در حال نمایش 3 نتیجه

ترموستات یک دستگاه کنترل کننده الکتریکی و خودکار است که قادر به تشخیص دمای محیط و یا سیستم می‌باشد. معمولا به دستگاه‌های حرارتی و یا برودتی وصل می‌شود و با قطع و وصل جریان دما را ثابت نگه میدارد. زمانی که دما به نقطه تنظیم شده می‌رسد مدار برقی دستگاه موردنظر قطع می‌شود و در صورتی که دما 3 الی 5 درجه از نقطه تنظیم شده پایین‌تر بیاید مدار وصل شده و دستگاه روشن می‌شود.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این قطعه در سیستم خنک کننده موتورهای احتراق داخلی است که جریان خنک کننده از رادیاتور و هوا را تنظیم کرده و در نهایت موجب کنترل دمای موتور و عملکرد آن در دمای استاندارد می‌شود. همچنین ترموستات در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی هم کاربرد دارد و در صورت پایین آمدن دما دستور روشن شدن را به سیستم گرمایشی صادر می‌کند.

انواع مختلف ترموستات

این دستگاه براساس مولفه‌های گوناگونی مانند محل نصب، نوع عملکرد، رنج کاری، نوع سنسور، حرارت و … دسته بندی می‌شود که شامل موارد زیر است:

نوع عملکرد: 1- قطع و وصلی 2- تدریجی

محل نصب: 1- اتاقی 2- کانالی 3- مستغرق 3- جداری

حرارت: 1- حرارتی 2- برودتی

تعداد مراحل کار: 1- یک مرحله‌ای 2- دو مرحله‌ای 3- پله‌ای

رنج: 1- زیر صفر 2- بالای صفر

فصل: 1- تابستانی 2- زمستانی 3- دو فصلی

نوع سنسور: 1- بیمتالی 2- فانوسه‌ای 3- رئوستا 4- دیافراگمی

ترموستات دیگ یا مستغرق

به این دستگاه آکوستات مستغرق هم گفته می‌شود و برای تنظیم درجه حرارت مایعات تولید شده است. از آن در تاسیسات حرارت مرکزی و موتورخانه برای فرمان دادن به مشعل‌های گازی و گازوئیلی به منظور تنظیم درجه حرارت آب دیگ استفاده می‌شود. وظیفه‌ی این دستگاه کنترل دمای آب دیگ است. در صورت افزایش و یا کاهش دمای دیگ نسبت به نقطه‌ی تنظیم شده بر روی آن، فرمان خاموش و یا روشن شدن مشعل توسط ترموستات صادر می‌شود.

این قطعه دارای غلاف حبابی شکل است که از گاز حساس به دما پر شده و در اثر تغییرات دما این گاز منبسط یا منقبض می‌شود و تحت مکانیزمی دیگ یا هر سیستم دیگر در موتورخانه را خاموش و روشن می‌کند. برای محافظت از این غلاف حبابی معمولا در داخل یک غلاف دیگر قرار دارد که روی دیگ موتورخانه وصل می‌شود.باید دقت شود که نباید درجه اکوستات دیگ از اکوستات پمپ کمتر باشد. همچنین برای انتقال بهتر حرارت چند قطره روغن باید داخل غلاف ریخته شود.

اگر دکمه آکوستات روی 60 درجه گذاشته شود مشعل کار خودش را آغاز می‌کند و آب درون دیگ گرم می‌شود. زمانی که دمای آب به 60 درجه برسد دستور خاموش شدن از ترموستات صادر می‌شود. هنگامی که دمای آب در رادیاتورها و منابع دوجداره مصرف می‌شود دستگاه دستور روشن شدن مجدد را صادر می‌کند و گرم کردن تا دمای 60 درجه ادامه پیدا می‌کند.

ویژگی‌های کلی:

  •  کنترل دمای مایعات
  • حساسه از نوع فانوسه و بالب
  • استفاده از مخلوط گریس و براده آلومینیوم برای ارتباط بهتر غلاف بالب

آکوستات جداری

در این مدل حس کننده اولیه از نوع بی‌متال است. این قطعه معمولا بر روی جدار لوله برگشت موتورخانه به کمک فنر و یا سیم محکم بسته می‌شود. اما قبل از نصب باید روی لوله سنباده کشیده شود روی آن خمیر مخصوص مالیده شود تا ترموستات روی آن نصب شده و محکم شود.

در موتورخانه و سیستم حرارت مرکزی برای فرمان دادن به پمپ سیرکولاسیون آکوستات معمولا 10 درجه کمتر از آکوستات دیگ تنظیم می‌شود. اگر دمای تنظمیم شده آکوستات جداری از آکوستات دیگ کمتر باشد، فرمان قطع پمپ موتورخانه زودتر از موعد صادر می‌شود.

معرفی ویژگی‌ها:

  • با دو عدد بست فنری روی لوله یا منبع وصل می2شود
  • حساسه از نوع بیمتال یا فانوسه
  • روی لوله برگشت دیگ نصب می‌شود و به پمپ سیرکوله فرمان می‌دهد
  • معمولاً 5-3 درجه کمتر از آکوستات دیگ تنظیم می‌شود.
  • روی منبع کویلی نصب و به شیر سه راهه یا پمپ سیر کوله فرمان می‌دهد

برای مشاوره خرید میتوانید با همکاران ما در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو در تماس باشید.