کلرزن خطی استخر

کلرزن خطی استخر چیست؟!

کلرزن خطی استخر از تجهیزات استخر بسیار مهم است که جهت تزریق کلر به استخر و تنظیم مقدار کلر در آب استخر کاربرد دارد. یکی از اقدامات مهم و ضروری در هر استخری تمیز نگه داشتن آن است که کارفرمایان از روش های متنوعی برای این کار استفاده می کنند. قرص کلر از مواد ضدعفونی کننده و گندزدای استخر است که به‌عنوان مواد شفاف کننده استخر یا ضد غفونی کننده در بازار ایران شناخته می‌شود، رایج می‌باشد که بسیاری از افراد به صورت دستی اقدام به اضافه کردن آن به آب می کنند ولی اکثرا ترجیح می‌دهند تزریق کلر را توسط تجهیزات و به‌صورت خودکار انجام دهند. زیرا عدم تعادل کلر در آب می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی برای شناگران گردد. از این‌ رو استفاده از کلرزن خطی و نحوه نصب کلرزن خطی بسیار حائز اهمیت است.

برای استفاده از کلرزن خطی استخر، آن را با تعداد مناسبی قرص کلر پر می‌کنند و سپس میزان تزریق کلر را مشخص خواهند کرد. بدین ترتیب هربار که آب از سیستم فیلتراسیون عبور می‌کند در مسیر برگشت به استخر، مقدار معینی از کلر را دریافت خواهد کرد. کلرزن خطی استخر با قرارگیری در مسیر لوله کشی و تصفیه آب، به‌طور یکنواخت کلر را به تمام نقاط استخر اضافه می‌کند.

برای مشاوره تخصصی و اطلاع از قیمت خرید کلرزن خطی استخر با مشاوران آبیکو  در ارتباط باشید.

محل و نحوه نصب کلرزن خطی استخر

از کلرزن خطی استخر در استخرها، جکوزی‌ها، مخازن و حوضچه‌ها برای توزیع یکنواخت کلر به آب استخر استفاده می‌شود. بهترین مکان برای نحوه نصب کلرزن خطی استخر پس از تمام تجهیزات مورد استفاده برای تصفیه و گرمایش استخر یعنی قبل از ورودی آب به کاسه استخر است.

این وسیله دارای ابعاد کوچکی است که باعث شده نحوه نصب کلرزن خطی استخر و تعبیه آن آسان گردد. از کلرزن خطی استخر بیشتر در استخرهای خصوصی و کوچک استفاده می‌شود و برای استخرهایی با مساحت بیشتر بهتر است از انواع دیگر کلرزن ها استفاده گردد.

محل نصب کلرزن خطی استخر

نحوه قرار دادن قرص کلر در کلرزن خطی

برای استفاده از این دستگاه بعد از نحوه نصب کلرزن خطی، لازم است تا در تمامی مراحل مراقب جابجایی قرص کلر و استشمام بخار کلر باشید و به صورت زیر عمل کنید:

مرحله اول: خاموش کردن پمپ استخر

پیش از اقدام برای قرار دادن قرص کلر در کلرزن خطی، ابتدا پمپ تصفیه استخر را خاموش کنید.

مرحله دوم: قرار دادن شیر کنترلی دستگاه در وضعیت OFF

شیر کنترلی دستگاه کلرزن خطی را در وضعیت OFF قرار دهید. سپس برای مدت یک دقیقه منتظر بمانید تا آب و بخار کلر بطور کامل از دستگاه خارج شوند.

مرحله سوم: باز کردن درپوش دستگاه برای قرار دادن قرص کلر

درپوش دستگاه را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا باز شود. فراموش نکنید که در هنگام باز کردن درپوش دستگاه کلرزن، به هیچ عنوان بالای سر دستگاه نایستید و بخار کلر خارج شده از دستگاه را استشمام نکنید.

توجه: گاهی ممکن است برای باز کردن درپوش این دستگاه به اهرم نیاز داشته باشید.

مرحله چهارم: قرار دادن قرص کلر در دستگاه کلرزن خطی استخر

دو یا سه عدد قرص کلر را به دستگاه اضافه کنید تا دستگاه مجددا برای شروع به کار آماده شود.

مرحله پنجم: قرار دادن درپوش دستگاه

 O-ring درپوش دستگاه را روغن‌کاری کنید. سپس درپوش را در جای خود قرار دهید. به کمک دست می‌توانید درپوش دستگاه را ببندید و سفت کنید و به اهرم برای سفت کردن آن نیاز نخواهید داشت.

مرحله ششم: روشن کردن دستگاه

باید در ابتدا پمپ تصفیه استخر را روشن نمایید تا با چرخش آب، کلر داخل کلرزن خطی استخر به داخل سیستم تصفیه استخر وارد شده و از آنجا به کاسه استخر هدایت شود.

مرحله هفتم: تغییرات نهایی شیر کنترلی

شیر کنترلی دستگاه را در حالتی قرار دهید که همواره بین 1 الی 3 ppm کلر آزاد در استخر وجود داشته باشد. لازم به ذکر است این مقدار به عوامل مختلفی از جمله:

 • میزان استفاده از استخر(تعداد شناگران)
 • شرایط آب و هوا
 • و سایر تجهیزات ضدعفونی استفاده شده در مدار تصفیه استخر
 • میزان دبی پمپ تصفیه استخر

بستگی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. به این ترتیب با چند مرحله ساده و رعایت اصول ایمنی می‌توانید در کمتر از یک ساعت برای قرار دادن قرص کلر در کلرزن خطی اقدام نمایید.

نکته: در تمام مراحل فرایند قرارگیری قرص کلر در دستگاه به شدت مراقب جابجایی قرص کلر و استشمام بخار کلر باشید و ترجیحا برای جلوگیری از بروز حوادث ناگوار از تجهیزات ایمنی استفاده کنید.

کلرزن خطی استخر دارای دو نوع Inline و Offline هستند. در نوع Inline کلرزن به طور مستقیم در مسیر آب ورودی نصب می‌شود. اما در نوع offline که اغلب استفاده میشود، کلرزن خطی به صورت bypass (به صورت موازی با خط لوله اصلی) نصب می‌شود و با عبور آب از کلر زن و اضافه شدن کلر، آب مجدد به سیکل تصفیه و گرمایش استخر بر می‌گردد.

چگونه یک کلرزن مناسب برای استخر خود انتخاب کنیم؟

برای انتخاب کلرزن‌های خطی مگاپول باید به ظرفیت‌های آن توجه نمود:

کلرزن‌های 2 کیلوگرمی برای استخرهایی تا حجم 50 مترمکعب، جکوزی‌ها و حوضچه‌های آب سرد بکار می‌روند.

کلزرن‌های 4 کیلوگرمی برای استخرهایی تا حجم 100 مترمکعب مناسب هستند.

لازم به ذکر است قبل از خرید کلرزن خطی استخر، باید محل نصب و فضای آن را بررسی نمود تا از مناسب بودن فضا اطمینان حاصل گردد. زیرا درصورتی که فضای مورد نیاز برای کلرزن خطی استخر فراهم نباشد باید از کلرزن‌های آفلاین، محفظه کلر و دیگر روش‌ها برای تزریق کلر به آب استفاده شود.

کاربرد کلرزن‌های خطی مگاپول

 • تزریق منظم کلر به آب استخر
 • گندزدایی و پاک‌سازی آب استخر
 • تصفیه شیمیایی آب و میکروب‌زدایی از آب
 • جلوگیری از رشد حشرات و تکثیر آن‌ها در سیستم تصفیه

مزایای کلرزن خطی استخر برند مگاپول Megapool

دستگاه‌های کلرزن خطی استخر دارای مزایای فراوانی نسبت به روش‌های افزودن کلر به‌صورت دستی است که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • تزریق خودکار کلر به آب برگشتی به استخر
 • جلوگیری از تماس کلر با پوست دست
 • اضافه کردن یکنواخت کلر به آب استخر
 • علی‌رغم ابعاد کوچک قابلیت تولید بالایی دارند.
 • راه‌اندازی، حمل و نقل و نصب آسان
 • هزینه پایین تعمیر و نگهداری
 • انحلال کلر در آب به صورت کامل
 • قابل استفاده برای انواع استخرهای خصوصی و جکوزی‌ها
 • دارای راندمان و کیفیت بالا
 • موجود در دو ظرفیت دو و چهار کیلوگرمی برای استخرهای بزرگ و کوچک

نکات مهم در نحوه استفاده از کلرزن خطی

نحوه استفاده و نگهداری از کلرزن خطی استخر، این اطمینان را به دنبال دارد که همواره آب استخر، سطح استانداردی از کلر را داراست. درصورت بروز هرگونه اختلال در عملکرد این دستگاه‌ها، باعث تغییر در سطح کلر شده و این مسئله می‌تواند خطرساز باشد. از این‌رو رعایت نکات زیر می‌تواند از بروز هرگونه مشکل در عملکرد کلرزن خطی استخر جلوگیری نماید.

افرادی که مسئول قرارگیری قرص کلر درون کلرزن خطی استخر هستند باید قبل از باز نمودن درب محفظه کلر، کلرزن خطی و پمپ کلر را خاموش کنند و بعد از گذشت چند دقیقه آن را باز نمایند. در این زمان بخار و آب کلر تقریبا از بین خواهد رفت و مشکلی به دنبال نخواهد داشت.

اما برای اطمینان بیشتر بهتر است از ماسک‌های مناسب در حین باز کردن این دستگاه و افزودن کلر به آن استفاده نمایید. چراکه تنفس بخار کلر می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد.

نکات مهم زمان خرید و نحوه نصب کلرزن خطی

در هنگام خرید این دستگاه باید حتما نکات زیر را مدنظر قرار دهید تا در علاوه‌بر صرفه‌جویی در هزینه‌ بتوانید تمیزی استخرتان را تضمین نمایید:

حجم استخر

برای خرید کلرزن خطی استخر باید به این نکته توجه کنید که دستگاهی که انتخاب می‌کنید بتواند مقدار کلر را متناسب با حجم آب استخر تنظیم نماید.

بررسی فضای مناسب در نحوه نصب کلر زن خطی

پیش از اقدام به خرید دستگاه، باید فضای نصب آن را بررسی نمایید تا مطمئن شوید که دستگاه مورد نظر برای فضایتان مناسب است. در غیر این صورت باید از محفظه کلرزن، دستگاه کلرزن آفلاین و ... بدین منظور استفاده نمایید.

خرید و قیمت کلر زن خطی استخر

لازم است تا برای خرید کلرزن خطی استخر و سایر تجهیزات استخری به مراکز معتبر مراجعه کنید. ما در فروشگاه آبیکو به‌عنوان مرجع جامع تامین کالا استخر و اسپا در ایران و یکی از تامین کنندگان اصلی تجهیزات استخر و جکوزی با ارائه محصولات باکیفیت و تضمینی در خدمت شما عزیزان هستیم.

شما می‌توانید برای استعلام قیمت کلرزن خطی استخر و سایر تجهیزات دیگر با ما در این فروشگاه در تماس باشید.

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید کالا و برخورداری از تخفیفات ویژه فروشگاه آبیکو، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات

error: Content is protected !!