وبلاگ

آب بندی استخر و انواع روش‌های آن

آب بندی استخر و انواع روش‌های آن

آب بندی استخر یکی از مهمترین گام‌ها در نگهداری از استخرهای شنا، کشاورزی، بلوکی و … است همین امر سبب شد تا در فروشگاه آبیکو مطلبی کامل جهت ارائه به شما عزیزان آماده نماییم. معمولا در ساخت استخرها از سیمان استفاده می‌شود که در مقابل آب نفوذپذیر است و به دلیل اینکه استخرها نگه دارنده‌ی حجم زیادی از آب هستند مهم‌ترین اقدام در راستای نگهداری از آنها عایق‌بندی است. این کار علاوه بر اینکه مانع از نشتی آب می‌شود و باعث می‌شود در طولانی مدت نمای بیرونی استخر تغییر نکرده و آسیب نبیند، شرایط حفاظت از استخر در سرما و یخ بندان را فراهم می‌کند و باعث افزایش عمر مفید این سازه می‌شود. استفاده از مواد مناسب و استاندارد برای آب بندی و عایق کاری از اهمیت بالایی برخوردار است، امروزه نیز با پیشرفت علم در این زمینه مواد جدیدی وارد بازار شده است که بسیاری از آنها باعث تسهیل روند عایق‌ کاری شده‌اند.

آب بندی استخر با مواد نانو

نانو از فناوری‌های جدید است که در صنایع مختلف از آن استفاده شده و ویژگی ضد آب بودنشان بسیار مورد توجه می‌باشد. از این رو استفاده از مواد نانو مانند چسب نانو در آب بندی استخرها یکی از روش‌های پیشنهادی است. چسب نانو مایع و شیری رنگ است و بعد از کار بی رنگ خواهد شد. این سری از تجهیزات قابل استفاده در سطوح عمودی و افقی هستند و در برابر سرما، گرما و آتش مقاوم می‌باشند. این نوع مواد فرمول پیچیده‌ای در ساختارشان دارند و به همین دلیل مقاومت بالایی داشته و مانع از نشتی آب در استخرها می‌شوند.

استفاده از پودرهای پلیمری برای عایق‌کاری استخر

یکی از روش‌های بسیار کارآمد برای آب‌بندی استخرها استفاده از پودر پلیمری است. برای به کار بردن این پودرها ابتدا باید با آب مخلوط شوند و معمولا دوبار از آنها استفاده می‌شود و بعد از 24 ساعت می‌توان از استخر استفاده کرد. برای عایق کاری با پودر پلیمری بهتر است از  افراد متخصص در این زمینه کمک گرفته شود. علاوه بر پودرهای پلیمری می‌توان از پلیمرهای مایع برای محافظت و نگهداری از استخرها بهره برد.

کاربرد رزین برای آب بندی

از محبوب‌ترین و اقتصادی‌ترین روش‌ها برای حفاظت انواع استخر استفاده از رزین پلیمری و رزین اکریلیکی است. برای به کار بردن رزین باید این ماده را با سیمان و بتن ترکیب کنند. ترکیب این سه ماده باعث شده مولکول‌های سیمان و بتن تراکم‌شان بالا رفته و امکان نشتی آب بسیار پایین می‌آید. رزین در هنگام استفاده به رنگ سفید است اما بعد از کار بی‌رنگ می‌شود.

استفاده از واتر استاپ در استخر

واتر استاپ نواری از نمونه تجهیزاتی است که برای آب بندی انواع سازه‌ها استفاده می‌شود و مانع از نشت آب در استخرها، سدها، تصفیه خانه‌ها و .. می‌شود. این محصول کاربری آسانی داشته و باید قبل از بتن ریزی، استفاده شود. برخی ویژگی‌های واتر استاپ‌ها عبارتند از :

  • مقاومت فیزیکی و شیمیایی بالایی دارند،
  • قابلیت ارتجاعی و جوشکاری آسان دارند
  • و برای آب بندی در فشارهای بالا هم مناسب هستند.

همچنین می‌توانید از واتراستاپ هیدروفیلی برای این منظور استفاده نمایید.

استفاده از انواع چسب‌ها برای آب بندی

چسب‌های آب‌ بندی پلیمری از نمونه تجهیزات مناسب برای آب بندی استخرها می‌باشند.از نمونه این چسب‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

برای داشتن بهترین انتخاب ممکن می‌توانید از خدمات مشاوره ما در فروشگاه آبیکو استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *