وبلاگ

جکوزی خانگی و معرفی اجزای آن

جکوزی خانگی

جکوزی خانگی یکی از امکانات لوکس و جدید برای خانه‌ها است که بسیاری از افراد در هنگام بازسازی ساختمان خود اقدام به طراحی و نصب جکوزی در آن می‌کنند.در فروشگاه آبیکو با سالها تجربه در ارائه ملزومات استخری به ارائه تمامی تجهیزات جکوزی خانگی نیز پرداخته‌ایم.وان جکوزی یک حوضچه پر از آب است که خروجی‌هایی برای آن تعبیه شده است که آب را با شدت زیاد به بیرون پرتاب می‌کنند. بدن در مسیر فشار آب قرار می‌گیرد و از این طریق ماساژ انجام می‌گیرد. در استخرها، جکوزی‌های بزرگ و عمومی وجود دارد که سیستم کار آنها مشابه با جکوزی خصوصی است اما از سیستم لوله کشی بزرگتر و قدرتمندتری برخوردار هستند، جکوزی‌های خانگی ساده‌تر هستند و تعداد نفرات کمتری می‌توانند از آنها استفاده کنند. استفاده از این سازه‌ها در منزل برای کاهش استرس، گرما درمانی، رفع تنش عضلانی، ماساژ تراپی و … کمک می‌کند.

انواع جکوزی خانگی

در هنگام طراحی جکوزی برای خانه و نصب آن باید به ابعاد آپارتمان توجه داشته باشیم ساخت جکوزی برای یک آپارتمان کوچک، برج قدیمی و خانه ویلایی ممکن است متفاوت انجام شود. به طور کل وان جکوزی به دو شکل در آپارتمان‌ها قرار می‌گیرد.

یک نوع از آن‌ها دارای وان‌های قابل حمل هستند که اصولا از جنس پشم و شیشه و اکریلیک می‌باشند. سیستم لوله کشی مورد نیاز برای این مدل به صورت پیش ساخته وجود دارد که از طریق یک یا دو پمپ فرآیند مکش و دهش در آن‌ها انجام می‌گیرد. جکوزی‌های قابل حمل را معمولا در آپارتمان‌ها استفاده می‌کنند.

افرادی که قصد ساخت جکوزی برای خانه ویلایی و باغ دارند معمولا از از انواع قابل حمل استفاده نمی‌کنند. این اشخاص به دنبال یک فضای لوکس‌تر با ساختار پیشرفته‌تر هستند که تا حدودی مشابه با جکوزی‌های عمومی در استخرها است. این افراد فضایی در استخر ویلای خود یا حیاط آن را به ساخت جکوزی خانگی اختصاص می‌دهند که دارای ابعاد کوچکتر ولی ساختار مشابه با جکوزی‌های عمومی است. این مدل از سازه معمولا در دل زمین کار می‌شود و تعداد افراد بیشتری می‌توانند از آنها استفاده کنند. این مدل از جکوزی‌ها را می‌توان در روف گاردن هم طراحی کرد. برای این امر باید از دانش طراح داخلی کمک گرفته و زیرساخت‌های تاسیساتی لازم را بررسی کرده و بعد اقدام به طراحی کنند.

متعلقات و اجزای وان جکوزی

مانند هر سازه دیگر این جکوزی‌ها نیز دارای اجزا، تجهیزات و متعلقاتی هستند که برای عملکرد خود به آنها نیاز دارند. با شناخت این اجزا در صورت بروز مشکل برای وان می‌توان بهتر آن را تشخیص داده و در جهت تعمیر آن بربیایید. بعضی از متعلقات جکوزی خانگی شامل موارد زیر هستند:

پمپ جکوزی یا موتور

پمپ که آن را موتور نیز می‌نامند دارای یک وظیفه‌ی مهم است که آن هم چرخاندن و به گردش درآوردن جریان آب در جکوزی است. پمپ جکوزی مناسب دارای ایمنی بالا، لرزه گیر، صدای کم، قدرت زیاد . مقاومت ایده‌آل در برابر گرما است.

شاسی، ورقه و پانل

شاسی اسکلت اصلی است که دیگر اجزا و متعلقات بر روی آن سوار می‌شوند و اندازه و مقاومت آن نیز متفاوت است.

ورقه در واقع همان لایه رویی حوضچه وان است که آب در آن قرار می‌گیرد. ورق‌ها دارای ضخامت‌های مختلفی هستند و معمولا ضدا آب بوده و در برابر ضربه و خط و خش هم مقاوم هستند. همانطور که گفتیم این ورق از جنس اکریلیک است که هرچه خلوص بیشتری داشته باشد مقاومت بالاتری هم دارد.

پانل‌ها معمولا هم جنس با ورقه هستند ولی معمولا قطر کمتری دارند و متحرک هستند که نیاز به نصب پیچیده‌ای ندارند. از پانل‌ها برای دسترسی راحت‌تر برای تعمیر و بررسی وان استفاده می‌شود.

ماساژور جکوزی خانگی

این قطعات را با نام بلوئر و جت هم می‌شناسند و همان ورودی‌های آب و هوا هستند که در بدنه و گاهی کف جکوزی تعبیه می‌شوند. بعضی از آن‌ها دارای منافذ قابل تنظیم هستند و با چرخاندن آنها می‌توان فشار ورودی آب را کم یا زیاد کرد.

شیر هوا

با استفاده از این قطعه می‌توان میزان هوای آب خروجی از ماساژور را کنترل کرد. به این صورت که با حرکت شیر در جهت عقربه‌های ساعت مقدار هوا بیشتر خواهد شد. اگر میزان هوای آب خروجی بیشتر باشد فشار آب هم بیشتر خواهد بود.

گرم کن با هیتر جکوزی

بعضی از جکوزی‌ها با آب گرم مصرفی گرم می‌شوند اما اکثر آن‌ها مجهز به هیتر هستند که دارای ترموستات محیطی و سنسورهایی است که از طریق آنها تنظیم و تثبیت دمای آب انجام می‌شود.

سیستم روشنایی

برخی از افراد برای ایجاد فضای مدرن‌تر از چراغ‌های مخصوص جکوزی استفاده می‌کنند که سیستم روشنایی آن را ارتقا بخشیده و اساسا جنبه تزئینی دارد. این چراغ‌ها را می‌توان در قسمت‌های مختلف نصب کرد و سپس با استفاده از صفحه‌ی کنترل آنها را خاموش و روشن نمود.

سایر متعلقات جکوزی خانگی

از دیگر قطعات مورد استفاده در جکوزی‌های خانگی می‌توان به :

ساکشن
سنسور سطح سنج آب
زیر آب تخلیه
تصفیه کننده آب
شیر آلات و لوله های هدایت‌کننده
سیستم حافظ جان اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *