فیلتر تصفیه استخر و جکوزی و انواع فیلتر استخر ازپرکاربردترین و مهم‌ترین تجهیزات استخر و جکوزی می‌باشند. اولین گام برای استفاده از استخرهای شنا و فرایند تصفیه آب استخر و جکوزی، ارتقای کیفیت آب توسط انواع فیلتر تصفیه آب استخر است. بهترین فیلتر تصفیه استخر طی یک فرایند فیزیکی، باعث جداسازی ذرات و ناخالصی‌های آب می‌گردد. لازم به ذکر است برخی از انواع فیلتر استخر، در از بین رفتن باکتری‌ها نیز کاربرد دارند. از مزیت‌های استفاده از فیلتر شنی تصفیه آب و سیلیس فیلتر شنی استخر می‌توان به پاکسازی آب و تصفیه آن سازگار با استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها و مواد شیمیایی است که میکروب‌ها و میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌برد، انواع فیلتر استخر شامل فیلتر شنی استخری، فیلتر کارتریجی و فیلتر دیاتومه می‌شوند.

استخرداران با توجه به فضای موجود، بودجه و بازدهی فیلتر می‌توانند یکی از انواع فیلتر تصفیه آب استخر و جکوزی را انتخاب نمایند. در ادامه به توضیح بیشتر درباره فیلتر تصفیه استخر و جکوزی با قیمت مناسب در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو می‌پردازیم.

برای مشاوره و اطلاع از قیمت خرید فیلتر تصفیه استخر و جکوزی با ما تماس بگیرید.

فیلتر استخر چیست؟

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی به‌‌منظور تمیز کردن آب استخر و ارتقای کیفیت آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع فیلتر تصفیه آب استخر آلاینده‌های محلول و انواع آلودگی‌ها را از آب حذف می‌کنند. روش کار فیلتر استخر بدین صورت است که آب با فشار از پمپ استخر به سمت فیلتر هدایت می‌شود و سپس آب شفاف و بدون آلودگی از طریق جت‌های برگشتی روی دیواره استخر، به استخر برمی‌گردد.

این فیلترها علاوه‌بر شفاف و تمیز نگه داشتن آب، موجب افزایش کارایی کلر در از بین بردن باکتری‌های موجود در آب می‌شود. فیلتر تصفیه آب استخر از یک مخزن حاوی رسانه فیلتر (کارتریج، خاک دیاتومه، سیلیس) تشکیل شده است.

اجزای تشکیل دهنده‌ فیلتر استخر

به میزانی که قطعات بکار رفته در ساخت فیلتر تصفیه استخر اورجینال و با کیفیت باشند، عمر مفید بیشتری خواهند  داشت و عملیات فیلتراسیون بهتری را انجام میدهند و هر چقدر سیلیس های تصفیه استخر با کیفیت‌تر باشند، ذرات جامد و املاح معلق در آب بهتر از بین می‌روند.اجزا تشکیل دهنده فیلتر تصفیه استخر

همچنین در صورت استفاده از قطعات باکیفیت و کارکرد صحیح، دستگاه افت فشار کمی ایجاد می‌کند و تصفیه آب با حداقل افت فشار انجام می‌شود و مصرف انرژی برق و اصطلاک تجهیزات استخر را کاهش میدهد، فیلتر تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • شیر اتومات، نیمه اتومات و دستی برای شستشوهای معکوس
 • لوله‌ها
 • شیر هواگیر
 • فشار سنج
 • شیرآلات و اتصالات برای آب‌های ورودی و خروجی
 • شیر شش راهه فیلتر شنی تصفیه استخر
 • دریچه‌های بازدید برای دسترسی به داخل فیلتر

مخزن اصلی فیلتر تصفیه استخر و جکوزی

 انواع مخزن فیلترهای تصفیه استخر از مواد زیر ساخته می‌شوند:

 • فیلتر فایبرگلاس استخر
 • فیلتر فلزی استخر (گالوانیزه)
 • فیلتر پلی اتیلن یا پلاستیکی استخر

لازم به ذکر است که نوع شیر بکار رفته در این فیلترها بسته به جنس آنها متفاوت می‌باشد. برای نمونه در فیلترهای فلزی، از شیر پروانه‌ای به‌صورت دستی و یا اتوماتیک استفاده می‌شود.

شیر مورد استفاده در فیلترهای فایبرگلاس نیز شیر پلی اتیلن نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک است. مخزن‌ها دارای قطر 35 تا 140 سانتی‌متر و بسته به دبی موردنیاز تا ارتفاع 2 متر تولید می‌شوند. ورق‌های بکار رفته در آن‌ها نیز با ضخامتی از 3 تا 15 میلیمتر می‌باشند که به میزان فشار کار محاسبه شده و ظرفیت دستگاه بستگی دارند.

مخزن‌های فلزی نیاز دارند تا پلیت نازل‌ها درون آنها جوش شده و نازل‌های پلی اتیلن و برنجی برای گذر آب بسته می‌شوند. پس از اتمام این مرحله، نیاز است تا فیلتر استخر داخل مخزن با 3 لایه رنگ اپوکسی با ضخامتی برابر با 12 میکرون و بیرون مخزن، با دو لایه رنگ آنتی uv پوشانیده شود.

نحوه عملکرد فیلتر تصفیه استخر

 آب از طریق نازل آب پخش کن داخل فیلتر از بالای فیلتر وارد می‌شود و پس از عبور از سیلیس تصفیه استخر از طریق نازل خورشیدی انتهای فیلتر از فیلتر خارج می‌گردد و به سمت تجهیزات بعدی تصفیه خانه استخر و جکوزی هدایت میشود.

شیر فیلترها

در نمونه‌های فیلتر فلزی نیاز است تا از 4 عدد شیر پروانه‌ای یا شیر گازی استفاده شود، این درحالی است که برای نمونه‌های فایبرگلاس به شیر پلی اتیلن 3 یا 5 حالته نیاز است. برای بهترین کارکرد نیاز است تا آب با فشار حداکثر 2.5 بار به این دستگاه وارد شود، توجه نمایید که فشار پایین سبب مختل شدن کارکرد دستگاه (به دلیل پایین بودن دبی آب و فشار کاری آب داخل فیلتر تونل میزند و بدون آنکه تصفیه شود خود را به نازل خورشیدی انتهای فیلتر میرساند) و فشار بالا سبب جلوگیری از فیلتراسیون صحیح آب خواهد شد.

به همین منظور در انواع فیلترهای استخر در قسمت ورودی و خروجی دستگاه، از گیج فشارسنج استفاده می‌شود. در صورت اختلاف فشار نیاز به بکواش و تمیز کردن سیلیس خواهد بود و همچنین در فیلترهای جدید روی درب فیلتر یک گیج فشار نصب میشود که فشار کاری فیلتر را نمایش میدهد، اگر گیج فشار در مقایسه با میزان فشار بعد از بکواش یک درجه یا یک بار بالا رفته باشد، زمان بکواش مجدد فرارسیده است.

سیلیس

از مهم‌ترین اجزای فیلتر تصفیه استخر می‌توان به سیلیس فیلتر شنی استخر اشاره نمود. آب در این فیلترها با عبور از سیلیس تصفیه می‌شود به همین منظور عملکرد صحیح دستگاه به شدت به کیفیت سیلیس مرتبط می‌باشد.

گیج فشارسنج در فیلتر تصفیه استخر و جکوزی

گیج فشارسنج، در محل ورودی آب به مخزن و در قسمت خروجی به منظور بررسی میزان فشار نصب می‌گردد. با مشاهده اختلاف فشار میان گیج ورودی و خروجی، لازم است تا سیلیس داخل مخزن را تمیز و بکواش نمایید.

همچنین در فیلترهای جدید روی درب فیلتر یک گیج فشار نصب میشود که فشار کاری فیلتر را نمایش میدهد، اگر گیج فشار در مقایسه با میزان فشار بعد از بکواش یک درجه یا یک بار بالا رفته باشد، زمان بکواش مجدد فرارسیده است.

طرز کار و فعالسازی فیلتر استخر

طرز کار و فعالسازی فیلتر استخر

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی طرز کار ساده‌ای دارد. روش کار بدین صورت است که در ابتدا باید مخزن فیلتر با میزان مناسبی از سیلیس فیلتر شنی استخر پر شود (تا 70 درصد ارتفاع فیلتر باید با سیلیس پر شود). سپس آب از سمت بالا به فیلتر وارد شده و از لا به لای شن یا سیلیس استخر عبور داده می‌شود. با عبور آب و بعد از آنکه آلودگی‌ها و ذرات معلق تا 30 میکرون آن گرفته شد،  از سمت دیگر فیلتر آبی شفاف و خالص خارج می‌شود.

با جریان یافتن آب از بالا به پایین توسط آب‌ پخش‌کن، توزیع آب به صورت متوازن اتفاق می‌افتد. بدین صورت که آب روی سیلیس‌ها ریخته و در پایین توسط بخش خورشید مانندی جمع می‌گردد. در ادامه به مراحل فعالسازی فیلتر استخر اشاره می‌کنیم:

پر کردن مخزن با میزان مناسبی از سیلیس

در ابتدا باید مقدار کافی و مورد نیاز سیلیس در فیلتر استخر بررسی شود. همچنین باید از درستی و ایمنی نصب اتصالات در جای خود اطمینان حاصل گردد.

چک کردن مسیر بک واش

مسیر بک واش فیلتر را چک نموده و از آزاد بودن مسیر آب از استخر به سمت خروجی خط بک واش اطمینان حاصل نمایید. بعد از آن باید فیلتر را در حالت بک واش قرار داد.

بررسی کلمپ دور شیر

در فیلترهای شیر از بالا، کلمپ دور شیر را دوباره بررسی کنید و از قرارگیری درست و بسته شدن آن در جای خود اطمینان حاصل نمایید.

اضافه کردن آب به فیلتر تصفیه استخر و جکوزی

پس از باز کردن شیر دستی تخلیه هوا (Manual Air Bleeder) و دور شدن از فیلتر، پمپ را روشن کنید. سپس صبرکنید فیلتر از آب پر گردد و پس از آن شیر دستی تخلیه هوا را ببندید.

قرار گیری شیر در حالت شستشو معکوس

در این مرحله باید پمپ را خاموش نموده و شیر را در حالت شستشو قرار داد. سپس باید از درستی نصب تمامی مسیرهای مکش و دهش آب و عدم وجود گرفتگی و مانع در آن اطمینان حاصل کرد. بعد از فاصله گرفتن از فیلتر باید مجددا پمپ را روشن نموده و به مدت دو دقیقه برای کارکردن آن صبر نمایید.

قرارگیری شیر در حالت فیلتر

پس از خاموش نمودن پمپ، شیر را در حالت فیلتر قرار داده و از سالم بودن مسیرهای لوله‌کشی در مدار تصفیه اطمینان حاصل نمایید. بدین ترتیب آب بدون هیچ مشکلی و به آسانی در مدار شروع به چرخش خواهد کرد.

نحوه هواگیری فیلتر استخر

برای باز نمودن شیر تخلیه هوا باید در ابتدا شیر را باز نموده و پس از فاصله گرفتن از فیلتر پمپ را روشن نمایید. بعد از خروج جریان آب از شیر تخلیه هوا، اقدام به بستن شیر کنید.

در این مرحله فیلتر استخر در مدار تصفیه آب قرار خواهد گرفت و باید بررسی نمایید که آب درحال ورود به داخل استخر باشد. در این زمان باید فشار اندازه‌گیری شده بوسیله فیلتر و گیج فشار را یادداشت نمایید. و از عدم ایجاد نشتی در اتصالات و سیستم‌های متصل به شیر، فیلتر و پمپ اطمینان حاصل کنید.

انواع فیلتر استخر

انواع مدل‌های فیلتر استخر شامل فیلتر شنی تصفیه آب، فیلتر دیاتومه و فیلتر کارتریجی می‌باشند. در ادامه به صورت مختصر به تعریف هر یک می‌پردازیم:

فیلتر شنی استخر چیست؟

یکی از پرکاربردترین و رایج‌ترین انواع فیلتر استخر، فیلتر شنی استخری است. باتوجه به اهمیت تصفیه آب استخر، می‌توان از این نمونه برای فرایند فیلتراسیون ذرات کوچکی نظیر ماسه، رسوبات، فلزات، هیدروکربن‌ها و موارد مضر استفاده نمود. فیلتر شنی تصفیه آب، دارای شن و سیلیس است که از عبور انواع آلاینده‌ها و آلودگی‌ها به آب جلوگیری می‌کند. روش کار این دستگاه‌ها بدین صورت است که آب از یک سمت وارد فیلتر شده و با عبور از فیلترهای داخلی آلودگی و ذرات ناخالصی آن گرفته خواهد شد. سپس آب خالص از سمت دیگر فیلتر به استخر بازمی‌گردد. لازم به ذکر است به علت کثیفی شن‌های داخل دستگاه بد از گذشت مدتی، باید اقدام به بک‌ واش فیلتر شنی استخر و شستشوی آن نمود.

ویژگی‌ها و مزایای فیلتر شنی تصفیه آب

 • نگهداری آسان
 • ابجاد شفافیت و تصفیه آب به صورت فیزیکی
 • دارای جنس فلزی، پلیمر کامپوزیت و فایبرگلاس (بهترین نوع فیلتر استخر، فیلتر فایبرگلاس است)
 • قابلیت جداسازی ذرات معلق به اندازه 25 تا 30 میکرون
 • دارای بهترین قیمت خرید فیلتر استخر و جکوزی
 • عملکرد ساده
 • مناسب برای هر نوع و اندازه استخر
 • سرعت تصفیه آب بالا
 • دارای وزن سنگین

فیلتر کارتریجی استخر

این نوع فیلتر استخر، به دلیل عدم چرخش آب خوراک در آن نیازی به فیلتراسیون قوی ندارد. فیلترهای کارتریجی امکان حذف ذراتی با قطر 15 تا 20 میکرون را دارند. این نوع نسبت به فیلترهای شنی دارای سطح فیلتراسیون بیشتری هستند و فشار کاری کمتری نیز دارند. فیلترهای کارتریجی در مقایسه با سایر فیلترها دارای سرعت تصفیه پایینی هستند.

نحوه عملکرد این فیلتر بدین صورت است که با به دام افتادن ذرات در زمان عبور از فیلتر، آب تصفیه می‌شود. این فیلتر دارای دو لایه داخلی و خارجی است که در زیر لایه داخلی ذرات ریز و در زیر لایه خارجی آن ذرات درشت به دام می‌افتند.

مزایای فیلتر کارتریجی

 • دارای سطح ارتباط بیشتر آب با فیلتر که باعث افزایش راندمان هیدرولیکی در این فیلتر خواهد شد.
 • دارای ابعاد کوچک‌تری در مقایسه با سایر فیلترها بوده و برای فضاهای کوچک نیز مناسب است.
 • دارای مقاومت بالاتری در برابر تجمع ذرات در آب نسبت به دیگر فیلترها به دلیل گستردگی سطح
 • مقاومت بالا در برابر نور خورشید
 • وزن سبک
 • امکان ایجاد آب شفاف‌تر

فیلتر دیاتومه استخر

این فیلتر دارای بالاترین راندمان در میان دیگر فیلترها است و امکان حذف ذرات بین 5 تا 10 میکرون را دارد. در این نوع فیلتر از یک نوع خاک مخصوص استفاده می‌شود که از فسیل باقی مانده از گیاهان دریایی با پوسته سیلیسی تشکیل شده است. فیلترهای دیاتومه معمولا با اتصالات دو اینچ وجود دارند و دارای سطح فیلتراسیون متفاوتی هستند. نحوه عملکرد این فیلتر بدین صورت است که خاک مخصوص دیاتومه‌ای به صورت مستقیم وارد سیستم نمی‌شود بلکه بوسیله استرینر به پمپ ریخته می‌شود.

مزایای فیلتر دیاتومه استخر

 • دارای بدنه از جنس کامپوزیت  pro-grid
 • آسانی عملیات شستشوی معکوس
 • قابلیت عملکرد چندتایی

انواع فیلتر شنی استخر

فیلترهای استخر و جکوزی براساس نحوه فیلتراسیون و  میزان فشارکاری به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. در زیر به انواع مختلف فیلتر شنی اشاره شده است:

فیلتر استخر کند Low rate

فیلتر استخر کند، از قدیمی‌ترین انواع فیلتر تصفیه استخر است. در این نوع فیلتر، با قرارگیری سیلیس در مجاورت هوای آزاد، آب از آن عبور می‌کند. روش کار در این فیلتر بر اثر وزن سیلیس و بدون فشار آب است. فیلتر کند اغلب در تصفیه آب در حجم بالا مانند تصفیه آب آشامیدنی یک شهر و پساب‌ها کاربرد دارد.

فیلتر استخر تند  High rate

در این نوع فیلتر، سیلیس داخل مخزن بسته است و آب استخر بوسیله فشار پمپ از روی شن عبور می‌کند. در این نوع فیلتر از 2 یا 3 سایز سیلیس استفاده می شود.

فیلتر تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی نرخ بالا

فیلتر تصفیه نرخ بالا همان فیلتر استخر تند است که مقدار گذر آب به ازای هر متر مربع در این نوع فیلتر قابل محاسبه است. در این نوع به دلیل بزرگتر بودن دانه‌های سیلیس، امکان عبور آب با افت فشار کمتر و سرعت بالاتر را فراهم می‌کند. در استخرها با ظرفیت شناگران کم، می‌توان از این نوع فیلترهای تحت فشار استفاده نمود. از دیگر مزایای این فیلتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فضای کمتری نیاز دارد
 • قیمت مناسب
 • حجم کمتر آب عبوری

انواع شن در فیلتر شنی

شن‌های مورد استفاده در فیلتر شنی تصفیه استخر دارای مدل‌های زیر هستند و کیفیت‌های متفاوتی دارند:

شن‌های معمولی

این شن‌ها در انواع درشت، متوسط و ریز موجود هستند. برای استفاده از این نوع شن در فیلتر تصفیه شنی عموما از 75% نوع دانه ریز در کف فیلتر، 15% متوسط در وسط و 15% شن دانه درشت را در سطح می‌گذارند. این شن‌ها از جنس سنگ و خاک هستند و بهترین ‌نمونه‌ شن معمولی، شن‌های فیروزکوهی می‌باشند.

سنگ سیلیس

سنگ سیلیس یا سیلیس دارای دو مدل سفید و قهوه‌ای در بازار موجود هستند. بهترین نمونه این نوع نیز سیلیس ممتاز است که دارای دو مدل درجه 1 و درجه 2 می‌باشد.

سیلیس شیشه‌ای (کریستالی)

سیلیس شیشه‌ای یا کریستالی از سیلیس‌های میکرونیزه با سایزهای مختلف تشکیل شده‌اند. این نوع شن با فناوری سیلیس‌های کریستالی نسبت به نمونه‌های دیگر قابلیت تصفیه بهتری از آب هستند.

فیلتراسیون این نوع سیلیس به گونه‌ای است که علاوه بر حذف ذرات بزرگتر از 30 میکرون، قابلیت صاف کردن سطوح میکروسکوپی و گندزدایی را نیز دارد. این سیلیس‌ مانع تجمع ذرات شده و قادر به بدام انداختن ذرات یکسان در سراسر فیلتر هستند.

شن فرآوری‌شده

این شن از نوعی پلیمر مخصوص با تکنولوژی نانو تولید شده است. شن فرآوری شده بیش از 10 برابر شن های معمولی طول عمر مفید دارد و همچنین تصفیه بهتری ارائه می‌دهد. اما در حال حاضر این شن در ایران موجود نیست.

کاربردهای فیلتر استخر

کابرد فیلتر تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • شفاف سازی آب استخرها
 • تصفیه آب خام، منبع چاه یا رودخانه
 • فیلتر شنی کشاورزی
 • فیلتر شنی صنعتی
 • تصفیه استخر پرورش ماهی
 • پیش تصفیه کردن آب واحدهای تکمیلی نظیر و آب نیروگاه ها، آب برج خنک کننده و آب شرب

نحوه انتخاب فیلتر تصفیه استخر

برای انتخاب بهترین فیلتر تصفیه استخر فاکتورهای بسیاری حائز اهمیت است. برای نمونه محاسبه فیلتر شنی برای استخر، مشخص بودن تعداد شناگران، حجم آب استخر، اندازه ذرات موجود در آب و فشار آب از موارد مهم در انتخاب این تجهیزات به شمار می‌رود. از آنجایی که هر یک از انواع فیلتر استخر دارای مزایا و معایبی است، باید با توجه به نوع استخر از لحاظ روباز و سربسته بودن، نوع پمپ بکار رفته در آن و تمامی تجهیزات مورد استفاده در استخر، بهترین فیلتر تصفیه استخر را انتخاب نمود. شما می‌توانید بهترین فیلتر تصفیه استخر و جکوزی با قیمت مناسب را از فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو تهیه نمایید.

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید کالا و برخورداری از تخفیفات ویژه فروشگاه آبیکو، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات