وبلاگ

علت کرم انداختن آب استخر و راه های جلوگیری و از بین بردن آن

علت کرم انداختن آب استخر و راهکار کشتن کرم استخر

کرم انداختن آب استخر بنابر دلایل گوناگون رخ می‌دهد و وجود آنها در استخر یکی از ناخوشایندترین اتفاقات است. بنابراین یافتن راهکار از بین بردن لارو پشه در استخر، کرم کوچک سیاه رنگ و کرم مخصوص استخر از الزامات است. باید منبع لارو حشرات در اب استخر شناسایی شده و از بین رود. زیرا عوامل زیادی وجود دارند که منجر به ایجاد زمینه مناسب برای کرم زدن آب استخرها می‌شوند. در این مقاله فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو به بررسی علت کرم زدن آب استخر و گام‌هایی که می‌توان برای از بین بردن آنها برداشت می‌پردازیم.

جهت انتخاب بهترین روش برای جلوگیری از کرم انداختن آب استخر با ما در ارتباط باشید.

علت کرم انداختن آب استخر

علت کرم زدن آب استخر ممکن است به دلایل مختلفی از جمله گیاهان، ورود لارو حشرات در اب و مدفوع انسانی به آب و یا زباله‌های اطراف استخرهای رو باز رخ دهد. اغلب حشرات در مکان‌هایی که بتوانند مواد مغذی دریافت کنند و به خوبی از تخم‌های خود محافظت کنند، تخم‌ گذاری می‌کنند. ممکن است حشرات را در فضاهایی همچون:

  • سطل‌های زباله
  • اطراف درختان
  • ویا مدفوع (مانند مدفوع سگ روی چمنزار)

مشاهده کنید. زمانی که چنین مکان‌هایی نزدیک استخرها باشند، ممکن است لار و حشرات در آب وارد شوند و موجب کرم انداختن آب استخر شوند.

این کرم‌ها اغلب محیط‌های مرطوب را ترجیح می‌دهند و در چنین محیط‌هایی مواد مغذی دریافت می‌کنند. این امر موجب می‌شود استخرهای شنا به محل مناسبی برای تجمع‌ کرم‌ها تبدیل شوند. اگر در اطراف یا مجاور استخر روباز درخت دارید، کرم‌ها می‌توانند از روی درخت به درون آب استخر بیافتند و آب را آلوده کنند.

در مدت کمتر از یک هفته کرم‌ها سر از تخم بیرون می‌آورند و با رشد کردن به رنگ قرمز تیره در می‌آیند. کرم قرمز در آب از مواد آلی بسیار کوچک موجود در کف استخر تغذیه می‌کنند و بعد از 2 تا 7 روز باقی ماندن در آب به پوپ تبدیل شده و پس از چند روز راه خود را به سطح آب یافته و در نهایت به پشه‌های بالغ ریزی تبدیل می‌گردند.

اقدامات لازم برای جلوگیری از کرم انداختن آب استخر

انجام چند اقدام حیاطی می‌تواند، احتمال کرم انداختن آب استخر را به حداقل برساند. این چند اقدام عبارتند از:

  • بعد از برطرف کردن و حذف کرم‌ها از آب استخر، بهتر است مواد شیمیایی موجود در استخر را تغییر دهید و آزمایشاتی انجام دهید تا بررسی کنید آیا ترکیبات آب موجب بروز مشکل شده‌اند یا خیر.
  • سطح و مناطق مختلف را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ترکیبات شیمیایی موجود در آب اجازه نمی‌دهند حشرات، کرم ها و لاروها در آب زندگی کنند.

نکات مهم برای ایجاد محیط تمیز و ایمن در آب استخر

برای داشتن محیط تمیز و ایمن در آب استخر و عدم کرم انداختن آب استخر، لازم است شرایط زیر را رعایت نمایید:

سطح PH آب

برای تعادل مواد شیمیایی آب استخر باید PH بین 7.2 تا 7.6 حفظ شود. این امر نشان می‌دهد که کلر می‌تواند کار خود را به خوبی انجام دهد و مانع کرم انداختن آب استخر می‌شود. زمانی که PH آب بالاتر از حد پایه باشد، آب خاصیت قلیایی گرفته و قادر به از بین بردن باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زا نخواهد بود. اسیدی بودن بیش از حد آب نیز موجب از بین رفتن اثر کلر در آب شده و باید مجددا به آب کلر افزوده شود.

خرید کیت سنجش کلر و PH

سطح استاندارد کلر موجود در آب استخر

مقدار استاندارد کلر موجود در آب باید بین 1 تا 3 ppm باشد. میزان کلر و PH باید مرتب بررسی شود تا اطمینان حاصل کنید که هر دو مورد در سطح استاندارد خود قرار دارند.

قلیایی بودن آب استخر (تنظیم قلیاییت کل)

علاوه‌بر PH باید قلیائیت کل آب استخر نیز انداه‌گیری شود. با این کار میزان کل مواد قلیایی موجود در آب استخر بررسی می‌شود. میزان 80 الی 140 ppm سطح مناسب برای کمک به حفظ تعادل PH آب می‌باشد.

بررسی سختی کلسیم برای جلوگیری از کرم انداختن آب استخر

حفظ سختی آب استخر بین 200 تا 400 موجب جلوگیری از خوردگی و بروز مشکلات مربوط به PH و کلر نظیر کرم انداختن آب استخر می‌گردد و لازم است بطور مرتب بررسی شود.

تمامی این ترکیبات باید در سطح استاندارد حفظ شوند تا اطمینان حاصل کنید که کلر قادر است کار خود را به درستی انجام دهد. اگر در استخر شاهد حشرات و کرم بودید باید بدانید که سطح شیمیایی آب استخر در محدوده استاندارد نبوده است. در این موارد بهتر است با استفاده از کیت تست تعادل شیمیایی آب استخر را بررسی کنید و در صورت نامتعادل بودن، تغییرات لازم را ایجاد نمایید. در چنین مواقعی استفاده از زاج سفید توصیه می‌شود.

استفاده از زاج برای مهار کرم انداختن آب استخر

برای جلوگیری از کرم انداختن آب استخر اندکی زاج سفید روی سطح استخر بپاشید یا زاج نباتی را در آب حل کنید و به آب استخر اضافه کنید، شیر Multiport را روی گردش مجدد قرار دهید و اجازه دهید پمپ تصفیه استخر برای 2 ساعت روشن باشد. سپس پمپ را برای مدت 12 الی 24 ساعت خاموش کنید. سپس شیر Multiport را روی ضایعات قرار داده و آلوم ته نشین شده را از کف استخر تمیز کنید.

نکات استفاده از زاج سفید در هنگام کرم انداختن آب استخر

  • حتما زاج را در آب گرم حل کنید و بعد به آب استخراضافه نمایید.
  • زاج نباتی را در داخل اسکیمر نریزید.
  • زاج نباتی را در سبد استرینر پمپ قرار ندهید.

لارو حشرات در اب در چه زمانی بیشتر است؟

فصول گرما و ماه‌های مناسب شنا کردن در استخر، همانطور که برای تفریح و این قبیل امور مناسبند برای تخم‌گذاری و زندگی حشرات و پشه‌ها هم گزینه مناسبی است. در این مواقع اغلب در نزدیکی توده آب یا استخر لارو حشرات در اب دیده می‌شوند.

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید کالاهای مورد نیاز جهت جلوگیری از کرم انداختن آب استخر و برخورداری از تخفیفات ویژه فروشگاه آبیکو، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات

دیدگاهتان را بنویسید