نمایش دادن همه 5 نتیجه

اسکیمر استخر چیست؟

اسکیمر استخر از نمونه تجهیزات استخر و جکوزی برای ایجاد مکش از سطح آب استخر برای ورود به سیکل تصفیه، گندزدایی و گرمایش می‌باشد. لازم به ذکر است که در عمق 5 سانتی‌متری سطح آب استخر می‌توان 70 درصد از آلودگی‌هایی مانند چربی‌ها و یا سموم بوجود آمده از طریق مواد آرایشی، حشرات و برگ‌ها را مشاهده نمود. آلودگی‌های سنگینی مانند جلبک‌ها که 30 درصد از آلودگی‌های استخری را تشکیل می‌دهند در قسمت عمیق استخر ته‌نشین می‌شوند. در نتیجه باید 70 درصد از آب استخر از طریق اسکیمر و 30 درصد آن به واسطه کفشور به سیستم تصفیه استخری هدایت شوند. با توجه به درصد بالای آب هدایت شده به سمت اسکیمر، لازم است تا نحوه قرار گیری آن به درستی انجام شود.

نحوه کار اسکیمر استخر

اسکیمر قادر به تصفیه سطحی آب مانند: گرفتن مو، برگ و یا حشرات روی آب و غیره است و سبد تعبیه شده در داخل اسکیمر مورد کاربرد برای نگهداری زباله‌های درشت‌تر مانند سنگ و یا برگ‌های بزرگ و دیگر موارد بوده و از ورود آنها به سیستم فیلتراسیون جلوگیری بعمل می‌آورد.

لازم به ذکر است که سبد اسکیمر  بایستی هر چند وقت یکبار تمیز شود.

انواع اسکیمرها

این اسکیمرها در سه مدل متفاوت؛ کوچک، بزرگ و لاینری به بازار عرضه می‌شوند. توجه داشته باشید که برای هر 36 متر مربع از سطح استخر یک اسکیمر بزرگ و برای هر 15 متر مربع سطح استخر یک اسکیمر کوچک لحاظ می‌شود.

اسکیمرهای کوچک اغلب در سیستم جکوزی و اسکیمرهای بزرگ به تناسب ابعاد در استخرها مورد کاربرد هستند.

اسکیمر کوچک استخر

این مدل از اسکیمر مگاپول با دهانه 12 در 12 سانتی‌متری با عمق 30 سانتی‌متر به بازار عرضه می‌شود. لازم به ذکر است این مدل برای استخر ها با سطح مقطع ۱۵ متر مربع مناسب است.

اسکیمر لاینری استخر

در این مدل از قاب لاینری استفاده شده که همین موضوع آنها را انتخابی ایده‌آل برای استخرهای فایبرگلاس نموده است. از مشخصات و ویژگی‌های این نوع اسکیمر مگاپول می‌توان موارد زیر را ذکر نمود؛

 • اسکیمر بزرگ 15 لیتری
 • ابعاد دهانه برابر با 23 سانتی متر در 17 سانتی‌متر در عمق 40 سانتی‌متر
 • مجهز به دو خروجی در مکش اسکیمر
 • دارای خروجی‌های روپیچ 2 اینچ و توپیچ 1 و 1/2 اینچ
 • فلپ کنترل دبی و قطع جریان مکش
 • خروجی سرریز 40 میلی‌متری
 • سبد بزرگ برای جمع آوری آلودگی‌های شناور
 • صفحه کانکشن جارو استخر

اسکیمر بزرگ استخر

این مدل با دهانه قاب 23 سانت در 17 سانت با عمق 40 سانتی‌متر به بازار عرضه شده است. در استخرها با عمق زیاد از دو یا چند اسکیمر بزرگ استفاده می‌شود.

با قرار گرفتن واشر در زیر این قاب، می‌توان به راحتی اسکیمر را آب بندی نمود. از دیگر ویژگی‌های این مدل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم؛

 • ظرفیت 15 لیتری
 • قابلیت اتصال به دو سایز مختلف 50 و 63 در کانکشن مکش اسکیمر
 • مجهز به پروفیل تقویتی
 • از جنس ABS
 • مجهز به پورت خروجی سرریز با سایز 40 سانتی متر
 • پورت اکولایزر جهت تنظیم سطح آب داخل اسکیمر
 • قابل ارائه در رنگ‌های آبی تیره و روشن ، سفید، مشکی

بهترین اسکیمر کدام است؟

بهترین نمونه‌های اسکیمر را می‎‌توان آنهایی دانست که مجهز به دو پورت خروجی یا به اصطلاح اکولایزرلاین می‌باشند. با پایین آمدن آب از سطح اسکیمر، ناخودآگاه اسکیمر خالی شده و به جای آب، هوا وارد سیستم فیلتراسیون می‌شود که در نتیجه سبب سوختن پمپ استخر خواهد شد.

خروجی دوم یا همان اکولایزرلاین، به‌صورت مستقیم به دیواره استخر متصل شده و به بالا آمدن آب در اسکیمر کمک می‌نماید، در نتیجه اسکیمر هیچ‌گاه خالی نخواهد شد.از طرفی با وجود جریان آب در این خروجی، با پر شدن سبد دیگر شاهد کاهش جریان کشش در پمپ نخواهید بود.

اسکیمر استخر با دو خروجی

نکته مهم: توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید بر روی خروجی دوم درپوش قرار دهید.

محل نصب اسکیمر استخر

در صورتی که در زمان ساخت استخر از سیستم سرریز استفاده نشود نصب اسکیمر برای کامل کردن سیکل تصفیه استخر ضروری است. در هنگام تعبیه آن باید به مواردی مثل:

 • شیب استخر
 • حجم آب
 • سیکل گردش آب

توجه کرد و با رعایت استانداردهای لازم اقدام به نصب نمود.

آب استخر که توسط اسکیمر مکیده میشود، توسط لوله کشی انجام شده وارد سیکل تصفیه استخر یا جکوزی می‌شود. بعد از صاف و شفاف شدن به کاسه استخر بر‌می‌گردد و مواد جمع‌آوری شده توسط سبد اسکیمر نیز به‌صورت دوره‌ای (هفتگی) به سطل زباله ریخته می‌شوند.

مسیر لوله کشی در استخرها به دو شکل می‌تواند انجام شود؛

 • اول این که مواد جمع‌آوری شده از طریق لوله کشی وارد دور ریز فاضلاب شوند که باعث هدر رفتن انرژی می‌شود
 • دوم اینکه آب و مواد جمع‌آوری شده توسط اسکیمر به وسیله‌ی مسیر لوله کشی وارد چرخه تصفیه و گندزدایی آب استخر میشوند و آب پاکیزه مجددا به کاسه‌ی استخر بر میگردد.

بهترین محل برای نصب اسکیمر استخر، مقابل ورودی پمپ تصفیه یا فوت کن است. این ورودی باید در حدود 25 تا 35 سانتی‌متر پایین‌تر از وسط دهانه اسکیمر یا سطح تراز آب قرار گیرد. با قرار گیری در این محل دیگر هیچ تلاطمی در سطح آن ایجاد نخواهد شد. بدین صورت آلودگی‌ها به آرامی از طریق اسکیمر به سمت فیلتر شنی هدایت می‌شوند. شما می‌توانید میزان مکش پمپ تصفیه را به کمک شیری که در مسیر اسکیمر و کفشور استخری قرار دارد تنظیم نمایید.

نکته مهم:

با هدف کنترل میزان مکش آب جهت تصفیه لازم است تا لوله‌های اسکیمر و کفشور به‌صورت جداگانه تا پمپ تصفیه آورده شده و پس از نصب شیر در مسیر هرکدام کلکتور شده به مکش پمپ نصب شوند. 

شما همچنین می‌توانید با نصب تجهیزات استخری مورد نیاز، اسکیمر را به جاروی استخری تبدیل نمایید.

مهم‌ترین نکات در نصب اسکیمر

 • باید صفحه کانکشن جاروی استخر، روی سبد اسکیمر قرار گرفته و سرشلنگی جارو نیز در آن قرار بگیرد.
 • پورت خروجی قرار گرفته در پشت اسکیمر جهت استفاده از آن به‌عنوان خروجی سرریز است.
 • کانکشن قسمت مکش به بدنه از نوع چسبی بوده و سمت دیگر این دو کانکشن از نوع اتصال روپیچ می‌باشد.
 • نحوه اتصال پشتی جهت اتصال به لوله مکش پمپ و کانکشن جلویی برای اتصال به پورت اکولایزر یا لوله مکش استخر مورد کاربرد است.

نحوه‌ی عملکرد اسکیمر

با روشن شدن پمپ، سرریز شناور به حالت مایل درآمده و آب همراه با مواد معلق به سمت داخل مکش می‌شوند. با خاموش شدن پمپ، سرریز شناور به حالت قائم در می‌آید و از بازگشت مواد به داخل آب جلوگیری می‌کند. اندازه‌ی دریچه‌ی اسکیمر بستگی به موقعیت استخر دارد. اگر استخر از نوع روباز باشد به دلیل وجود مواد معلق درشت مانند برگ و … باید اندازه دریچه هم بزرگتر باشد.

جنس و ساختار اسکیمر استخری

این سری از تجهیزات استخر امروزه معمولا از جنس پلیمر فشرده هستند که باعث شده در برابر انبساط و انقباض که به دلیل تغییرات دمایی پیش می‌آید مقاوم باشند. در بعضی از آن‌ها یک شیر کنترل سطح آب تعبیه شده و بعضی از آن‌ها دارای دو ورودی و خروجی هستند که یکی برای رفت آب به مدار تصفیه و دیگری برای پر کردن سطح آب می‌باشد.

برای اطلاع از قیمت و خرید اسکیمر برای ساخت استخر می‌توانید با مشاورین گروه آبیکو در تماس باشید.

قیمت اسکیمر استخر

اسکیمرهای موجود در بازار ایران در سایزهای 15 و 8 لیتر می‌باشند. از انواع اسکیمر استخری می‌توان به دو لوله یا تک لوله آن اشاره نمود. این مورد هیچ تاثیری در قیمت نخواهد داشت. از عوامل تاثیرگزار بر قیمت اسکیمر می‌توان به طول و عرض آن اشاره کرد.

نمونه‌های ایرانی موجود در بازار برخلاف نمونه‌های خارجی، دهانه باز نیستند. اما نمونه‌های دهانه باز قیمت بالاتری دارند. این دهانه کمک می‌کند تا قدرت مکش آنها عرض بیشتری را پوشش دهد.

نحوه استفاده از اسکیمر به‌عنوان جارو استخر

یک نوع نظافت که با جاروی استخر وجود دارد، اتصال شلنگ و جارو به اسکیمر است. برای انجام این کار اقلام زیر مورد نیاز است:

 • شلنگ خُرطومی
 • سر شلنگی
 • تبدیل متناسب با سایز اسکیمر
 • سر جارو
 • دسته تلسکوپی

برای ساخت جارو به کمک اسکیمر مراحل زیر باید به ترتیب انجام شود:

1.سر جارو را به شلنگ خرطومی نصب کنید و توسط دسته تلسکوپی داخل آب استخر قرار دهید.

2.شلنگ خرطومی را پر از آب کرده و به سرشلنگ نصب شده روی اسکیمر متصل نمایید.

3.شلنگ را در آب غوطه‌ور کنید.

4.شیر چند راهه فیلتر استخر را در وضعیت waste قرار دهید (در این وضعیت، آب تخلیه شده توسط پمپ، بدون ورود به فیلتر مستقیما وارد فاضلاب می‌شود، دقت کنید در هنگام تغییر شیر 6راهه پمپ حتما خاموش باشد.)

5.در انتها شیر مکش کف را ببندید و پمپ تصفیه استخر را روشن کنید.

6. در اننتهای انجام جاروی استخر، فیلتر را پس‌شویی یا بکواش کنید.

7. شیر مکش کف را باز کنید و فیلتراسیون را مجددا فعال کنید.

نکات مهم که باید رعایت شوند

دقت نمایید که در این روش بایستی نکات زیر را مد نظرتان قرار دهید؛

انجام عملیات جاروی استخری باید به آرامی و آهستگی انجام شود. چراکه سرعت در انجام آن می‌تواند سبب کنده شدن مواد ته نشینی شده و آب را کدر نماید.

جارو کردن بایستی از قسمت کم عمق شروع شده و سپس به قسمت عمیق برسید.

اگر مواد کف استخر بلند شدند، لازم است تا فرصت مجدد دهید تا این کدری‌ها ته نشین شوند.

در صورت چسبیدن سرجارو به کف استخر، اول پمپ را خاموش کنید و سپس سر جارو را به آرامی از جای قبلی جدا و مجدد پمپ را روشن کنید.

اگر در حین جارو کردن، گیج فشار بالا رفت لازم است تا فیلتر را بک واش نموده و سپس جارو زدن را انجام دهید.