شیرآلات یو پی وی سی فشار قوی

شیرآلات UPVC تجهیزات جدیدی هستند و از یک نوع پلاستیک حرارت دیده به نام پلی وینیل کلراید که یکی از قدیمی‌ترین پلیمر های جهان بوده و از پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید بدست می‌آید، تولید می‌شوند. شیر یو پی وی سی برای مهار جریان آب و دیگر سیالات در لوله‌های فشار قوی upvc استفاده شده و از سایز 16 تا 315 میلی‌متر موجود می‌باشند. شیرآلات یو پی وی سی دارای ویژگی و مزایایی هستند که باعث شده نسبت به انواع دیگر شیرآلات فشار قوی موجود در بازار ایران، مشتری‌های بیشتری را جذب کرده و در استخرها و جکوزی‌ها به وفور از آنها استفاده شود. در ادامه این مطلب از وب سایت فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو به انواع شیر upvc  و مزایای استفاده از آن اشاره خواهیم کرد.

شیرآلات UPVC به دلیل استحکام بالا و وزن سبک و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و سایش آب بندی لوله استخر را تضمین می‌کند. شیر یو پی وی سی استخری به آسانی و با استفاده از اتصالات چسبی یا رزوه‌ای نصب می‌شوند و آب بندی استخر را تضمین می‌کنند.

برای مشاوره تخصصی و اطلاع از قیمت خرید شیرآلات UPVC با مشاوران ما در ارتباط باشید.

پادکست شیرآلات UPVC فشار قوی

انواع شیرآلات UPVC

شیر توپی یو پی وی سی (شیرآلات توپی upvc) از نظر نوع کانکشن به 3 گروه زیر دسته بندی می‌شوند:

 • شیرآلات upvc چسبی
 •  شیر یو پی وی سی یک سر دنده
 •  شیرآلات دو سر دنده

دسته بندی شیرآلات یو پی وی سی براساس عملکرد:

شیرآلات upvc استخر براساس نوع عملکرد و کاربردی که دارند به چندین مدل تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

شیرآلات CH

شیرآلات-ch

شیر UPVC خودکار Checkvalve

شیر خودکار یا چک ولو از مهم‌ترین انواع شیرآلات upvc می‌باشد و نقش موثری در محافظت از تاسیسات آبی دارد. شیر  خودکار یا همان شیر یک طرفه، شیری است که را نمی‌دهد. این نوع شیرآلات upvc درجاهای مختلفی از جمله استخرهای سررریز و نصب روی پمپ استخر مورد کاربرد است.

شیر پروانه‌ای یا ولو Butterfly Valve

شیر پروانه‌ای یا ولو از پرکاربرد ترین انواع شیرآلات UPVC می‌باشد و در سایزهای 1 الی 56 اینچ موجود می‌باشد. در این شیر با حرکت دایره‌ای مدور در میانه شیر، قطع و وصل جریان آب انجام می‌گردد. برای سایز 4 اینچ یا 110 به بالا به جای شیر توپی، از شیر پروانه‌ای استفاده می‌شود.

شیرآلات یو پی وی سی مهره ماسوره‌ای

در سیستم‌های لوله کشی فلزی باید مهره ماسوره و شیر فلکه به صورت مجزا نصب شوند. این امر در زمان باز و بسته کردن شیر منجر به ورود آسیب به تجهیزات سیستم از جمله فیلتر و پمپ می‌شود. با شیرآلات یو پی وی سی مهره ماسوره‌ای از بروز مشکل در سیستم‌های لوله کشی فشار قوی جلوگیری می‌گردد. نصب آسان، سهولت در باز و بسته کردن و آب بندی مطمئن از دیگر ویژگی‌های این نوع شیرآلات upvc استخری است.

شیر توپی Ball Valve

شیرهای توپی دارای یک گوی کروی می‌باشند که بخشی از کره به شکل متقارن و همسو با سوراخ می‌باشد. در اثر چرخش اهرم سوراخ جابجا و مقدار جریان سیال کاهش یا افزایش می‌یابد. شیر توپی UPVC دارای دو عدد مهره است از این رو به این نوع شیر، شیر مهره‌دار نیز گفته می‌شود. می‌توان با این دو مهره، بخش میانی شیر را تعمیر کرد و نیازی به قراردادن مهره ماسوره به صورت جداگانه در مسیر لوله کشی نخواهید داشت. به علاوه این امکان را دارید که فلنچ داخل مهره را که دارای دو نوع چسبی و دنده‌ای است، به راحتی تعویض کنید.

شیر یو پی وی سی صافی Sediment Strainers

شیر صافی UPVC یا شیر استرینر، جهت تصفیه اولیه سیال و افزایش عمر پمپ بکار برده می‌شوند. این شیر یو پی وی سی با کنترل سیال ورودی مانع ورود آلودگی به تیوپ پمپ می‌شود.

شیر دیافراگمی Diaphragm valve

شیر یو پی وی سی دیافراگمی متشکل از بدنه، دسته و دیافراگم می‌باشند و به صورت خطی سیال ورودی به شیر را عبور می‌دهد. میزان نشتی در این نوع شیرآلات UPVC تقریبا صفر است و در برابر ضربات فیزیکی و مکانیکی مقاومت بسیار بالایی دارند و به آب‌بندی نیاز ندارند.

شیر سه راهی UPVC

شیرآلات UPVC سه راهی جهت تقسیم کردن، تغییر جهت، مخلوط کردن و تغییر دبی سیال کاربرد دارد و به دو صورت اتوماتیک و دستی طراحی شده‌اند.

شیرآلات یو پی وی سی الکتریکی یا برقی

در این نوع از شیرآلات یو پی وسی فرایند قطع و وصل جریان بدون دخالت دست و به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود.این نوع از شیرآلات یو پی وی سی در دو مدل پنوماتیکی و الکتریکی به بازار عرضه می‌گردند. از موارد استفاده از این نوع شیر می‌توان به امکان اتصال آن‌ها به شیر توپیو پروانه‌ای در خطوط سایز بالا اشاره نمود.

شیر پنوماتیک UPVC

در این مدل از شیرآلات UPVC تنظیم، قطع و یا وصل نمودن شیر به‌صورت اتوماتیک و بدون هیچ تداخلی انجام می‌شود. این مدل از شیرآلات UPVC نیز در دو مدل پنوماتیک و الکتریکی می‌باشند. که از نمونه‌های آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مورد استفاده برای کنترل جهت
 • نمونه توزیع کننده پیلوت دار
 • مورد استفاده جهت کنترل فشار
 • شیر پروپشنال پنوماتیک
 • شیر مدل متعادل کننده پروپشنال
 • شیرپنوماتیک دستی

شیر اکچویتوردار

این نوع از شیرآلات UPVC با استفاده از عملگر دستی یا اهرم باز و بسته می‌شوند. از نمونه کاربردهای این مدل می‌توان به قطع و وصل جریان به صورت محدود اشاره نمود. این مدل از شیرآلات یو پی وی سی دستی مجهز به سیستم‌های پنوماتیک و موتورهای الکتریکی است و می‌توان برای پروژه‌های حساس در مقیاس بزرگ امکان کنترل خودکار و دسترسی از راه دور توسط اپراتور را برای آن فراهم نمود. توجه نمایید که این برخی از این نوع شیرها در صورتی فعال می‌شوند که شرایطی خاص ایجاد شود.

شیر پروانه‌ ای گیربکسی

این مدل از شیرآلات فشار قوی یو پی وی سی به قطع و یا تنظیم جریان در سایزهای بالا کمک می‌نماید. از مزایای این نوع شیرآلات می‌توان به؛

 1. ضخامت مناسب مطابق با استانداردها
 2. نصب، انبارداری و حمل و نقل آسان به دلیل وزن کم و ابعاد کوچک
 3. امکان نصب شیر در کلیه حالت‌های عمودی و افقی
 4. امکان آب بندی صحیح از هر دو سمت
 5. مناسب برای قطع و وصل نمودن و کنترل جریان سیال
 6. کاهش میزان افت فشار

مشخصات و مزایای شیرآلات UPVC

 • سطح بیرونی و درونی لوله یو پی وی سی در برابر مواد شیمیایی و شرایط فیزیکی سخت مقاوم است.
 • قیمت مناسب و نصب و راه اندازی آسان و به صرفه دارند.
 • در برابر خوردگی ناشی از موادی اسیدی، بازی، نمکی و … که در استخرها کاربرد دارند مقاوم هستند.
 • به دلیل وجود والکراس و حلقه آب‌بند، احتمال نشتی در آنها وجود ندارد و آب‌بندی ایمن و مطمئنی دارند.
 • ضد حریق هستند و در برابر ضربات مکانیکی مستحکم می‌باشند.
 •  در شرایط جوی مختلف مقاوم هستند.
 •  دچار تغییر رنگ نمی‌شوند و ظاهر مناسبی دارند.
 •  دچار رسوب و گرفتگی نمی‌شوند.
 • شیرآلات یو پی وی سی با قابلیت تفکیک اجزا می‌باشند و برای تامین و نگهداری می‌توانید از این قابلیت استفاده نمایید.
شیرآلات یو پی وی سی فشار قوی

نکات مهم در زمان لوله کشی در شرایط آب و هوایی گرم

چنانچه دوست دارید بهترین چسب کاری لوله و اتصالات upvc را داشته باشید نکات زیر را رعایت کنید:

 • از استفاده بیش از اندازه چسب پرهیز کنید و چسب اضافی محل اتصال را با پارچه یا کاغذ جاذب پاک کنید.
 • محل نگهداری و دپو لوله و اتصالات باید خنک و دور از نور خورشید باشد.
 • چسب کاری لوله و اتصالات upvc بهتر است در ساعات خنک روز انجام گردد.
 • قبل از اینکه چسب کاری را آغاز کنید، سطح چسب کاری را با پارچه مرطوب و کلینر تمیز کنید.
 • قبل از استفاده از چسب upvc به خوبی آن را هم بزنید.

سوالات پرتکرار

در ادامه این مطلب به سوالات متداول درباره شیر استخری یو پی وی سی میپردازیم:

قیمت شیر یو پی وی سی چقدر است؟

قیمت شیرآلات UPVC به عواملی نظیر برند و شرکت سازنده، نوع شیر، ظاهر و سایز آن بستگی دارد. البته توجه داشته باشید که نوسانات ارز نیز در قیمت شیر یو پی وی سی بی‌تاثیر نبوده و موجب تغییر قیمت آنها به صورت روزانه می‌شود. برای اطلاع از قیمت شیرآلات یو پی وی سی از برندهای مختلف کافیست با کارشناسان فروش ما در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو در تماس باشید.

شیرآلات یو پی وی سی چه کاربردهایی دارند؟

شیرآلات UPVC برای قطع و وصل و کنترل و مهار جهت جریان سیال، جلوگیری از بازگشت سیال، بهبود ایمنی از طریق آزاد کردن فشار انباشته شده در سیستم با تجهیزات و جلوگیری از ورود ذرات جامد موجود در سیال به تجهیزاتی مانند پمپ تصفیه استخر کاربرد دارند.

تفاوت شیر یو پی وی سی دستی و اکچویتوردار چیست؟

شیرهای دستی از طریق یک عملگر دستی مانند سرفلکه یا اهرم، باز و بسته می‌شوند. این شیرها معمولا برای قطع و وصل جریان و تنظیم جریان مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما شیرهای اکچویتوردار به موتورهای الکتریکی یا سیستم‌های پنوماتیکی مجهز هستند و امکان کنترل خودکار و دسترسی از راه دور توسط اپراتور را برای پروژه‌های حساس یا مقیاس بزرگ فراهم می‌کنند.

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید کالا و برخورداری از تخفیفات ویژه فروشگاه آبیکو، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات