نمایش دادن همه 4 نتیجه

مبدل حرارتی استخر چیست؟!

مبدل حرارتی استخر و جکوزی به وسیله‌ای گفته می‌شود که برای انتقال دادن حرارت بهینه از یک سیال به سیال دیگر به‌صورت غیر مستقیم و برای گرم کردن استخر استفاده می‌شود. مبدل حرارتی استخر دارای دو مدار گردش سیال است که در یکی از آنها آب گرم بدست آمده از بویلر (دیگ) جریان دارد و در دیگری آب استخر یا جکوزی در مدار تصفیه و گرمایش گردش می‌یابد. استفاده از مبدل استخر یا جکوزی با توان های مختلف به همراه دیگ و مشعل و یا استفاده از همین مبدل ها همراه با پکیج برای استخر و جکوزی با حجم کمتر در ایران مرسوم است.

به طور کلی مبدل‌های حرارتی استخر و جکوزی دارای دو مدار گردش سیال هستند که در یک مدار آب حاصل از تجهیزات مولد (دیگ ها) و در مدار دیگر آب گرم مورد نیاز شامل آب استخر، آب گرم مصرفی و … گردش می‌کند.

استفاده از سختی گیر برای تداوم کارایی مبدل‌های حرارتی و جلوگیری از تشکیل رسوب بر روی تیوپ ها و سطوح داخلی انتقال حرارت، بسیار مفید است. مبدل‌های گرمایشی برای تامین آب گرم اولیه نیاز به یک سیستم گرمایشی مانند دیگ آبگرم دارند. بطور خلاصه همانطور که از نام مبدل حرارتی استخر مشخص است؛ وظیفه تبادل حرارت بین دو سیال را به عهده دارد.

انواع مبدل حرارتی استخر و جکوزی

مبدل‌ حرارتی استخر و جکوزی را براساس ساختار، ظاهر و نوع استفاده‌ای که دارند به سه دسته تقسیم کرده‌اند؛

 • پوسته و لوله
 • صفحه‌ای
 • هوا خنک

معمولا در استخرها و جکوزی‌ها از نوع پوسته و لوله برای گرم کردن استخر و جکوزی استفاده می‌شود که در دو نوع مسی و تمام استیل وجود دارد. این مبدل حرارتی استخر از تعدادی لوله که درون استوانه‌ای قرار گرفته‌اند تشکیل شده است و دو سیال سرد و گرم بدون ارتباط با یکدیگر در دیوار فلزی لوله تبادل حرارت می‌کنند.

نحوه‌ی کارکرد مبدل حرارتی پوسته و لوله

انتقال دما و حرارت در این سری از مبدل‌های استخر و جکوزی به‌صورت غیرمستقیم است و عبور سیال از لوله و پوسته باعث تغییر دما می‌شود. مبدل حرارتی پوسته و لوله از یک پوسته یا مخزن استوانه‌ای تشکیل شده است که داخل آن لوله‌ها بصورت موازی با مدار پوسته قرار دارند. سیال که نقش کاهش و افزایش دما را برعهده دارد از شیر ورودی وارد پوسته می‎‌شود و در اثر تماس غیرمستقیم سیال وارد شده در لوله‌ها انتقال حرارت صورت می‌گیرد. در آخر سیال از شیرهای خروجی با دمای موردنظر خارج می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محل نصب مبدل حرارتی استخر

محل نصب این دستگاه، در سیکل تصفیه گرمایش استخر است. بعد از پمپ و فیلتر، قبل از سیستم گندزدایی نصب می‌شود.

نحوه نصب مبدل‌ حرارتی

در نصب مبدل‌ها از مهره ماسوره یک سر برنجی استفاده می‌شود. تا بتواند ارتباط میان مبدل و خط لوله آب استخر یا جکوزی را ایجاد کند. استفاده از این مهره ماسوره به دلیل این است که سیکل لوله کشی با لوله های هیدروپول upvc تا 50 درجه بیشتر مقاومت ندارد و برای اتصال دادن تجهیزات استخر که متریال آنها بجز upvc است از مهره ماسوره های یک سر برنجی استفاده میشود.

معیارهای انتخاب مبدل حرارتی

در هنگام انتخاب مبدل حرارتی باید به نکات زیر توجه کرد:

 • مشخص کردن زمان مورد نیاز برای گرمایش استخر و جکوزی
 • تعیین کردن تعداد مبدل مورد نیاز توان گرمایشی آنها
 • انتخاب براساس روباز یا سربسته بودن ،عمومی یا خصوصی بودن استخر
 • مشخص بودن اختلاف دما در استخر

راهنمای انتخاب مبدل حرارتی مناسب

مبدل حرارتی استخر و مبدل جکوزی باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشد که بتواند عملکردی بهینه داشته باشد مهم‌ترین این ویژگی ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • ساختار مستحکم و اتصالات مناسب
 • راندمان بالا با هدف مصرف پایین سوخت و انرژی
 • قابلیت طراحی در ابعاد فشرده و با حجم کم
 • مقاومت در برابر خوردگی کلر و آب شور
 • امکان دسترسی به قسمت‌های داخلی در جهت پاکسازی و تعویض قطعه

مبدل حرارتی با بدنه چدنی استخر

این نوع مبدل حرارتی استخر و جکوزی پوسته و لوله از جنس چدن است و قیمت بسیار بالاتری دارد و  در استخرهای لوکس خانگی که سرعت گرمایش آب بسیار مهم است، استفاده می‌شود. برای جلوگیری از خوردگی و رسوب گرفتگی اتصالات سیکل آن از جنس UPVC است و طراحی آن به گونه ای است که به آسانی می‌‌توان کویل را از داخل آن خارج کرد. تراکم لوله ها در مبدل چدنی زیاد است که این موضوع باعث بالا رفتن راندمان مبدل و گرم شدن استخر در زمان کمتر می‌شود. مبدل های بومن انگلیس از این نوع مبدل ها هستند.

مبدل حرارتی استیل استخر

مبدل استیل استخر بیشترین استفاده را در استخرها دارد. مبدل حرارتی استیل از مقاومت بالایی در برابر خوردگی کلر داخل آب دارد و می‌تواند با ایجاد مکانیزم حرفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای، انرژی بسیار زیادی را از طریق گرما از یک سیال به سیال دیگر منتقل کند.

محاسبه مبدل حرارتی استخر و جکوزی

با استفاده از فرمول محاسبه مبدل استخر به راحتی قادر هستید تا محاسبات لازم را در این زمینه انجام دهید.

در مرحله اول لازم است تا بار گرمایش استخر را محاسبه کنید. برای این کار لازم است تا از فرمول زیر استفاده نمایید؛

محاسبه بار گرمایشی استخر

با توجه به اینکه انتخاب نوع مبدل حرارتی بر اساس فوت حرارتی انجام می‌شود، شما می‌توانید از فرمول زیر برای محاسبه فوت حرارتی مبدل‌های حرارتی پوسته لوله مسی استفاده کنید. در نمونه استیل نیز مراجعه به کاتالوگ شرکت سازنده کفایت می‌نماید.

محاسبه فوت مبدل حرارتی استخر به روش دقیق

محاسبه سرانگشتی  مبدل حرارتی استخر

انجام محاسبات سرانگشتی مبدل حرارتی یکی از روش‌هایی است که فروشنده‌گان تجهیزات استخر از آن استفاده می‌نمایند. در این مدل کافیست تا حجم آب استخر را به طور تقریبی برای هر مترمکعب، در حدود 1100 کیلوکالری در نظر بگیرید. بار به دست آمده را جهت تبدیل واحد از کیلوکالری به کیلووات تقسیم بر 860 نمایید تا بار حرارتی استخر برحسب کیلووات به دست آید. برای فوت حرارتی مبدل نیز کافیست تا kw به دست آمده را به 2 تقسیم کنید. حال می‌توانید با مراجعه به جدول مبدل‌های استیل که از 9 تا 90 فوت است نزدیکترین ظرفیت ممکن را انتخاب نمایید.

قیمت مبدل حرارتی استخر

توجه نمایید که قیمت مبدل حرارتی استخر برحسب فوت محاسبه می‌شود. که در بالا نحوه به دست آوردن آن را توضیح داده‌ایم. برای انجام محاسبات و استعلام قیمت می‌توانید با ما در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو در تماس باشید.