وبلاگ

روش های از بین بردن جلبک های آب استخر

از بین بردن جلبک

روش های از بین بردن جلبک های آب استخر از مواردی است که در نگهداری استخر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‎‎‌باشد. در این مطلب از فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو با ما همراه باشید تا به تمامی سوالات زیر پاسخگوییم؛

  • جلبک چیست؟
  • علت اصلی ایجاد کننده جلبک‌ها کدامند؟
  • معرفی روش‌های کاربردی در پیشگیری از رشد جلبک‌ها
  • روش‌های اصولی در از بین بردن جلبک ها کدامند؟

جلبک چیست؟

جلبک جزو آن دسته از گیاهانی است که در محیط‌های مرطوب همانند استخرها فتوسنتز کرده و رشد می‌نماید. این موجودات دارای انواع متنوعی هستند ولی اغلب به رنگ سبز می‌باشند. نمونه‌های سیاه جلبک‌ها قادر به ایجاد لکه‌هایی ماندگار بر روی دیواره‌های استخر می‌باشند. جلبک‌های سبز رنگ در اثر شناور شدن روی آب موجب سبز رنگ شدن آب استخر و ایجاد شکل نامناسب استخر میگردند. به‌علاوه وجود جلبک‌ها موجب انتشار بوی نامطبوع در فضای استخر شده و احتمال لیز خورن شناگران را نیز افزایش خواهد داد. جلبک‌ها قادرند تا با ایجاد تغییرات شیمیایی در آب، PH آن را تغییر دهند. تولید باکتری‌ها از دیگر ثمرات وجود جلبک در آب استخر است.

با این اوصاف وجود جلبک در آب استخر و از بین بردن جلبک به یکی از متداول‌ترین مشکلات استخرداران تبدیل شده است. از این‌رو لازم است برای جلوگیری از بوجود آمدن و از بین بردن آن‌ها اقداماتی اصولی انجام شود تا مانع از رشد بیشتر آنها و همچنین پیشگیری از به‌وجود آمدن مجددشان شود.

دلایل ایجاد جلبک‌ها

محیط‌های گرم و مرطوب بهترین گزینه برای رشد و تکثیر جلبک‌هاست. به همین دلیل در هوای تابستان بیشتر شاهد وجود جلبک‌‎ها در آب استخر می‌باشیم. در استخرهای روباز با تابش مستقیم آفتاب و رطوبت موجود، میزان رشد جلبک‌ها به میزان بیشتری رخ می‌دهد. رویش جلبک در استخرها خیلی دور از ذهن نمی‌باشد چراکه حتی انتقال هاگ از طریق لباس‌های شناگران و یا وزش باد و دیگر اشیا سبب بوجود آمدن و رشد آنها خواهد شد.

همانطور که در ابتدای همین متن اشاره نمودیم، ایجاد تغییرات در PH آب نیز می‌تواند سبب تولید جلبک‌ها شود. افزایش میزان فسفات، افزایش میزان قلیایی بودن آب استخر همگی به کاهش میزان تاثیر مواد ضدعفونی کننده استخر منجر می‌گردند. که سبب بروز رشد و تکثیر جلبک‌ها خواهد شد.

وظیفه اصلی فیلتر شنی و پمپ تصفیه استخر تمیز نمودن آب استخر می‌باشد. ایجاد اختلال و یا خرابی در این تجهیزات نیز از دیگر عوامل اصلی در تولید و رشد جلبک‌هاست.

اصلی‌ترین دلایل تشکیل جلبک در آب عبارتند از:

 1. کمبود کلر موجود در آب
 2. بروز مشکل در چرخش آب استخر
 3. وجود نور آب
 4. بالا بودن دمای آب استخر

که بایستی برای جلوگیری از تولید جلبک‌ها به تمامی این موارد توجه بسیار ویژه‌ای نمایید. چراکه جلوگیری از تولید آنها بسیار کم هزینه‌تر است تا از بین بردنشان.

کاربردی‌ترین روش‌های پیشگیری از رشد جلبک‌ها

باید سعی کرد تا حد ممکن از رشد و بوجود آمدن جلبک‌ها در آب استخر جلوگیری نمود. به همین منظور کاربردی‌ترین روش‌های ممکن در این زمینه را در ادامه برای شما عزیزان قرار داده ایم؛

تمیز کردن دیواره‌ها و کف استخر

طبق برنامه‌ریزی مشخص سعی کنید همیشه دیواره‌ها و کف استخر را تمیز نمایید. برای این منظور می‌توانید از برس و جاروی استخر کمک گرفته و تمامی دیواره‌ها و کف استخر را به‌طور کامل تمیز کنید. توجه نمایید در حین تمیز کردن حتما اگر به دیواره‌ها جلبکی وجود داشت، حتما آن را کنده و با برس تمیز نمایید. در این مرحله بایستی تمامی قسمت‌ها از جمله نردبان استخر، پشت نردبان، تمامی گوشه‌ها که بهترین محل برای رشد جلبک‌ها می‌باشند را دقیق تمیز نمایید.

لازم به ذکر است برس‌های فلزی برای استخرهای بتنی و برس‌های پلاستیکی برای استخرهای وینل انتخابی عالی می‌باشند.این اقدام به حد بسیار چشمگیری به جلوگیری از رشد جلبک‌ها کمک می‌نماید. با تمیز بودن استخر می‌توانید از رشد جلبک‌ها جلوگیری نمایید.

به تنظیم بودن PH آب توجه ویژه کنید

تنظیم بودن PH آب استخر از دیگر مواردی است که به شدت در جلوگیری از تولید جلبک‌ها کمک می‌نماید. دقت کنید که همیشه PH آب استخر را مورد سنجش قرار دهید. برای این کار کافی است تا یک کیت سنجش PH داشته باشید. مناسب‌ترین میزان PH آب استخر بین 7.2 تا 7.6 می‌باشد. در این بازه کلر قادر است تا بیشترین اثربخشی را داشته باشد. در صورت بالا بودن PH آب از عدد 7.6 باید از مواد شیمیایی کاهش دهنده PH مانند سولفات سدیم استفاده نمایید.بعد از گذشت 2 ساعت مجدد اندازه‌گیری را انجام دهید.

 کیت سنجش کلر و PH

توجه نمایید که قلیایت آب نیز بایستی در بازه 80 الی 120 PPM باشد. مناسب‌ترین کیفیت آب استخر عبارت است از؛

 • کلر آزاد: بین ۲-۴ ppm
 • سختی کلسیمی: بین ۲۰۰-۴۰۰ ppm
 • PH: بین ۷.۲-۷.۶
 • قلیائیت: بین ۸۰-۱۲۰ ppm

تمیز کردن فیلتر استخر از نمونه روش های از بین بردن جلبک استخر

فیلترهای استخری یکی از تجهیزات استخر و جکوزی بسیار مهم برای تمیز نمودن آب استخر می‌باشند. سالم بودن و تمیز بودن این فیلترها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا بتوانند بهترین کارایی ممکن را برای شما داشته باشند. پس حتما به این موضوع توجه نموده و هرچند وقت یکبار آن را تمیز نمایید.

گردش آب استخر را بهبود بخشید

درصورت گردش آب صحیح در استخر و پوشش دهی همه قسمت‌های استخر، خیلی کمتر با مشکل رویش جلبک‌ها مواجه خواهید شد. در صورتی که جلبک‌ها در تمامی قسمت‌های استخر شما نمی‌باشند و تنها در محدوده‌ای هستند، نشان دهنده مشکل در گردش آب استخر شما می‌باشد. آب ورودی از جت‌ها باید به صورت زاویه دار باشد که این زاویه سبب حرکت حلقوی آب درون استخر خواهد شد. در این صورت آب در تمامی قسمت‌ها گردش داره و ثابت نخواهد ماند.

از مواد ضد جلبک استفاده کنید

با مراجعه به بازار با محلول و مواد ضد جلبک مواجه خواهید شد که ‌می‌توان برای از بین جلبک از آنها بهره برد. اما توجه به این نکته ضروری است که باید با توجه به عمق جلبک‌ها از مقدار مشخصی از این مواد استفاده نمایید. اگر شاهد عمق زیادی از جلبک بر روی آب هستید از محلول و موادی با قدرت بیشتر استفاده کنید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد این مواد تنها کافیست از دانش افراد متخصص این حوزه استفاده نمایید.از نمونه این موارد می‌توان به محلول ضد جلبک POOL PLEX اشاره نمود. که این روزها به شدت توانسته رضایت مصرف کننده‌گانش را به دست آورد.

محلول ضد جلبک poolplex

موثرترین روش‌های از بین بردن جلبک استخر

در این بخش قصد داریم به معرفی چند روش کاربردی برای از بین بردن جلبک در آب استخر بپردازیم که با انجام دادن آنها و رعایت نکات گفته شده تا حد زیادی می‌توان از رشد این گیاه سبز رنگ جلوگیری کرد.

استفاده از کلر برای از بین بردن جلبک ها

یکی از دلایلی که باعث رشد جلبک در آب می‌شود ضدعفونی نبودن آب است. یکی از موادی که به وفور در استخرها شاهد استفاده از آن برای تمیز نگه داشتن آب هستیم، پودر کلر استخر و قرص کلر استخر است. برای استفاده از این ماده در گام نخست با استفاده از برس استخر قسمت‌هایی نظیر دیواره‌ها و سایر قسمت‌های حوضچه که احتمال وجود جلبک بیشتر است را کاملا تمیز کنید. پیش از استفاده از کلر ابتدا PH آب را بسنجید و باتوجه به وجود مقداری از گیاه که در آب استخر وجود دارد برای از بین بردن آن از میزان مناسبی کلر استفاده کنید. برخی از نکات ایمنی در زمان استفاده همزمان از سایر مواد شیمیایی را در نظر داشته و استفاده از ماسک را فراموش نکنید. در این مرحله اصطلاحا شک کلر انجام می‌شود. تا تمامی جلبک‌ها مرده و از بین روند.

از مواد منعقد کننده برای از بین بردن جلبک استفاده کنید

زاج یکی از این مواد است که در صورت استفاده از آن جلبک‌ها به هم چسبیده و ته‌نشین می‌شوند و از این طریق می‌توان به راحتی اقدام به جمع‌آوری آنها نمود. در نتیجه بعد از شک کلر و کاهش میزان کلر، از زاج استفاده می‌شود. تا به‌عنوان منعقد کننده بتواند جلبک‌ها را در کنار هم جمع کند. تا به سمت فیلتراسیون استخر هدایت شوند. همچنین با استفاده از جاروی استخری می‌توانید جلبک‌های مرده را تخلیه کنید.

اگر از فیلترهای شنی یا دیاتومه بهره می‌برید آنها را در حالت بک‌واش قرار دهید و اگر از فیلتر کاتریجی استفاده می‌کنید آن را با فشار آب یا جوهر نمک رقیق شده شستشو دهید. در صورتی‌که به نظافت این وسیله بی‌توجه باشید احتمال گرفتگی آنها با جلبک‌های مرده وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *