اسکیمر استخر

اسکیمر استخر چیست؟

اسکیمر استخر از نمونه تجهیزات استخر و جکوزی برای ایجاد مکش از سطح آب استخر برای ورود به سیکل تصفیه، ضدعفونی و گندزدایی استخر و گرمایش استخرها و جکوزی می‌باشد. لوله کشی استخر اسکیمری از مراحل مهم برای راه‌اندازی سیستم تصفیه آب استخر به شمار می‌رود. مراحل و نحوه نصب اسکیمر استخر بدین شکل است که براساس نقشه لوله کشی استخر اسکیمری، لوله‌کشی مکش اسکیمر به پمپ تصفیه اتصال میابد. جارو زدن استخر با اسکیمر باید از قیمت کم عمق شروع و به قسمت عمیق برسد. لازم به ذکر است که در عمق 5 سانتی‌متری سطح آب استخر می‌توان 70 درصد از آلودگی‌هایی مانند چربی‌ها و یا سموم بوجود آمده از طریق مواد آرایشی، حشرات و برگ‌ها را مشاهده نمود.

آلودگی‌های سنگینی مانند جلبک‌ها که 30 درصد از آلودگی‌های استخری را تشکیل می‌دهند در قسمت عمیق استخر ته‌نشین می‌شوند. در نتیجه باید 70 درصد از آب استخر از طریق نصب اسکیمر استخر و 30 درصد آن به واسطه کفشور استخری به سیستم تصفیه استخر هدایت شوند. با توجه به درصد بالای آب هدایت شده به سمت اسکیمر، لازم است تا نحوه قرار گیری آن به درستی انجام شود.

برای مشاوره تخصصی و اطلاع از قیمت خرید اسکیمر استخر با مشاوران ما در ارتباط باشید.

اجزای اسکیمر استخری

اسکیمرها برای تمیزی سطح آب استخر از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • درب: درب اسکیمر از مکش قطعات بزرگ شناور به درون سبد جلوگیری می‌کند.
 • فلت: فلت روی دهانه ورودی اسکیمر قرار گرفته و با شروع مکش باز و بعد از آن مجدد بسته می‌شود. بدین ترتیب فلت از ورود ذرات داخل سبد به استخر جلوگیری می‌کند.
 • سبد: ذرات معلق پس از مکش به داخل سبد skimmer هدایت می‌شوند.
 • اکولایزر: اکولایزر در صورت پایین آمدن آب از دهانه ورودی اسکیمر، مانع مکش هوا بوسیله skimmer می‌شود.

انواع اسکیمر استخر

این اسکیمرها در سه مدل متفاوت کوچک، بزرگ و لاینری به بازار عرضه می‌شوند. توجه داشته باشید که برای هر 36 متر مربع از سطح استخر یک اسکیمر بزرگ و برای هر 15 متر مربع سطح استخر یک اسکیمر کوچک لحاظ می‌شود. اسکیمرهای کوچک اغلب در سیستم جکوزی و اسکیمرهای بزرگ به تناسب ابعاد در استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به انواع اسکیمر اشاره خواهیم کرد:

اسکیمر کوچک استخر

اسکیمر کوچک استخر

این مدل از اسکیمر مگاپول با دهانه 12 در 12 سانتی‌متری با عمق 30 سانتی‌متر به بازار عرضه می‌شود. لازم به ذکر است این مدل برای استخرها با سطح مقطع ۱۵ متر مربع مناسب می‌باشد.

اسکیمر لاینری استخر

اسکیمر لاینری استخر

در این مدل از قاب لاینری استفاده می‌شود که همین موضوع آنها را انتخابی ایده‌آل برای استخر پیش ساخته فایبرگلاس نموده است. از مشخصات و ویژگی‌های این نوع اسکیمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
اسکیمر بزرگ 15 لیتری

 • ابعاد دهانه برابر با 23 سانتی‌متر در 17 سانتی‌متر در عمق 40 سانتی‌متر
 • مجهز به دو خروجی در مکش اسکیمر
 • دارای خروجی‌های روپیچ 2 اینچ و توپیچ 1 و 1/2 اینچ
 • فلپ کنترل دبی و قطع جریان مکش
 • خروجی سرریز 40 میلی‌متری
 • سبد بزرگ برای جمع آوری آلودگی‌های شناور
 • صفحه کانکشن جارو زدن استخر با اسکیمر
اسکیمر بزرگ استخر از انواع اسکیمر استخر

اسکیمر بزرگ استخر از انواع اسکیمر استخر

این مدل با دهانه قاب 23 سانت در 17 سانت با عمق 40 سانتی‌متر به بازار عرضه می‌شود. در استخرها با عمق زیاد از دو یا چند اسکیمر بزرگ استفاده می‌گردد. با قرارگیری واشر در زیر این قاب، می‌توان به راحتی آب بندی استخر را با اسکیمر انجام داد. از دیگر ویژگی‌های این مدل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ظرفیت 15 لیتری امکان اتصال به دو سایز 50 و 63 در کانکشن مکش اسکیمر
 • مجهز به پروفیل تقویتی از جنس ABS
 • دارای پورت خروجی سرریز با اندازه 40 سانتی متر
 • پورت اکولایزر برای تنظیم سطح آب درون اسکیمر
 • قابل ارائه در رنگ‌های آبی تیره و روشن ، مشکی و سفید

بهترین اسکیمر کدام است؟

بهترین اسکیمر نمونه‌هایی هستند که دارای دو پورت خروجی یا اکولایزرلاین می‌باشند. با پایین آمدن آب از سطح اسکیمر، اسکیمر خالی شده و هوا به جای آب، به سیستم فیلتراسیون وارد می‌شود که به همین دلیل پمپ استخر می‌سوزد.

اکولایزرلاین یا خروجی دوم، به دیواره استخر به‌صورت مستقیم متصل می‌گردد و سبب بالا آمدن آب در اسکیمر می‌شود. بدین ترتیب اسکیمر هیچ وقت خالی نمی‌شود. همچنین به دلیل وجود جریان آب در این خروجی، دیگر شاهد کاهش جریان کشش در پمپ با پر شدن سبد نخواهید بود.

نکته مهم: دقت کنید که به هیچ وجه نباید روی خروجی دوم درپوش بگذارید.

محل نصب اسکیمر استخر

در صورتی که در زمان ساخت استخر خانگی از سیستم سرریز استفاده نشود نصب اسکیمر استخر برای تکمیل سیکل تصفیه استخر ضروری است.

برای محل نصب اسکیمر استخر باید به موارد زیر توجه کرد و با رعایت استانداردهای لازم نحوه نصب اسکیمر استخر را آغاز نمود:

 •  شیب استخر
 • حجم آب
 •  سیکل گردش آب

آب استخر که توسط اسکیمر مکیده میشود، توسط لوله کشی استخر اسکیمری وارد سیکل تصفیه استخر یا جکوزی می‌شود. بعد از صافی و شفافیت به کاسه استخر بر‌می‌گردد و مواد جمع‌آوری شده توسط سبد اسکیمر نیز به‌صورت دوره‌ای (هفتگی) به سطل زباله ریخته می‌شوند. مسیر لوله کشی در استخرها به دو شکل زیر می‌تواند انجام شود؛

 • اول این که مواد جمع‌آوری شده از طریق لوله کشی اسکیمر وارد دور ریز فاضلاب شوند که باعث هدر رفت انرژی می‌شود.
 • دوم اینکه آب و مواد جمع‌آوری شده توسط اسکیمر به وسیله‌ی مسیر لوله کشی وارد چرخه تصفیه و گندزدایی آب استخر میشوند و آب پاکیزه مجددا به کاسه‌ی استخر بر میگردد.

بهترین محل نصب اسکیمر

استخر، مقابل ورودی پمپ تصفیه یا فوت کن است. این ورودی باید در حدود 25 تا 35 سانتی‌متر پایین‌تر از وسط دهانه اسکیمر یا سطح تراز آب قرار گیرد. با قرار گیری در این محل دیگر هیچ تلاطمی در سطح آن ایجاد نخواهد شد. بدین صورت آلودگی‌ها به آرامی از طریق اسکیمر به سمت فیلتر شنی هدایت می‌شوند. شما می‌توانید میزان مکش پمپ تصفیه استخر را به کمک شیری که در مسیر اسکیمر و کفشور استخری قرار دارد تنظیم نمایید.

مهم‌ترین نکات در نحوه نصب اسکیمر استخر

در ادامه قصد داریم به نکات مهم درباره نحوه نصب اسکیمر استخر اشاره کنیم:

 • به منظور کنترل میزان مکش آب برای تصفیه باید کفشور و لوله‌های اسکیمر به‌ شکل جداگانه تا پمپ تصفیه آورده شوند و بعد از نصب شیر در مسیر هر کدام کلکتور شده به مکش پمپ نصب گردند. همچنین شما می‌توانید با نصب تجهیزات استخری لازم، اسکیمر را به جاروی استخری تبدیل کنید.
 • صفحه کانکشن جاروی استخر، باید روی سبد اسکیمر استخری قرار بگیرید و سرشلنگی جارو هم در آن قرار بگیرد.
 • پورت خروجی تعبیه شده در پشت اسکیمر استخری برای استفاده به‌ عنوان خروجی سرریز بکار می‌رود.
 • کانکشن قسمت مکش به بدنه، چسبی است و طرف دیگر این دو کانکشن دارای اتصال روپیچ می‌باشد.
 • نحوه اتصال پشتی برای اتصال به لوله مکش پمپ و همچنین کانکشن جلویی جهت اتصال به پورت اکولایزر و یا لوله مکش استخر استفاده می‌شود.

جنس و ساختار تولید اسکیمر استخری

این سری از تجهیزات استخر امروزه معمولا از جنس پلیمر فشرده هستند که باعث شده در برابر انبساط و انقباض که به دلیل تغییرات دمایی پیش می‌آید مقاوم باشند.

در بعضی از آن‌ها یک شیر کنترل سطح آب تعبیه شده و بعضی از آن‌ها دارای دو ورودی و خروجی هستند که یکی برای رفت آب به مدار تصفیه و دیگری برای پر کردن سطح آب می‌باشد.

قیمت اسکیمر استخر

اسکیمرهای موجود در بازار ایران در سایزهای 15 و 8 لیتر می‌باشند. از انواع اسکیمر استخری می‌توان به دو لوله یا تک لوله آن اشاره نمود. این مورد هیچ تاثیری در قیمت اسکیمر استخر نخواهد داشت. از عوامل تاثیرگذار بر قیمت اسکیمر استخر می‌توان به طول و عرض و ابعاد اسکیمر استخر اشاره کرد. نمونه‌های ایرانی موجود در بازار برخلاف نمونه‌های خارجی، دهانه باز نیستند.

اما نمونه‌های دهانه باز قیمت بالاتری دارند. این دهانه کمک می‌کند تا قدرت مکش آنها عرض بیشتری را پوشش دهد. برای اطلاع از قیمت و خرید اسکیمر برای ساخت استخر می‌توانید با مشاورین ما در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو در تماس باشید.

تصفیه سطحی استخر و جکوزی به روش سرریز

در روش سرریز در اطراف استخر یکسری گریل و گاتر استخر یا جوی در نظر گرفته می‌شود. با روشن شدن سیستم تصفیه آب تا لبه دیواره استخر بالا می‌آید و وارد گاتر می‌شود. در حقیقت تمام آلودگی‌ها و ذرات معلق موجود روی سطح آب وارد گاتر می‌شود و به سمت تصفیه خانه سرریز می‌شود. در تصفیه خانه منبع بالانس، آب ورودی را جمع آوری می‌کند.

مکش پمپ تصفیه تعبیه شده در کف منبع بالانس، کلیه چربی‌ها و آشغال‌های ورودی را جذب می‌کند. وجود مخزن بالانس موجب می‌شود تا در روش سرریزی برای تصفیه خانه به فضای بیشتری نیاز داشته باشید.

سیستم لوله کشی استخر سرریز برای استخرهایی با تعداد زیاد شناگران و استخرهای مسابقه بسیار ایده آل است. در این روش آبراهه یا گاترها یکسان ساخته نمی‌شوند. اکثر آبراهه‌ها جوی‌هایی از جنس بتن می‌باشند که آب در آنها سرریز شده و به تصفیه خانه منتقل می‌شود. البته انواع استیل آنها نیز موجود هستند که شکل تجملی‌تری دارند.

در صورتی که سیستم استخر سرریز مجهز به سیرکولاسیون باشد، در کنار جمع آوری آب از سطح استخر و انتقال به تصفیه خانه، دارای محفظه‌ای جداگانه برای پمپاژ آب برگشتی به استخر می‌باشد که نیازی به بازگشت آب از کف یا دیواره استخر نمی‌باشد.

مخزن تعادل

همانطور که اشاره شد روش سرریز دارای منبع بالانس یا مخزن تعادل می‌باشد. آب جریان یافته در آبراهه دارای هوا می‌باشد که به سمت لوله‌های بزرگی هدایت می‌شود و وارد مخزن تعادل نصب شده در تصفیه خانه می‌شود. سپس پمپ آب را از این مخزن به فیلترهای تصفیه وارد می‌کند. اما در نقشه لوله کشی استخر اسکیمری نیازی به وجود مخزن تعادل نمی‌باشد. زیرا این قطعه چند اینچ فضای باز برای افزایش حجم آب دارد.

در استخرهایی که سیستم سرریز اجرا می‌شود، باید با توجه به حجم جابجایی آب و تعداد شناگران، گنجایش مخزن تعادل انتخاب شود.

مقایسه روش های لوله کشی استخر اسکیمری و سرریز

در ادامه نقشه لوله کشی استخر اسکیمری و سرریز از نقطه نظرهای مختلف مورد مقایسه قرار گرفته‌اند:

اسکیمر

ابعاد تصفیه خانه

همانطور که در بالا اشاره شد به دلیل نیاز به وجود مخزن تعادل در روش سرریز، لازم است تصفیه خانه با ابعاد بزرگتر در نظر گرفته شود.

اسکیمر استخر

ظاهر روش ها

از نظر ظاهر روش سرریزی بهتر است چراکه خط چربی روی لبه‌های برخورد آب با دیواره به چشم نمی‌خورد.

جارو زدن استخر با اسکیمر

نظافت دیواره‌

در روش لوله کشی اسکیمر به طور مرتب باید خط چربی در لبه برخورد با دیواره تمیز شود. اما در روش سرریز چندان نیاز به نظافت نیست. زیرا همیشه خط آب بالاتر از کاسه استخر است.

نقشه لوله کشی استخر اسکیمری

محدودیت استفاده از این دو روش

توصیه می‌کنیم در استخرهای روباز از روش سرریز استفاده نکنید. زیرا باران‌های شدید موجب می‌شود حجم زیادی از آب وارد گاترها شده و به سمت تصفیه خانه برود.

در استخرهای قهرمانی نیز توصیه می‌کنیم از لوله کشی اسکیمر استفاده نشود. زیرا در این روش تعدادی نازل استخر در تراز سطح آب وجود دارد که موجب می‌شود یک جریان موافق یا مخالف برای شناگرد ایجاد کند.

ساخت جاروبرقی استخر

هزینه

اجرا و پیاده‌سازی روش سرریزی در مقایسه با روش اسکیمر هزینه بالاتری به همراه دارد.

چگونه اسکیمر استخر را به جارو استخر تبدیل کنیم؟

برای تبدیل کردن اسکیمر استخر به جارو استخر و جارو زدن استخر با اسکیمر تجهیزات زیر لازم‌ است:

 • شلنگ خُرطومی
 • سر شلنگی
 • تبدیل متناسب با سایز اسکیمر
 • سر جارو
 • دسته تلسکوپی
 • سرجارو استخر

برای ایجاد امکان جارو زدن استخر با اسکیمر مراحل زیر باید به ترتیب انجام شود:

 • سر جارو را به شلنگ خرطومی نصب کنید و توسط دسته تلسکوپی داخل آب استخر قرار دهید.
 •  شلنگ خرطومی را پر از آب کنید و به سرشلنگ نصب شده روی اسکیمر متصل نمایید.
 • شلنگ را در آب غوطه‌ور کنید.
 • اگر کف استخر خیلی آلوده نبود و میتوانستید آب استخر را بعد از جارو کردن فیلتر کنید و مجدد به کاسه استخر برگردانید شیر را در حالت filter قرار دهید. اما اگر آلودگی زیاد بود، شیر چند راهه فیلتر استخر را در وضعیت waste قرار دهید (در این وضعیت، آب تخلیه شده توسط پمپ، بدون ورود به فیلتر مستقیما وارد فاضلاب می‌شود، دقت کنید در هنگام تغییر وضعیت شیر 6راهه پمپ حتما خاموش باشد.)
 • در انتها شیر مکش کف استخر را ببندید و پمپ تصفیه استخر را روشن کنید.
 • کف استخر را به آرامی جارو بزنید.
 • در انتهای انجام جاروی استخر، بک واش فیلتر شنی استخر را انجام دهید.
 • مجدد شیر مکش کف را باز کنید و شیر ۶راهه را در حالت فیلتر قرار دهید و با روشن کردن پمپ، فیلتراسیون را مجددا فعال کنید.

نکات مهمی که باید در زمان جارو زدن استخر با اسکیمر رعایت شود

دقت کنید که برای جارو زدن استخر با اسکیمر باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • انجام عملیات جارو زدن استخر با اسکیمر باید به آهستگی و آرامی انجام گیرد. زیرا انجام آن با سرعت می‌تواند باعث کنده شدن مواد ته نشینی شده و آب را کدر کند.
 • جارو زدن استخر با اسکیمر باید از قسمت کم عمق آغاز شود و به قسمت عمیق برسد.
 • با بلند شدن مواد کف استخر، باید فرصت مجدد برای ته نشینی این کدری‌ها بدهید.
 • اگر سر جارو به کف استخر چسبید، باید ابتدا پمپ را خاموش کرده و سپس به آرامی سر جارو را از جای قبلی جدا کنید و مجددا پمپ را روشن نمایید.
 • اگر در زمان جارو زدن استخر با اسکیمر، گیج فشار بالا رفت باید فیلتر را بک واش نموده و جارو زدن را انجام دهید.

لول رگولاتور چیست و چه کاربردی در استخرهای اسکیمری دارد؟

لول رگولاتور، تنظیم کننده سطح آب در استخرهای اسکیمری است. در شرایطی که سطح آب استخر کاهش یابد، دریچه لول رگولاتور باز می‌شود و باعث ورود آب به کاسه استخر می‎گردد. این عمل تا به تراز استاندارد سطح آب ادامه خواهد داشت. لول رگولاتور به صورت توکار درون اسکیمر و یا لبه استخر به موازات اسکیمر نصب می‌گردد.

برای کدام استخرها روش اسکیمری و برای کدام سرریز مناسب است؟

برای استخرهای با بار ترافیک کمتر (آلاینده‌ها، حجم و تعداد شناگر کمتر) سیستم اسکیمر مناسب‌تر است.

اما برای استخرهایی با بار بیشتر جهت پاکسازی آلاینده‌های سطحی مانند برگ، مو، چربی بدن شناگران و... سیستم سرریز کارآمدتر خواهد بود.

کاربرد اسکیمر استخر چیست؟

با نحوه کار اسکیمر استخر آب استخر تمیز خواهد ماند و سیستم گردش آب استخر بهتر انجام خواهد شد.

طول عمر اسکیمر استخر چقدر است؟

اگر از این تجهیزات استخر به درستی نگهداری شود و کیفیت بدنه و سبد آن عالی باشد، برای مدت طولانی دوام می‌آورد. اگر سبد آن پاره شد می‌توانید با تعویض سبد مجددا آب استخر را شفاف و تصفیه نمایید.

نگهداری اسکیمر استخری به چه صورت است؟

تمیز کردن اسکیمر استخری کار سختی نیست. با نگهداری درست آن باعث افزایش عمر دیگر تجهیزات استخر بکار رفته در تصفیه آب خواهید شد. برای نگهداری اسکیمر استخری باید اول پمپ استخر را خاموش کنید. سپس با باز کردن درب اسکیمر، سبد آن را خارج کنید و بشویید. سپس سبد را داخل اسکیمر قرار داده و درب آن را ببندید و مجددا پمپ را روشن کنید.

استفاده از پوشش نازک، برای پوشاندن سبد اسکیمر و جذب بهتر چربی و آلاینده‌ها مناسب است.

چند بار در هفته باید اسکیمرها را تمیز کنیم؟

در استخرهای شخصی حداقل یکبار در هفته و در استخرهای عمومی و روباز باید چندبار در هفته اسکیمرها را تمیز کرد.

اندازه و ابعاد اسکیمر استخر چقدر باید باشد؟

ابعاد اسکیمر استخر اسکیمر به موقعیت استخر بستگی دارد. اگر استخر ازنوع روباز باشد به دلیل وجود مواد درشت باید اندازه دریچه یا ابعاد اسکیمر استخر هم بزرگتر باشد.

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید کالا و برخورداری از تخفیفات ویژه اسکیمر استخری فروشگاه آبیکو، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات