نمایش دادن همه 12 نتیجه

فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر جکوزی از تجهیزات استخر و جکوزی می‌باشند. در استفاده از استخرهای شنا اولین نکته‌ی حائز اهمیت برای افراد استفاده کننده، پاکیزگی آب است. عبور آب از فیلتر تصفیه ابتدایی‌ترین مرحله در بهبود کیفیت آب استخر است. آب هنگام عبور از فیلتر، ذرات معلق و سایر ناخالصی‌هایش را از دست داده و طی یک فرایند فیزیکی به کیفیت مطلوبی می‌رسد. باید توجه داشت با انجام فیلتر استخر، میکروارگانیسم‌های آب از بین نرفته و برای حذف آن‌ها باید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کرد. فیلتر تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی که عمدتا در استخرها استفاده می‌شوند شامل انواع فیلترهای شنی، فیلتر تصفیه دیاتومه و فیلتر کارتریجی هستند.

فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی چیست؟

فیلترهای شنی دارای یک قسمت شن و سیلیس می‌باشند که مانع عبور انواع آلودگی‌ها به آب استخر می‌شوند. از این بخش فیلتر شنی، آب با فشار عبور داده می‌شود و همین امر منجر به تصفیه و شفاف‌سازی آب می‌گردد.

این فیلترها به دلیل استفاده از ماسه و سیلیس در مقایسه با سایر انواع فیلتر تصفیه استخر و جکوزی وزن بیشتری دارند. اغلب 66% از حجم مخزن فیلتر استخرهای شنی متشکل از شن یا سیلیس می‌باشد.

اجزای تشکیل دهنده‌ی فیلتر شنی استخر

به میزانی که قطعات بکار رفته در ساخت فیلتر شنی اصلی و با کیفیت باشند، ذرات جامد و املاح معلق در آب بهتر از بین می‌روند. همچنین با کیفیت بالای قطعات و کارکرد صحیح آنها دستگاه افت فشار کمی ایجاد کرده و با حداقل افت فشار آب را تصفیه می‌نماید. فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • لوله‌ها
 • شیرآلات و اتصالات برای آب‌های ورودی و خروجی
 • شیر شش راهه فیلتر شنی
 • شیر هواگیر
 • فشار سنج
 • شیر دستی، اتومات و نیمه اتومات برای شستشوهای معکوس
 • دریچه‌های بازدید برای دسترسی به داخل فیلتر

مخزن اصلی فیلتر شنی

در تولید انواع مخزن فیلترهای شنی شاهد استفاده از موادی همچون؛

 • فایبرگلاس
 • فلز
 • پلاستیک

می‌باشیم. لازم به ذکر است که نوع شیر بکار رفته در این فیلترها بسته به جنس آنها متنوع می‌باشد. به‌طور مثال در فیلترهای فلزی، از شیر پروانه‌ای به‌صورت دستی و یا اتوماتیک استفاده می‌شود. شیر مورد کاربرد در فیلترهای فایبرگلاس نیز شیر پلی اتیلن نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک است.

مخزن‌ها از قطر 20 تا 3 سانتیمتر بسته به دبی موردنیاز حداکثر تا ارتفاع 2 متر طراحی می‌شوند. ورق‌های مورد کاربرد نیز با ضخامتی از 3 میلیمتر تا 15 میلیمتر می‌باشند که بستگی به ظرفیت دستگاه و میزان فشار کاری محاسبه شده دارد.

مخزن‌های فلزی نیاز دارند تا پلیت نازل‌ها درون آنها جوش شده و نازل‌های پلی اتیلن و برنجی برای گذر آب بسته می‌شوند. پس از اتمام این مرحله، نیاز است تا فیلترشنی داخل مخزن با 3 لایه رنگ اپوکسی با ضخامتی برابر با 12 میکرون و بیرون مخزن، با دو لایه رنگ آنتی uv پوشانیده شود.

آب از طریق شیر بالای این مخزن وارد می‌شود و پس از عبور از سیسلس آب خارج می‌گردد.

شیر فیلترها

در نمونه‌های فیلتر شنی فلزی نیاز است تا از 4 عدد شیر پروانه‌ای یا شیر گازی استفاده شود، این درحالی است که برای نمونه‌های فایبرگلاس به شیر پلی اتیلن 3 یا 5 حالته نیاز است.

برای بهترین کارکرد نیاز است تا آب با فشار 4 و حداکثر 5 بار به این دستگاه وارد شود، توجه نمایید که فشار پایین سبب مختل شدن کارکرد دستگاه و فشار بالا سبب جلوگیری از فیلتراسیون صحیح آب خواهد شد.

به همین منظور در انواع فیلترهای شنی در قسمت ورودی و خروجی دستگاه، از گیج فشارسنج استفاده می‌شود. در صورت اختلاف فشار نیاز به بکواش و تمیز کردن سیلیس خواهد بود.

سیلیس

از مهم‌ترین اجزای فیلتر شنی تصفیه استخر می‌توان به سیلیس اشاره نمود. آب در این فیلترها با عبور از سیلیس تصفیه می‌شود به همین منظور عملکرد صحیح دستگاه به شدت به کیفیت سیلس مرتبط می‌باشد.

گیج فشارسنج در فیلتر تصفیه استخر و جکوزی

گیج فشارسنج، در محل ورودی آب به مخزن و در قسمت خروجی به منظور بررسی میزان فشار نصب می‌گردد. با مشاهده اختلاف فشار میان گیج ورودی و خروجی، لازم است تا سیلیس داخل مخزن را تمیز و بک واش نمایید.

طرز کار و فعالسازی فیلتر شنی استخر

فیلتر شنی استخر و جکوزی طرز کار پیچیده‌ای ندارد، تنها کافیست در هنگام فعالسازی مراحل آن به درستی انجام شود. در این دستگاه آب از سمت بالا وارد فیلتر شده، از شن یا سیلیس استخر عبور داده می‌شود و بعد از آنکه آلودگی‌ها و ذرات آن گرفته شد، آبی خالص و شفاف از سمت پایین فیلتر خارج می‌شود.

زمانی که آب از بالا به پایین در جریان است توسط یک آب پخش کن، آب بطور متوازن توزیع می‌شود و روی همه‌ی سیلیس‌ها ریخته و در پایین جمع می‌شود. در پایین یک بخش خورشید مانند وجود دارد که آب‌ را جمع می‌کند. به عبارتی آب از پایین فیلتر گرفته شده و باعث می‌شود آب تصفیه بهتری داشته باشد. مراحل فعالسازی این دستگاه به شرح زیر می‌باشد:

بررسی میزان سیلیس و اتصالات

ابتدا بررسی کنید که به مقدار کافی سیلیس در فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی وجود دارد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که اتصالات به درستی و با ایمنی کامل در جای خود نصب شده‌اند.

بررسی مسیر بک واش

مسیر حالت بک واش فیلتر را بررسی کنید و مطمئن شوید که مسیر آب از استخر به سمت خروجی خط بک واش، آزاد است  و بر سر راه آن مانعی وجود ندارد. سپس باید شیر فیلتر در حالت بک واش قرار گیرد.

بررسی کلمپ دور شیر

کلمپ دور شیر را مجددا چک کنید تا مطمئن شوید به درستی در جای خود قرار دارد و بسته شده است.

پر کردن فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی از آب

شیر دستی تخلیه هوا (Manual Air Bleeder) را باز کنید و از فیلتر دور شوید. سپس پمپ را باز کرده و اجازه دهید فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی از آب پر شود. پس از آنکه جریان پیوسته‌ای آب از شیر تخلیه هوا خارج شد، شیر دستی را ببندید.

روشن کردن پمپ

هنگامی که جریان یکنواخت آب از خط تخلیه فیلتر در مسیر بکواش خارج شد، پمپ را حداقل به مدت دو دقیقه روشن بگذارید و اجازه دهید به کار خود ادامه دهد.

بک واش اولیه فیلتر به این دلیل توصیه می‌شود که منجر به تمیز شدن کامل سیلیس اولیه ریخته شده در فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی می‌شود و آن را کاملا آماده‌ی قرار گرفتن در مدار تصفیه می‌کند.

قرار دادن شیر در حالت شستشو

پس از اتمام مرحله قبل، پمپ را خاموش کرده و شیر را در حالت شستشو (Rinse) قرار دهید. بررسی کنید که کلیه مسیرهای مکش و دهش آب در مدار تصفیه استخر، به درستی نصب شده باشند و در مسیر آنها هیچ مانع و گرفتگی وجود نداشته باشد. سپس از فیلتر فاصله گرفته و پمپ را روشن و اجازه دهید برای مدت حداقل 2 دقیقه کار کند.

قرار دادن شیر در حالت فیلتر

پمپ را خاموش و شیر را در حالت فیلتر (Filter) قرار دهید. در این مرحله اطمینان حاصل کنید که مسیرهای لوله‌کشی مدار تصفیه استخر سالم بوده و در مسیر آنها مشکلی وجود ندارد. به این ترتیب آب می‌تواند به راحتی و بدون مشکل در مدار چرخش پیدا کند.

باز کردن شیر تخلیه هوا

در این مرحله باید سه کار انجام دهید:

 • ابتدا شیر تخلیه هوای فیلتر را باز کنید.
 • سپس از فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی فاصله بگیرید.
 • در نهایت پمپ را روشن کنید.

پس از آنکه جریان آب پیوسته از شیر تخلیه هوا خارج شد، شیر را ببندید. اکنون فیلتر شنی استخر در مدار تصفیه آب قرار دارد و در حال فعالیت می‌باشد. تنها کافیست بررسی کنید آب خارج شده از فیلتر در حال ورود به استخر می‌باشد. در این حالت باید فشار اندازه‌گیری شده توسط گیج فشار فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی را مشاهده و یادداشت کنید. همچنین تمام اتصالات و سیستم‌های متصل به فیلتر، شیر و پمپ را بررسی کنید تا مطمئن شوید نشتی وجود ندارد.

انواع مدل‌های فیلتر شنی استخر

فیلترهای شنی استخر و جکوزی باتوجه به میزان فشارکاری و نحوه‌ی فیلتراسیون در مدل‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. مزیت انواع مختلف مدل‌های این نوع فیلتر این است که بدون افزودن هیچ ماده‌ی شیمیایی و تغییر در ساختار آب، آلودگی‌ها را از بین برده و آب را تصفیه می‌کند. انواع مختلف این فیلتر به شرح زیر می‌باشد:

فیلتر شنی استخر کند

یکی از قدیمی‌ترین انواع فیلتر تصفیه استخر، فیلتر شنی استخر کند می‌باشد. در این مدل سیلیس در مجاورت هوای آزاد قرار داد و آب را از خود عبور می‌دهد. در این فیلتر آب بدون فشار و تنها براثر وزن سیلیس عبور داده می‌شود. فیلتر شنی کند اغلب برای تصفیه آب در حجم بالا نظیر تصفیه آب مصرفی یک شهر و پساب‌ها کاربرد دارد.

فیلتر شنی استخر تند

در فیلتر شنی استخر تند، سیلیس درون مخزن بسته قرار دارد و آب استخر یا جکوزی از طریق فشار پمپ از روی بستر شن عبور می‌کند. در این نوع فیلتر 3 یا 4 نوع سیلیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی نرخ بالا

فیلتر شنی تصفیه نرخ بالا در واقع همان فیلتر شنی استخر تند می‌باشد، با این تفاوت که در این فیلتر مقدار گذر آب به ازای هر متر مربع محاسبه می‌شود. در این نوع دانه‌های سیلیس بزرگ‌تر است و اجازه‌ی عبور آب با سرعت بالاتر و افت فشار کمتر را می‌دهد.

در استخرها با تعداد شناگران اندک می‌توان از فیلترهای تحت فشار استفاده کرد. از مزایای این فیلتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت مقرون به صرفه‌تر
 • اشغال فضای کم
 • حجم آب عبوری کمتر

انواع شن بکار رفته در فیلتر شنی

شن‌های بکار رفته در فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی در دو مدل موجود می‌باشند و کیفیت‌های متفاوتی دارند:

شن‌های ساده و معمولی

این شن‌ها در سه تیپ درشت،ریز و متوسط وجود دارند. معمولا هنگام استفاده از این نوع شن در فیلتر تصفیه شنی 75% از کل حجم شن مورد نیاز در فیلتر را از نوع دانه ریز در کف فیلتر، 15% دانه متوسط در وسط و 15% شن دانه درشت را در سطح قرار می‌دهند.این شن‌ها از جنس کوه، سنگ و خاک می‌باشند. بهترین ‌نمونه‌های شن ساده، شن‌های فیروزکوهی می‌باشند.

سنگ سیلیس

سنگ سیلیس که در دو مدل سفید و قهوه‌ای به بازار عرضه می‌شود با نام سیلیس نیز معرفی می‌شوند. بهترین نمونه این دستگاه، سیلیس ممتاز است که در دو مدل درجه 1 و درجه 2 به فروش می‌رسد.

سیلیس شیشه‌ای (کریستالی)

سیلیس شیشه‌ای یا کریستالی دارای سیلیس‌های میکرونیزه در سایزهای مختلف ریز، متوسط و درشت به بازار عرضه می‌شود. این نوع شن با فناوری سیلیس‌های کریستالی در مقایسه با دو نمونه پیشین آب استخر را با حساسیت بالاتری تصفیه می‌کند.

فیلتراسیون سیلیس شیشه‌ای به نحوی است که نه تنها ذرات بزرگتر از 3 میکرون در شرایط بهینه را حذف می‌کند، بلکه مواردی از جمله صاف کردن سطوح میکروسکوپی و گندزدایی را نیز انجام می‌دهد.

این سیلیس‌ مخصوص استخر مانع تجمع ذرات می‌شوند و قادرند ذرات یکسان را در سراسر فیلتر به دام بیاندازند.

شن فرآوری‌شده

این شن از نوعی پلیمر مخصوص با تکنولوژی نانو ساخته شده است. طول عمر مفید این شن بیش از 10 برابر شن های معمولی بوده و همچنین تصفیه مطلوب‌تری را ارائه می‌دهد. اما در حال حاضر این شن استخری در ایران موجود نبوده و کاربردی ندارد.

کاربردهای فیلتر شنی استخر

کابرد فیلتر شنی تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تصفیه کردن آب خام، منبع چاه یا رودخانه
 • تصفیه آب استخر پرورش ماهی
 • پیش تصفیه کردن آب واحدهای تکمیلی مانند آب برج خنک کننده، آب شرب و نیروگاه ها
 • شفاف سازی آب استخرها