شیر فیلتر شنی استخر و جکوزی و نحوه عملکرد آن

شیر فیلتر شنی استخر و جکوزی و نحوه عملکرد آن

شیر فیلتر شنی استخر و جکوزی به صورت چند راهه بوده و در حالت‌های مختلف عملکرد متفاوتی دارند که در این مطلب فروشگاه آبیکو قصد داریم، انواع عملکرد شیرهای چند راهه‌ی این فیلتر را برای شما عزیزان بررسی نماییم. زیرا فیلترهای شنی  به دلیل مقرون به صرفه بودن و زمان‌بر نبودن نگهداری آنها از متداول‌ترین انواع فیلتر تصفیه استخر و جکوزی به شمار می‌روندو این فیلترها در انواع فایبر گلاس و پلیمری موجود می‌باشند؛ اما فیلتر شنی با بدنه فایبرگلاس برای سیکل تصفیه استخر و جکوزی انتخاب مناسب‌تری به شمار می‌رود. زیرا:

 • در هنگام تماس با آب حاوی کلر و سایر مواد شیمیایی دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی‌شود.
 • در مقابل اشعه ی فرابنفش خورشید و تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند.
 • و در صورت نصب در سیستم‌هایی که دمای آب ورودی به فیلتر بالاست، نظیر جکوزی‌ها، دچار نشتی نمی‌شوند.

بررسی انواع حالت‌های شیر فیلتر شنی

فیلترهای تصفیه آب شنی و ماسه‌ای یکی از  انواع شیر 6 حالته هستند که به یکی از دو صورت زیر هستند را استفاده می‌کنند:

 1. این شیرها یا به صورت یک شیر “چند منظوره” که می‌تواند به صورت بالا یا جانبی نصب شود.
 2. یا به صورت یک شیر “کشویی جانبی” می‌باشد، که به عنوان شیر فشار کشش شناخته می‌شود.

در ادامه انواع حالت‌های عملکرد شیر فیلتر شنی استخر و جکوزی معرفی شده است:

حالت فیلتر(filter)

در شیر فیلتر شنی حالت فیلتر جریان از سمت پمپ تصفیه استخر به درون فیلتر هدایت می‌شود و از قسمت بالای بستر سیلیس به پایین آن حرکت می‌کند. پس از تصفیه شدن، از طریق نازل‌ها و لوله عمودی داخل فیلتر (رایزر) به طرف بالا حرکت کرده و بعد از خارج شدن از پورت خروجی شیر، وارد استخر می‌شود.

در این روش در بیشتر مواقع فیلتر برای تصفیه آب تنظیم می‌شود که در این حالت، آب به سمت بالای فیلتر جاییکه ماسه‌ها را فشرده و صاف می‌کند، هدایت می‌شود. به این ترتیب آلودگی‌های آب از بین رفته و آب مسیر خود را به سمت لبه‌های پایین پیش گرفته و با خروج از فیلتر وارد استخر می‌شود.

حالت شستشوی معکوس یا بک واش ( Backwash )

بک واش حالتی است که در زمان تمیز کردن فیلتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که فشاسنج نیم بار بالاتر از حد طبیعی باشد یعنی زمانیکه فیلتر باید تمیز شود را نشان می‌دهد، زمان شستشوی فیلتر شنی فرا رسیده است در این حالت:

 • ابتدا سوپاپ آب را از پمپ به سمت فیلتر هدایت می‌کند.
 • آب با حرکت از داخل رایزر فیلتر به سمت پایین، از لبه های زیرین سیلیس به سمت بالای آن حرکت کرده و جریان را از طریق مخزن معکوس می‌کند (این حالت بر خلاف حالت فیلتراسیون معمول می‌باشد).
 • به این ترتیب سیلیس‌ها کاملا شسته شده و آلودگی‌ها و مواد چسبنده به آن جدا شده و تمیز می‌شوند. به این ترتیب ماسه‌ها (یا سیلیس‌ها) نزدیک به 7 اینچ بالاتر از حالت طبیعی خود بلند شده و اجازه خروج از صافی را یافته و کدورت‌ها را دفع می‌کند.
 • آب خروجی، وارد شیر فیلتر شنی شده و از طریق پورت تخلیه (waste) از فیلتر خارج و وارد فاضلاب می‌شود.

شیر فیلتر شنی حالت شستشو سریع (fast rinse)

در این حالت جریان آب از از مجرای ورودی به بخش بالای مخزن سلیس به سمت پایین هدایت می‌شود. سپس از طریق لوله عمودی درون فیلتر به طرف بالا هدایت و وارد شیر فیلتر شنی می‌شود. این حالت دقیقا همان مسیر جریان آب در حالت فیلتراسیون عادی می‌باشد با این تفاوت که پس از عبور از روی سیلیس، توسط لوله درین و  پورت تخلیه به سمت فاضلاب هدایت می‌شود.

از حالت “شستشو” برای راه اندازی فیلتر تمیز و آماده‌سازی بستر سیلیس پس از بک واش استفاده می‌شود. زمانیکه دسته شیر روی حالت شستشو قرار گرفت، پمپ مجددا روشن شده و فیلتر برای مدت زمان 30 تا 60 ثانیه شسته می‌شود.

حالت چرخش یا سیرکولاسیون مجدد (Recirculate) :

در وضعیت چرخش شیر فیلتر شنی، آب از سمت پمپ و بدون عبور از روی بستر شنی از مجرای ورودی شیر چندراهه وارد شده و از مجرای خروجی بدون وارد شدن به فیلتر مجددا به استخر باز می‌گردد.

این حالت برای زمان‌هایی کاربرد دارد که هنگام تمیز کردن استخرها از مواد شیمیایی نظیر

استفاده می‌شود و نمی‌خواهید آب ماسه را آلوده کند. در چنین شرایطی لازم است از گردش آب در استخر بدون نیاز به وارد شدن به فیلتر نیاز است.

حالت زباله یا خارج کردن فاضلاب (waste water):

در حالت تخلیه زباله، آب توسط پمپ وارد شیر می‌شود و بدون ورود به درون فیلتر، مستقیما به فاضلاب هدایت و در آنجا تخلیه می‌شود. این حالت برای زمان‌های زیر کاربرد دارد:

 • زمانیکه می‌خواهید آب استخر بدون آلوده کردن بستر شنی فیلتر، تخلیه شود.
 • زمانی که لازم است سطح آب استخر کاهش یابد.
 • زمانی که نیاز است استخر تخلیه شود.

روش تخلیه کامل آب از خط لوله یک روش عالی برای موارد زیر می‌باشد:

 • تنظیم عالی برای جاروی استخرها پس از جلبک
 • افزودن ماسه‌های جدید یا تعویض کل سیلیس فیلتر

شیر فیلتر شنی حالت بسته (close) :

همانطور که از اسم این حالت گویاست، در این حالت هیچ جریانی در درون شیر وجود نخواهد داشت و مسیر آب ورودی و خروجی شیر فیلتر مسدود شده و راه‌های ارتباطی آب ورودی بطور کامل قطع می‌شود.

توجه داشته باشید زمانیکه پمپ روشن است به هیچ‌وجه شیر فیلتر شنی را در حالت بسته قرار ندهید. زیرا این روش برای زمان تعمیرات و خاموشی‌های طولانی مدت کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *