تاسیسات استخر و جکوزی و اصلی ترین بخشهای آن

تاسیسات استخر

تاسیسات استخر و جکوزی شامل تمامی تجهیزات، وسایل و دستگاه‌هایی هستند که برای ایجاد شرایط مطلوب در یک استخر و جکوزی و تجهیز نمودن این مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آشنایی با تاسیسات اصلی استخرها و طراحی تاسیسات استخر سونا و جکوزی با پیشرفت تکنولوژی، براساس مقتضیات جریان بسیار مهم است. از طرفی تاسیسات استخر خانگی، تاسیسات استخر سرپوشیده باغی، تاسیسات جکوزی در ابعاد مختلف متنوع می‌باشند.

جهت دریافت مشاوره رایگان با همکاران ما در ارتباط باشید.

با توجه به اینکه استخر و جکوزی سازه‌های مصنوعی هستند، تاسیسات بسیار متنوعی نیز دارند. برخی از اجزای استخر شامل موتورخانه استخر، لوازم موتور خانه استخر، تجهیزات مورد نیاز استخر خانگی، سیستم لوله کشی استخر، سیستم گرمایشی استخر، انواع سیستم تصفیه استخر و .. می‌شود. ما در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو عرضه کننده انواع تاسیسات و تجهیزات استخر مورد نیاز شما عزیزان هستیم. به همین دلیل در این مطلب از فروشگاه آبیکو به معرفی و آشنایی با تاسیسات اصلی استخرها پرداخته‌ایم؛

طراحی تاسیسات استخر سونا و جکوزی

استخرها دارای انواع و کاربردهای مختلفی هستند. این فضاها که براساس کاربردشان، قسمت‌های متفاوت و تجهیزات مختلفی دارند. برای مثال استخرهای عمومی شامل بخش‌هایی نظیر استخر شنا، جکوزی، سونا خشک، رختکن، دستشویی، دوش‌ها، سونا بخار و ... می‌باشند.

تاسیسات و تجهیزات استخر این نوع استخرها باید طبق استاندارد استخرهای عمومی به صورت کامل تهیه شوند. تاسیسات استخر خانگی کوچک نیز براساس کاربردشان نسبت به استخرهای عمومی متفاوت است. طراحی موتورخانه استخر شامل سه بخش سیستم گرمایشی استخر، انواع سیستم تصفیه استخر و  گندزدایی است. از طرفی لوازم موتور خانه استخر شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دیگ بخار
 • دیگ آبگرم
 • سختی گیر
 • مبدل حرارتی
 • فیلتر شنی
 • موگیر یا اسکیمر
 • پمپ
 • اتصالات و شیرآلات

سیستم کنترل تعادل شیمیایی آب استخر

از تاسیسات استخر بسیار مهم می‌توان به سیستم کنترل مواد شیمیایی اشاره نمود. که به صورت اتوماتیک غلظت، سطح PH و میزان کلر را اندازه‌گیری و حتی کنترل می‌نماید. سیستم کنترل خودکار مواد شیمیایی استخر شامل سه بخش زیر است:

 • یک سیستم برای اندازه‌گیری و سنجش مواد شیمیایی
 • دستگاهی برای کلر زنی
 • مخزن اسید همراه با پمپ تزریق

می‌توان گفت این بخش یکی از اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین قسمت‌های استخر است که در سلامت آب استخر و شناگران موثر واقع می‌شود.

سیستم‌ هیدرولیک

سیستم لوله کشی استخر، شامل لوله‌ها و اتصالات می‌باشد که وظیفه آن جمع‌آوری، حمل‌ونقل و عبور دادن آب از تصفیه‌خانه و موتورخانه به سایر بخش‌ها می‌باشد. به این ترتیب آب از کاسه استخر جمع شده و به سمت موتورخانه استخر منتقل شده و بعد از عبور از لوازم موتورخانه استخر، مجددا به سمت کاسه استخر باز می‌گردد. در سیستم هیدرولیک از لوله و اتصالات UPVC استفاده می‌شود که دارای استاندارد بهداشتی لازم برای آبرسانی می‌باشند.

لوله استخر

انواع تاسیسات مکانیکی استخر

تاسیسات مکانیکی مهم‌ترین شاخه‌ها و اجزای استخر می‌باشند و از چندین دسته تجهیزات تشکیل شده‌اند:

تاسیسات آبرسانی استخر

برای ایجاد گردش آب در استخر و جکوزی تجهیزات مختلفی نیاز است، در این سیستم علاوه‌بر تجهیزاتی که باعث گردش آب شده تجهیزات و قطعات تصفیه آب نیز وجود دارند. این قطعات شامل موارد زیر می شوند:

هر کدام از این قطعات در بازار با برندها و جنس‌های متنوعی وجود دارند که توجه به کیفیت آن‌ها می‌تواند در طول عمر و بازدهی آن‌ها بسیار موثر واقع شود. لازم به ذکر است تاسیسات آبرسانی از کنتور آغاز شده و منابع ذخیره آب، پمپ‌های آبرسانی و لوله‌های آب را شامل می‌شود.

تاسیسات فاضلاب استخری

از کاربردهای تاسیسات فاضلابی می‌توان به منظور جمع آوری کردن فاضلاب‌های ساختمانی برای خروج تمامی فاضلاب‌های حمام، روشویی، توالت و … برای هدایت آنها به سمت فاضلاب شهری اشاره کرد.

تأسیسات گاز رسانی

در تاسیسات و تجهیزات استخر، تاسیسات گازرسانی وظیفه انتقال گاز را برعهده دارند. و از ایستگاه‌های تقلیل شروع شده، لوله‌کشی‌ها و شیرآلات گاز را در بر می‌گیرند و به سیستم گرمایشی استخر هدایت می‌شوند.

سیستم گرمایشی استخر و سرمایشی

یکی از تاسیسات پر اهمیت استخر، سیستم گرمایشی و سرمایشی می‌باشد چرا که ایجاد حرارت و دمای متعادل در فضای استخر، حس خوشایندی برای شناگران به همراه داشته و از ایجاد احساس سرما یا گرمای بیش از حد در آنها جلوگیری می‌نماید.

پمپ‌های حرارتی به منظور افزایش دما کلی استخرها انتخاب ایده‌آلی می‌باشند. برای افزایش دما در مدت زمان کوتاه‌تر نیز می‌توان از هیترها استفاده نمود.

تاسیسات مورد نیاز برای شفاف کردن آب استخر

از مهم‌ترین بخش‌های موتورخانه استخر می‌توان به انواع سیستم تصفیه استخر آن اشاره نمود. واحد تصفیه دارای دو بخش فیزیکی و شیمیایی است. از مهم‌ترین اجزای بخش فیزیکی تصفیه تاسیسات استخر می‌توان به فیلتر شنی و پمپ تصفیه استخر اشاره نمود. تصفیه شیمیایی در استخر نیز توسط موادی مانند کلر و برم صورت می‌گیرد. با توجه به استفاده از مواد شیمیایی در سیستم تصفیه تاسیسات استخر لازم است تا تمامی تاسیسات استخر خانگی و تاسیسات استخر سرپوشیده مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی را داشته باشند. (لازم به ذکر است که تصفیه شیمیایی آب استخر همان ضدعفونی یا گندزدایی آب استخر می باشد)

چراغ‌ها و سیستم روشنایی

سیستم روشنایی استخر معمولا در مکان‌هایی مانند سکوهای مخصوص نشستن افراد، روی دیوارها و کف، فواره‌ها و آبنماها و یا داخل جکوزی نصب می‌شود. چراغ استخر علاوه‌بر ایجاد نور و روشنایی در محیط برای زیبایی محیط نیز بکار می‌روند. برخی از صاحبان استخر با استفاده از چراغ‌های رنگی فضایی زیبا و جذابی به استخر می‌بخشند.  به ‌منظور کنترل روشنایی نیز می‌توان از پنل مرکزی مجزا برای لامپ‌های استفاده نمود.

آبنما یکی تاسیسات زینتی استخر

آبنما و فواره جزو تجهیزات اصلی در سیستم استخر هستند که با توجه به فضای استخر و مساحت آن می‌توان از تعداد متنوعی آبنما و فواره در آن بهره برد. البته انتخاب تعداد فواره‌ها باید به صورت اصولی انجام شود. آبنما و فواره علاوه بر این که بر جذابیت محیط استخر می‌افزایند باعث گردش آب استخر شده و برخی از انواع آبنماها مجهز به تجهیزاتی هستند که تصفیه آب را نیز انجام می‌دهند.

کنترل تاسیسات استخر

برای کنترل تمامی این تاسیسات می‌توان از یک سیستم خودکار در موتورخانه بهره برد تا بدون هیچ مشکل و به راحتی به تمامی تاسیسات دسترسی داشت و به کنترل آنها پرداخت.

تاسیسات سالن استخر

استخرها در دو نوع سر پوشیده و سرباز ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی‌که استخر سرپوشیده باغی باشد، تهویه سالن یکی از مهم‌ترین تاسیسات استخر سرپوشیده می‌باشد. سالن استخرهای سرپوشیده باید دارای درجه حرارت مناسب و رطوبت مطلوب باشد. با استفاده از سیستم‎های سرمایشی و گرمایشی مناسب درجه حرارت مناسب تامین می‌گردد.

استخرهای سرباز که فاقد سالن هستند، به تهویه مناسب محیط نیاز ندارند و تنها آب استخر توسط تجهیزات مختلف از نظر تمیزی و درجه حرارت بررسی می‌شود.

تاسیسات ابنیه استخر شامل چه مواردی هستند؟

این موارد شامل تاسیسات ساختمانی از قبیل بتن ریزی، سقف گذاری، آرماتور بندی، نازک کاری، نماسازی و کلیه موارد مربوط به حوزه معماری و عمران ساختمان می‌باشند.

تاسیسات استخر خانگی شامل چه مواردی می شوند؟

سیستم گرمایشی و تصفیه و تجهیزات موتورخانه استخر خانگی از جمله مهم‌ترین تاسیسات استخر و جکوزی خانگی هستند.

ابعاد اتاق تاسیسات استخر چقدر است؟

درحالت کلی نقشه تاسیسات جکوزی و طراحی تاسیسات استخر سونا و جکوزی باید بگونه‌ای باشد که به اندازه حداقل 10 متر مربع به‌منظور اتاق تجهیزات و دیگ بخار فضا در نظر گرفته شود.

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید تاسیسات استخر و چکوزی و برخورداری از تخفیفات ویژه فروشگاه آبیکو، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات

دیدگاهتان را بنویسید