وبلاگ

جلوگیری از جلبک زدن آب استخر به کمک زاج و کات کبود

جلوگیری از جلبک زدن آب استخر به کمک زاج و کات کبود

برای جلوگیری از جلبک زدن آب استخر از روش‌ها و مواد شیمیایی مختلف استفاده می‌شود تا سلامت آب استخرها و شناگران به خوبی حفظ گردد و آب استخر ظاهری شفاف و تمیز داشته باشد. زاج و کات کبود همانند کلر از موادی هستند که به صورت گسترده در انواع استخرهای عمومی و خصوصی برای جلوگیری از رشد و تکثیر کرم‌ها و جلبک‌ها به کار می‌روند. در مقالات گذشته روش‌های کلرزنی استخر با قرص کلر و کلرزنی استخر توسط پودر کلر را بررسی نمودیم. در این مطلب فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو قصد داریم به بررسی نحوه و زمان تزریق زاج و کات کبود بپردازیم.

کات کبود چیست؟

کات کبود یا سولفات مس ماده کریستالی آبی رنگی است که پس از انحلال در آب قادر است اندکی رسانایی ایجاد کند. ترکیب آب و کات کبود، یک واکنش انحلال است و ماده نهایی حاصل شده به صورت محلول می‌باشد. هنگام حل شدن کات کبود در آب، یون‌های سولفات و مس به ترتیب در نقش آنیون و کاتیون در آب تفکیک می‌شوند و حلالیت خوبی در آب دارد.

یون مس برای بعضی از انواع ماهی‌ها، جلبک‌ها و میکروارگانیسم‌های کوچک بسیار سمی است. اما غلظت بسیار کم یون مس به خوبی توسط بدن انسان کنترل می‌شود. برخی انواع نوشیدنی‌ها و قرص‌های معدنی که به عنوان مکمل‌های غذایی مصرف می‌شوند حاوی + Cu2 هستند. بنابراین غلظت یون مس فاکتور بسیار مهمی می‌باشد. برای مسموم شدن یک انسان بالغ که 75 کیلوگرم وزن دارد، 750 گرم کات کبود نیاز است.

در صورت استفاده از سولفات مس با غلظت بالا در استخر، ممکن است در دیواره‌های استخر لکه ایجاد شود. سولفات مس با کلر تفاوت دارد و مانند کلر با گذشت زمان تبخیر نمی‌شود. بلکه در آب می‌ماند و تنها توسط جلبک‌ها و میکروارگانیسم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و به منظور جلوگیری از جلبک زدن آب استخر استفاده می‌شود. در صورت استفاده از کات کبود باید

 • سختی آب
 • PH آب
 • و غلظت یون مس

را در سطح مطلوب نگه دارید. زیرا تاثیر یون‌های مس به عنوان ماده از بین برنده جلبک‌ها با سختی آب ارتباط دارد.

انواع کات کبود برای جلوگیری از جلبک زدن آب استخر

محلول ضدجلبک و ضد خزه استخر و جکوزی پول پلکس

سولفات مس به دو صورت سولفات مس بی آب و سولفات مس پنتاهیدارت (یک منبع تغذیه آبی) وجود دارد. سولفات مس بی آب، ماده‌ای پودری سفید می‌باشد که با افزودن اندکی آب به آن می‌توان آن را به نوع دوم یعنی سولفات پنتاهیدارت تبدیل کرد و برای داشتن سولفات مس بی آب باید مجددا آن را گرم کرد.و لازم به ذکر است که کات کبود یک محصول سنتی است و محصول جایگزین کات کبود، محلول ضد جلبک پول پلکس PoolPlex است که علاوه بر جلوگیری از رشد جلبک، میتواند جلبک های موجود را هم از بین ببرد و آب سبز شده ی استخر را به حالت اولیه و شفاف بازگرداند.

دلیل استفاده از کات کبود در آب

برای جلوگیری از جلبک زدن آب استخر، ایجاد خزه در آب و همچنین جلوگیری از سبز شدن رنگ آب، از کات کبود استفاده می‌شود. این ماده به عنوان جلبک کش نقش موثری در آب استخرها دارد.

نحوه استفاده از کات کبود برای جلوگیری از جلبک زدن استخر

پنج روز بعد از اینکه استخر آبگیری شد باید به مقدار مشخص و متناسب با حجم آب استخر کات کبود محلول شده را اطراف آب استخر تزریق کنید.

زاج چیست؟

زاج یا سولفات آلومینیوم که اغلب “آلوم” نامیده می‌شود، ماده‌ای با قدمت دیرینه است که به عنوان پاک کننده آب استفاده می‌شود. تا قرن شانزدهم میلادی زاج، در سراسر انگلستان برای تصفیه منابع آب شهری، بطور گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفت و تا به امروز نیز در تاسیسات تصفیه آب به عنوان لخته‌ساز برای

 • تمیز کردن آب کدر
 • از بین بردن فسفات‌ها
 • و از بین بردن عوامل بیماری زا و سایر ذرات نامطلوب

ادامه دارد. زاج‌ که به صورت پودری و نواری به بازار عرضه می‌شود که به عنوان روشی سریع برای استخرهایی که باتلاقی و آلوده شده‌اند و جلوگیری از جلبک زدن آب استخر کاربرد دارد. سولفات آلومینیوم نمکی مضاعف با بار مثبت قوی است. در حالیکه ذرات معلق در محلول بارهای منفی دارند. به محض افزودن زاج به آب تا چند ساعت، مولکول‌های این ماده قادر است ذرات معلق موجود در آب را به خوبی جذب کند. سپس این ماده بزرگ شده و به اندازه‌ای رشد می‌کند تا جایی که به آرامی در کف استخر فرو می‌رود. زاج در آب استخر با تعادل مناسب و در دمای آب حداقل 70 درجه فارنهایت کار می‌کند.

نحوه استفاده از زاج برای تمیز کردن استخر

 1. ابتدا استخر را با استفاده از جارو استخر مناسب جارو زده و بقایای بزرگ موجود در استخر را حذف کنید.
 2. ph، قلیائیت، کلسیم و کلر استخر را متعادل کنید.
 3. ۴ پیمانه زاج را به ۱۰۰۰۰ گالن آب اضافه کنید.
 4. پمپ استخر را به مدت 2 ساعت روشن کنید و سپس به مدت 12 تا 24 ساعت و یا زمانی که زاج به کف استخر برسد، پمپ را خاموش نمایید.
 5. بعد از ته نشین شدن زاج، زاج‌های ته نشین شده را با کمک پکیج جارو، جاروهای شارژی یا اتوماتیک از استخر خارج میکنیم.

برای جلوگیری از جلبک زدن آب استخر می‌توان از زاج به مقدار بسیار کمی در فیلتر شنی استفاده کرد تا بطور موقت تصفیه بهبود یابد. نکته قابل توجه اینکه در فیلترهای دیاتومه یا کارتریج نباید از زاج استفاده کرد. زیرا این ماده موجب مسدود شدن منافذ کوچک پارچه تعبیه شده در این فیلتر شده و محیط فیلتر را تخریب میکند.

اما فیلترهای شن و ماسه به دلیل داشتن فضای کافی بین دانه‌های شن و ماسه، موجب می‌شوند زاج‌ها به راحتی هنگام شستشوی مجدد از بین بروند. در حالت کلی زاج به منظور ته نشین شدن املاح آب و جلوگیری از کرم زدن آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نظر داشته باشید باید زاج را یک هفته پس از کات کبود به آب استخر بیافزایید.

نکات استفاده از کات کبود و زاج برای جلوگیری از جلبک زدن آب استخر

 • مناسب ترین زمان برای استفاده از کات کبود و زاج شب می‌باشد.
 • دو ساعت بعد از استفاده از کلر،کات کبود و زاج را به آب استخر اضافه کنید.
 • تا شش ساعت پس از افزودن کات کبود، از استخر استفاده نکنید.
 • یک هفته بعد از اضافه کردن کات کبود، زاج را به استخر بیافزایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.