وبلاگ

عوامل آلاینده‌ی آب استخرها

عوامل آلاینده‌ی آب استخرها

عوامل آلاینده‌ی آب استخرها در دو گروه محیطی و انسانی قرار می‌گیرند. شناخت آنها بسیار مهم است، همین موضوع نیز سبب شد تا در مطلبی در فروشگاه آبیکو بیشتر به این مطلب بپردازیم. منظور از آلاینده‌های انسانی، حضور شناگران در محیط استخر است که به واسطه‎‌ی عرق کردن،ریزش موی سر، عدم پاکیزگی بدن، آلودگی ناشی از کرم‌ها و لوسیون‌ها، شامپوها و … باعث آلوده شدن آب استخر می‌شوند. از عوامل محیطی نیز می‌توان به رسوب گرفتن حوضچه و رشد جلبک اشاره کرد. با وجود گستردگی عوامل آلوده کننده‌ی آب استخرها در صورت داشتن اطلاعات در مورد علل به وجود آمدن آنها می‌توان به راحتی در جهت رفع‌شان اقدام نمود.

کدر بودن و عوامل آلاینده‌ی آب استخرها

بعد از ورود به هر استخری اولین منظره‌ای که به دید هر شناگری می‌آید میزان زلال بودن و شفافیت آب است. به همین دلیل کارفرمایان باید به این موضوع توجه خاص و ویژه‌ای داشته باشند. کدر بودن آب نه تنها کار نظارت ناجیان غریق را دشوار می‌کند بلکه در آسایش شناگران نیز تاثیرگذار است، میزان شفافیت آب باید به حدی باشد که کف عمیق‌ترین قسمت حوضچه مشخص باشد. عواملی که باعث کدر شدن آب می‌شوند وجود ذرات معلق و عدم توازن شیمیایی آب می‌باشد. عدم توازن ممکن است ناشی از معیوب بودن سیستم فیلتر تصفیه استخر، وجود جلبک، چرب شدن آب، کمبود مواد ضدعفونی کننده و … باشد.

جلبک‌ها یکی از آلوده کننده‌های رایج آب

از جمله عوامل موثر در پیدایش و رشد جلبک در استخر دمای بالای آب، پایین بودن غلظت کلر، نور خورشید و … هستند. توجه به نظافت استخر، تامین کیفیت ایده‌آل در محیط استخر و کنترل عواملی که باعث رشد جبک‌ها می‌شود می‌توانند باعث حذف این آلاینده شوند. برای حذف جلبک میتوانید از محلول مخصوص جلوگیری از جلبک و خزه مانند محلول ضد جلبک و خزه پول پلکس استفاده نمایید

ایجاد رسوب در استخر

در صورت سفید، خاکستری و قهوه‌ای شدن آب استخر می‌توان به رسوب گرفتگی آن پی برد. از عواملی که باعث این اتفاق می‌شود خارج شدن کلسیم از حالت محلول و خارج شدن PH آب و مواد قلیایی از حالت معمول است. برای رفع این مشکل از مواد ضد رسوب و برس کشیدن دیواره استخر استفاده می‌شود.

اسیدی و قلیایی شدن آب استخر

منظور از خورنده بودن آب استخر، اسیدی شدن آن می‌باشد که باعث کاهش عمر تجهیزات استخر و صدمه دیدن حوضچه می‌شود. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی باید به صورت مرتب و دوره‌ای خاصیت شیمیایی و تعادل PH آب بررسی و چک بشود.

شرایط متضاد اسیدی شدن، قلیایی شدن آب است که علت آن تغییر در PH و مواد قلیایی است که باعث شده مواد گندزدا و ضدعفونی کننده نتوانند عملکرد بهینه داشته باشند. قلیایی شدن آب موجب رسوب گرفتگی هم خواهد شد.

بوی نامطبوع در محیط استخر

از عوامل آلاینده‌ی آب استخرها که باعث متصاعد شدن بوی ناخوشانید و نامطبوعی در آن می شود وجود کلرآمین در آب است. افراد تصور می کنند که بوی کلر ناشی از غلظت بالای کلر در آب است در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. عاملی که باعث این اتفاق می‌شود کاهش مواد ضدعفونی کننده در آب است که باعث تولید ترکیباتی همچون کلرآمین می شود و بوی بد استخر ناشی از وجود این ترکیب می‌باشد.

مشاهده‌ی کف در آب استخر و تغییر رنگ آب

از عواملی که باعث کف کردن آب می‌شود برهم خوردن تعادل مواد محلول و قلیایی آب است که برای رفع آن معمولا از مواد کف زدا استفاده می‌شود که چند قطره از آنها را به آب اضافه کرده و در صورت مشاهده‌ی مجدد کف این کار مجدد تکرار می‌شود. با حفط تعادل شیمیایی آب می‌توان از بروز اتفاقات این چنینی جلوگیری کرد.

عوامل آلاینده‌ی آب استخر که باعث تغییر رنگ آب استخر ‌می‌شود رشد جلبک و وجود فلزاتی همچون منگنز است که باعث تغییر رنگ آب به قهوه‌ای می‌شود. در صورتی که علت این تغییر رشد جلبک باشد باید در جهت از بین بردن آن‌ها عمل کرد و در صورتی که علت این اتفاق فلزاتی همچون منگنز و مس باشد باید از عوامل لخته کننده برای از بین بردنشان استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *