوشی هوشمند خود قادر به بررسی دقیق وضعیت استخر خواهید بود، حتی زمانی‌که در تعطیلات هستید هم می‌توانید سیستم فیلتراسیون آب را مدیریت نمایید.

نظارت هوشمند بر کیفیت آب استخر

در ادامه به بررسی بخشی‌هایی از استخر می‌پردازیم که نقش موثری بر کیفیت آب استخر دارند و می‌توانند هوشمندسازی شوند:

سیستم کنترل از راه دور استخر

سیستم کنترل از راه دور برنامه‌ای است که با نصب روی گوشی هوشمند یا تبلت به کاربر امکان می‌دهد تنظیمات و دستورات لازم را وارد نماید. این سیستم همانند مغز استخر عمل می‌نماید و همه چیز را کنترل می‌کند. کلیه دستگاه‌ها و تجهیزات استخر با اتصال به سیستم کنترل از راه دور کنترل و مدریت می‌شوند.

سیستم پاکسازی خودکار استخر

در بخش نظارت بر کیفیت آب استخر تمیز کردن استخر یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید به دقت انجام شود. با استفاده از سیستم پاکسازی خودکار می‌توان این کار بدون زحمت و دردسر انجام داد. در هوشمندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر، آب به صورت مداوم و اصولی در گردش است و مانع تجمع مواد شیمیایی، میکروب و جلبک‌ها می‌شود و همچنین مصرف بهینه انرژی را به دنبال دارد.

تکنولوژی خودپاکسازی استخر توسط نازل‌هایی که در گوشه‌های استخر تعبیه شده‌اند انجام می‌شود. نازل‌ها آب را در جهت‌های مختلف سوق می‌دهند و با اینکار کثیفی‌ها به چاه فاضلاب روانه می‌شوند. پس از تمیز شدن کامل آب استخر، نازل‌ها وارد دیوار شده و مخفی می‌شوند.

سیستم کلرزنی هوشمند

سیستم کلر زنی هوشمند یکی از بخش‌های هوشمندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر و سیستم‌های ضدعفونی و گند زدایی استخر می‌باشد. در این سیستم میزان سطح مناسب کلر آب استخر سنجیده می‌شود و در صورت نیاز عمل کلرزنی انجام می‌شود. با این سیستم دیگر نگرانی برای انجام کارهای جزئی مهم باقی نخواهد ماند. از طریق گوشی هوشمند می‌توان وضعیت کلر موجود در آب را کنترل و مدیریت کرد.

پمپ‌های هوشمند استخر

وجود پمپ هوشمند یکی از الزامات هوشمندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر می‌باشد و در صورت نبود پمپ استخر هوشمند باید مبلغ زیادی برای قبوض برق پراخت کنید. لازم به ذکر است پمپ هوشمند نسبت به سایر تجهیزات هوشمند نظیر سیستم تهویه هوا، صرفه‌جویی در مصرف برق و کاهش هزینه‌های آن را به همراه دارند.

تمیز کردن خودکار فیلترها یکی از روش‌های هوشمندسازی نظارت بر کیفیت آب استخر می باشد.در استخرهای معمولی، تمیز کردن فیلترها نیازمند سوئیچ کردن دستی شیرها و پمپ‌ها می‌باشد. در این روش، فیلترهای استخر هفته‌ای یکبار به صورت خودکار تمیز می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *