نمایش دادن همه 2 نتیجه

اتاق سونا پیش ساخته برای کسانی که تمایلی به استفاده از اتاق سونای عمومی ندارند یک انتخاب مناسب و هوشمندانه است. ساخت این اتاق از مراحل مختلفی تشکیل شده است که تمامی آن‌ها باید طبق اصول انجام شوند. می‌توان با کمترین هزینه یک اتاق سونای خانگی داشت که تمامی اعضای خانواده بتوانند از فواید آن بهره‌مند شوند.در ساخت اتاق سونا بیشترین هزینه مربوط به چوب‌های آن و هیتر می‌باشد.برای اتاق سونا پیش ساخته معمولا از چوب‌های نرم و صیقلی مانند سرو، صنوبر یا سکویا استفاده می‌کنند که در برابر حرارت مقاومت بالایی دارند، معمولا یک یا دو ردیف سکو برای نشستن تعبیه می‌شود که یک ردیف در ارتفاع بالاتر و یک ردیف در ارتفاع پایین‌تر با عرض 50 سانتی متر و طول 1 الی 1.5 متر قرار میگیرد.

تجهیزات اتاق سونا پیش ساخته

تجهیزات به کار رفته در ساخت اتاق سونا شامل الوار، تجهیزات کنترل کننده، سکوهای نشستن، هیتر سونا خشک می‌باشد.ایده‌آل‌ترین ابعاد اتاق سونا پیش ساخته 2.20 در 1.5 الی 2 متر می‌باشد. هرچه اتاق سونا بزرگتر باشد زمان بیشتری برای گرم کردن نیاز دارد و هزینه بیشتری صرف می‌شود. هیتر برقی سونا خشک یکی از مهم‌ترین تجهیزات به کار رفته در آن می‌باشد. هیتر همانند هسته مرکزی عمل می‌کند زیرا بدون آن اتاق سونا چیزی جز یک اتاقک چوبی نیست. پس با انتخاب هوشمندانه یک هیتر سونای خشک گرمای اتاق سونا تضمین می‌شود.هیتر استفاده شده بستگی به فضا و حجم اتاق سونا دارد. معمولا از هیترهای معمولی سنگی استفاده می‌شود و به منظور حفظ ایمنی کاربران و جلوگیری از تماس بدن آن ها با هیتر، معمولا دور آن را حفاظ قرار می‌دهند.

نکات قابل توجه در استفاده از اتاق سونا پیش ساخته

  • انسان در حالت معمولی در حداکثر دمای ۴۵ الی ۵۰ درجه سانتی‌گراد به سختی قادر به نفس کشبدن است، ولی به دلیل میزان رطوبت ناچیز در سونای خشک قادر به تحمل دمای  70 تا 100 درجه سانتی‌گراد است. پس همواره باید دقت ویژه‌ای به عایق بودن اتاق سونا داشت تا دمای بالا و رطوبت کمی داشته باشد.
  • برای رنگ کردن چوب‌های  به کار رفته در ساخت سونا باید از رنگ‌های مخصوص استفاده شود زیرا بر اثر گرمای ایجاد شده می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های پوستی و … بشود.
  • چوب‌های به کار برده شده در سونا خشک، باید نرم و خشک باشند. بهترین نوع چوب قابل استفاده برای اجرای سونا خشک،چوب کاج روسی است.
  • در اتاق سونا باید به مساله تهویه هوا نیز توجه ویژه‌ای شود تا از آتش‌سوزی و خفگی پیشگیری بعمل آید.
  • بهترین تایم استفاده از سونا خشک 15 الی 25 دقیقه در روز می‌باشد.

تجهیزات جانبی اتاق سونا

در داخل اتاق سونا می‌توان از کنترل پنل‌ سونا خشک جهت تنظیم دما و کنترل زمان استفاده کرد. با استفاده از این تجهیزات می‌توان زمان روشن شدن هیتر، دمای اتاق و …را تنظیم کرد. از تجهیزات دیگر همچون دماسنح،بلندگو و رطوبت‌سنج نیز می‌توان استفاده کرد.