وبلاگ

مقایسه مبدل حرارتی استیل و مسی استخر

مقایسه مبدل حرارتی استیل و مسی استخر

مبدل گرمایی یا مبدل حرارتی، نوعی سیستم گرمایشی است که گرما و حرارت را بین دو سیال مایع یا گاز انتقال می‌دهد. دلیل استفاده از این دستگاه این است که یک سیال به کمک سیال دیگر سرد یا گرم شود. مبدل‌های گرمایی در سیستم گرمایش آب استخرها، ساختمان‌ها، تهویه، فرآورده‌های شیمیایی، صنایع غذایی و دارویی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها از تیوپ‌ها یا پلیت‌های صفحه‌ای فلزی نظیر استنلس استیل، مس، آلومینیوم، طلا، تیتانیوم و … استفاده می‌شود که هریک در این دستگاه مزایا و معایبی به همراه دارد. در ادامه این مطلب فروشگاه آبیکو قصد داریم مبدل گرمایی استیل و مس را با یکدیگر مقایسه نماییم.

مبدل گرمایی استیل استخر

مبدل گرمایی از نمونه دستگاه‌هایی است که به دلیل دارا بودن جنس استیل مقاوم و ضد زنگ از کارایی بالایی در استخرهای خانگی، استخر پرورش ماهی و … برخوردار می‌باشد. از آنجایی که استیل مقاومت بالایی دارد و از تبادل حرارتی بهتری برخوردار است، اغلب در مبدل‌های گرمایی از استیل استفاده می‌شود.

مبدل‌های از جنس استیل این قابلیت را دارند که با ایجاد یک مکانیزم حرفه‌ای، انرژی خیلی زیادی را از طریق گرما از سیالی به سیال دیگر انتقال دهند. به دلیل انتقال انرژی به صورت مستقیم مبدل استیل استخر می‌تواند در انواع استخرها و جکوزی‌ها استفاده شود.

روش کار مبدل گرمایی استیل استخر

این دستگاه برای افزایش دما، آب را از درون یک پوسته حرارتی حاوی تیوب‌های صاف حرکت می‌دهد و سپس مایع گرما دیده را توسط یک لوله به درون سیستم ارسال می‌کند.

این دستگاه به منظور تولید گرمای اولیه به یک سیستم گرمایشی نیاز دارد تا در اولین گام، گرمای لازم برای استفاده از مبدل استیل استخر تامین گردد.

انواع مبدل استیل استخر

 • مبدل‌های پوسته و لوله
 • مبدل‌های صفحه
 • مبدل‌های هوا خنک یا پره‌ای

جنس بدنه و لوله‌های مبدل‌های استیل

برای ساخت مبدل گرمایی استیل استخری از آلیاژ استنلس استیل استفاده می‌شود و با آلیاژهای استیل کلاس 304، 310 و 316 تولید می‌گردد. لازم به ذکر است برای انتخاب سایز و جنس لوله مبدل دو معیار

1. انتقال حرارت در مقابل سیال

2. واکنش لوله‌ها در مقابل سیال

باید درنظر گرفته شود. برای کارایی بهتر می‌توان از لوله‌های فین‌دار استفاده کرد. این لوله‌ها اغلب برای اواپراتورهایی استفاده می‌شوند که حاوی افزایش بازدهی انتقال حرارت می‌باشند.

مشخصات فنی انواع مبدل های حرارتی استیل

 • پوسته این مبدل از آلیاژ استنلس استیل کلاس 304، 310 و 316 می‌باشد.
 • لوله‌های داخلی تک پاس است.
 • مبدل گرمایی استیل قابل تولید به صورت لوله‌های رفت و برگشت می‌باشند.
 • اتصالات این مدل از نوع NPT رزوه‌ای می‌باشد.
 • مبدل استیل قابل اتصال به انواع دیگ، فیلتر شنی استخر و سایر تجهیزات موتورخانه می‌باشد.
 • مبدل استیل از ظرفیت 20 تا 200 کیلووات در بازار موجود می‌باشد.
 • برای انواع فشار کاری 10 بار و بیشتر تولید می‌شود.

مبدل گرمایی مسی

مبدل گرمایی مسی، یکی از پرکاربردترین انواع مبدل‌های حرارتی می‌باشد. این مبدل از نوع U-Type می‌باشد به این معنا که تنها دارای یک صفحه لوله است و در مقایسه با سایر مدل‌ها قیمت کمتری دارد.  لوله یا تیوب این نوع مبدل از نوع مس می‌باشد و صفحه لوله آن از گرد فولاد ساخته می‌شود.

تیوب مبدل گرمایی مسی اغلب برای گرمایش آب استخر استفاده می‌شود. یکی از دلایل بکار بردن این مبدل در استخر این است که اسیدشویی راحتی داشته و تمیزکاری آن بهتر انجام می‌شود. لوله‌های بکار رفته در این دستگاه اغلب قطری برابر 19.05 میلی‌متر و ضخامتی برابر 0.7 میلی‌متر دارند.

نحوه انتخاب مبدل مسی

برای آنکه یک مبدل پوسته لوله و لوله مناسب برای یک پروژه انتخاب شود لازم است پارامترهای مختلفی مدنظر قرار گیرند. انتخاب مبدل مناسب برای یک استخر زمان‌بر بوده و به فرمول‌های محاسباتی پیچیده‌ای نیاز دارد.

اما طبق تجربه برای استخر بر مبنای شرایط عادی برای هر سه متر مکعب آب استخر می‌توان یک فوت مربع سطح حرارتی در نظر گرفت. به این معناکه فرض کنید برای استخر 30 متر مکعبی، یک مبدل استخری مسی به سطح حرارتی 10 فوت مربع کافی است. همچنین باید شرایط دیگری نظیر موارد زیر هم در نظر گرفته شود:

 • سرپوشیده یا سرباز بودن استخر
 • شرایط آب و هوایی که استخر در آن قرار دارد از نظر میزان سرما و گرما
 • میزان مدت زمان گرمایش اولیه استخر

اجزای تشکیل دهنده مبدل مسی استخر

در حالت کلی مبدل گرمایشی مسی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

 • دسته لوله Tubesheet & Bundle
 • پوسته Shell
 • کلگی یا Head

دسته لوله مجموعه کاملی از بفل‌ها، لوله‌ها و صفحه لوله‌ها می‌باشد که باتوجه به نوع کاربری می‌توانند از نظر نحوه مونتاژ و اجزا متفاوت باشند.

پوسته در حقیقت بخش خارجی است که متشکل از یک منبع می‌باشد و اغلب از ورق فولادی یا لوله فولادی ساخته می‌شود.

کلگی با توجه به نوع کاربری می‌تواند از جنس چدن، فولاد یا هر فلز دیگری باشد.

مقایسه مبدل حرارتی استیل و مسی

1- مبدل‌های استیل در برابر مواد شیمیایی موجود در آب استخر و جکوزی از قبیل پودر کلر استخری و قرص کلر استخری و اسید مقاومت بسیار بالایی دارند. این امر موجب افزایش طول عمر مبدل استیل در مقایسه با مبدل استخر مسی شده است و بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

2- مبدل‌های گرمایی استیل در مقایسه با مبدل‌های مسی خیلی کمتر در معرض رسوبات قرار می‌گیرند. از این رو حرارت را بهتر انتقال داده و مانع سوراخ شدن مبدل و ایجاد نشتی در آن می‌شوند.

3- ابعاد و اندازه مبدل استخر استیل نسبت به مبدل مسی کوچکتر می‌باشد از این رو فضای کمتری در موتورخانه اشغال می‌کند.

4- مبدل استیل در مقایسه با مبدل مسی وزن کمتری دارد. در نتیجه با سرعت بیشتری نصب می‌شود و به پشتیبانی ساده‌تری نیاز دارد. همچنین حمل و نقل آن راحت‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.