فیلتر تصفیه استخر و جکوزی

فیلتر استخر و جکوزی جهت تصفیه آب

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی و انواع فیلتر استخر ازپرکاربردترین و مهم‌ترین تجهیزات استخر و جکوزی می‌باشند. اولین گام برای استفاده از استخرهای شنا و فرایند تصفیه آب استخر و جکوزی، ارتقای کیفیت آب توسط انواع فیلتر تصفیه آب استخر است. بهترین فیلتر تصفیه استخر طی یک فرایند فیزیکی، باعث جداسازی ذرات و ناخالصی‌های آب می‌گردد. لازم به ذکر است برخی از انواع فیلتر استخر، در از بین رفتن باکتری‌ها نیز کاربرد دارند. از مزیت‌های استفاده از فیلتر شنی تصفیه آب و سیلیس فیلتر شنی استخر می‌توان به پاکسازی آب و تصفیه آن سازگار با استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها و مواد شیمیایی است که میکروب‌ها و میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌برد، انواع فیلتر استخر شامل فیلتر شنی استخری، فیلتر کارتریجی و فیلتر دیاتومه می‌شوند.

استخرداران با توجه به فضای موجود، بودجه و بازدهی فیلتر می‌توانند یکی از انواع فیلتر تصفیه آب استخر و جکوزی را انتخاب نمایند. در ادامه به توضیح بیشتر درباره فیلتر تصفیه استخر و جکوزی با قیمت مناسب در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو می‌پردازیم.

برای مشاوره تخصصی و اطلاع از قیمت خرید فیلتر استخر و جکوزی با مشاوران ما در ارتباط باشید.

فیلتر استخر چیست؟

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی به‌‌منظور تمیز کردن آب استخر و ارتقای کیفیت آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع فیلتر تصفیه آب استخر آلاینده‌های محلول و انواع آلودگی‌ها را از آب حذف می‌کنند. روش کار فیلتر استخر بدین صورت است که آب با فشار از پمپ استخر به سمت فیلتر هدایت می‌شود و سپس آب شفاف و بدون آلودگی از طریق جت‌های برگشتی روی دیواره استخر، به استخر برمی‌گردد.

این فیلترها علاوه‌بر شفاف و تمیز نگه داشتن آب، موجب افزایش کارایی کلر در از بین بردن باکتری‌های موجود در آب می‌شود. فیلتر تصفیه آب استخر از یک مخزن حاوی رسانه فیلتر (کارتریج، خاک دیاتومه، سیلیس) تشکیل شده است.

خرید انواع فیلتر استخر و جکوزی

اجزای تشکیل دهنده‌ فیلتر استخر

به میزانی که قطعات بکار رفته در ساخت فیلتر تصفیه استخر اورجینال و با کیفیت باشند، عمر مفید بیشتری خواهند  داشت و عملیات فیلتراسیون بهتری را انجام میدهند و هر چقدر سیلیس های تصفیه استخر با کیفیت‌تر باشند، ذرات جامد و املاح معلق در آب بهتر از بین می‌روند.

همچنین در صورت استفاده از قطعات باکیفیت و کارکرد صحیح، دستگاه افت فشار کمی ایجاد می‌کند و تصفیه آب با حداقل افت فشار انجام می‌شود و مصرف انرژی برق و اصطلاک تجهیزات استخر را کاهش میدهد، فیلتر تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • شیر اتومات، نیمه اتومات و دستی برای شستشوهای معکوس
 • لوله‌ها
 • شیر هواگیر
 • فشار سنج
 • شیرآلات و اتصالات برای آب‌های ورودی و خروجی
 • شیر شش راهه فیلتر شنی تصفیه استخر
 • دریچه‌های بازدید برای دسترسی به داخل فیلتر

آموزش نحوه استفاده از شیر فیلتر استخر (شیر شش راهه)

شیر فیلتر تصفیه استخر دارای 6 عملکرد متفاوت است که با چرخانون دسته‌ی شیر می‌توانید از کاربردهای مختلف آن استفاده نمایید، در ادامه با نحوه عملکرد شیر شش راهه استخر آشنا می‌شویم؛

حالت فیلتر (filter)

در شیر فیلتر شنی حالت فیلتر جریان از سمت پمپ تصفیه استخر به درون فیلتر هدایت می‌شود و از قسمت بالای بستر سیلیس به پایین آن حرکت می‌کند. پس از تصفیه شدن، از طریق نازل‌ها و لوله عمودی داخل فیلتر (رایزر) به طرف بالا حرکت کرده و بعد از خارج شدن از پورت خروجی شیر، وارد استخر می‌شود.

در این روش در بیشتر مواقع فیلتر برای تصفیه آب تنظیم می‌شود که در این حالت، آب به سمت بالای فیلتر جاییکه ماسه‌ها را فشرده و صاف می‌کند، هدایت می‌شود. به این ترتیب آلودگی‌های آب از بین رفته و آب مسیر خود را به سمت لبه‌های پایین پیش می‌گیرد و با خروج از فیلتر وارد استخر می‌شود.

حالت شستشوی معکوس یا بک واش ( Backwash )

بک واش حالتی است که در زمان تمیز کردن فیلتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که فشارسنج یک بار بالاتر از حد طبیعی باشد یعنی زمانیکه فیلتر باید تمیز شود را نشان می‌دهد، زمان شستشوی فیلتر شنی فرا رسیده است در این حالت:

 • ابتدا پمپ استخر و سیستم فیلتراسیون را خاموش کنید.
 • شیلنگ خروجی را به فیلتر وصل کنید.
 • دستگیره چند راهی بالای فیلتر را روی گزینه Backwash بگذارید.
 • پمپ را برای مدت دو دقیقه روشن کنید. حتما به زمان نمایشگر شیشه‌ای موجود در کنار خروجی فیلتر دقت کنید. زمانی که آب شفاف شد باید بک واش را متوقف کرد.
 • پمپ را خاموش کنید.
 • دستگیره را بر روی گزینه شستشوی Rinse قرار دهید.
 • برای مدت زمان یک دقیقه، پمپ را روشن کنید تا آب کاملا تمیز شود.
 • پمپ را خاموش کنید.
 • دستگیره را بر روی گزینه فیلتر گذاشته و پمپ را مجدد روشن کنید.
 • در این مرحله لازم است تا اجازه دهید سیستم فیلتراسیون به روند عادی ادامه دهد.

شیر فیلتر شنی حالت شستشو سریع (fast rinse)

در این حالت جریان آب از از مجرای ورودی به بخش بالای مخزن سلیس به سمت پایین هدایت می‌شود. سپس از طریق لوله عمودی درون فیلتر به طرف بالا هدایت و وارد شیر فیلتر شنی می‌شود. این حالت دقیقا همان مسیر جریان آب در حالت فیلتراسیون عادی می‌باشد با این تفاوت که پس از عبور از روی سیلیس، توسط لوله درین و شیر تخلیه استخر به سمت فاضلاب هدایت می‌شود.

از حالت “شستشو” برای راه اندازی فیلتر تمیز و آماده‌سازی بستر سیلیس پس از بک واش استفاده می‌شود. زمانیکه دسته شیر روی حالت شستشو قرار گرفت، پمپ مجددا روشن شده و فیلتر برای مدت زمان 30 تا 60 ثانیه شسته می‌شود.

حالت چرخش یا سیرکولاسیون مجدد (Recirculate) :

در وضعیت سیرکولیت یا چرخش شیر فیلتر شنی، آب از سمت پمپ و بدون عبور از روی بستر شنی از مجرای ورودی شیر چندراهه وارد شده و از مجرای خروجی بدون وارد شدن به فیلتر مجددا به استخر باز می‌گردد. این حالت برای زمان‌هایی کاربرد دارد که هنگام تمیز کردن

استخرها از مواد شیمیایی نظیر؛

استفاده می‌شود و نمی‌خواهید آب وارد فیلتر شود. در چنین شرایطی گردش آب در استخر بدون نیاز به وارد شدن به فیلتر نیاز است.

حالت زباله یا خارج کردن فاضلاب (waste water):

در حالت تخلیه زباله، آب توسط پمپ وارد شیر می‌شود و بدون ورود به درون فیلتر، مستقیما به فاضلاب هدایت و در آنجا تخلیه می‌شود. این حالت برای زمان‌های زیر کاربرد دارد:

 • زمانیکه می‌خواهید آب استخر بدون آلوده کردن بستر شنی فیلتر، تخلیه شود.
 • زمانی که لازم است سطح آب استخر کاهش یابد.
 • زمانی که نیاز است استخر تخلیه شود.

روش تخلیه کامل آب از خط لوله یک روش عالی برای موارد زیر می‌باشد:

 • بهترین حالت شیر فیلتر برای جارو زدن استخری که جلبک زده است و آلاینده‌های کف استخر بسیار زیاد است.
 • زمانی که می‌خواهید از پمپ تصفیه استخر برای آبیاری استفاده نمایید.

شیر فیلتر شنی حالت بسته (close) :

همانطور که از اسم این حالت گویاست، در این حالت هیچ جریانی در درون شیر فیلتر شنی وجود نخواهد داشت و مسیر آب ورودی و خروجی شیر مسدود شده و راه‌های ارتباطی آب ورودی بطور کامل قطع می‌شود.

توجه داشته باشید زمانیکه پمپ روشن است به هیچ‌وجه شیر فیلتر شنی را در حالت بسته قرار ندهید. زیرا این روش برای زمان تعمیرات و خاموشی‌های طولانی مدت کاربرد دارد.

شیر 6 حالته فیلتر شنی در موقعیت وینتر (winter)

در زمانیکه برای مدت زمانی نمی‌خواهید از استخر و جکوزی استفاه نمایید (برای مثال در زمستان)، از حالت وینتر WINTER استفاده می‌شود. نحوه کار با شیر شش حالته فیلتر شنی در این حالت کار خاصی نبوده و آب تجهیزات را برای فصول سرد خشک می‌گرداند. زمانی که روی استخر با روکش استخر پوشانده شده و شیر روی حالت وینتر است، به هیچ وجه نباید پمپ تصفیه استخر را روشن کرد. در غیر این صورت صدمه جدی به شیر وارد خواهد شد.

مخزن اصلی فیلتر تصفیه استخر و جکوزی

 انواع مخزن فیلترهای تصفیه استخر از مواد زیر ساخته می‌شوند:

فیلترهای تصفیه استخر از برند مگاپول

فیلتر فایبرگلاس استخر

فیلتر تصفیه استخر گالوانیزه

فیلتر فلزی استخر (گالوانیزه)

فیلتر شنی استخر

فیلتر پلی اتیلن یا پلاستیکی استخر

لازم به ذکر است که نوع شیر بکار رفته در این فیلترها بسته به جنس آنها متفاوت می‌باشد. برای نمونه در فیلترهای فلزی، از شیر پروانه‌ای به‌صورت دستی و یا اتوماتیک استفاده می‌شود.

شیر مورد استفاده در فیلترهای فایبرگلاس نیز شیر پلی اتیلن نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک است. مخزن‌ها دارای قطر 35 تا 140 سانتی‌متر و بسته به دبی موردنیاز تا ارتفاع 2 متر تولید می‌شوند. ورق‌های بکار رفته در آن‌ها نیز با ضخامتی از 3 تا 15 میلیمتر می‌باشند که به میزان فشار کار محاسبه شده و ظرفیت دستگاه بستگی دارند.

مخزن‌های فلزی نیاز دارند تا پلیت نازل‌ها درون آنها جوش شده و نازل‌های پلی اتیلن و برنجی برای گذر آب بسته می‌شوند. پس از اتمام این مرحله، نیاز است تا فیلتر استخر داخل مخزن با 3 لایه رنگ اپوکسی با ضخامتی برابر با 12 میکرون و بیرون مخزن، با دو لایه رنگ آنتی uv پوشانیده شود.

نحوه عملکرد فیلتر تصفیه استخر

 آب از طریق نازل آب پخش کن داخل فیلتر از بالای فیلتر وارد می‌شود و پس از عبور از سیلیس تصفیه استخر از طریق نازل خورشیدی انتهای فیلتر از فیلتر خارج می‌گردد و به سمت تجهیزات بعدی تصفیه خانه استخر و جکوزی هدایت میشود.

شیر فیلترها

در نمونه‌های فیلتر فلزی نیاز است تا از 4 عدد شیر پروانه‌ای یا شیر گازی استفاده شود، این درحالی است که برای نمونه‌های فایبرگلاس به شیر پلی اتیلن شش حالته نیاز است. برای بهترین کارکرد نیاز است تا آب با فشار حداکثر 2.5 بار به این دستگاه وارد شود، توجه نمایید که فشار پایین سبب مختل شدن کارکرد دستگاه (به دلیل پایین بودن دبی آب و فشار کاری آب داخل فیلتر تونل میزند و بدون آنکه تصفیه شود خود را به نازل خورشیدی انتهای فیلتر میرساند) و فشار بالا سبب جلوگیری از فیلتراسیون صحیح آب خواهد شد.

به همین منظور در انواع فیلترهای استخر در قسمت ورودی و خروجی دستگاه، از گیج فشارسنج استفاده می‌شود. در صورت اختلاف فشار نیاز به بکواش و تمیز کردن سیلیس خواهد بود و همچنین در فیلترهای جدید روی درب فیلتر یک گیج فشار نصب میشود که فشار کاری فیلتر را نمایش میدهد، اگر گیج فشار در مقایسه با میزان فشار بعد از بکواش یک درجه یا یک بار بالا رفته باشد، زمان بکواش مجدد فرارسیده است.

سیلیس

از مهم‌ترین اجزای فیلتر تصفیه استخر می‌توان به سیلیس فیلتر شنی استخر اشاره نمود. آب در این فیلترها با عبور از سیلیس تصفیه می‌شود به همین منظور عملکرد صحیح دستگاه به شدت به کیفیت سیلیس مرتبط می‌باشد.

گیج فشارسنج در فیلتر تصفیه استخر و جکوزی

دارای یک گیج است که روی درب فیلتر به منظور بررسی فشار آب هنگام عبور از سیلیس نصب شده است. بالا رفتن فشار نشان دهنده کثیف شدن سیلیس‌هاست و باید بکواش صورت گیرد.

همچنین در فیلترهای جدید روی درب فیلتر یک گیج فشار نصب میشود که فشار کاری فیلتر را نمایش میدهد، اگر گیج فشار در مقایسه با میزان فشار بعد از بکواش یک درجه یا یک بار بالا رفته باشد، زمان بکواش مجدد فرارسیده است.

بهترین فیلتر تصفیه استخر و تصفیه آب

طرز کار و فعالسازی فیلتر استخر

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی طرز کار ساده‌ای دارد. روش کار بدین صورت است که در ابتدا باید مخزن فیلتر با میزان مناسبی از سیلیس فیلتر شنی استخر پر شود (تا 70 درصد ارتفاع فیلتر باید با سیلیس پر شود). سپس آب از سمت بالا به فیلتر وارد شده و از لا به لای شن یا سیلیس استخر عبور داده می‌شود. با عبور آب و بعد از آنکه آلودگی‌ها و ذرات معلق تا 30 میکرون آن گرفته شد،  از سمت دیگر فیلتر آبی شفاف و خالص خارج می‌شود.

با جریان یافتن آب از بالا به پایین توسط آب‌ پخش‌کن، توزیع آب به صورت متوازن اتفاق می‌افتد. بدین صورت که آب روی سیلیس‌ها ریخته و در پایین توسط بخش خورشید مانندی جمع می‌گردد. در ادامه به مراحل فعالسازی فیلتر استخر اشاره می‌کنیم:

پر کردن مخزن با میزان مناسبی از سیلیس

در ابتدا باید مقدار کافی و مورد نیاز سیلیس در فیلتر استخر بررسی شود. همچنین باید از درستی و ایمنی نصب اتصالات در جای خود اطمینان حاصل گردد.

چک کردن مسیر بک واش

مسیر بک واش فیلتر را چک نموده و از آزاد بودن مسیر آب از استخر به سمت خروجی خط بک واش اطمینان حاصل نمایید. بعد از آن باید فیلتر را در حالت بک واش قرار داد.

بررسی کلمپ دور شیر

در فیلترهای شیر از بالا، کلمپ دور شیر را دوباره بررسی کنید و از قرارگیری درست و بسته شدن آن در جای خود اطمینان حاصل نمایید.

اضافه کردن آب به فیلتر تصفیه استخر و جکوزی

پس از باز کردن شیر دستی تخلیه هوا (Manual Air Bleeder) و دور شدن از فیلتر، پمپ را روشن کنید. سپس صبرکنید فیلتر از آب پر گردد و پس از آن شیر دستی تخلیه هوا را ببندید.

قرارگیری شیر در حالت فیلتر

پس از خاموش نمودن پمپ، شیر را در حالت فیلتر قرار داده و از سالم بودن مسیرهای لوله‌کشی در مدار تصفیه اطمینان حاصل نمایید. بدین ترتیب آب بدون هیچ مشکلی و به آسانی در مدار شروع به چرخش خواهد کرد.

قرار گیری شیر در حالت شستشو معکوس

در این مرحله باید پمپ را خاموش نموده و شیر را در حالت شستشو قرار داد. سپس باید از درستی نصب تمامی مسیرهای مکش و دهش آب و عدم وجود گرفتگی و مانع در آن اطمینان حاصل کرد. بعد از فاصله گرفتن از فیلتر باید مجددا پمپ را روشن نموده و به مدت دو دقیقه برای کارکردن آن صبر نمایید.

نحوه هواگیری فیلتر استخر

برای باز نمودن شیر تخلیه هوا باید در ابتدا شیر را باز نموده و پس از فاصله گرفتن از فیلتر پمپ را روشن نمایید. بعد از خروج جریان آب از شیر تخلیه هوا، اقدام به بستن شیر کنید.

در این مرحله فیلتر استخر در مدار تصفیه آب قرار خواهد گرفت و باید بررسی نمایید که آب درحال ورود به داخل استخر باشد. در این زمان باید فشار اندازه‌گیری شده بوسیله فیلتر و گیج فشار را یادداشت نمایید. و از عدم ایجاد نشتی در اتصالات و سیستم‌های متصل به شیر، فیلتر و پمپ اطمینان حاصل کنید.

نحوه محاسبه ظرفیت فیلتر شنی استخر

برای محاسبه فیلتر شنی ابتدا با محاسبات ریاضی، حجم آب استخر و ظرفیت فیلتر شنی استخر را محاسبه نمایید.  اگر استخرتان مکعب مستطیل باشد، تنها کافیست متراژ طول و عرض و ارتفاع را در یکدیگر ضرب کنید. سپس باید براساس نوع استخر (عمومی، خصوصی سرپوشیده یا روباز، کودکان، استخر درمانی و جکوزی) نرخ گردش آب (Turnover Rate) را بدست آورید. منظور از نرخ گردش آب این است که برای نمونه در یک استخر خانگی سرپوشیده باید آب استخر هر 6 ساعت یکبار از فیلتر عبور کند. لازم به ذکر است که استاندارد گردش آب، 2 مرتبه در شبانه روز می‌باشد.

4 / 90 = 12.8 متر مکعب بر ساعت

سپس محاسبه میزان دبی را انجام دهید. با کمک نرخ تصفیه استخر که مدت زمان مورد نیاز برای یکبار به گردش درآمدن تمام حجم آب در کل مدار است، می‌توان میزان دبی استخر را محاسبه نمود. بدین منظور باید میزان آب موجود در استخر را تقسیم بر نرخ تصفیه آب استخر کنید.

نرخ دبی با نرخ تصفیه آب استخر رابطه عکس دارد.

در ادامه محاسبه ظرفیت فیلتر شنی استخر و محاسبه قطر فیلتر شنی و به‌دست آوردن میزان بستر آن باید ابتدا مقدار سطح بستر فیلتر بدست آورده شود. برای این کار در ابتدا باید میزان سطح فیلتراسیون را محاسبه کنید. سپس به کمک مقدار سطح فیلتراسیون عدد سطح بستر فیلتر و محاسبه فیلتر شنی به دست خواهد آمد. به کمک میزان دبی و قطر فیلتر می‌توانید اندازه ارتفاع فیلتر شنی و محاسبه فیلتر شنی برای استخر را انجام داد. اکنون با استفاده از اطلاعات به دست آمده می‌توانید با دقت و بطور صحیح محاسبه ظرفیت فیلتر شنی استخر را انجام دهید و فیلتر با ظرفیت مناسب خریداری نمایید.

انواع فیلتر استخر

انواع مدل‌های فیلتر استخر شامل فیلتر شنی تصفیه آب، فیلتر دیاتومه و فیلتر کارتریجی می‌باشند. در ادامه به صورت مختصر به تعریف هر یک می‌پردازیم:

فیلتر شنی استخر چیست

فیلتر شنی استخر چیست؟

یکی از پرکاربردترین و رایج‌ترین انواع فیلتر استخر، فیلتر شنی استخری است. باتوجه به اهمیت تصفیه آب استخر، می‌توان از این نمونه برای فرایند فیلتراسیون ذرات کوچکی نظیر ماسه، رسوبات، فلزات، هیدروکربن‌ها و موارد مضر استفاده نمود. فیلتر شنی تصفیه آب، دارای شن و سیلیس است که از عبور انواع آلاینده‌ها و آلودگی‌ها به آب جلوگیری می‌کند. روش کار این دستگاه‌ها بدین صورت است که آب از یک سمت وارد فیلتر شده و با عبور از فیلترهای داخلی آلودگی و ذرات ناخالصی آن گرفته خواهد شد. سپس آب خالص از سمت دیگر فیلتر به استخر بازمی‌گردد. لازم به ذکر است به علت کثیفی شن‌های داخل دستگاه بعد از گذشت مدتی، باید اقدام به بک‌ واش فیلتر شنی استخر و شستشوی آن نمود.

ویژگی‌ها و مزایای فیلتر شنی تصفیه آب

 • نگهداری آسان
 • ایجاد شفافیت و تصفیه آب به صورت فیزیکی
 • دارای جنس فلزی، پلیمر کامپوزیت و فایبرگلاس (بهترین نوع فیلتر استخر، فیلتر فایبرگلاس است)
 • قابلیت جداسازی ذرات معلق به اندازه 25 تا 30 میکرون
 • دارای بهترین قیمت خرید فیلتر استخر و جکوزی
 • عملکرد ساده
 • مناسب برای هر نوع و اندازه استخر
 • سرعت تصفیه آب بالا
 • دارای وزن سنگین

 

طرز کار فیلتر شنی استخر

فیلتر کارتریجی استخر

این نوع فیلتر استخر، به دلیل عدم چرخش آب خوراک در آن نیازی به فیلتراسیون قوی ندارد. فیلترهای کارتریجی امکان حذف ذراتی با قطر 15 تا 20 میکرون را دارند. این نوع نسبت به فیلترهای شنی دارای سطح فیلتراسیون بیشتری هستند و فشار کاری کمتری نیز دارند. فیلترهای کارتریجی در مقایسه با سایر فیلترها دارای سرعت تصفیه پایینی هستند.

نحوه عملکرد این فیلتر بدین صورت است که با به دام افتادن ذرات در زمان عبور از فیلتر، آب تصفیه می‌شود. این فیلتر دارای دو لایه داخلی و خارجی است که در زیر لایه داخلی ذرات ریز و در زیر لایه خارجی آن ذرات درشت به دام می‌افتند.

مزایای فیلتر کارتریجی

 • دارای سطح ارتباط بیشتر آب با فیلتر که باعث افزایش راندمان هیدرولیکی در این فیلتر خواهد شد.
 • دارای ابعاد کوچک‌تری در مقایسه با سایر فیلترها بوده و برای فضاهای کوچک نیز مناسب است.
 • دارای مقاومت بالاتری در برابر تجمع ذرات در آب نسبت به دیگر فیلترها به دلیل گستردگی سطح
 • مقاومت بالا در برابر نور خورشید
 • وزن سبک
 • امکان ایجاد آب شفاف‌تر

فیلتر دیاتومه استخر

فیلتر دیاتومه استخر

این فیلتر دارای بالاترین راندمان در میان دیگر فیلترها است و امکان حذف ذرات بین 5 تا 10 میکرون را دارد. در این نوع فیلتر از یک نوع خاک مخصوص استفاده می‌شود که از فسیل باقی مانده از گیاهان دریایی با پوسته سیلیسی تشکیل شده است. فیلترهای دیاتومه معمولا با اتصالات دو اینچ وجود دارند و دارای سطح فیلتراسیون متفاوتی هستند. نحوه عملکرد این فیلتر بدین صورت است که خاک مخصوص دیاتومه‌ای به صورت مستقیم وارد سیستم نمی‌شود بلکه بوسیله استرینر به پمپ ریخته می‌شود.

مزایای فیلتر دیاتومه استخر

 • دارای بدنه از جنس کامپوزیت  pro-grid
 • آسانی عملیات شستشوی معکوس
 • قابلیت عملکرد چندتایی

فیلتر تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی نرخ بالا

فیلتر تصفیه نرخ بالا همان فیلتر استخر تند است که مقدار گذر آب به ازای هر متر مربع در این نوع فیلتر قابل محاسبه است. در این نوع به دلیل بزرگتر بودن دانه‌های سیلیس، امکان عبور آب با افت فشار کمتر و سرعت بالاتر را فراهم می‌کند. در استخرها با ظرفیت شناگران کم، می‌توان از این نوع فیلترهای تحت فشار استفاده نمود. از دیگر مزایای این فیلتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فضای کمتری نیاز دارد
 • قیمت مناسب
 • حجم کمتر آب عبوری

انواع شن در فیلتر شنی

شن‌های مورد استفاده در فیلتر شنی تصفیه استخر دارای مدل‌های زیر هستند و کیفیت‌های متفاوتی دارند:

فیلتر تصفیه آب استخر

شن‌های معمولی

این شن‌ها در انواع درشت، متوسط و ریز موجود هستند. برای استفاده از این نوع شن در فیلتر تصفیه شنی عموما از 75% نوع دانه ریز در کف فیلتر، 15% متوسط در وسط و 15% شن دانه درشت را در سطح می‌گذارند. این شن‌ها از جنس سنگ و خاک هستند و بهترین ‌نمونه‌ شن معمولی، شن‌های فیروزکوهی می‌باشند.

سیلیس سنگی

سنگ سیلیس

سنگ سیلیس یا سیلیس دارای دو مدل سفید و قهوه‌ای در بازار موجود هستند. بهترین نمونه این نوع نیز سیلیس ممتاز است که دارای دو مدل درجه 1 و درجه 2 می‌باشد.

فیلتر تصفیه استخر و جکوزی با قیمت ویژه

سیلیس شیشه‌ای (کریستالی)

سیلیس شیشه‌ای یا کریستالی از سیلیس‌های میکرونیزه با سایزهای مختلف تشکیل شده‌اند. این نوع شن با فناوری سیلیس‌های کریستالی نسبت به نمونه‌های دیگر قابلیت تصفیه بهتری از آب هستند.

فیلتراسیون این نوع سیلیس به گونه‌ای است که علاوه بر حذف ذرات بزرگتر از 30 میکرون، قابلیت صاف کردن سطوح میکروسکوپی و گندزدایی را نیز دارد. این سیلیس‌ مانع تجمع ذرات شده و قادر به بدام انداختن ذرات یکسان در سراسر فیلتر هستند.

قیمت فیلتر استخر و جکوزی

شن فرآوری‌شده

این شن از نوعی پلیمر مخصوص با تکنولوژی نانو تولید شده است. شن فرآوری شده بیش از 10 برابر شن های معمولی طول عمر مفید دارد و همچنین تصفیه بهتری ارائه می‌دهد. اما در حال حاضر این شن در ایران موجود نیست.

کاربردهای فیلتر استخر

کابرد فیلتر تصفیه استخر و فیلتر تصفیه جکوزی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • شفاف سازی آب استخرها
 • تصفیه آب خام، منبع چاه یا رودخانه
 • فیلتر شنی کشاورزی
 • فیلتر شنی صنعتی
 • تصفیه استخر پرورش ماهی
 • پیش تصفیه کردن آب واحدهای تکمیلی نظیر و آب نیروگاه ها، آب برج خنک کننده و آب شرب

نحوه انتخاب فیلتر تصفیه استخر

برای انتخاب بهترین فیلتر تصفیه استخر فاکتورهای بسیاری حائز اهمیت است. برای نمونه محاسبه فیلتر شنی برای استخر، مشخص بودن تعداد شناگران، حجم آب استخر، اندازه ذرات موجود در آب و فشار آب از موارد مهم در انتخاب این تجهیزات به شمار می‌رود. از آنجایی که هر یک از انواع فیلتر استخر دارای مزایا و معایبی است، باید با توجه به نوع استخر از لحاظ روباز و سربسته بودن، نوع پمپ بکار رفته در آن و تمامی تجهیزات مورد استفاده در استخر، بهترین فیلتر تصفیه استخر را انتخاب نمود. شما می‌توانید بهترین فیلتر تصفیه استخر و جکوزی با قیمت مناسب را از فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو تهیه نمایید.

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید فیلتر تصفیه استخر و جکوزی و برخورداری از تخفیفات ویژه فروشگاه آبیکو، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات