گرم کردن آب استخر و روش های آن

گرم کردن آب استخر و روش های آن

گرم کردن آب استخر یکی از مسائلی است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و همیشه یکی از دغدغه‌های شناگران و صاحبان استخرها بوده است. دمای مناسب آب استخر، هنگام شنا کردن یکی از مهم‌ترین عواملی است که تجربه مطبوعی برای شناگران به ارمغان می‌رود. در این مطلب فروشگاه Hبیکو استاندارهای لازم برای تعیین دمای استخر و روش‌های مختلف گرمایش آب استخر را بررسی می‌نماییم.

دمای مطلوب آب استخر برای انواع استخرها

استانداردها مختلفی از جمله استاندارد ASHRAE برای تعیین دمای آب استخر ارhئه شده است که در قالب یک جمع‌بندی کلی دمای مناسب برای استخرهای مختلف را در جدول زیر نمایش می‌دهیم:

دمای آب (درجه سانتیگراد) نوع استخر

24-29

استخرهای تفریحی
29-35

استخرهای درمانی

24-28

استخرهای قهرمانی

27-32

استخرهای غواصی

29-32 استخرهای سالمندان
28-30 استخرهای هتل ها
36-40

جکوزی

تعیین دمای مناسب برای آب استخر، اولین گام برای طراحی سیستم گرمایشی و گرم کردن آب استخر می‌باشد که باید با توجه به جدول بالا و در نظر گرفتن سایر شرایط تعیین شود.

انواع روش‌های گرم کردن آب استخر

روش‌های مختلف گرم کردن آب استخر با لذت بردن شناگران در فصول سرد سال ارائه شده‌اند. با این کار استفاده از استخر در فصل‌های پاییز و زمستان به پایان نمی‌رسد و تنها با بکارگیری تجهیزات و روش‌های مناسب می‌توانید با ایجاد دمای مطلوب علاوه‌بر جلوگیری از به هدر رفتن گرمای آب، موجب افزایش دما شوید. مهم‌ترین روش‌های گرم کردن آب استخر عبارتند از:

 • استفاده از مدل حرارتی و دیگ‌های بخار
 • کاورهای خورشیدی
 • گرمکن‌های خورشیدی
 • پمپ‌های حرارتی
 • هیتر استخر
 • پکیج گرمایشی

استفاده از مبدل حرارتی و دیگ‌های بخار

مبدل حرارتی و دیگ‌ها تجهیزاتی هستند که وظیفه آنها تهیه‌ی سیال گرم در سیستم‌های گرمایش مرکزی آب و بخاری می‌باشد. این تجهیزات از نظر جنس و عملکرد در انواع متنوع شامل موارد زیر ساخته می‌شوند:

 • دیگ فولادی
 • دیگ‌های فولادی یا چدنی
 • دیگ‌های فولادی لوله آتش

در ایران به دلیل وجود انرژی‌های تجدید پذیر همچون نفت، گازوئیل و گاز طبیعی از روش‌های نه چندان بهینه برای گرم کردن آب استخر استفاده می‌کنند. دیگ‌های بخار از قدیم در موتورخانه‌ها برای گرم کردن آب خانه‌ها استفاده می‌شدند. برای گرم کردن استخر نیز می‌توانید تنها با داشتن دیگ بخار و یک موتورخانه آب استخر را گرم کنید. لازم به ذکر است هزینه نگهداری و خرابی دیگ‌های بخار و تجهیزات موتورخانه بسیار کمتر از سایر دستگاه‌های ذکر شده می‌باشد.

کاورهای خورشیدی

کاورهای خورشیدی، مناسب‌ترین و کم هزینه‌ترین روش برای گرم کردن اب استخر می‌باشند. پوشیده شدن مخزن استخرها با کاور خورشیدی تبخیر را کاهش می‌دهد و گرمای داخل استخر را حفظ می‌کند. برای گرمایش استخرها اغلب این روش توصیه می‌شود. حتی در مواردی توصیه می‌شود در کنار روش‌های دیگر از این روش نیز استفاده شود.

هنگامیکه کاورهای خورشیدی روشن هستند، نور خورشید و گرمای بیشتری به استخر منتقل می‌شود. به این ترتیب با عبور گرمای بیشتر و انتقال اشعه UV، در استخر حالت گلخانه‌ای ایجاد شده و دمای استخر مطلوب می‌گردد.

گرمکن‌های خورشیدی

گرمکن خورشیدی دارای یک مکانیزم ویژه می‌باشد که از انرژی خورشید برای گرم کردن آب استخر استفاده می‌کند. این دستگاه عملکردی مشابه آبگرمکن‌های خورشیدی دارد و با استفاده از لوله‌های نازک پلاستیکی سیاه رنگ ساخته شده‌اند. آب درون گرمکن خورشیدی پمپاژ می‌شود و انرژی و گرمای خورشید را به آب استخر منتقل می‌کند.

نکاتی در ارتباط با گرمکن خورشیدی

 1. هرچه نور خورشید و تعداد روزهای آفتابی بیشتر باشد، گرمکن خورشیدی عملکرد بهتری دارد.
 2. استفاده از کاور خورشیدی در کنار گرمکن خورشیدی اثربخشی بیشتری دارد.
 3. به دلیل اینکه در ساعاتی از شبانه روز نور خورشید وجود ندارد باید تا جای ممکن از هدر رفتن گرما جلوگیری کنید.
 4. کارایی گرمکن خورشیدی به میزان قابل توجهی با وزش باد کاهش می‌یابد.

هیتر استخر برای گرم کردن آب استخر

هیتر استخر نوعی گرمکن می‌باشد که انرژی آن از طریق برق تامین می‌شود. این دستگاه ابتدا جرقه تولید می‌کند، سپس با سوزاندن گازهای طبیعی یا پروپان شعله‌ور شده و استخر را گرم می‌کند. این روش سریع‌ترین روش گرمایش استخر به شمار می‌رود  و برخلاف گرمکن خورشیدی که در تمام مناطق آب و هوایی قابل استفاده نیست، هیترهای استخر برای تمام شرایط آب و هوایی کارایی دارند.

نکته قابل توجه اینکه هیترها دو برابر گرمکن‌ها گاز مصرف می‌کنند و حجم وسیعی گرما تولید می‌کنند. نکته دیگر آنکه در صورتیکه بخواهید بجای هیتر از گرمکن استفاده کنید باید حداقل روزی ۲ بار گرمکن را راه‌اندازی کنید.

پمپ‌های حرارتی

پمپ‌های حرارتی ابتدا هوای بیرون را مکیده و گرم می‌کنند و سپس همان هوای گرم را برای گرم کردن استخر استفاده می‌کنند. بنابراین زمانیکه هوای بیرون گرم نباشد، پمپ حرارتی عملکرد خوبی ندارد.

دمای هوای بیرون باید حداقل 7 درجه سانتی‌گراد باشد تا پمپ بتواند به خوبی عمل کند. اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید این روش گرینه مناسبی برای گرم کردن آب استخر و محیط آن نمی‌باشد و باید روش‌های دیگر را مورد استفاده قرار دهید.

پمپ‌های حرارتی قیمت نسبتا بالایی دارند، اما از نظر هرینه مصرفی بسیار کم مصرف می‌باشند. بنابراین اگر در شرایط آب و هوایی مناسب زندگی می‌کنید و به دنبال روشی خوب و کم مصرف هستید، پمپ‌های حرارتی بهترین گزینه برای شما می‌باشند.

استفاده از پکیج گرمایشی برای گرم کردن آب استخر

از آنجایی که بسیاری از استخرها فاقد موتورخانه گرمایشی هستند و امکان استفاده از مبدل حرارتی ندارند و یا از نظر هزینه و فضا محدودیت دارند و قادر به استفاده از سایر روش‌های مذکور نمی‌باشند، می‌توانند از پکیج استفاده کنند. پکیج‌های حرارتی و گرمایشی به‌عنوان کامل‌ترین موتورخانه گرمایشی شناخته می‌شوند.

به منظور انجام تاسیسات گرمایش استخر و دریافت مشاوره خرید و نصب بهترین و مناسب‌ترین تجهیزات گرمایشی به منظور گرم کردن آب استخر تنها کافیست با کارشناسان ما در فروشگاه آبیکو تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *