ازن استخری چیست و نحوه محاسبه آن چگونه است؟

ازن استخری چیست و نحوه محاسبه آن چگونه است

ازن استخری یک اکسید کننده قوی به‌ منظور ضدعفونی کردن آب استخر می‌باشد. آب‌های ضدعفونی شده توسط ازن زن استخر، هیچ بو و مزه‌ای ندارد و کاملا تمیز است. اما نکته قابل توجه این است که ازن آب به تنهایی سبب ضدعفونی نمی‌شود. زیرا ازن همانند کلر پایدار نبوده و از این رو وجود کلر به ‌منظور از بین بردن آلودگی‌های ثانویه واجب است. اوزن عملکردی شبیه به کلر دارد با این تفاوت که برای کاربران استخر هیچ اثر جانبی به همراه ندارد. با این وجود همیشه به میزان حدود 10% کلر در آب نیاز است. خارج شدن از چنین استخری همانند بیرون آمدن از حمام است.

برای مشاوره تخصصی و اطلاع از لیست و قیمت ازن استخری با مشاوران ما در ارتباط باشید.

استخرهای ازونی نه تنها از نظر اقتصادی به صرفه هستند بلکه سازگاری بالایی با محیط زیست دارند. حتی از آب چنین استخری می‌توان برای آبیاری درختان باغچه استفاده کرد. با توجه به ویژگی‌های مثبت ازن زن استخر در ادامه این مقاله از فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو قصد داریم به شما علت تزریق ازن استخر، نحوه محاسبه ازن استخر و طریقه نصب ازن زن استخر را ارائه دهیم.

آیا می‌توان ازن استخری را جایگزین کلر کرد؟

بسیاری از صاحبان استخرها برای حذف مشکلات مربوط به کلر و ارائه خدمات بهتر به مشتریان از ازن زن استخر به عنوان راه‌ کاری نو برای حل معضلات تمیزی استخرها استفاده می‌کنند. اما تمامی منابع معتبر از جمله آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) صراحتا تاکید نموده است که گرچه ازن برای تصفیه آب آشامیدنی از بهترین گزینه‌ها می‌باشد، اما از آنجایی که محیط استخر باز و آب آن در تبادل با محیط می‌باشد، ازن استخری به تنهایی برای ضدعفونی کردن آب استخرهای شنا کافی نبوده و در کنار آن استفاده از ماده ضدعفونی کننده مکمل ضروری می‌باشد.

چرا ازن اب به تنهایی برای ضدعفونی کافی نیست؟

مهم‌ترین سوالی که مطرح می‌شود، این است که اگر ازن استخری اکسید کننده‌ای قوی‌تر از کلر است و ترکیبات مضر جانبی نیز تولید نمی‌کند، پس چرا به تنهایی کاربرد ندارد؟ پاسخ این سوال در ادامه شرح داده شده است؟

 1. ازن محلول در آب با سرعت بالایی تجزیه می‌شود، از این رو برای گندزدایی آلودگی‌های ثانویه کارایی ندارد.
 2. ازن موجود در آب به شش‌ها و مخاط آسیب می‌رساند و موجب تحریک پوست و ایجاد خارش می‌گردد.
 3. بوی ازن اب حتی در غلظت‌های پایین نظیر 0.05 ppm نیز بسیار نامطبوع و خورنده می‌باشد.

با توجه به دلایل فوق، استفاده از اوزن استخری به تنهایی درون آب استخر شنا مجاز نمی‌باشد و تزریق کلر برای جلوگیری از آلودگی‌های ثانویه ضروری می‌باشد. بنابراین ازن استخری باید به گونه‌ای به آب تزریق شود که همه آن از بین برود و اندکی کلر به عنوان مکمل برای از بین بردن آلاینده‌های ثانویه به آب تزریق شود.

باوجود اجتناب‌ناپذیر بودن کلر، چرا باید ازن تزریق کرد؟

اکنون باید به این سوال پاسخ داد که با وجود کلر برای ضدعفونی کردن آب، نقش ازن چیست؟ در ادامه ضرورت استفاده از اوزن را بیان کرده‌ایم:

 1. ازن ترکیبات مضر کلر نظیر تری‌هالومتان‌ها و کلرآمین‌ها که منبع تولید سرطان و بو در استخرها هستند را از بین می‌برد.
 2. اوزن با داشتن خاصیت اکسید کنندگی بسیار قوی با سرعت بالایی میکروارگانیسم‌هایی که نسبت به کلر مقاوم هستند را از بین می‌برد.
 3. ازن با مواد آلی موجود در آب واکنش داده و آنها را از بین می‌برد. در نتیجه موجب شفافیت آب استخرها می‌گردد.
 4. با استفاده از ازن استخری مصرف کلر تا حدود 1.5 مقدار اولیه، کاهش می‌یابد.

با توجه به این ویژگی‌ها با نصب دستگاه ازن ژنراتور مناسب و تزریق ازن استخر مقدار اندکی کلر می‌توانید استخری بدون بو، فاقد مواد شیمیایی سرطان‌زا و میکروارگانیسم‌های مضر داشته باشید.

انواع ازون ژنراتور

محاسبه ازن استخر و مقدار مجاز ازن در آب

محاسبه میزان ازن استخر و مقدار مجاز ازن در آب را با ذکر یک مثال مشخص می‌نماییم که تحت تاثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شود:

میزان آب موجود در استخر

فرض کنید حجم یک استخر برابر 1 مترمکعب یا یک میلیون گرم آب است. بنابراین یک گرم ازن محلول در یک متر مکعب آب، غلظتی معادل یک PPM خواهد داشت. در نتیجه 100 گرم ازن محلول در 100 مترمکعب آب، غلظتی برابر 1 PPM خواهد داشت.

حال برای استخری که هیچ ماده شیمیایی در آن بکار نرفته، توصیه می‌شود میزان ازن باقی مانده بین 0.03 تا 0.05 PPM باشد. فرض کنید در این مثال مقدار 0.04 PPM اوزن در آب وجود دارد. در صورتی که در این حجم آب (1 مترمکعب) باید مقدار مجاز ازن در آب برابر 4 گرم یعنی 4 گرم = 0.04 * 100 گرم باشد.

دمای آب استخر

در استخری با دمای تقریبی 25 درجه سانتی‌گراد، هر 15 دقیقه، نصف حجم ازن استخری از بین می‌رود. در نتیجه برای نگهداری حجم اوزن در میزان مشخص شده، باید هر 4 ساعت یکبار عمل ازن زنی انجام شود. دراین مورد باید 16 گرم بر ساعت اوزن در آب حل شود تا به مقدار مطلوب مورد نظر برسیم.

توجه به ازن تولید شده توسط دستگاه ازن زن استخر

توجه به این نکته ضروری است که اوزن تولید شده توسط دستگاه اوزن زن با میزان ازنی که در آب حل می‌شود، متفاوت است. ازن محلول در آب نسبت به اوزن تولید شده توسط دستگاه کمتر می‌باشد.

برای نمونه دستگاهی که ازن استخری با غلظت وزنی 1 درصد تولید می‌کند، حداکثر 6 تا 10 درصد می‌تواند در آب حل شود. اگر بخواهید 60 تا 70 درصد ازن استخری در آب حل شود باید دستگاهی خریداری شود که اوزنی با غلظت وزنی 6 درصد یا بالاتر تولید کند.

نکات مهم در انتخاب دستگاه ازن زن استخر چیست؟

مهم‌ترین مواردی که در انتخاب دستگاه ازن زنی باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از :

 • روش تولید ازن
 • غلظت اوزن تولید شده
 • ظرفیت تولید اوزن دستگاه
 • سیستم اختلاط گاز اوزن با آب استخر
 • سیستم حذف ازن استخری اضافی
 • برق مصرفی
 • جنس دستگاه

فروش انحصاری بهترین و با کیفیت‌ترین دستگاه اوزون زن استخر در فروشگاه آبیکو انجام می‌شود. شما می‌توانید در این فروشگاه بهترین قیمت دستگاه اوزون زن استخر را داشته باشید.

غلظت ازن تولیدی به چه صورت باید باشد؟

اگر غلظت ازن استخری از مقدار مشخصی پایین‌تر باشد نه تنها کیفیت آب را بالا نمی‌برد. بلکه به علت خوگرفتن ازون و میکروارگانیسم‌ها می‌تواند حتی موجب رشد باکتری میز در استخر گردد.

مزایای ازن زن استخر چیست؟

از مزایای دستگاه ازن زنی می‌توان به تولید آبی بدون رنگ، بو و مزه، گندزدایی قوی، قیمت به نسبت ارزان، کاهش میزان لجن و کاهش مصرف کلر اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید