ازن استخری چیست و نحوه محاسبه آن چگونه است

ازن استخری چیست و نحوه محاسبه آن چگونه است

ازن (O3) گازی است که از ترکیب اتم ناپایدار (O1) با مولکول اکسیژن (O2) حاصل می‌شود. این گاز، اکسید کننده‌ای بسیار قوی برای ضد عفونی کردن آب می‌باشد و بیش از یک قرن کاربرد دارد. اوزن عملکردی شبیه به کلر دارد با این تفاوت که برای کاربران استخر هیچ اثر جانبی به همراه ندارد. با این وجود همیشه به میزان حدود 10% کلر در آب نیاز است. استخری که آب آن با اوزن ضدعفونی شده باشد دارای آبی تمیز، نرم و بدون مزه می‌باشد. خارج شدن از چنین استخری همانند بیرون آمدن از حمام است. استخرهای ازونی نه تنها از نظر اقتصادی به صرفه هستند بلکه سازگاری بالایی با محیط زیست دارند. حتی از آب چنین استخری می‌توان برای آبیاری درختان باغچه استفاده کرد. با توجه به ویژگی‌های مثبت این ماده ضدعفونی کننده در ادامه این مقاله فروشگاه آبیکو قصد داریم به شما نحوه محاسبه میزان استاندارد این ماده برای آب استخر را آموزش دهیم.

آیا می‌توان ازن را جایگزین کلر کرد؟

بسیاری از صاحبان استخرها برای حذف مشکلات مربوط به کلر و ارائه خدمات بهتر به مشتریان از اوزن به عنوان راه‌ کاری نو برای حل معضلات تمیزی استخرها استفاده می‌کنند. اما تمامی منابع معتبر از جمله آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) صراحتا تاکید نموده است که گرچه این ماده برای تصفیه آب آشامیدنی از بهترین گزینه‌ها می‌باشد، اما از آنجایی که محیط استخر باز و آب آن در تبادل با محیط می‌باشد، اوزن به تنهایی برای ضدعفونی کردن آب استخرهای شنا کافی نبوده و در کنار آن استفاده از ماده ضدعفونی کننده مکمل ضروری می‌باشد.

چرا اوزن به تنهایی برای ضدعفونی کافی نیست؟

مهم‌ترین سوالی که مطرح می‌شود، این است که اگر ازن اکسید کننده‌ای قوی‌تر از کلر است و ترکیبات مضر جانبی نیز تولید نمی‌کند، پس چرا به تنهایی کاربرد ندارد؟ پاسخ این سوال در ادامه شرح داده شده است؟

 1. ازن محلول در آب با سرعت بالایی تجزیه می‌شود، از اینرو برای گندزدایی آلودگی‌های ثانویه کارایی ندارد.
 2. ازن موجود در آب به شش‌ها و مخاط آسیب می‌رساند و موجب تحریک پوست و ایجاد خارش می‌گردد.
 3. بوی اوزن حتی در غلظت‌های پایین نظیر 0.05 ppm نیز بسیار نامطبوع و خورنده می‌باشد.

با توجه به دلایل فوق، استفاده از اوزن به تنهایی درون آب استخر شنا مجاز نمی‌باشد و تزریق کلر برای جلوگیری از آلودگی‌های ثانویه ضروری می‌باشد. بنابراین ازن باید به گونه‌ای به آب تزریق شود که همه آن از بین برود و اندکی کلر به عنوان مکمل برای از بین بردن آلاینده‌های ثانویه به آب تزریق شود.

باوجود اجتناب‌ناپذیر بودن کلر، چرا باید ازن تزریق کرد؟

اکنون باید به این سوال پاسخ داد که باوجود کلر برای ضدعفونی کردن آب، نقش ازن چیست؟ در ادامه ضرورت استفاده از اوزن را بیان کرده‌ایم:

 1. ازن ترکیبات مضر کلر نظیر تری‌هالومتان‌ها و کلرآمین‌ها که منبع تولید سرطان و بو در استخرها هستند را از بین می‌برد.
 2. اوزن با داشتن خاصیت اکسید کنندگی بسیار قوی با سرعت بالایی میکروارگانیسم‌هایی که نسبت به کلر مقاوم هستند را از بین می‌برد.
 3. ازن با مواد آلی موجود در آب واکنش داده و آنها را از بین می‌برد. در نتیجه موجب شفافیت آب استخرها می‌گردد.
 4. با استفاده از اوزن مصرف کلر تا حدود 1.5 مقدار اولیه، کاهش می‌یابد.

با توجه به این ویژگی‌ها با نصب دستگاه ازن ژنراتور مناسب و تزریق مقدار اندکی کلر می‌توانید استخری بدون بو، فاقد مواد شیمیایی سرطان‌زا و میکروارگانیسم‌های مضر داشته باشید.

میزان اوزن مناسب در آب استخر

محاسبه میزان ازن مورد نیاز استخر را با ذکر یک مثال مشخص می‌نماییم که تحت تاثیر عوامل مختلفی تعیین می‌شود:

میزان آب موجود در استخر

فرض کنید حجم یک استخر برابر 1 مترمکعب یا یک میلیون گرم آب است. بنابراین یک گرم ازن محلول در یک متر مکعب آب، غلظتی معادل یک PPM خواهد داشت. در نتیجه 100 گرم ازن محلول در 100 مترمکعب آب، غلظتی برابر 1 PPM خواهد داشت.

حال برای استخری که هیچ ماده شیمیایی در آن بکار نرفته، توصیه می‌شود میزن ازن باقی مانده بین 0.03 تا 0.05 PPM باشد. فرض کنید در این مثال مقدار 0.04 PPM اوزن در آب وجود دارد. در صورتی که در این حجم آب (1 مترمکعب) باید مقدار اوزن موجود در آب برابر 4 گرم یعنی 4 گرم = 0.04 * 100 گرم باشد.

دمای آب استخر

در استخری با دمای تقریبی 25 درجه سانتی‌گراد، هر 15 دقیقه، نصف حجم ازن از بین می‌رود. در نتیجه برای نگهداری حجم اوزن در میزان مشخص شده، باید هر 4 ساعت یکبار عمل ازن زنی انجام شود. دراین مورد باید 16 گرم بر ساعت اوزن در آب حل شود تا به مقدار مطلوب مورد نظر برسیم.

توجه به ازن تولید شده توسط دستگاه اوزن ژنراتور

توجه به این نکته ضروری است که اوزن تولید شده توسط دستگاه اوزن زن با میزان ازنی که در آب حل می‌شود، متفاوت است. ازن محلول در آب نسبت به اوزن تولید شده توسط دستگاه کمتر می‌باشد. برای نمونه دستگاهی که ازن با غلظت وزنی 1 درصد تولید می‌کند، حداکثر 6 تا 10 درصد می‌تواند در آب حل شود. اگر بخواهید 60 تا 70 درصد ازن در آب حل شود باید دستگاهی خریداری شود که اوزنی با غلظت وزنی 6 درصد یا بالاتر تولید کند.

نکات مهم در انتخاب دستگاه ازن ژنراتور

مهم‌ترین مواردی که در انتخاب دستگاه اوزن زن باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از :

 • روش تولید ازن
 • غلظت اوزن تولید شده
 • ظرفیت تولید اوزن دستگاه
 • سیستم اختلاط گاز اوزن با آب استخر
 • سیستم حذف ازن اضافی
 • برق مصرفی
 • جنس دستگاه

فروش انحصاری بهترین و با کیفیت‌ترین دستگاه اوزن ژنراتور در فروشگاه آبیکو انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *