تاسیسات استخر و جکوزی و اصلی ترین بخشهای آن

تاسیسات استخر

تاسیسات استخر و جکوزی شامل تمامی تجهیزات و دستگاه‌هایی هستند که برای ایجاد شرایط مطلوب در یک استخر و جکوزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به اینکه استخر و جکوزی سازه‌های مصنوعی هستند، تاسیسات بسیار متنوعی نیز دارند. ما در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو عرضه کننده انواع محصولات مورد نیاز شما عزیزان هستیم. تاسیسات استخر سرپوشیده، باغی، خانگی و در ابعاد مختلف متنوع می‌باشند. به همین دلیل در این مطلب از فروشگاه آبیکو به معرفی اصلی‌ترین تاسیسات برای انواع استخرها پرداخته‌ایم؛

سیستم کنترل تعادل شیمیایی آب استخر

از تاسیسات استخر بسیار مهم می‌توان به سیستم کنترل مواد شیمیایی اشاره نمود. که به صورت اتوماتیک غلظت، سطح PH و میزان کلر را اندازه‌گیری و حتی کنترل می‌نماید. سیستم کنترل خودکار مواد شیمیایی استخر شامل سه بخش زیر است:

  • یک سیستم برای اندازه‌گیری و سنجش مواد شیمیایی
  • دستگاهی برای کلر زنی
  • مخزن اسید همراه با پمپ تزریق

می‌توان گفت این بخش یکی از اصلی‌ترین و حیاتی‌ترین قسمت‌های استخر است که در سلامت آب استخر و شناگران موثر واقع می‌شود.

سیستم‌ هیدرولیک از نمونه تاسیسات استخر و جکوزی

این بخش تاسیسات استخر شامل لوله‌ها و اتصالات می‌باشد که وظیفه آن جمع‌آوری، حمل‌ونقل و عبور دادن آب از تصفیه‌خانه و موتورخانه به سایر بخش‌ها می‌باشد. به این ترتیب آب از کاسه استخر جمع شده و به سمت موتورخانه منتقل شده و بعد از عبور از تجهیزات موتورخانه، مجددا به سمت کاسه استخر باز می‌گردد. در سیستم هیدرولیک از لوله و اتصالات UPVC استفاده می‌شود مه دارای استاندارد بهداشتی لازم برای آبرسانی می‌باشند.

انواع تاسیسات مکانیکی استخر

تاسیسات مکانیکی مهم‌ترین شاخه‌های تاسیسات استخر می‌باشند و از چندین دسته تجهیزات تشکیل شده‌اند:

تاسیسات آبرسانی استخر

برای ایجاد گردش آب در استخر و جکوزی تجهیزات مختلفی نیاز است، در این سیستم علاوه بر تجهیزاتی که باعث گردش آب شده تجهیزات و قطعات تصفیه آب نیز وجود دارند. این قطعات شامل موارد زیر می شوند:

هر کدام از این قطعات در بازار با برندها و جنس‌های متنوعی وجود دارند که توجه به کیفیت آن‌ها می‌تواند در طول عمر و بازدهی آن‌ها بسیار موثر واقع شود. لازم به ذکر است تاسیسات آبرسانی از کنتور آغاز شده و منابع ذخیره آب، پمپ‌های آبرسانی و لوله‌های آب را شامل می‌شود.

تاسیسات فاضلاب استخری

از کاربردهای تاسیسات فاضلابی می‌توان به منظور جمع آوری کردن فاضلاب‌های ساختمانی برای خروج تمامی فاضلاب‌های حمام، روشویی، توالت و … برای هدایت آنها به سمت فاضلاب شهری اشاره کرد.

تأسیسات گاز رسانی

تاسیسات گازرسانی وظیفه انتقال گاز را برعهده دارند و از ایستگاه‌های تقلیل شروع شده، لوله‌کشی‌ها و شیرآلات گاز را در بر می‌گیرند و به سیستم‌های گرمایشی هدایت می‌شوند.

سیستم گرمایشی و سرمایشی در تاسیسات استخر

یکی از تاسیسات پر اهمیت استخر، سیستم گرمایشی و سرمایشی می‌باشد چراکه ایجاد حرارت و دمای متعادل در فضای استخر، حس خوشایندی برای شناگران به همراه داشته و از ایجاد احساس سرما یا گرمای بیش از حد در آنها جلوگیری می‌نماید. پمپ‌های حراتی به منظور افزایش دما کلی استخرها انتخاب ایده‌آلی می‌باشند. برای افزایش دما در مدت زمان کوتاه‌تر نیز می‌توان از هیترها استفاده نمود.

تاسیسات مورد نیاز برای شفاف کردن آب استخر

از مهم‌ترین بخش‌های موتورخانه استخر می‌توان به واحد تصفیه آن اشاره نمود. واحد تصفیه دارای دو بخش فیزیکی و شیمیایی است. از مهم‌ترین اجزای بخش فیزیکی تصفیه تاسیسات استخر می‌توان به فیلتر شنی پمپ تصفیه استخر اشاره نمود. تصفیه شیمیایی در استخر نیز توسط موادی مانند کلر و برم صورت می‌گیرد. با توجه به استفاده از مواد شیمیایی در سیستم تصفیه تاسیسات استخر لازم است تا تمامی تاسیسات استخر خانگی مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی را داشته باشند.

در تهیه انواع تجهیزات در سیستم تصفیه لازم است تا موارد کاربرد استخر مورد بررسی قرار گیرند. بطور مثال در تاسیسات استخر سرپوشیده علاوه بر سیستم تصفیه آب، بایستی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در موتورخانه استخر نیز تعبیه شوند.

چراغ‌ها و سیستم روشنایی

سیستم روشنایی استخر بر روی دیوارها و کف، سکوهای مخصوص نشستن افراد، فواره‌ها و آبنماها و داخل جکوزی تعبیه می‌شود. این سیستم علاوه بر تامین نور و روشنایی استخر نقش زیادی در زیبایی محیط استخر ایفا می‌کند. بسیاری از کافرمایان از چراغ‌های رنگی استفاده می‌کنند تا علاوه بر تامین روشنایی مناسب فضا، جلوه زیبا و جذابی به فضای استخر ببخشند. همچنین برای کنترل بهتر روشنایی عموما از پنل‌های مرکزی مجزا برای لامپ‌ها استفاده می‌نمایند.

آبنما یکی تاسیسات زینتی استخر

آبنما و فواره جزو تجهیزات اصلی در سیستم استخر هستند که با توجه به فضای استخر و مساحت آن می‌توان از تعداد متنوعی آبنما و فواره در آن بهره برد. البته انتخاب تعداد فواره‌ها باید به صورت اصولی انجام شود. آبنما و فواره علاوه بر این که بر جذابیت محیط استخر می‌افزایند باعث گردش آب استخر شده و برخی از انواع آبنماها مجهز به تجهیزاتی هستند که تصفیه آب را نیز انجام می‌دهند.

کنترل تاسیسات استخر

برای کنترل تمامی این تاسیسات می‌توان از یک سیستم خودکار بهره برد تا بدون هیچ مشکل و به راحتی به تمامی تاسیسات دسترسی داشت و به کنترل آنها پرداخت.

تاسیسات سالن استخر

استخرها در دو نوع سر پوشیده و سرباز ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی‌که استخر سرپوشیده باشد، تهویه سالن یکی از تجهیزات ضروری آن می‌باشد. سالن استخرهای سرپوشیده باید دارای درجه حرارت مناسب و رطوبت مطلوب باشد. با استفاده از سیستم‎های سرمایشی و گرمایشی مناسب درجه حرارت مناسب تامین می‌گردد.

استخرهای سرباز که فاقد سالن هستند، به تهویه مناسب محیط نیاز ندارند و تنها آب استخر توسط تجهیزات مختلف از نظر تمیزی و درجه حرارت بررسی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *