شیر یو پی وی سی UPVC فشار قوی

شیرآلات یو پی وی سی UPVC فشار قوی تجهیزات جدیدی هستند و از یک نوع پلاستیک حرارت دیده به نام پلی وینیل کلراید که یکی از قدیمی‌ترین پلیمرهای جهان بوده و از پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید بدست می‌آید، تولید می‌شوند. شیر یو پی وی سی UPVC برای مهار جریان آب و دیگر سیالات در لوله‌های فشار قوی UPVC استفاده شده و از سایز 16 تا 315 میلی‌متر موجود می‌باشند. شیر UPVC دارای ویژگی و مزایایی است که باعث شده نسبت به انواع دیگر شیرآلات فشار قوی موجود در بازار ایران، مشتری‌های بیشتری را جذب کرده و در استخرها و جکوزی‌ها به وفور از آنها استفاده شود.

در ادامه این مطلب از وب سایت فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو به انواع شیر پی وی سی و مزایای استفاده از شیر فشار قوی UPVC اشاره خواهیم کرد.

شیرآلات UPVC به دلیل استحکام بالا و وزن سبک و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی، سایش آب بندی لوله استخر را تضمین می‌کنند. شیر یو پی وی سی استخری به آسانی و با استفاده از اتصالات چسبی یا رزوه‌ای نصب می‌شوند و آب بندی استخر را تضمین می‌نمایند.

برای مشاوره تخصصی و اطلاع از قیمت خرید شیرآلات UPVC با مشاوران ما در ارتباط باشید.

پادکست شیرآلات UPVC فشار قوی

انواع شیر یو پی وی سی

شیرآلات یو پی وی سی (شیر فلکه یو پی وی سی) را می‌توان براساس عملکرد و کانکشن دسته بندی نمود که در ادامه زیر دسته‌های آنها را معرفی می‌نماییم؛

شیر یو پی وی سی CH

دسته بندی شیر یو پی وی سی براساس کانکشن

شیر فلکه یو پی وی سی از نظر نوع کانکشن به 3 گروه زیر دسته‌بندی می‌شوند:

شیرآلات upvc چسبی

شیرآلات UPVC چسبی

شیر یو پی وی سی یک سر دنده

شیر یو پی وی سی یک سر دنده

شیر UPVC دو سر دنده

شیر UPVC دو سر دنده

دسته بندی شیرآلات UPVC براساس عملکرد:

شیر یو پی وی سی استخر براساس نوع عملکرد و کاربردی که دارند به چندین مدل تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

شیر UPVC خودکار Checkvalve

شیر UPVC خودکار Checkvalve

شیر UPVC خودکار Checkvalve یا چک ولو از مهم‌ترین انواع شیرآلات UPVC می‌باشد و نقش موثری در محافظت از تاسیسات آبی دارد. شیر خودکار یا همان شیر یک طرفه، شیری است که با استفاده از فنر درون پیستون، تنها در یک جهت به سیال اجازه عبور می‌دهد. این نوع شیر UPVC درجاهای مختلفی از جمله استخرهای سرریز و نصب روی پمپ استخر مورد کاربرد است.

شیر یو پی وی سی ولو Butterfly Valve

شیر پروانه‌ای یا شیر یو پی وی سی ولو Butterfly Valve

شیر UPVC صافی یا شیر استرینر، جهت تصفیه اولیه سیال و افزایش عمر پمپ بکار برده می‌شوند. این شیر پی وی سی با کنترل سیال ورودی مانع ورود آلودگی به تیوپ پمپ می‌شود.

شیر توپی Ball Valve یو پی وی سی

شیر توپی استخر Ball Valve

شیر یو پی وی سی توپی دارای یک گوی کروی می‌باشند که بخشی از کره به شکل متقارن و همسو با سوراخ است. در اثر چرخش اهرم، سوراخ جابجا و مقدار جریان سیال کاهش یا افزایش می‌یابد. شیر توپی UPVC دارای دو عدد مهره است از این‌رو به این نوع شیر استخری، شیر مهره‌دار نیز گفته می‌شود. می‌توان با این دو مهره، بخش میانی شیر را تعمیر کرد و نیازی به قراردادن مهره ماسوره به صورت جداگانه در مسیر لوله کشی نخواهید داشت. به علاوه با این شیر توپی UPVC این امکان را دارید که فلنچ داخل مهره را که دارای دو نوع چسبی و دنده‌ای است، به راحتی تعویض کنید.

شیر upvc مهره ماسوره‌ای

شیر UPVC مهره ماسوره‌ای

در سیستم‌های لوله کشی فلزی باید مهره ماسوره و شیر فلکه یو پی وی سی به صورت مجزا نصب شوند. این امر در زمان باز و بسته کردن شیر منجر به ورود آسیب به تجهیزات سیستم از جمله فیلتر تصفیه استخر و پمپ می‌شود. با شیر UPVC مهره ماسوره‌ای از بروز مشکل در سیستم‌های لوله کشی فشار قوی جلوگیری می‌گردد. نصب آسان، سهولت در باز و بسته کردن و آب بندی مطمئن از دیگر ویژگی‌های این نوع شیر یو پی وی سی استخری است.

شیر یو پی وی سی صافی Sediment Strainers

شیر یو پی وی سی صافی Sediment Strainers

شیر UPVC صافی یا شیر استرینر، جهت تصفیه اولیه سیال و افزایش عمر پمپ بکار برده می‌شوند. این شیر پی وی سی با کنترل سیال ورودی مانع ورود آلودگی به تیوپ پمپ می‌شود.

شیر دیافراگمی Diaphragm valve

شیر دیافراگمی upvc یا یو پی وی سی

شیر یو پی وی سی دیافراگمی متشکل از بدنه، دسته و دیافراگم می‌باشند و به صورت خطی سیال ورودی به شیر را عبور می‌دهد. میزان نشتی در این شیر UPVC تقریبا صفر است و در برابر ضربات فیزیکی و مکانیکی مقاومت بسیار بالایی دارند و به آب‌بندی نیاز ندارند.

شیر سه راهی UPVC

شیر سه راهی UPVC

شیرآلات UPVC سه راهی جهت تقسیم کردن، تغییر جهت، مخلوط کردن و تغییر دبی سیال کاربرد دارد و به دو صورت اتوماتیک و دستی طراحی شده‌اند.

شیرآلات UPVC الکتریکی یا برقی

شیرآلات یو پی وی سی الکتریکی یا برقی

در این نوع از شیرآلات UPVC فرایند قطع و وصل جریان بدون دخالت دست و به‌صورت اتوماتیک انجام می‌شود. این نوع از شیرآلات یو پی وی سی در دو مدل پنوماتیکی و الکتریکی به بازار عرضه می‌گردند. از موارد استفاده از این نوع شیر UPVC می‌توان به امکان اتصال آن‌ها به شیر توپیو پروانه‌ای در خطوط سایز بالا اشاره نمود.

شیر پنوماتیک UPVC

شیر پنوماتیک UPVC

در این مدل از شیر یو پی وی سی، تنظیم، قطع و یا وصل نمودن شیر به‌صورت اتوماتیک و بدون هیچ تداخلی انجام می‌شود. این مدل شیر UPVC نیز در دو مدل پنوماتیک و الکتریکی می‌باشند. از نمونه‌های آنها می‌توان به کنترل جهت و فشار، نمونه توزیع کننده پیلوت دار، پروپشنال پنوماتیک، شیر مدل متعادل کننده پروپشنال و پنوماتیک دستی اشاره نمود.

شیرآلات UPVC اکچویتردار

شیر توپی اکچویتوردار UPVC

این نوع از شیرآلات UPVC با استفاده از عملکرد دستی یا اهرم باز و بسته می‌شوند. از نمونه کاربردهای این مدل شیر UPVC می‌توان به قطع و وصل جریان به صورت محدود اشاره نمود. این مدل از شیرآلات یو پی وی سی دستی مجهز به سیستم‌های پنوماتیک و موتورهای الکتریکی است و می‌توان برای پروژه‌های حساس در مقیاس بزرگ امکان کنترل خودکار و دسترسی از راه دور توسط اپراتور را برای آن فراهم نمود. توجه نمایید که برخی از این نوع شیر یو پی وی سی در صورتی فعال می‌شوند که شرایطی خاص ایجاد شود.

شیر UPVC پروانه‌ ای گیربکسی

شیر UPVC پروانه‌ ای گیربکسی

این مدل از شیر فشار قوی UPVC به قطع و یا تنظیم جریان در سایزهای بالا کمک می‌نماید. از مزایای این نوع شیر یو پی وی سی می‌توان به ضخامت مناسب، امکان نصب به صورت عموودی و افقی، آب بندی صحیح از هر دو سمت، کاهش میزان افت فشار، مناسب بودن برای قطع و وصل و کنترل جریان سیال اشاره کرد. همچنین به دلیل وزن کم و ابعاد کوچک نصب، انبارداری و حمل و نقل آن بسیار آسان است.

شیر خودکار دریچه ای UPVC

شیر خودکار دریچه ای UPVC

عملکرد شیر یک طرفه دریچه ای از انواع شیر فلکه خودکار است و از حرکت معکوس سیالات در درون لوله جلوگیری به عمل می‌آورد. در واقع با استفاده از شیر خودکار دریچه ای که در بازار آن را با نام شیر یکطرفه نیز می‌شناسند، می‌توان جریان سیالات را تنها در یک مسیر میسر ساخت.

مشخصات و مزایای شیرآلات UPVC

 • سطح بیرونی و درونی لوله یو پی وی سی در برابر مواد شیمیایی و شرایط فیزیکی سخت مقاوم است.
 • شیر UPVC قیمت مناسب و نصب و راه اندازی آسان و به صرفه دارند.
 • در برابر خوردگی ناشی از موادی اسیدی، بازی، نمکی و … که در استخرها کاربرد دارند مقاوم هستند.
 • به دلیل وجود والکراس و حلقه آب‌بند در شیر فلکه یو پی وی سی، احتمال نشتی در آنها وجود ندارد و آب‌بندی ایمن و مطمئنی دارند.
 • ضد حریق هستند و در برابر ضربات مکانیکی مستحکم می‌باشند.
 • شیر فشار قوی UPVC در شرایط جوی مختلف مقاوم هستند.
 • شیر فلکه یو پی وی سی دچار تغییر رنگ نمی‌شوند و ظاهر مناسبی دارند.
 • شیر پی وی سی دچار رسوب و گرفتگی نمی‌شوند.
 • شیر یو پی وی سی با قابلیت تفکیک اجزا می‌باشد و برای تامین و نگهداری می‌توانید از این قابلیت استفاده نمایید.

نکات مهم در زمان لوله کشی در شرایط آب و هوایی گرم

چنانچه دوست دارید بهترین چسب کاری لوله و اتصالات UPVC را داشته باشید نکات زیر را رعایت کنید:

 • از استفاده بیش از اندازه چسب پرهیز کنید و چسب اضافی محل اتصال را با پارچه یا کاغذ جاذب پاک کنید.
 • محل نگهداری و دپو لوله و اتصالات UPVC باید خنک و دور از نور خورشید باشد.
 • چسب کاری لوله و اتصالات UPVC بهتر است در ساعات خنک روز انجام گردد.
 • قبل از اینکه شیر UPVC را چسب کاری را آغاز کنید، سطح چسب کاری را با پارچه مرطوب و کلینر تمیز کنید.
 • قبل از استفاده از چسب UPVC به خوبی آن را هم بزنید.

قیمت شیر یو پی وی سی چقدر است؟

قیمت شیرآلات UPVC به عواملی نظیر برند و شرکت سازنده، نوع شیر، ظاهر و سایز آن بستگی دارد. البته توجه داشته باشید که نوسانات ارز نیز در قیمت شیر یو پی وی سی بی‌تاثیر نبوده و موجب تغییر قیمت آنها به صورت روزانه می‌شود. برای اطلاع از قیمت شیر UPVC از برندهای مختلف کافیست با کارشناسان فروش ما در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو در تماس باشید.

شیر فلکه UPVC چه کاربردهایی دارند؟

شیرآلات UPVC برای قطع و وصل و کنترل و مهار جهت جریان سیال، جلوگیری از بازگشت سیال، بهبود ایمنی از طریق آزاد کردن فشار انباشته شده در سیستم با تجهیزات و جلوگیری از ورود ذرات جامد موجود در سیال به تجهیزاتی مانند پمپ تصفیه استخر کاربرد دارند.

تفاوت شیر پی وی سی دستی و اکچویتوردار چیست؟

شیر فشار قوی UPVC دستی از طریق یک عملکرد دستی مانند سرفلکه یا اهرم، باز و بسته می‌شوند. این شیر UPVC معمولا برای قطع و وصل جریان و تنظیم جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما شیر یو پی وی سی اکچویتوردار به موتورهای الکتریکی یا سیستم‌های پنوماتیکی مجهز هستند و امکان کنترل خودکار و دسترسی از راه دور توسط اپراتور را برای پروژه‌های حساس یا مقیاس بزرگ فراهم می‌کنند.

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید کالا و برخورداری از تخفیفات ویژه فروشگاه آبیکو، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات