کلرزنی استخر به کمک قرص کلر

کلرزنی استخر به کمک قرص کلر

کلرزنی استخر به کمک قرص کلر یکی از موثرترین روش‌های گندزدایی آب استخر می‌باشد. کلرها به صورت پودر کلر استخری و قرص کلر استخری موجود می‌باشند و از اصلی‌ترین مواد گندزدایی در استخرها بویژه استخرهای عمومی بشمار می‌روند. کلر به دلیل داشتن قابلیت ماندگاری بالا در آب برای حذف آلودگی‌های ثانویه‌ای که به آب وارد می‌شوند کاربرد دارد و حذف این ماده از سیستم گندزدایی آب استخرها امکان‌پذیر نمی‌باشد. با توجه به اهمیت وجود انواع کلر در سیستم ضدعفونی و گندزدایی آب استخرها در این مقاله از فروشگاه آبیکو قصد داریم شما را با روش‌ کلر زنی استخر به کمک قرص کلر آشنا نماییم.

کلرزنی استخر چیست؟

همانطور که در مقدمه اشاره شد کلرزنی یکی از شیوه‌های تصفیه آب می‌باشد. کلر و مشتقات آن برای کشتن میکروارگانیسم‌های موجود در آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. روش‌ های کلرزنی استخر عبارتند از

 • گاز كلرين
 • هيپوكلريت سديم
 • هيپوكلريت كلسيم يا قرص‌های تری كلروسيانوريك سديم
 • قرص کلر
 • پودر کلر

که باید به میزان معینی در آب استفاده شوند. میزان کلرین استاندارد برابر 28 کیلوگرم در هفته می‌باشد. اما این مقدار با توجه به تعداد شناگران و هزینه پیش‌بینی شده می‌تواند تغییر کند. اما این میزان برای استخرهای سرپوشیده می‌باشد و برای استخرهای روباز به دلیل تابش نور خورشید و تاثیر آن بر ترکیبات کلرین به میزان 5 تا 10 بار بیشتر کلرین لازم خواهد بود. اما در صورتی که همراه با کلر به میزان معینی سیانوریک اسید استفاده شود تاثیر نور خورشید بر کلر کمتر شده و میزان کلرین کمتری نیاز خواهید داشت. برای آشنایی با سیانوریک به شما پپیشنهاد می‌کنیم مطالعه سیانوریک اسید و تاثیر آن در تثبیت کلر را از دست ندهید.

براساس پژوهش‌های انجام شده ثابت شده است که کلر مطلوب‌ترین ماده ضدعفونی کننده آب استخر می‌باشد. این ماده دارای کیفیتی است که برای ضدعفونی کردن بسیار ایده‌آل می‌باشد. زیرا دارای ترکیباتی است که به باکتری‌های موجود در آب حمله کرده و آنها را نابود می‌کند. همچنین قابلیت مقابله با آلودگی‌های فردی شناگران که در آب باقیمانده است را دارد.

نقش قرص کلر در گندزدایی استخر

قرص کلر یکی از روش‌های کلر زنی استخر می‌باشد. برتری این روش نسبت به سایر روش‌ها

 1. سادگی استفاده
 2. یکنواختی و آرامی حلالیت آن در آب استخر

می‌باشد. اما آنچه اهمیت دارد و باید به درستی تعیین گردد، مقدار قرص کلر در آب می‌باشد.

میزان قرص کلر مورد نیاز استخر

در حالت ایده‌آل میزان کلر آزاد در استخر باید بین 1 تا 3 ppm باشد. این میزان کلر آزاد در آب موجب می‌شود

 1. حذف میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها بدرستی انجام شود.
 2. مانع ایجاد ناراحتی و سوزش چشم، بینی و مشکلات تنفسی می‌گردد.

برای اطمینان از مقدار مناسب کلر در استخر، باید به صورت روزانه از تست کیت اندازه‌گیری کلر استفاده کرد و در صورت نیاز برای تنظیم میزان کلر اصلاحات لازم را انجام داد.

قرص‌های کلر در سایز بزرگ 3 اینچی و سایز کوچک 1 اینچی تولید می‌شوند. اغلب قرص کلر بزرگ به دلیل دسترسی بیشتر و قیمت مناسب‌تر در استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در کلرزنی استخر به کمک قرص کلر برای تعیین تعداد قرص کلر بزرگ موردنیاز استخر باید ابتدا حجم استخر را محاسبه نمایید و برای هر 20 متر مکعب آب، یک قرص کلر بزرگ در نظر بگیرید. برای مثال اگر استخری دارای حجم 80 متر مکعب باشد به 4 عدد قرص کلر بزرگ 3 اینچی نیاز خواهد داشت.

روش‌های مختلف کلرزنی استخر به کمک قرص کلر

قرص کلر باید به صورت غیرمستقیم به آب افزوده شود، زیرا این کار موجب می‌شود

 • حلالیت در آب به خوبی کنترل شود.
 • آب در استخر به صورت یکنواخت انتشار یابد.
 • امکان صدمه زدن به برخی سطوح و تجهیزات استخر کاهش می‌یابد.

از این رو سه روش متداول برای افزودن این قرص به آب استخر وجود دارد که در ادامه این بخش به شرح روش و مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

قرار دادن قرص کلر در کلرزن شناور

کلرزن شناور استخر، محفظه‌ای پلاستیکی است که در کلرزنی استخر به کمک قرص کلر این قرص را درون خود نگه داشته و روی سطح آب شناور می‌شود. استفاده از این روش بسیار کم هزینه و راحت است اما مشکلاتی هم به همراه دارد:

 • مهم‌ترین مشکل روش استفاده از کلرزن‌های شناور، این است که احتمال ساکن ماندن کلرزن شناور در نقاطی روی آب وجود دارد و باعث می‌شود در محدوده کوچکی از آب، حجم زیادی کلر وارد شود. این رخ داد نه تنها در ضدعفونی همگن کل حجم آب مشکل ایجاد می‌کند ، بلکه باعث آسیب دیدن و رنگ پریدگی بعضی سطوح و تجهیزات استخر می‌گردد.
 • مشکل دیگری که کلرزنی استخر به کمک قرص کلر در کلرزن شناور ایجاد می‌کند این است که به صورت دائمی و بدون توجه به زمان روشن بودن پمپ تصفیه استخر، کلر وارد آب می‌شود و همیشه در فضای استخر بوی کلر استشمام می‌شود.

کلرزنی استخر به کمک قرص کلر با استفاده از سبد اسکیمر

روش دیگر قرار دادن قرص کلر در سبد اسکیمر می‌باشد. مزیت این روش این است که در هنگام روشن بودن پمپ تصفیه استخر، آب با جریان قوی از روی قرص‌های کلر عبور می‌کند. همچنین مقدار کلر حل شده در آب و توزیع یکنواخت آن در استخر در مقایسه با کلرزن شناور بیشتر است.

اما مهم‌ترین اشکال این روش وقتی است که پمپ تصفیه استخر خاموش است. هنگامیکه پمپ خاموش است، حل شدن قرص کلر در آب ساکن قبل از پمپ ادامه می‌یابد. این موضوع باعث می‌شود به محض روشن شدن پمپ، آب با غلظت بالای کلر وارد تجهیزات تصفیه استخر و گرمایش استخر شود. همچنین به علت خوردگی زیاد احتمال آسیب دیدن این تجهیزات و سیستم لوله‌کشی فلزات افزایش می‌یابد.

برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید در زمان خاموش بودن پمپ استخر، قرص‌های نیمه حل شده‌ی موجود را از درون اسکیمر بردارید و یا برای تصفیه استخر از پمپ‌های با دور متغیر استفاده کنید.

تعبیه قرص کلر در کلرزن خطی

روش دیگر برای کلرزنی استخر به کمک قرص کلر قرار دادن این قرص درون کلرزن خطی می‌باشد. از نظر فنی استفاده از کلرزن خطی بهترین روش برای انتقال کلر در استخر توسط قرص کلر می‌باشد. تعیین بهترین مقدار کلر تزریق شده و همچنین صرفه‌جویی در جهت عدم ورود کلر اضافی به استخر با کلرزن خطی امکان‌پذیر می‌باشد.

برای استفاده از این روش تنها باید تعدادی قرص کلر درون کلرزن خطی قرار دهید و بعد از بررسی میزان کلر آزاد استخر با توجه به شرایط آب و هوا و تعداد شناگران با استفاده از تست کیت کلر، درجه تزریق کلر تعبیه شده روی دستگاه را به گونه‌ای تنظیم کنید که همیشه میزان 1 تا 3 ppm کلر آزاد در آب استخر موجود باشد.

کلرزن خطی، موثرترین و راحت‌ترین روش برای استفاده از روش کلرزنی استخر به کمک قرص کلر جهت ضدعفونی استخر می‌باشد. اما توجه داشته باشید که کلرزن خطی باید آخرین تجهیزاتی باشد که پیش از برگشت آب تصفیه شده به استخر در مدار تصفیه استخر نصب می‌شود تا از تاثیر آب با میزان کلر بالا روی تجهیزات استخر جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *