وبلاگ

بهترین جنس لوله و اتصالات برای استخر و جکوزی کدامند؟

بهترین لوله و اتصالات استخر کدامند؟

انتخاب بهترین لوله و اتصالات استخر از نظر نوع و جنس بسیار حائز اهمیت می باشد و مهم‌ترین بخش در سیستم کلی استخر و جکوزی به شمار می‌رود. از آنجایی که بخش بزرگی از شبکه لوله‌کشی استخر و جکوزی در بتن ویا زمین دفن می‌شود، بروز هرگونه مشکل برای لوله‌ها بسیار دشوار و پرهزینه و در مواردی غیر قابل تعمیر می‌باشد. درحالیکه سایر بخش‌های استخر نظیر موتورخانه یا کاسه استخر معمولا در دسترس می‌باشند و به سادگی قابل تعمیر ویا تعویض می‌باشند. باتوجه به اهمیت این موضوع در ادامه این مطلب فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو قصد داریم برخی از تجربیات خود را با شما عزیزان به اشتراک گذاریم.

بررسی انواع لوله و اتصالات استخر

انتخاب نوع لوله تاثیر مستقیمی بر کیفیت کلی کار و طول استخر خواهد داشت. اکثر سیستم لوله‌کشی استخرها به صورت توکار می‌باشد، از این‌رو این بخش برای سرویس‌های دوره‌ای از دسترس خارج می‌باشد. همین موضوع اهمیت انتخاب بهترین لوله و اتصالات استخر را دو چندان می‌کند. چراکه کوچکترین نشتی در این سیستم قابل مشاهده نبوده و خسارت‌های جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. انواع لوله و اتصالات استخری عبارتند از:

لوله‌های UPVC بهترین لوله و اتصالات استخر

به جرات می‌توان گفت مناسب‌ترین و بهترین لوله و اتصالات استخر از نوع UPVC یا لوله و اتصالات فشار قوی UPVC می‌باشد. این لوله‌ها به دلیل ماهیت غیر فلزی کاملا در برابر تمامی اشکال خوردگی مقاوم می‌باشند و از آنجایی که از مواد بدون بو و مزه ساخته شده‌اند روی مایعات هیچ اثری برجای نمی‌گذارند، از این رو برای حمل و انتقال انواع مایعات مناسب هستند. به علاوه این لوله از ویژگی‌های دیگری نظیر موارد زیر نیز برخوردار می‌باشد:

 • عدم رسوب‌گیری و زنگ‌زدگی
 • مقاوم در برابر کلر و مواد شیمیایی
 • آب‌بندی مطمئن
 • نصب سریع، آسان و کم هزینه
 • طول عمر بالا
 • ضریب انبساط و انقباض کم (تغییر طول کمتر در مقابل تغییر دما)
 • تنوع اتصالات بسیار زیاد
 • ضریب زبری پایین و افت فشار کمتر سیال در لوله

لوله‌های cpvc

گرچه لوله‌های CPVC از بهترین لوله و اتصالات استخر نمی‌باشند، اما به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت زیاد تنها به منظور قسمت‌هایی از مدار لوله‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله در رنگ‌های سفید، خاکستری و سبز به بازار عرضه می‌شوند. باتوجه به هزینه بالا این لوله‌ها معمولا مقرون به صرفه است که این لوله‌ها در ورودی و خروجی گرمکن‌های استخر و جکوزی مورد استفاده قرار گیرند.

از معایب این لوله می‌توان به مقاومت کم و خوردگی اتصالات آن توسط کلر موجود در پمپ تصفیه و فیلتر شنی تصفیه استخر اشاره کرد. زیرا اتصالات از نوع لوله از جنس فلز بوده و در برابر کلر بسیار ناپایدار است.

لوله‌های پلی اتیلن

لوله‌های پلی اتیلن (HDPE) دارای چگالی بالایی بوده و در مقایسه با لوله‌های UPVC و لوله‌های PVC قدمت بیشتری دارند. گرچه هنوز برخی از ساختمان‌ها در تاسیسات خود از این لوله استفاده می‌کنند اما لوله از بهترین لوله و اتصالات استخر بشمار نمی‌رود. در مقاله مقایسه لوله‌های پلی اتیلن و UPVC می‌توانید بطور جامع‌تری با تفاوت‌های این دو نوع لوله آشنا شوید.

لوله‌های ABS

در دسترس بودن از مزایای لوله‌های ABS محسوب می‌شود اما در این لوله‌ها به علت کوتاه بودن محل اتصال که چسبی است، برای لوله‌کشی استخرها مناسب نمی‌باشند. زیرا قابلت تحمل فشار بالا در برابر حلقه‌ی بسته در لوله‌کشی استخر را ندارند.

لوله‌های فلزی

هیچگونه لوله فلزی چه از جنس مس و چه از نوع گالوانیزه نباید برای استخر استفاده شود. زیرا کلر در هر نوعی از جمله پودر کلر استخری و قرص کلر استخری موجب خورده شدن این نوع لوله شده و آنها را از بین می‌برند.

ویژگی‌های بهترین لوله و اتصالات استخر

لوله‌ها و اتصالات به کار رفته در سیستم استخر و جکوزی باید دارای مشخصات زیر باشند:

 1. طول عمر بالا
 2. مقاوت فیزیکی در برابر فشار ناشی از دفن شدن در زمین یا بتن
 3. قابلیت تحمل فشار بالا مخصوصاً در استخرهای بزرگ و سیکل جکوزی
 4. مقاوم بودن در برابر کلر و ازن و سایر مواد شیمیایی موجود در آب استخر
 5. مقاوم در برابر رسوب
 6. عدم وجود محدودیت در سایز و نوع اتصالات
 7. ایجاد افت فشار کمتر در مقابل جریان سیال
 8. سهولت اجرا
 9. قیمت مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *