وبلاگ

پمپ حرارتی استخر به چه صورت کار می کند؟

پمپ حرارتی استخر به چه صورت کار می کند؟

پمپ حرارتی استخر یا هیت پمپ (Heat Pump) یکی از روش‌های گرمایش آب استخر می‌باشد. این دستگاه با استفاده از انرژی الکتریکی و هوای گرم محیط، آبی که از پمپ عبور می‌کند را گرم کرده و دمای آب را افزایش می‌دهد. در ادامه این مطلب با فروشگاه آبیکو همراه باشید تا با نحوه کار پمپ حرارتی آشنا شوید.

روش کار پمپ حرارتی استخر

مراحل فرایند هیت پمپ به شرح زیر می‌باشد:

مرحله اول

1- آب استخر ابتدا از پمپ استخر و فیلترهای تصفیه آب استخر عبور کرده و سپس وارد پمپ حرارتی می‌شود.

مرحله دوم

2- پمپ حرارتی با استفاده از فن تعبیه شده در آن هوای محیط را به داخل مکش کرده و آن را در میان کویل اوارپراتور (Evaporator) که در پیرامون دستگاه جای دارد، عبور می‌دهد.

مرحله سوم

3- مایع مبردی (Refrigerant) که در کویل اواپراتور قرار دارد، با جذب گرمای موجود در هوای اطراف به گاز تبدیل می‌شود. گاز پس از گرم شدن وارد کمپرسور شده و مجددا دمای آن افزایش می‌یابد.

مرحله چهارم

4- گاز داغ شده از خروجی کمپرسور وارد کندانسور (Condenser) می‌شود. کندانسور نوعی مبدل حرارتی است که آب استخر و گاز داغ شده از خروجی کمپرسور وارد آن می‌شوند و با یکدیگر تبادل حرارت می‌کنند. در حین فرایند تبادل حرارت، گاز داغ مبرد قسمتی از حرارت خود را به آf استخر انتقال می‌دهد. بنابراین دمای آبی که از پمپ حرارتی استخر عبور می‌کند به میزان 3 تا 5 درجه سانتی‌گراد افزایش یافته و مجدا به استخر باز می‌گردد.

مرحله پنجم

5- گاز داغ خارج شده از کندانسور نیز با از دست دادن حرارت، مجددا به مایع تبدیل شده و وارد اواپراتور می‌شود. به این ترتیب چرخه شرح داده شده، مجددا تکرار می‌شود.

سیکل پمپ حرارتی استخر که در این بخش فرآیند شرح داده شد، علاوه بر هیت پمپ استخر در بسیاری از تجهیزات تهویه مطبوع نظیر کولر گازی، رطوبت‌گیرها، آبسردکن و یخچال نیز بکار برده می‌شود. در کلیه این دستگاه‌ها کمپرسور و ماده مبرد با استفاده از انرژی الکتریکی، دمای گرم محیط را به سیال دیگری منتقل می‌کنند.

اجزای تشکیل دهنده هیت پمپ

پمپ حرارتی استخر همانند سایر تجهیزات استخر از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در طی یک سیکل منظم موجب گرم شدن آب استخر می‌گردد. در ادامه به معرفی اجزای تشکیل دهنده هیت پمپ می‌پردازیم:

سیستم برق دستگاه

سیستم برق هیت پمپ موجب فعالیت کمپرسور و مکش گاز مبرد (گاز فریون) از درون کویل اواپراتور می‌شود. قدرت مکشی که کمپرسور توسط انرژی الکتریکی ایجاد می‌کند، موجب می‌شود یک قدرت سرمایش بالایی در اواپراتور دستگاه ایجاد گردد. این قدرت مشابه احساس سرمای ایجاد شده در هنگام تبخیر از پوست بدن انسان است. مکشی که توسط کمپرسور انجام می‌شود، موجب می‌گردد تا گاز مبرد موجود در اواپراتور در هنگام عبور از کویل، به اندازه چهار واحد (فرضی) گرما از هوای اطراف دریافت نماید.

کمپرسور پمپ حرارتی استخر

کمپرسور وظایف زیر را برعهده دارد:

  • فشرده کردن گاز مبرد
  • افزایش دمای گاز مبرد تا بیش از 200 درجه فارنهایت (93 درجه سانتیگراد)

در مرحله افزایش دمای گاز مبرد پنج واحد گرمایی دیگر نیز به گاز مبرد افزوده می‌شود.

کویل کندانسور

گاز مبرد ایجاد شده که بسیار داغ است با فشار بالایی از خروجی کمپرسور وارد کویل کندانسور می‌شود. آب ورودی استخر به پمپ حرارتی استخر (با فرض دمای 26 درجه سانتیگراد)، پنج واحد گرما از گاز داغ دریافت کرده و مجددا گاز را به حالت مایع تبدیل می‌کند.

شیر انبساط

شیر انبساط قطعه‌ای است که مایع گرم مبرد از آن عبور می‌کند. این شیر موجب افت فشار و انبساط مایع شده و به سرعت آن را به حالت مایع سرد اولیه تبدیل می‌نماید. مایع مبرد سرد شده مجددا وارد اواپراتور شده و سیکل مججدا تکرار می‌گردد.

وظیفه اصلی پمپ حرارتی استخر

وظیفه اصلی هیت پمپ ” افزایش تدریجی آب استخر و جکوزی ” می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.