از بین بردن جلبک استخر و جلوگیری از سبز شدن آب استخر

از بین بردن جلبک

از بین بردن جلبک استخر اهمیت بسیار زیادی دارد. . در این مطلب از فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو به معرفی بهترین روش از بین بردن جلبک برای شما عزیزان پرداخته‌ایم. در ادامه این مطلب در ارتباط با حذف جلبک و پاسخ به سوالات زیر پرداختیم؛

 •  جلبک چیست؟
 • علت رشد جلبک چیست؟
 • روش‌های از بین بردن جلبک کدامند؟

جلبک چیست؟

جلبک در محیط‌های مرطوب فتوسنتز کرده و رشد می‌نماید. جلبک‌ها انواع متنوعی دارند که اغلب آن‌ها سبز رنگ می‌باشند. جلبک‌های سیاه رنگ می‌توانند روی دیواره استخر کله‌هایی ماندگاری ایجاد نمایند. جلبک‌های شناور بر روی آب استخر سبب می‌شوند تا آب سبز رنگ شده و بوی نامطبوعی را ایجاد می‌نمایند. از طرفی وجود جلبک‌ها بر روی آب استخر سبب لیز خوردن شناگران خواهند شد. جلبک‌ها قادرند تا با ایجاد تغییرات شیمیایی در آب، PH آن را تغییر دهند. تولید باکتری‌ها از دیگر ثمرات وجود جلبک در آب استخر است.

تمامی موارد سبب شده تا از بین بردن جلبک استخر ه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های استخرداران تبدیل شود. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و به همین منظور لازم است تا با روش‌هایی برای پیشگیری از رشد جلبک‌ها آشنا باشید. تا مانع از رشد آنها شوید. در صورت رشد جلبک نیز باید تمامی روش‌های از بین بردن جلبک‌ها را بدانید تا بتوانید آنها را از بین ببرید.

دلایل ایجاد جلبک‌ها

محیط‌های گرم و مرطوب بهترین گزینه برای رشد و تکثیر جلبک‌هاست. به همین دلیل در هوای تابستان بیشتر شاهد وجود جلبک‌‎ها در آب استخر می‌باشیم. در استخرهای روباز با تابش مستقیم آفتاب و رطوبت موجود، میزان رشد جلبک‌ها به میزان بیشتری رخ می‌دهد. رویش جلبک در استخرها خیلی دور از ذهن نمی‌باشد چراکه حتی انتقال هاگ از طریق لباس‌های شناگران و یا وزش باد و دیگر اشیا سبب بوجود آمدن و رشد آنها خواهد شد.

همانطور که در ابتدای همین متن اشاره نمودیم، ایجاد تغییرات در PH آب نیز می‌تواند سبب تولید جلبک‌ها شود. افزایش میزان فسفات، افزایش میزان قلیایی بودن آب استخر همگی به کاهش میزان تاثیر مواد ضدعفونی کننده استخر منجر می‌گردند. که سبب بروز رشد و تکثیر جلبک‌ها خواهد شد.

وظیفه اصلی فیلتر شنی و پمپ تصفیه استخر تمیز نمودن آب استخر می‌باشد. ایجاد اختلال و یا خرابی در این تجهیزات نیز از دیگر عوامل اصلی در تولید و رشد جلبک‌هاست.

اصلی‌ترین دلایل تشکیل جلبک در آب عبارتند از:

 1. کمبود کلر موجود در آب
 2. بروز مشکل در چرخش آب استخر
 3. وجود نور آب
 4. بالا بودن دمای آب استخر

که بایستی برای جلوگیری از تولید جلبک‌ها به تمامی این موارد توجه بسیار ویژه‌ای نمایید. چراکه جلوگیری از تولید آنها بسیار کم هزینه‌تر است تا از بین بردنشان.

کاربردی‌ترین روش‌های پیشگیری از رشد جلبک‌

در ابتدا لازم است تا از رشد و بوجود آمدن جلبک جلوگیری کنید. به همین منظور کاربردی‌ترین روش‌ها برای پیشگیری از رشد جلبک را در ادامه برای شما عزیزان قرار داده‌ایم؛

تمیز کردن دیواره‌ها و کف استخر

طبق برنامه‌ریزی مشخص سعی کنید همیشه دیواره‌ها و کف استخر را تمیز نمایید. برای این منظور می‌توانید از برس و جاروی استخر کمک گرفته و تمامی دیواره‌ها و کف استخر را به‌طور کامل تمیز کنید. توجه نمایید در حین تمیز کردن حتما اگر به دیواره‌ها جلبکی وجود داشت، حتما آن را کنده و با برس تمیز نمایید. در این مرحله بایستی تمامی قسمت‌ها از جمله نردبان استخر، پشت نردبان، تمامی گوشه‌ها که بهترین محل برای رشد جلبک‌ها می‌باشند را دقیق تمیز نمایید.

لازم به ذکر است برس‌های فلزی برای استخرهای بتنی و برس‌های پلاستیکی برای استخرهای وینل انتخابی عالی می‌باشند.این اقدام به حد بسیار چشمگیری به جلوگیری از رشد جلبک‌ها کمک می‌نماید. با تمیز بودن استخر می‌توانید از رشد جلبک‌ها جلوگیری نمایید.

به تنظیم بودن PH آب توجه ویژه کنید

تنظیم بودن PH آب استخر از دیگر مواردی است که به شدت در جلوگیری از تولید جلبک‌ها کمک می‌نماید. دقت کنید که همیشه PH آب استخر را مورد سنجش قرار دهید. برای این کار کافی است تا یک کیت سنجش PH داشته باشید. مناسب‌ترین میزان PH آب استخر بین 7.2 تا 7.6 می‌باشد. در این بازه کلر قادر است تا بیشترین اثربخشی را داشته باشد. در صورت بالا بودن PH آب از عدد 7.6 باید از مواد شیمیایی کاهش دهنده PH مانند سولفات سدیم استفاده نمایید.بعد از گذشت 2 ساعت مجدد اندازه‌گیری را انجام دهید.

توجه نمایید که قلیایت آب نیز بایستی در بازه 80 الی 120 PPM باشد. مناسب‌ترین کیفیت آب استخر عبارت است از؛

 • کلر آزاد: بین ۲-۴ ppm
 • سختی کلسیمی: بین ۲۰۰-۴۰۰ ppm
 • PH: بین ۷.۲-۷.۶
 • قلیائیت: بین ۸۰-۱۲۰ ppm

 کیت سنجش کلر و PH

فیلتر استخر را تمیز کنید

فیلترهای استخری یکی از تجهیزات استخر و جکوزی بسیار مهم برای تمیز نمودن آب استخر می‌باشند. سالم بودن و تمیز بودن این فیلترها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا بتوانند بهترین کارایی ممکن را برای شما داشته باشند. پس حتما به این موضوع توجه نموده و هرچند وقت یکبار آن را تمیز نمایید.

گردش آب استخر را بهبود بخشید

درصورت گردش آب صحیح در استخر و پوشش دهی همه قسمت‌های استخر، خیلی کمتر با مشکل رویش جلبک‌ها مواجه خواهید شد. در صورتی که جلبک‌ها در تمامی قسمت‌های استخر شما نمی‌باشند و تنها در محدوده‌ای هستند، نشان دهنده مشکل در گردش آب استخر شما می‌باشد. آب ورودی از جت‌ها باید به صورت زاویه دار باشد که این زاویه سبب حرکت حلقوی آب درون استخر خواهد شد. در این صورت آب در تمامی قسمت‌ها گردش داره و ثابت نخواهد ماند.

برای از بین بردن جلبک از مواد ضد جلبک استفاده کنید

با مراجعه به بازار با محلول و مواد ضد جلبک مواجه خواهید شد که ‌می‌توان برای از بین جلبک از آنها بهره برد. اما توجه به این نکته ضروری است که باید با توجه به عمق جلبک‌ها از مقدار مشخصی از این مواد استفاده نمایید. اگر شاهد عمق زیادی از جلبک بر روی آب هستید از محلول و موادی با قدرت بیشتر استفاده کنید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد این مواد تنها کافیست از دانش افراد متخصص این حوزه استفاده نمایید.از نمونه این موارد می‌توان به محلول ضد جلبک POOL PLEX اشاره نمود. که این روزها به شدت توانسته رضایت مصرف کننده‌گانش را به دست آورد.

محلول ضد جلبک poolplexروش‌های از بین بردن جلبک

در ادامه به معرفی بهترین روش‌ها برای از بین بردن جلبک پرداخته‌ایم؛

استفاده از کلر برای حذف جلبک ها

یکی از دلایلی که باعث رشد جلبک در آب می‌شود ضدعفونی نبودن آب است. یکی از موادی که به وفور در استخرها شاهد استفاده از آن برای تمیز نگه داشتن آب هستیم، پودر کلر استخر و قرص کلر استخر است. برای استفاده از این ماده در گام نخست با استفاده از برس استخر قسمت‌هایی نظیر دیواره‌ها و سایر قسمت‌های حوضچه که احتمال وجود جلبک بیشتر است را کاملا تمیز کنید. پیش از استفاده از کلر ابتدا PH آب را بسنجید و باتوجه به وجود مقداری از گیاه که در آب استخر وجود دارد برای از بین بردن آن از میزان مناسبی کلر استفاده کنید. برخی از نکات ایمنی در زمان استفاده همزمان از سایر مواد شیمیایی را در نظر داشته و استفاده از ماسک را فراموش نکنید. در این مرحله اصطلاحا شک کلر انجام می‌شود. تا تمامی جلبک‌ها مرده و از بین روند.

از مواد منعقد کننده برای حذف جلبک استخر استفاده کنید

زاج از نمونه مواد منعقد می‌باشد. استفاده از این ماده سبب ته نشین شدن جلبک‌ها می‌شود. در نتیجه می‌توانید به راحتی آنها را جمع آوری کنید. در نتیجه بعد از شک کلر و کاهش میزان کلر، از زاج استفاده می‌شود. تا به‌عنوان منعقد کننده بتواند جلبک‌ها را در کنار هم جمع کند. تا به سمت فیلتراسیون استخر هدایت شوند. همچنین با استفاده از جاروی استخری می‌توانید جلبک‌های مرده را تخلیه کنید.

در صورت استفاده از فیلترهای شنی و دیاتومه باید آنها را در حالت بکواش قرار دهید. استفاده از جوهر نمک رقیق شده و فشار آب نیز برای شستشوی فیلتر کاتریجی پیشنهاد می‌شود. عدم توجه به نظافت این تجهیزات سبب گرفتگی آنها با جلبک‌های مرده خواهید شد.

بهترین روش‌های پیشگیری از رشد جلبک‌ چیست؟

برس زنی منظم دیواره ها سبب حفظ تعادل شیمیایی آب استخر می‌شود.

اثر مقدار ph بر جلبک ها به چه صورت است؟

هرچه بالاتر باشد خاصیت کلر در آب کاهش پیدا میکند و احتمال جلبک زدن افزایش پیدا میکند.

آیا کلر برای حذف جلبک مناسب است؟

هرچه بالاتر باشد خاصیت کلر در آب کاهش پیدا میکند و احتمال جلبک زدن افزایش پیدا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *