وبلاگ

بیماری‌ های شایع در استخرها کدام هستند؟

بیماری‌ های شایع در استخرها

بیماری‌ های شایع در استخرها که بیشتر مربوط به چشم، گوش، دستگاه تنفس و خارش پوست هستند سالانه مشکلاتی را برای شناگران ایجاد می‌کنند.سلامتی افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، و همین امر سبب شده تا در این مطلب در فروشگاه آبیکو به بررسی انواع این بیماری‌ها بپردازیم. علت این بیماری‌ها در درجه‌ی اول عدم گندزدایی آب استخر است به همین دلیل تا زمانی که در آب استخرها از مواد ضدعفونی کننده مانند کلر استفاده شود و میزان PH آب همیشه در حد تعادل بوده و به صورت مداوم برسی شود احتمال ابتلا به بیماری‌های ناشی از آب استخر نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

اما نمی‌توان گفت این احتمال به صفر می‌رسد زیرا آب استخر تنها علت این امر نمی‌باشد و عواملی مانند عدم رعایت بهداشت شناگران، رختکن، حمام استخر و دمپایی‌هایی که به صورت مشترک استفاده می‌شوند نیز باعث بروز این مشکل می‌شوند. اما این مشکلات نباید باعث فاصله گرفتن از این ورزش آبی بشود بلکه باید با رعایت موارد لازم و آگاهانه از محیط استخرها استفاده نمود.

بیماری های شایع در آب استخرها

با فرارسیدن فصل گرم سال استخرها و پارک‌های آبی محلی هستند که مردم برای فرار از گرما به آنها پناه می‌آورند و در چنین زمانی است که امکان ابتلا به بیماری و عفونت‌های مرتبط به آلودگی آب نیز بروز پیدا کرده و شیوع پیدا می‌کنند. به عنوان مثال ویروس هپاتیت A از طریق استخر آلوده منتقل می‌شود و یکی دیگر از مشکلات شایع نیز خشکی و حساسیت‌های پوستی است که باعث آزار افراد می‌شود.چند نمونه از بیماری‌های مربوط به آب آلوده استخر به شرح زیر هستند:

خارش پوست بعد از شنا در استخر

یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که افراد بعد از آب تنی در استخر ممکن است با آن مواجه شوند خارش پوست، جوش‌های قرمز و کوچک و حتی تاول هستند که روی پوست ظاهر می‌شوند. این بیماری در واقع واکنش آلرژیک به انگل و باکتری است که گفته شده سودوموناس آئروژینوز نام دارد. این مشکل در ابتدا ناراحت کننده خواهد بود اما مدت زمان آن کوتاه است و طی چند روز مداوا می‌شود. برای درمان سریعتر توصیه شده از داروهای آنتی هیستامین و پمادهای ضدخارش استفاده شود و در صورتی که خارش‌ها شدیدتر شد و درمان آن طول کشید بهتر است به پزشک مراجعه شود. برای پیشگیری از این اتفاق باید بعد از شنا در استخر بدن را با صابون در حمام بشویید.

بیماری‌ مربوط به گوش

یکی از عوارضی که بسیاری از شناگران با آن مواجه می‌شوند عفونت گوش است که به صورت خارش، قرمز شدن، درد و ورم بروز پیدا می‌کند که ناشی از عفونت گوش خارجی است. عواملی که ممکن است باعث این مشکل بشوند تکثیر باکتری درون گوش، شیرجه در آب، تعرق و رطوبت بالا و … است.برای جلوگیری از این اتفاق باید از گوش گیر استفاده کرد و با استفاده از آن به درستی گوش را مسدود کنند و یا اینکه بعد شنا و خروج از حوضچه استخر با استفاده از حوله رطوبت گوش را خشک کنید. در صورت ابتلا باید به پزشک مراجعه کرد معمولا قطره‌ای تجویز می‌شود که از رشد بیشتر باکتری در گوش جلوگیری می‌کند.

انگل و بیماری‌ های شایع در استخرها

بعضی از شناگران یک یا دو هفته بعد از شنا در استخر دچار اسهال می‌شوند که علت آن انگل کریپتوسپوریدیوم است.این انگل در مدفوع سایر شناگران وجود دارد و بعد از ورود به آب به دلیل مقاومتی که در برابر مواد شیمیایی مورد استفاده در استخرها  دارد می‌تواند روزها زنده بماند و باعث آلودگی و بیماری بشود. به همین دلیل است که توصیه شده در صورتی که مبتلا به این بیماری هستید از رفتن به استخر خودداری کنید.

ابتلا به هپاتیت در استخر

ابتلا به هپاتیت اتفاق بسیار نادری است که ممکن است هر دهه تنها یک مورد از آن اتفاق بیافتد با این حال غیر ممکن نیست و می توان آن را به عنوان بیماری ناشی از استخر محسوب کرد. این ویروس قادر است در آب و غذای آلوده به مدفوع انسان و حیوان زندگی کند و در نهایت اگر کمی از این آب وارد بدن شود باعث هپاتیت می‌شود که یک بیماری کبدی است و به شکل درد در بالای سمت راست شکم، تهوع، استفراغ و احساس خستگی بروز پیدا می‌کند.

قارچ پا یکی از بیماری‌ های شایع در استخرها

قارچ پا یک عفونت قارچی است که بیشتر در محیط‌های گرم و مرطوب رشد و تکثیر پیدا می‌کند و در اثر تماس با فرد آلوده و سطح آلوده امکان ابتلا به آن وجود دارد به همین دلیل است که توصیه می‌شود در هنگام استفاده از رختکن و راه رفتن در اطراف استخر از دمپایی استفاده بشود.

کارهایی که باید قبل از شنا انجام بدهید

بیشتر افراد نسبت به دوش گرفتن قبل از شنا در استخر بی اعتنا هستند به همین دلیل باکتری‌های روی پوست وارد آب استخر شده و در نهایت باعث بروز بسیاری از بیماری‌ها می‌شوند. پس لازم است قبل از ورود به استخر و بعد از خروج از استخر دوش گرفته و موها نیز به دقت شسته شوند تا مواد شیمیایی و آلودگی از روی آنها شسته شوند.

پوست بعضی از افراد به کلر استفاده شده در آب استخرها حساس است و ممکن است این آلرژی به صورت خارش بروز پیدا کند برای جلوگیری از این اتفاق قبل از شنا از لوسیون خنثی کننده کلر بر روی پوست استفاده کنید.

کلر و نمک موجود در آب استخرها باعث پوسته پوسته شدن و ترک پوست و همچنین تغییر رنگ پوست می‌شوند، بهتر است هر نیم ساعت یکبار از آب استخر بیرون بیایید و از کرم محافظ بر روی پوست استفاده کنید.

کلر موجود در آب ممکن است باعث آسیب به موها بشود، برای جلوگیری از آن از کلاه شنا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *