اسکیمر استخر چیست؟

اسکیمر استخر از نمونه تجهیزات استخر و جکوزی برای ایجاد مکش از سطح آب استخر برای ورود به سیکل تصفیه، گندزدایی و گرمایش استخرها و جکوزی می‌باشد. لازم به ذکر است که در عمق 5 سانتی‌متری سطح آب استخر می‌توان 70 درصد از آلودگی‌هایی مانند چربی‌ها و یا سموم بوجود آمده از طریق مواد آرایشی، حشرات و برگ‌ها را مشاهده نمود. آلودگی‌های سنگینی مانند جلبک‌ها که 30 درصد از آلودگی‌های استخری را تشکیل می‌دهند در قسمت عمیق استخر ته‌نشین می‌شوند. در نتیجه باید 70 درصد از آب استخر از طریق اسکیمر و 30 درصد آن به واسطه کفشور به سیستم تصفیه استخر هدایت شوند. با توجه به درصد بالای آب هدایت شده به سمت اسکیمر، لازم است تا نحوه قرار گیری آن به درستی انجام شود.

برای مشاوره تخصصی و اطلاع از قیمت خرید اسکیمر استخر با مشاوران ما در ارتباط باشید.

نحوه کار اسکیمر استخر

اسکیمر قادر به تصفیه سطحی آب مانند گرفتن مو، برگ و یا حشرات روی آب و ... است و سبد درون اسکیمر مورد کاربرد برای نگهداری زباله‌های درشت‌تر مانند سنگ و یا برگ‌های بزرگ و دیگر موارد می‌باشد. این سبد از ورود زباله‌های درشت به سیستم فیلتراسیون جلوگیری می‌کند.

البته باید سبد اسکیمر هر چند وقت یکبار تمیز گردد. با روشن شدن پمپ، سرریز شناور به حالت مایل درآمده و آب همراه با مواد معلق به سمت داخل مکش می‌شوند. با خاموش شدن پمپ، سرریز شناور به حالت قائم در می‌آید و از بازگشت مواد به داخل آب جلوگیری می‌کند.

اجزای اسکیمر استخری

اسکیمرها برای تمیزی سطح آب استخر از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • درب: درب اسکیمر مانع مکش قطعات بزرگ شناور به داخل سبد می‌شود.
 • فلت: فلت بر روی دهانه ورودی اسکیمر قرار می‌گیرد و با آغاز مکش باز و پس از آن مجدد بسته خواهد شد. بدین ترتیب فلت مانع ورود ذرات درون سبد به استخر می‌گردد.
 • سبد: ذرات معلق بعد از مکش به درون سبد skimmer هدایت می‌شوند.
 • اکولایزر: در صورت پایین آمدن آب از دهانه ورودی اسکیمر، اکولایزر مانع مکش هوا توسط skimmer می‌شود.

انواع اسکیمر

این اسکیمرها در سه مدل متفاوت کوچک، بزرگ و لاینری به بازار عرضه می‌شوند. توجه داشته باشید که برای هر 36 متر مربع از سطح استخر یک اسکیمر بزرگ و برای هر 15 متر مربع سطح استخر یک اسکیمر کوچک لحاظ می‌شود. اسکیمرهای کوچک اغلب در سیستم جکوزی و اسکیمرهای بزرگ به تناسب ابعاد در استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به انواع اسکیمر اشاره خواهیم کرد:

اسکیمر کوچک استخر

این مدل از اسکیمر مگاپول با دهانه 12 در 12 سانتی‌متری با عمق 30 سانتی‌متر به بازار عرضه می‌شود. لازم به ذکر است این مدل برای استخر ها با سطح مقطع ۱۵ متر مربع مناسب می‌باشد.

اسکیمر لاینری استخر

در این مدل از قاب لاینری استفاده می‌شود که همین موضوع آنها را انتخابی ایده‌آل برای استخرهای فایبرگلاس نموده است. از مشخصات و ویژگی‌های این نوع اسکیمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اسکیمر بزرگ 15 لیتری
 • ابعاد دهانه برابر با 23 سانتی‌متر در 17 سانتی‌متر در عمق 40 سانتی‌متر
 • مجهز به دو خروجی در مکش اسکیمر
 • دارای خروجی‌های روپیچ 2 اینچ و توپیچ 1 و 1/2 اینچ
 • فلپ کنترل دبی و قطع جریان مکش
 • خروجی سرریز 40 میلی‌متری
 • سبد بزرگ برای جمع آوری آلودگی‌های شناور
 • صفحه کانکشن جارو زدن استخر با اسکیمر

اسکیمر بزرگ استخر از انواع اسکیمر استخر

این مدل با دهانه قاب 23 سانت در 17 سانت با عمق 40 سانتی‌متر به بازار عرضه می‌شود. در استخرها با عمق زیاد از دو یا چند اسکیمر بزرگ استفاده می‌گردد. با قرارگیری واشر در زیر این قاب، می‌توان به راحتی آب بندی استخر را با اسکیمر انجام داد. از دیگر ویژگی‌های این مدل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ظرفیت 15 لیتری
 • قابلیت اتصال به دو سایز مختلف 50 و 63 در کانکشن مکش اسکیمر
 • مجهز به پروفیل تقویتی
 • از جنس ABS
 • مجهز به پورت خروجی سرریز با سایز 40 سانتی متر
 • پورت اکولایزر جهت تنظیم سطح آب داخل اسکیمر
 • قابل ارائه در رنگ‌های آبی تیره و روشن ، سفید، مشکی

بهترین اسکیمر کدام است؟

بهترین نمونه‌های اسکیمر را می‎‌توان آنهایی دانست که مجهز به دو پورت خروجی یا به اصطلاح اکولایزرلاین می‌باشند. با پایین آمدن آب از سطح اسکیمر، ناخودآگاه اسکیمر خالی می‌شود و به جای آب، هوا وارد سیستم فیلتراسیون می‌گردد که در نتیجه سبب سوخت پمپ استخر خواهد شد. خروجی دوم یا همان اکولایزرلاین، به‌صورت مستقیم به دیواره استخر متصل می‌گردد و به بالا آمدن آب در اسکیمر کمک می‌نماید.

در نتیجه اسکیمر هیچ‌گاه خالی نخواهد شد. از طرفی با وجود جریان آب در این خروجی، با پر شدن سبد دیگر شاهد کاهش جریان کشش در پمپ نخواهید بود.

نکته مهم: توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید بر روی خروجی دوم درپوش قرار دهید.

محل نصب اسکیمر استخر

در صورتی که در زمان ساخت استخر خانگی از سیستم سرریز استفاده نشود نصب اسکیمر برای تکمیل سیکل تصفیه استخر ضروری است. در هنگام تعبیه آن باید به مواردی مثل موارد زیر توجه کرد و بارعایت استانداردهای لازمی مانند موارد زیر اقدام به نصب نمود:

 • شیب استخر
 • حجم آب
 • سیکل گردش آب

آب استخر که توسط اسکیمر مکیده میشود، توسط لوله کشی استخر وارد سیکل تصفیه استخر یا جکوزی می‌شود. بعد از صافی و شفافیت به کاسه استخر بر‌می‌گردد و مواد جمع‌آوری شده توسط سبد اسکیمر نیز به‌صورت دوره‌ای (هفتگی) به سطل زباله ریخته می‌شوند. مسیر لوله کشی در استخرها به دو شکل زیر  می‌تواند انجام شود؛

 • اول این که مواد جمع‌آوری شده از طریق لوله کشی اسکیمر وارد دور ریز فاضلاب شوند که باعث هدر رفت انرژی می‌شود.
 • دوم اینکه آب و مواد جمع‌آوری شده توسط اسکیمر به وسیله‌ی مسیر لوله کشی وارد چرخه تصفیه و گندزدایی آب استخر میشوند و آب پاکیزه مجددا به کاسه‌ی استخر بر میگردد.

بهترین محل برای نصب اسکیمر استخر، مقابل ورودی پمپ تصفیه یا فوت کن است. این ورودی باید در حدود 25 تا 35 سانتی‌متر پایین‌تر از وسط دهانه اسکیمر یا سطح تراز آب قرار گیرد. با قرار گیری در این محل دیگر هیچ تلاطمی در سطح آن ایجاد نخواهد شد. بدین صورت آلودگی‌ها به آرامی از طریق اسکیمر به سمت فیلتر شنی هدایت می‌شوند. شما می‌توانید میزان مکش پمپ تصفیه را به کمک شیری که در مسیر اسکیمر و کفشور استخری قرار دارد تنظیم نمایید.

مهم‌ترین نکات در نصب اسکیمر

در ادامه به نکات مهم در زمان نصب نحوه انواع اسکیمر استخر اشاره کرده‌ایم:

 • با هدف کنترل میزان مکش آب جهت تصفیه لازم است تا لوله‌های اسکیمر و کفشور به‌صورت جداگانه تا پمپ تصفیه آورده شوند و پس از نصب شیر در مسیر هرکدام کلکتور شده به مکش پمپ نصب شوند. شما همچنین می‌توانید با نصب تجهیزات استخری مورد نیاز، اسکیمر را به جاروی استخری تبدیل نمایید.
 • باید صفحه کانکشن جاروی استخر، روی سبد اسکیمر قرار گرفته و سرشلنگی جارو نیز در آن قرار بگیرد.
 • پورت خروجی قرار گرفته در پشت اسکیمر جهت استفاده از آن به‌عنوان خروجی سرریز است.
 • کانکشن قسمت مکش به بدنه از نوع چسبی است و سمت دیگر این دو کانکشن از نوع اتصال روپیچ می‌باشد.
 • نحوه اتصال پشتی جهت اتصال به لوله مکش پمپ و کانکشن جلویی برای اتصال به پورت اکولایزر یا لوله مکش استخر مورد کاربرد است.

جنس و ساختار تولید اسکیمر استخری

این سری از تجهیزات استخر امروزه معمولا از جنس پلیمر فشرده هستند که باعث شده در برابر انبساط و انقباض که به دلیل تغییرات دمایی پیش می‌آید مقاوم باشند. در بعضی از آن‌ها یک شیر کنترل سطح آب تعبیه شده و بعضی از آن‌ها دارای دو ورودی و خروجی هستند که یکی برای رفت آب به مدار تصفیه و دیگری برای پر کردن سطح آب می‌باشد.

قیمت اسکیمر استخر

اسکیمرهای موجود در بازار ایران در سایزهای 15 و 8 لیتر می‌باشند. از انواع اسکیمر استخری می‌توان به دو لوله یا تک لوله آن اشاره نمود. این مورد هیچ تاثیری در قیمت نخواهد داشت. از عوامل تاثیرگذار بر قیمت اسکیمر می‌توان به طول و عرض آن اشاره کرد. نمونه‌های ایرانی موجود در بازار برخلاف نمونه‌های خارجی، دهانه باز نیستند.

اما نمونه‌های دهانه باز قیمت بالاتری دارند. این دهانه کمک می‌کند تا قدرت مکش آنها عرض بیشتری را پوشش دهد. برای اطلاع از قیمت و خرید اسکیمر برای ساخت استخر می‌توانید با مشاورین ما در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو در تماس باشید

تصفیه سطحی استخر و جکوزی به روش سرریز

در روش سرریز در اطراف استخر یکسری گریل و گاتر یا جوی در نظر گرفته می‌شود. با روشن شدن سیستم تصفیه آب تا لبه دیواره استخر بالا می‌آید و وارد گاتر می‌شود. در حقیقت تمام آلودگی‌ها و ذرات معلق موجود روی سطح آب وارد گاتر می‌شود و به سمت تصفیه خانه سرریز می‌شود. در تصفیه خانه منبع بالانس، آب ورودی را جمع آوری می‌کند. مکش پمپ تصفیه تعبیه شده در کف منبع بالانس، کلیه چربی‌ها و آشغال‌های ورودی را جذب می‌کند. وجود مخزن بالانس موجب می‌شود تا در روش سرریزی برای تصفیه خانه به فضای بیشتری نیاز داشته باشید.

سیستم سرریز برای استخرهایی با تعداد زیاد شناگران و استخرهای مسابقه بسیار ایده آل است. در این روش آبراهه یا گاترها یکسان ساخته نمی‌شوند. اکثر آبراهه‌ها جوی‌هایی از جنس بتن می‌باشند که آب در آنها سرریز شده و به تصفیه خانه منتقل می‌شود. البته انواع استیل آنها نیز موجود هستند که شکل تجملی‌تری دارند. در صورتی که سیستم سرریز مجهز به سیرکولاسیون باشد، در کنار جمع آوری آب از سطح استخر و انتقال به تصفیه خانه، دارای محفظه‌ای جداگانه برای پمپاژ آب برگشتی به استخر می‌باشد که نیازی به بازگشت آب از کف یا دیواره استخر نمی‌باشد.

مخزن تعادل

همانطور که اشاره شد روش سرریز دارای منبع بالانس یا مخزن تعادل می‌باشد. آب جریان یافته در آبراهه دارای هوا می‌باشد که به سمت لوله‌های بزرگی هدایت می‌شود و وارد مخزن تعادل نصب شده در تصفیه خانه می‌شود. سپس پمپ آب را از این مخزن به فیلترهای تصفیه وارد می‌کند. اما در روش اسکیمر نیازی به وجود مخزن تعادل نمی‌باشد. زیرا این قطعه چند اینچ فضای باز برای افزایش حجم آب دارد.

در استخرهایی که سیستم سرریز اجرا می‌شود، باید با توجه به حجم جابجایی آب و تعداد شناگران، گنجایش مخزن تعادل انتخاب شود.

مقایسه روش های اسکیمر و سرریز

در ادامه این دو روش از نقطه نظرهای مختلف مورد مقایسه قرار گرفته‌اند:

ابعاد تصفیه خانه

همانطور که در بالا اشاره شد به دلیل نیاز به وجود مخزن تعادل در روش سرریز، لازم است تصفیه خانه با ابعاد بزرگتر در نظر گرفته شود.

ظاهر روش ها

از نظر ظاهر روش سرریزی بهتر است چراکه خط چربی روی لبه‌های برخورد آب با دیواره به چشم نمی‌خورد.

نظافت دیواره‌

در روش اسکیمر به طور مرتب باید خط چربی در لبه برخورد با دیواره تمیز شود. اما در روش سرریز چندان نیاز به نظافت نیست. زیرا همیشه خط آب بالاتر از کاسه استخر است.

محدودیت استفاده از این دو روش

توصیه می‌کنیم در استخرهای روباز از روش سرریز استفاده نکنید. زیرا باران‌های شدید موجب می‌شود حجم زیادی از آب وارد گاترها شده و به سمت تصفیه خانه برود.

در استخرهای قهرمانی نیز توصیه می‌کنیم از اسکیمر استفاده نشود. زیرا در این روش تعدادی نازل در تراز سطح آب وجود دارد که موجب می‌شود یک جریان موافق یا مخالف برای شناگرد ایجاد کند.

هزینه

اجرا و پیاده‌سازی روش سرریزی در مقایسه با روش اسکیمر هزینه بالاتری به همراه دارد.

چگونه اسکیمر استخر را به جارو استخر تبدیل کنیم؟

برای تبدیل کردن اسکیمر استخر به جارو استخر، تجهیزات زیر لازم‌ است:

 1. شلنگ خُرطومی
 2. سر شلنگی
 3. تبدیل متناسب با سایز اسکیمر
 4. سر جارو
 5. دسته تلسکوپی
 6. سرجارو استخر

برای ایجاد امکان جارو کردن استخر به کمک اسکیمر مراحل زیر باید به ترتیب انجام شود:

 1. سر جارو را به شلنگ خرطومی نصب کنید و توسط دسته تلسکوپی داخل آب استخر قرار دهید.
 2. شلنگ خرطومی را پر از آب کنید و به سرشلنگ نصب شده روی اسکیمر متصل نمایید.
 3. شلنگ را در آب غوطه‌ور کنید.
 4. اگر کف استخر خیلی آلوده نبود و میتوانستید آب استخر را بعد از جارو کردن فیلتر کنید و مجدد به کاسه استخر برگردانید شیر را در حالت filter قرار دهید. اما اگر آلودگی زیاد بود، شیر چند راهه فیلتر استخر را در وضعیت waste قرار دهید (در این وضعیت، آب تخلیه شده توسط پمپ، بدون ورود به فیلتر مستقیما وارد فاضلاب می‌شود، دقت کنید در هنگام تغییر وضعیت شیر 6راهه پمپ حتما خاموش باشد.)
 5. در انتها شیر مکش کف استخر را ببندید و پمپ تصفیه استخر را روشن کنید.
 6. کف استخر را به آرامی جارو بزنید.
 7. در انتهای انجام جاروی استخر، فیلتر را پس‌شویی یا بکواش کنید.
 8. مجدد شیر مکش کف را باز کنید و شیر ۶راهه را در حالت فیلتر قرار دهید و با روشن کردن پمپ، فیلتراسیون را مجددا فعال کنید.

نکات مهمی که باید در زمان جارو زدن استخر با اسکیمر رعایت شود

دقت نمایید که در این روش بایستی نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • انجام عملیات جاروی استخری باید به آرامی و آهستگی انجام شود. چراکه سرعت در انجام آن می‌تواند سبب کنده شدن مواد ته نشینی می‌شود و آب را کدر می‌نماید.
 • جاروی استخری بایستی از قسمت کم عمق شروع شود و سپس به قسمت عمیق برسد.
 • اگر مواد کف استخر بلند شدند، لازم است تا فرصت مجدد دهید تا این کدری‌ها ته نشین شوند.
 • در صورت چسبندگی سرجارو به کف استخر، اول پمپ را خاموش کنید و سپس سر جارو را به آرامی از جای قبلی جدا و مجدد پمپ را روشن کنید.
 • اگر در حین جارو کردن، گیج فشار بالا رفت لازم است تا فیلتر را بک واش نمایید و سپس جارو زدن را انجام دهید.

لول رگولاتور چیست و چه کاربردی در استخرهای اسکیمری دارد؟

لول رگولاتور، تنظیم کننده سطح آب در استخرهای اسکیمری است. در شرایطی که سطح آب استخر کاهش یابد، دریچه لول رگولاتور باز می‌شود و باعث ورود آب به کاسه استخر می‎‌گردد. این عمل تا به تراز استاندارد سطح آب ادامه خواهد داشت. لول رگولاتور به صورت توکار درون اسکیمر و یا لبه استخر به موازات اسکیمر نصب می‌گردد.

برای استخرهای اسکیمری یا سرریز کدام نحوه انواع اسکیمر استخر مناسب است؟

برای استخرهای با بار ترافیک کمتر(آلاینده‌های کمتر، حجم کمتر و تعداد شناگر کمتر) سیستم اسکیمر مناسب‌تر است. اما برای استخرهایی با بار بیشتر جهت پاکسازی آلاینده‌های سطحی مانند برگ، مو، چربی بدن شناگران و... سیستم سرریز کارآمدتر خواهد بود.

اسکیمر استخری چه کاربردی دارد؟

با اسکیمر استخر آب استخر تمیز خواهد ماند و سیستم گردش آب استخر بهتر انجام خواهد شد.

طول عمر اسکیمر استخر چقدر است؟

اگر از این تجهیزات استخر به درستی نگهداری شود و کیفیت بدنه و سبد آن عالی باشد، برای مدت طولانی دوام می‌آورد. اگر سبد آن پاره شد می‌توانید با تعویض سبد مجددا آب استخر را شفاف و تصفیه نمایید.

نگهداری اسکیمر استخری چگونه است؟

تمیز کردن skimmer کار دشواری نیست و با نگهداری صحیح آن سبب افزایش عمر سایر تجهیزات استخر مورد استفاده در تصفیه آب می‌شوید.

برای نگهداری این وسیله باید ابتدا پمپ استخر را خاموش کنید و سپس درب اسکیمر را باز کرده و سبد آن را بیرون بیاورید و شستشو دهید. سپس سبد را درون اسکیمر قرار دهید و درب آن را ببندید و پمپ استخر را روشن کنید. پوشاندن سبد اسکیمر با پوشش نازک برای جذب بهتر چربی و آلاینده‌ها عالی است.

چند بار در هفته باید اسکیمرها را تمیز کنیم؟

در استخرهای شخصی حداقل یکبار در هفته و در استخرهای عمومی و روباز باید چندبار در هفته اسکیمرها را تمیز کرد.

اندازه و ابعاد اسکیمر استخر چقدر باید باشد؟

اندازه اسکیمر به موقعیت استخر بستگی دارد. اگر استخر از نوع روباز باشد به دلیل وجود مواد درشت باید اندازه دریچه هم بزرگتر باشد.

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید کالا و برخورداری از تخفیفات ویژه فروشگاه آبیکو، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات