نوار آپارات و نحوه استفاده در آب بندی سیم چراغ استخر

نوار آپارات و نحوه استفاده در آب بندی سیم چراغ استخر

نوار آپارات یا چسب آپارات به منظور عایق کردن چراغ‌های استخر و آب بندی سیم برق به ویژه زمانیکه چراغ استخر در فضای داخل آب قرار می‌گیرد، به کار برده می‌شود. زیرا درصورت عدم اب بندی کابل برق، نفوذ آب به چراغ استخر و برخورد آن با سیم‌های آن ممکن است خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. از این‌رو هنگام نصب سیستم روشنایی استخر عایق کاری و استفاده از آپارات کابل برق، امری ضروری می‌باشد. فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو در ادامه این مطلب شما همراهان عزیز را با نحوه آب بندی چراغ استخر، آپارات کابل شناور و نحوه استفاده از چسب آپارات برق آشنا می‌نماید.

برای مشاوره تخصصی و اطلاع از لیست و قیمت نوار آپارات با مشاوران ما در ارتباط باشید.

کاربردهای نوار آپارات چیست؟

نوار آپارات یا چسب آب بندی چراغ استخر به‌منظور آب بندی سیم برق و چراغ‌های استخری بکار می‌رود. در نحوه استفاده از چسب آپارات برق، بعد از اولین دور آپارات کابل برق، دور دوم به صورت 1/2 روی اولین دور پیچیده خواهد شد. سپس نوار آپارات برق را محکم روی کابل بکشید. آپارات سیم برق یا چسب آپارات لاستیک تا چند برابر طول خود کش می‌آید.

کاربرد چسب آپارات کابل برق ضد آب روی پلی اتیلن، ، PVC و EPR ، رابر های بوتیل و روغنی و سایر عایق‌هاست.از دیگر کاربردهای آپارات کابل برق می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عایق کردن اتصال بین دو کابل
 • مفصل‌بندی و ترمیم کابل‌های آسیب دیده
 • استفاده در اتصالات باس بار
 • عایق‌بندی معمولی اسپلایس
 • آب‌بندی رطوبت جهت اتصالات ولتاژ فشار ضعیف و قوی
 • آب‌بندی کابل چراغ‌های استخری

جنس چسب آپارات کابل برق ضد آب

نوار لاستیکی آب بندی اتیلن و پروپیلن دارای روکش نایلونی است که پیش از استفاده از نوار آپارات 5 سانتی اصلی را آسانی از آن جدا می‌شود. عمر مفید نوار آپارات برق در حدود 5 سال است.

ویژگی‌‎های منحصر به فرد چسب آپارات

 • مقاومت زیاد در برابر حرارت و شعله
 • چسبندگی مطلوب به مواد ژاکت کابل
 • مقاوم در برابر سایش
 • مقاومت عالی در برابر گرما، ازن، روغن، اشعه UV و سایر اثرات زیست محیطی
 • حفظ انعطاف‌پذیری در دمای منفی 30 درجه سانتی‌گراد

علت نفوذ آب به درون چراغ استخر

علت اصلی نفوذ آب به داخل  کابل چراغ‌ها و آبنماهای استخر، عدم اب بندی کابل برق، آپارات نکردن سیم‌های چراغ و کابل‌کشی نامناسب می‌باشد.

از طرفی برخی پیمانکاران به جای نحوه سیم کشی برق استخر و کابل مناسب در کاسه بتونی، از سیم‌های رایج در برق‌کشی ساختمان استفاده می‌کنند. سیم‌های معمولی به هیچ وجه قابل آب‌بندی با کابل چراغ نمی‌باشد. از همین رو آب به درون چراغ نفوذ پیدا می‌کند.

در نظر داشته باشید آب، عامل خنک کنندگی چراغ‌های استخری می‌باشد. از این‌رو نباید چراغ‌های استخر را قبل از قرار دادن داخل آب و پیش از نصب به مدت زیادی روشن نگه داشت.

آپارات کردن سیم‌ها و آب بندی سیم برق به روش IP68

یکی از دغدغه‌های اصلی شرکت‌های مجری استخر در زمان طراحی و راه اندازی استخرها، نبود استاندارد جهانی برای نوع سربندی کابل مخصوص استخر و سیم‌ها می‌باشد.

برخی روش‌هایی که برای انجام این کار بکار می‌روند، عبارتند از:

 1. جانکشن باکس با پارافین شمع
 2. استفاده از وصله‌های رزینی
 3. استفاده از نوار آپارات برق برای آپارات کردن

در دو روش اول نشتی و نفوذ آب بوجود نخواهد آمد. اما این دو روش تا حدودی می‌توانند باعث کاهش زیبایی شوند. به همین دلیل اغلب از چسب آپارات کابل برق برای آپارات کردن با روش IP68 استفاده می‌کنند. در زیر به این روش می‌پردازیم:

مرحله اول نحوه استفاده از چسب آپارات برق

ابتدا روکش نایلونی پوست ماری روی نوار آپارات را جدا نمایید. دو کابلی که باید آپارات شوند را به فاصله 20 سانتی‌متر ببرید و از سر قطع شده کابل، کاملا تمیز کنید. در این قسمت نباید هیچ جسمی چسبیده باشد و می‎بایست کاملا عاری از گرد و غبار و تمیز باشد.

مرحله دوم اب بندی کابل برق

سپس اقدام به لخت کردن هریک از کابل‌ها به اندازه 8 سانتی متر نمایید و پودر کالک آن را نیز به خوبی بتکانید. بعد از آن مجددا شروع به تمیز کردن کابل و سیم‌های آن کنید.

مرحله سوم آپارات کابل برق

در این مرحله باید نظیر به نظیر اقدام به گره زدن سیم‌های هم رنگ به یکدیگر نمایید. برای نحوه استفاده از چسب آپارات برق باید آن را به اندازه 5 سانتی متر جدا نمایید و سپس دور سیم‌های گره خورده بپیچانید.

طریقه آپارات کابل برق باید به صورتی انجام شود که از هر سمت به اندازه 3 سانتی متر بر آپارات روی سیم‌ها وجود داشته باشد. دقت داشته باشید هنگامی که نوار آپارات را به شکل مارپیچ دور کابل‌ها وسیم‌ها میپیچید، جهت حفظ آب بندی سیم برق باید آپارات‌ها از لایه قبلی به لایه بعدی بروند.

بدین شکل که پس از پیچیدن اولین دور نوار روی کابل، می‌بایست دور دوم را به صورت 1/2 بر روی دور اول چیده و ادامه دهید.

مرحله چهارم و پنجم آپارات سیم برق

در گام بعدی، به اندازه 7 سانتی متر چسب واترپروف برق باکیفیت را دور چسب‌ آپارات بپیچانید. سپس رشته‌های سیم را بوسیله چسب برق مرتب سازی کنید و نوار آپارات را از قسمتی که فضای خالی آن بیشتر است، بپیچید.

توجه نمایید در قسمت‌هایی که کابل آپارات شده، خالیگاهی بیشتری داشته باشد، نیاز به چسب آپارات بیشتری دارد تا سطح کابل یکدست شود.

مرحه نهایی استفاده از نوار آپارات به روش  IP68

در مرحله آخر از نحوه استفاده از چسب آپارات برق؛ باید روی چسب آپارات، چسب برق بکشید. چسب برق مورد استفاده باید بسیار محکم پیچیده شود، بصورتی که رنگ چسب مقداری تغییر کند و متمایل به کمرنگ شود.

در این مرحله توجه داشته باشید که روی چسب برق چروک نباشد. چسب برق باید به اندازه 8 سانتی متر از قسمت کابل بدون روکش، روی کابل ادامه داشته باشد. بدین معنی که در انتها طول یک کابل آپارات شده می‌بایست، تقریبا برابر 27 سانتی متر باشد.

نکته استفاده از نوار آپارات در انواع کابل

نوار آپارات برای کابل‌هایی با ولتاژ AC باید سه مرتبه به شکل رفت و برگشتی روی کابل پیچیده شود. اما در کابل‌های DC اینکار دو مرتبه انجام می‌شود. همچنین چسب آپارات باید به اندازه 7 سانتی متر از قسمتی که کابل روکش ندارد، روی کابل ادامه داشته باشد.

در آپارات کابل برق یا آپارات سیم برق باید حتما یک ورودی و خروجی داشته باشید. در صورتی که بیشتر از یک ورودی و خروجی باشد، باید از روش جانکشن باکس استفاده شود.

نکته مهم دیگر در نحوه آب بندی چراغ استخر و طریقه آپارات کابل برق آن است که چسب آپارات چند برابر طول خود کش می‌آید. از این رو در زمان پیچیدن نوار دور سیم‌ها و کابل‌ها آن را محکم کشیده و روی کابل محکم بپیچانید. همچنین نوار آپارات را می‌توان روی مواد دیگری همانند موارد زیر بکار ببرید:

 • پلی اتیلن
 • رابرهای روغنی
 • رابرهای بوتیل
 • EPR
 • PVC

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید و نحوه استفاده از نوار آپارات، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات

7 دیدگاه در “نوار آپارات و نحوه استفاده در آب بندی سیم چراغ استخر

 1. ایرانی گفت:

  سلام اطلاعات کاملی بود

  1. آبیکو گفت:

   ممنون از توجه شما

 2. حمید قادری گفت:

  باسلام
  از اطلاعات ارزنده و مفیدتان تشکر میکنم ، امیدوارم سربلند و پیروز باشید .

  1. آبیکو گفت:

   درود بر شما
   سپاس از توجه شما، چالش آپارات کردن چراغ استخر همیشه وجود دارد و ما سعی کردیم به آن بپردازیم
   پیروز و پایدار باشید

 3. علی گفت:

  سپاس از راهنمایی شما

  1. آبیکو گفت:

   ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید