کاربرد شیر یکطرفه در استخرها

کاربرد شیر یکطرفه در استخرها

شیر یکطرفه در لوله‌کشی استخر سرریز بسیار ضروری بوده و نقش به سزایی در روند کار استخر دارد. شیرهای یکطرفه از تنوع زیادی برخوردار می‌باشند و هرکدام باتوجه به نوع طراحی دیسک و جنس مواد بکار رفته در ساخت آنها از ویژگی‌های خاصی برخوردار می‌باشند. در ادامه این مطلب به بررسی انواع شیر یکطرفه در استخر سرریز می‌پردازیم.

کاربرد شیر یکطرفه در استخر سرریز

این شیر برای جلوگیری از بازگشت موادی که به مقصد فرستاده می‌شوند، کاربرد دارد. به عبارت دیگر این شیرها مانع برگشت جریان سیال در خط لوله می‌شود. در این شیر اگر فشار در ورودی بیشتر از خروجی شود، شیر باز شده و اجازه عبور سیال را می‌دهد.

عملکرد شیرهای یک طرفه

نحوه عملکرد این شیرها به این صورت است که فشار سیال دریچه شیر را بلند می‌کند و موجب عبور سیال می‌شود. تا زمانیکه فشار زیر دریچه از فشار روی آن بیشتر باشد، شیر باز می‌ماند و عبور مایع ادامه می‌یابد.

چنانچه به هر دلیلی فشار زیر دریچه از فشار روی آن کمتر باشد، وزن دریچه و سیالی که قصد بازگشت دارد، موجب بسته شدن شیر و مانع برگشت مواد می‌شود.

انواع شیر یک طرفه در استخر سرریز

شیرهای یکطرفه با توجه به شکل و طراحی آنها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که عبارتند از:

شیرهای یک­طرفه توپی

این شیر دارای یک توپ در فضای استوانه‌ای می‌باشد که در هنگام عبور جریان آب، بالا آمده و مسیر جریان باز می‌شود. اما در صورت برگشت جریان به محل نشست برگشته و مسیر عبور مسدود می‌شود.

شیر یک­طرفه دیسکی

شیر یکطرفه دیسکی یا همان شیرهای دریچه‌ای نیز همانند توپی می‌باشد، با این تفاوت که در این مدل بجای توپ یک صفحه قرار دارد که به بدنه لولا شده است.از انواع شیرهای دریچه‌ای قابل ارائه توسط ما در فروشگاه آبیکو می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:شیر یکطرفه دریچه‌ای

شیر یک­طرفه پیستونی

شیر یک طرفه فنریاین شیر یک طرفه فنری مجهز به یک پیستون متصل به فنر می‌باشد که در یک فضای استوانه‌ای حرکت می‌کند. جریان سیال یا آب در مسیر رفت به پیستون فشار وارد می‌کند و آن را از محل نشیمنگاه بلند کرده و موجب عبور جریان می‌شود. اما در هنگام برگشت جریان پیستون در اثر نیروی فنر به محل نشیمنگاه بازگشته و مسیر عبور را مسدود می‌کند.

انواع شیر یکطرفه از نظر جنس

این شیرهای استخر از نظر جنس در انواع پلاستیکی، پلی اتیلن و فلزی تهیه و تولید می‌شوند. جنس مواد بکار رفته در این نوع شیر باتوجه به کاربرد آنها متفاوت می‌باشد. اغلب شیرهای یکطرفه استخری، آب و فاضلاب بکار رفته در سیستم ساختمان از نوع شیرآلات فشار قوی UPVC و پلی اتیلنی هستند.

در حالیکه برای لوله کشی پمپ تصفیه آب اغلب از شیرهای یکطرفه فلزی استفاده می‌شود. زیرا میزان فشار سیال در این دو سیستم از فشار موجود در سیستم پمپ آب کمتر است.

نشانه‌های خرابی شیرآلات یکطرفه

  • نشت سیال از محل آب‌بندی شیر یکطرفه
  • کار کردن پمپ تصفیه استخر به صورت یکسره
  • حرکت سیالات در خلاف جهت اصلی

دلایل خرابی شیرهای یک طرفه

  • ضربات قوچی آب
  • جریان معکوس سیال
  • نصب، راه اندازی و نگهداری غیر اصولی از شیر یکطرفه
  • رسوبات موجود در داخل لوله

روش‌های جلوگیری از بروز مشکل در شیر یکطرفه

اولین راهکار برای پیشگیری از بروز نقص در این شیر، حفظ و نگهداری صحیح و اصولی می‌باشد. اولین گام این است که این شیر از هر گونه رسوب و آلودگی پاک شود. این هدف تنها با نصب فیلتر تصفیه آب استخر در محل‌های مناسب لوله حاصل می‌شود.

شستشوی منظم خط لوله می‌تواند به از بین بردن آلودگی‌های سطح شیر کمک کند و احتمال ایجاد مواد شیمیایی را کاهش دهد.

گریس‌کاری شیر یکطرفه، راهکار دیگر برای افزایش عمر مفید این قطعه می‌باشد. زیرا شیر یکطرفه متشکل از اجزای داخلی متصل به یکدیگر می‌باشد و هرچه محل اتصال آنها به یکدیگر نرم‌تر باشد، احتمال اصطکاک و خرابی شیر هم کمتر می‌شود.

برای پیشگیری از بروز مشکل در شیر یکطرفه باید، این قطعه را با سایز مناسب و براساس سایز لوله‌های سیستم سرریز استخر انتخاب کنید.

در پایان این مطلب فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو باید خاطر نشان کنیم که شیر یکطرفه یکی از اجزای اصلی سیستم مرتبط با آب استخر می‌باشد. از این رو باید در انتخاب آن دقت داشته و نوع مناسب آن را انتخاب نمایید و در محل صحیح نصب کنید. همچنین باید بازبینی‌های دوره‌ای و نگهداری اصولی از این شیر را انجام داده و از بروز مشکل در سیستم استخر جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید