وبلاگ

اصول نگهداری و تمیز کردن فیلتر کارتریجی استخر

تمیز کردن فیلتر کارتریجی

آشنایی با اصول تمیز کردن فیلتر کارتریجی استخر علاوه بر این که باعث شده عمر این قطعه‌ی کاربردی افزایش یابد، باعث تمیز ماندن آب استخر هم می‌شود. پس با فروشگاه آبیکو در این مطلب کامل در این باره همراه باشید. این محصول معمولا به شکل استوانه‌ای یا مربعی تولید می‌شود و به منظور حذف ذرات معلق در آب استخر استفاده می‌شود.

در داخل بدنه‌ی آن با توجه به میزان دبی آب ورودی فیلترهای استوانه‌ای در اندازه و تعداد مختلف نصب می‌شود. این فیلترها نسبت به انواع دیگر از سرویس و نگهداری راحت‌تری برخوردار هستند. زمانی که فشار از ۸psi از فشار عادی بالاتر برود، زمان تمیز کردن فرا رسیده است حتی در صورتی که فشار تغییر نکند ممکن است کیفیت آب تغییر کند پس بهتر است هر 6 ماه یک بار اقدام به تمیز کردن فیلتر نمایید.

نحوه‌ی تمیز کردن فیلتر کارتریجی

فیلترهای کارتریجی را باید 4 بار در سال تمیز کرد. هر زمان که قصد تمیزکاری و شستشوی این فیلترها را دارید در بهترین حالت باید مراحل زیر را بپیمایید:

 1. ابتدا پمپ استخر و سایر تاسیسات برقی استخر را خاموش کنید.
 2. سیستم را به گونه‌ای هواگیری کنید که هیچ هوایی در مسیر فیلتراسیون باقی نمایند.
 3. گیره‌ها و کلمپ‌های فیلتر را خارج نمایید.
 4. بالای فیلتر را بردارید.
 5. تک تک بخش‌های فیلتر را برداشته و کنار بگذارید. در زمان برداشتن به ترتیب آنها دقت کنید و بعد از تمیزکاری آنها را به همانگونه که برداشته‌اید، نصب نمایید. در زمان برداشتن، تمام قطعات و بخش‌هایی که دچار آسیب شده‌اند را شناسایی کنید و دقت داشته باشید آسیبی به سایر قسمت‌ها وارد نشود. برای هر بخش آسیب دیده یا پاره شده باید یک جایگزین تهیه کنید .
 6. شوینده مناسب را انتخاب کرده و بخش‌های مختلف فیلتر استخر خود را آغشته به آن کنید.
 7. آلودگی،گرد و غبار و … را از سطح آن تمیز کنید و سپس برای زدودن چربی و زباله‌های سطحی باید آن را درون محلول تمیز کننده قرار دهید. جهت تمیزکاری و رفع کامل آلودگی‌ها می‌توانید شلنگ آب را روی فیلتر بگیرید. هم چنین می‌توانید از یک برس کمک بگیرید به این صورت که برس را سر شلنگ نصب کرده و همزمان که از آب استفاده می‌کنید به برس کشیدن هم مشغول شوید. بعد از این اقدامات باید فیلتر را درون محلول ضدعفونی کننده قرار دهید. برای استفاده از این محلول‌ها ابتدا آنها را با آب ترکیب کنید و فیلتر را برای مدت 6 ساعت یا حتی به مدت یک روز در محلول قرار دهید تا از تمیز شدن کامل آن مطمئن شوید. پس از این مدت فیلتر را خارج کرده، کاملا خشک کنید.
 8. پس از تمیز کردن تمام بخش‌ها، هر بخش را به همان ترتیبی که باز کرده‌اید در جای خود قرار دهید.
 9. پیش از آنکه فیلتر را در جای خود قرار دهید حتما اُ-رینگ (o-ring) را چک نمایید. در صورتی که آسیب دیده باشد یا ممکن است به زودی خراب شود یا از کار بیافتد ،آن را جایگزین کنید.
 10. فیلتر را در جای خود قرار داده و اطمینان یابید توسط گیره‌ها محکم تثبیت شده باشد.
 11. سیستم فیلتراسیون را روشن کنید.
 12. با بررسی سیستم فشار از کارکردن آن در محدوده طبیعی اطمینان حاصل کنید.

جایگزین کردن فیلتر کارتریجی استخر

برای تعویض و جایگزین کردن این قطعه عوامل مختلفی نظیر

 • مدت زمان استفاده از استخر
 • سایز استخر

و بسیاری موارد دیگر را می‌توان در نظر گرفت. این تجهیزات استخر معمولا سه تا پنج سال عمر مفید دارند. با این وجود می‌توان از سه روش برای تشخیص زمان تعویض استفاده کرد:

صدمه دیدن

بعد از هر بار تمیز کردن استخر فیلتر را بررسی کنید. در صورتی که آسیبی به لایه‌ها و یا درپوش انتهای کارتریج را مشاهده کردید نسبت به آن بی‌توجه نباشید، چون آسیب و ترک خوردگی مانع از تصفیه‌ی صحیح آب می‌شود.

تغییر فشار

همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم زمانی که فشار وارده ۸psi از فشار طبیعی بیشتر شود زمان تعویض فرا رسیده است.

تغییر کیفیت آب استخر

همیشه به کیفیت و رنگ آب توجه داشته باشید. اگر آب استخر به رنگ سبز بود و کیفیت مورد نظر را نداشته باشد، اما شما از تعادل شیمیایی آب مطمئن هستید پس ابتدا برای رفع مشکل فیلترها را تمیز کنید. اگر با وجود نظافت باز هم تغییری در کیفیت آب ایجاد نشد احتمالا باید اقدام به تعویض فیلتر نمایید. علت این اتفاق این است که با هر بار نظافت کمی از الیاف کارتریج جدا شده و به همین دلیل تصفیه‌ی آب حوضچه‌ی استخر با کیفیت همیشگی انجام نمی‌شود.

در صورتی که از فیلترهای بزرگ استفاده می‌کنید این مزیت را دارند که عمر طولانی‌تری داشته باشند و می‌توان تنها سالی یکبار اقدام به تمیز کردن آنها نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *