مبدل حرارتی استخر و جکوزی

مبدل حرارتی استخر و جکوزی

مبدل حرارتی به وسیله‌ای گفته می‌شود که برای انتقال دادن حرارت بهینه از یک سیال به سیال دیگر به‌صورت غیر مستقیم و برای گرم کردن استخر استفاده می‌شود.مبدل‌ استخر تبادل را به وسیله‌ی آب، گاز، روغن یا هوا انجام می‌دهند.مبدل حرارتی دارای دو مدار گردش سیال است که در یکی آب بدست آمده از تجهیزات مولد گردش دارد و در دیگری آب گرم مورد نیاز که همان آب استخر است گردش می‌یابد.استفاده از مبدل حرارتی استخر و جکوزی نسبت به آبگرمکن دارای مزیت‌هایی همچون مصرف انرژی کم‌تر،دوام و پایداری بالاتر و هزینه‌های کمتر است.

به طور کلی مبدل های حرارتی دارای دو مدار گردش سیال هستند که در یک مدار آب حاصل از تجهیزات مولد (دیگ ها) و در مدار دیگر آب گرم مورد نیاز شامل آب استخر، آب گرم مصرفی و … گردش می‌کند.

استفاده از سختی گیر برای تداوم کارایی مبدل‌های حرارتی و جلوگیری از تشکیل رسوب بر روی تیوپ ها و سطوح داخلی انتقال حرارت،بسیار مفید است.مبدل‌های گرمایشی برای تامین آب گرم اولیه نیاز به یک سیستم گرمایشی مانند دیگ آبگرم دارند.بطورخلاصه همانطور که از نام مبدل حرارتی مشخص است؛ وظیفه تبادل حرارت بین دو سیال را به عهده دارد.

انواع مبدل حرارتی

مبدل‌ حرارتی را براساس ساختار،ظاهر و نوع استفاده‌ای که دارند سه دسته کرده‌اند:

 • پوسته و لوله
 • صفحه‌ای
 • هوا خنک

در استخرها و جکوزی‌ها از نوع پوسته و لوله برای گرم کردن استخر و جکوزی استفاده می‌شود که در دو نوع مسی و تمام استیل وجود دارد.این مبدل از تعدادی لوله که درون استوانه‌ای قرار گرفته‌اند تشکیل شده است و دو سیال سرد و گرم بدون ارتباط با یکدیگر در دیوار فلزی لوله تبادل حرارت می‌کنند.

نحوه‌ی کارکرد مبدل حرارتی پوسته و لوله

انتقال دما و حرارت در این سری از مبدل‌ها به صورت غیرمستقیم است و عبور سیال از لوله و پوسته باعث تغییر دما می‌شود.مبدل حرارتی پوسته و لوله از یک پوسته یا مخزن استوانه‌ای تشکیل شده است که داخل آن لوله‌ها بصورت موازی با مدار پوسته قرار دارند. سیال که نقش کاهش و افزایش دما را برعهده دارد از شیر ورودی وارد پوسته می‎‌شود و در اثر تماس غیرمستقیم سیال وارد شده در لوله‌ها انتقال حرارت صورت می‌گیرد. در آخر سیال از شیرهای خروجی با دمای موردنظر خارج می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معیارهای انتخاب مبدل حرارتی استخر و جکوزی

در هنگام انتخاب مبدل حرارتی باید به نکات زیر توجه کرد:

 • مشخص کردن زمان موردنیاز برای گرمایش استخر و جکوزی
 • تعیین کردن تعداد مبدل مورد نیاز
 • انتخاب براساس روباز یا سربسته بودن ،عمومی یا خصوصی بودن استخر
 • مشخص بودن اختلاف دما در استخر

راهنمای انتخاب مبدل حرارتی مناسب

مبدل حرارتی استخر و مبدل جکوزی باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشد که بتواند عملکردی بهینه داشته باشد مهم‌ترین این ویژگی ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • ساختار مستحکم و اتصالات مناسب
 • راندمان بالا و مصرف پایین سوخت و انرژی
 • قابلیت طراحی در ابعاد فشرده و با حجم کم
 • مقاومت در برابر خوردگی کلر و آب شور
 • امکان دسترسی به قسمت‌های داخلی در جهت پاکسازی و تعویض قطعه

مبدل حرارتی چدنی

این نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله از جنس چدن است و کمتر در استخرها استفاده می‌شود.برای جلوگیری از خوردگی و رسوب گرفتگی اتصالات سیکل آن از جنس UPVC است و طراحی آن به گونه ای است که به آسانی می‌‌توان کویل را از داخل آن خارج کرد.تراکم لوله ها در مبدل چدنی زیاد است که این موضوع باعث بالا رفتن راندمان مبدل و گرم شدن استخر در زمان کمتر می‌شود.

مبدل حرارتی استیل

مبدل استیل استخر بیشترین استفاده را در استخرها دارد.مبدل حرارتی استیل از مقاومت بالایی در برابر خوردگی کلر داخل آب دارد و می‌تواند با ایجاد مکانیزم حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای، انرژی بسیار زیادی را از طریق گرما از یک سیال به سیال دیگر منتقل کند.

محصولات مبدل حرارتی استخر و جکوزی

گارانتی بی قید و شرط
گارانتی بی قید و شرط
تضمین قیمت و امنیت پرداخت
تضمین قیمت و امنیت پرداخت
مشاوره تخصصی انتخاب محصول
مشاوره تخصصی انتخاب محصول
ارسال سریع به سراسر کشور
ارسال سریع به سراسر کشور
تضمین اصالت کالا
تضمین اصالت کالا
پشتیبانی 24 ساعته
پشتیبانی 24 ساعته
You've just added this product to the cart:

ارتباط با آبیکو
۰۹۹۱۶۶۶۶۳۷۰
۰۹۹۱۶۶۶۶۵۷۰