وبلاگ

کلرزنی استخر با استفاده از پودر کلر

کلرزنی استخر با استفاده از پودر کلر

کلرزنی استخر با استفاده از پودر کلر به دلیل خاصیت اکسید کنندگی بالا از مناسب‌ترین روش‌ها برای ضدعفونی کردن و گندزدایی استخرها می‌باشد. با توجه به اهمیت گندزدایی و ضدعفونی شدن آب استخرها در مقاله گذشته فروشگاه آبیکو تاثیرات کلرزنی به کمک قرص کلر را بررسی کردیم. در این مقاله قصد داریم به بررسی نقش پودر کلر در کلرزنی استخرها بپردازیم. با ما همراه باشید.

پودر کلر چیست؟

پودر کلر یا هیپوکلریت کلسیم (Calcium hypochlorite) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی Ca(ClO) 2 می‌باشد و در مقیاس تجاری از واکنش گاز کلر با هیدروکسید کلسیم  تولید می‌شود. این پودر با نام‌های دیگری از جمله پرکلرین شناخته می‌شود و کاربردهای گسترده‌ای در صنعت دارد. هیپوکلریت کلسیم در آب سخت قادر به حل شدن نمی‌باشد و عموما در آب نرم تا متوسط کاربرد داشته و به دو صورت

 • خشک (بی آب)
 • و هیدراته

وجود دارد. هیپوکلریت کلسیم ماده فعال و اصلی برای تولید محصولات تجاری نظیر سفید کننده ، پودر کلرین یا آهک کلرینه می‌باشد. این ماده فعالیت ضد میکروبی بسیار گسترده‌ای دارد و از خود باقی مانده سمی برجای نمی‌گذارد. پودر کلر  ارگانیسم‌های خشک و ثابت و بیوفیلم‌های بوجود آمده روی سطوح را از بین می‌برند و سمیت حاد پایینی دارند.

این پودر در دمای اتاق یک جامد سفید یا خاکستری می‌باشد و همانند کلر بوی قوی دارد. زیرا با مولکول‌های آب موجود در هوا واکنش نشان می‌دهد. به دلیل آنکه این ماده H+ را هنگام انحلال در آب به راحتی جذب می‌کند به عنوان یک باز قوی عمل می‌کند. به علاوه به دلیل آنکه الکترون‌ها را به سادگی می‌پذیرد، یک اکسید کننده قوی می‌باشد. از این کلرزنی استخر با استفاده از پودر کلر یک روش بسیار مناسب برای گندزدایی استخرها می‌باشد.

کاربردهای پودر کلر

1- استفاده در شیمی آلی به دلیل خاصیت اکسید کنندگی هیپوکلریت کلسیم.

2- کلرزنی استخر به کمک پودر کلر. برای این کار اغلب از پودر کلر با درصد خلوص 65 درصد، 70 درصد و 90 درصد استفاده می‌شود. همچنین از پودر کلر با این درصد خلوص برای کاربردهای زیر هم استفاده می‌شود:

 • ضدعفونی کردن آب آشامیدنی
 • ضدعفونی سبزیجات و میوه‌ها
 • تصفیه خانه فاضلاب صنعتی
 • تمیز کردن سرویس بهداشتی خانگی
 • و تمیز کردن استخرهای پرورش ماهی

3- هیپوکلریت کلسیم در واکنش با هالوفرم برای تولید کلروفرم کاربرد دارد. این ماده به منظور اکسیداسیون فرآورده‌های تیول و سولفید در سنتز آلی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

4- هیپوکلرید کلسیم با درصد خلوص 65 برای ضدعفونی کردن حجم بسیار زیادی از آب استفاده می‌شود تا برای مصارف خانگی از رفع آلودگی‌های آن اطمینان حاصل کنیم.

نحوه کلرزنی استخر با استفاده از پودر کلر

با یک محاسبه سرانگشتی میزان هیپوکلریت کلسیم مورد نیاز برای تصفیه آب استخر به ازای هر متر مکعب حجم استخر برابر 5 گرم پودر کلر می‌باشد. برای این کار

 1. ابتدا حجم استخر را محاسبه کنید (برای مثال 100 متر مکعب)
 2. سپس حجم حاصل را در عدد 3 ضرب کنید. ( برای نمونه 300 گرم “100*3” برای استخر 100 متر مکعبی)
 3. در نهایت مقدار حاصل (در اینجا با توجه به مثال 300 گرم پودر کلر) را در یک ظرف آب دو یا سه لیتری حل کرده و سپس محلول غلیظ کلر حاصل شده را به تناسب روی استخر آب بپاشید.

مزایای استفاده از هیپوکلریت کلسیم در کلرزنی

 • عدم کدر شدن رنگ آب
 • عدم کاهش شفافیت آب
 • عدم ایجاد ته نشینی هنگام کلرزنی استخر با استفاده از پودر کلر
 • تاثیر خوب بر ساختار انگل‌ها و ویروس‌ها و تخریب کلی آنها
 • پیشگیری از انتقال ویروس‌ها، اسهال، استفراغ، بیماری‌های پوستی و التهاب‌های حاد و مزمن

آیا کلرزنی استخر خانگی با پودر کلر لازم است؟

ممکن است به دلیل اطمینان از سلامت اعضای خانواده خود و اینکه هیچ یک از اعضای خانواده‌تان مبتلا به هیچ ویروسی نیستند نسبت به کلرزنی استخر به کمک قرص کلر استخری و پودر کلر استخری بی توجه باشید. اما لازم است بدانید ویرس‌ها تنها با استفاده از دستگاه‌هایی نظیر میکروسکوپ یا نمونه‌گیری و بررسی در آزمایشگاه قابل تشخیص هستند. از اینرو نمی‌توان گفت استخر خانگی عاری از هرگونه میکروب و ویروس است. بنابراین به سادگی با استفاده از پودر کلر می‌توانید سلول‌ها بنیادین این ویروس‌ها را تخریب کنید. زیرا این پودر با نفوذ در بافت اصلی و زنده این موجودات، عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت آنها را از پای در می‌آورد.

نحوه کلرزنی استخر خانگی با استفاده از پودر کلر

اگرچه کلرزنی استخر کار ساده‌ای می‌باشد و نیازمند تجربه‌ی خاصی نیست اما بهتر است پیش از مصرف، به صورت تئوری هم که شده روش استفاده از آن را یاد بگیرید. برای استفاده از پودر کلر به یک دستگاه کلرزن نظیر:

نیاز دارید.

کلر زن نمکی مجهز به PHسنج می‌باشند و به خوبی کاربر را از قلیایی یا اسیدی شدن آب به دلیل عدم تعادل کلر آگاه می‌سازند. در صورتی که در خانه یا ویلای خود استخر دارید باید به این نکته توجه کنید که تجهیزات جانبی استخر نظیر دستگاه کلرزن را خریداری نمایید. برای این منظور می‌توانید به بخش محصولات فروشگاه آبیکو مراجعه کرده و بهترین و با کیفیت‌ترین تجهیزات استخر را خریداری کنید.

پخش کلر در عرض چند دقیقه انجام شده و بعد از آن تمامی ویروس‌ها و انگل‌های موجود در استخر از بین خواهند رفت. همچنین با اینکار مدت زمان شفاف بودن و ماندگاری آب افزایش یافته و شما قادر خواهید بود برای یک مدت طولانی از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.