وبلاگ

استخر خانگی و مراحل طراحی و ساخت آن

استخر خانگی و مراحل طراحی و ساخت آن

آب‌تنی و شنا از محبوب‌ترین تفریحات و ورزش‌ها برای تمام سنین می‌باشد. اما مشکلاتی نظیر شلوغی، ازدحام، محدود بودن سانس استخرهای عمومی و از همه مهم‌تر شیوع ویروس کرونا موجب شده بسیاری افراد از این سرگرمی مهیج دور بمانند. اما استخر خانگی یا استخر ویلایی می‌تواند با رفع این مشکل لحظات دلنشین و لذت‌بخشی را برای شما در کنار خانواده‌تان به ارمغان آورد.

اگر در حیاط خانه خود فضای مناسب و بدون استفاده‌ای دارید یا به تازگی ویلایی خریداری کرده‌اید و قصد دارید در حیاط آن استخر بسازید تا پایان این مطلب با فروشگاه آبیکو همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در ارتباط با مراحل طراحی و ساخت استخر خانگی کسب نمایید.

انواع استخر

استخرها از نظر موقعیت قرارگیری در ساختمان به دو دسته کلی سرپوشیده و روباز تقسیم‌بندی می‌شوند.

  • استخرهای سرپوشیده درون خانه‌ها یا در محیط‌های اختصاصی نظیر اتاقکی در گوشه باغ‌ها و ویلاها قرار می‌گیرند و به دلیل هزینه بالا، طرفداران کمی دارند.
  • استخر خانگی روباز عموما در باغ، حیاط خانه‌های ویلایی، تراس ساختمان‌ها و پشت بام قابل پیاده‌سازی می‌باشد.

در ادامه این مطلب تمرکز ما روی طراحی و ساخت استخرهای روباز است.

انواع روش‌های ساخت استخر خانگی

استخرهای خانگی به روش‌های آجری، بتن‌ریزی و استخر پیش ساخته اجرا می‌شوند و هرکدام برای پیاده‌سازی نیازمند حضور نیروی متخصص می‌باشند.

ساخت استخرهای آجری

استخر خانگی آجری برای استخرهایی با ابعاد کم یا استخرهای موقت بسیار مناسب و اقتصادی می‌باشد. این استخرها در برابر نیروهای خارجی مقاومت بالایی ندارند اما در صورت انجام عایق‌کاری مناسب از نظر عدم عبور آب به لایه‌های زیرین برای سالیان زیای مشکل نخواهند داشت.

برای ساخت استخر آجری ابتدا باید خاک‌برداری و سیمان‌کاری کف انجام شود. سپس آجر چینی استخر انجام می‌شود و برای پایداری مناسب، دیواره‎‌ها در فواصل معین با توجه به عمق و طول دیواره، ستون‌گذاری می‌شوند. در نهایت مراحل عایق‌کاری، اجرا و نصب تاسیسات و کاشی‌کاری یا رنگ‌کاری اجرا می‌گردد.

ساخت استخرهای بتنی

از دیگر انواع استخر، استخرهای بتنی می‌باشد که از نمونه استخرهای پرطرفدار هستند. از آنجایی‌که در ساخت این نوع استخر میلگرد بکار می‌رود و از بتن ساخته می‌شود در برابر نیروهای خارجی پایداری خوبی دارد. این نوع استخرها به دلیل ماندگاری بالا، در دسته استخرهای دائمی جای می‌گیرند.

برای ساخت استخرهای بتنی، ابتدا عمل خاک‌برداری انجام شده و کف گودال سیمان‌کاری می‌شود و آرماتوربندی صورت می‌گیرد. تاسیسات مکانیکی و الکتریکی اجرا شده و سپس میلگردها قرار داده شده و قالب‌گذاری و بتن‌ریزی می‌شوند یا از سیمان پلیمری عایق که به شکل پاششی اجرا می‌شود، استفاده می‌کنند. در پایان کاشی‌کاری استخر و اجرای تزئینات فضای سبز استخر انجام می‌شود.

استفاده از استخر پیش ساخته

استخر خانگی پیش ساخته از پرطرفدارترین انواع استخرها هستند. جنس این نوع استخر از پلیمرهای رزینی می‌باشد و در ابعاد و شکل‌های مختلف به صورت سفارشی ساخته می‌شوند. بعد از ساخت استخر در کارخانه، گروه متخصص برای نصب به محل رفته و استخر پیش ساخته را نصب می‌کنند.

برای نصب این نوع استخر همانند استخرهای آجری و بتنی ابتدا باید خاک‌برداری و زیرسازی انجام شود. بعد از انجام زیرسازی با استفاده از ماسه بادی زیر استخر پیش ساخته را پر می‌کنند و با نصب و تراز کردن آن با زمین‌های مجاور، اطراف استخر را پر کرده و زیباسازی‌های اطراف آن را انجام می‌دهند. از مزایای منحصربه‌فرد استخرهای پیش ساخته توکار قابل جابجایی بودن آنها می‌باشد که باتوجه به قیمت بالایی که برای سفارش آنها پرداخت می‌شود، امری عاقلانه و مطقی است.

نوع دیگر استخر پیش ساخته به صورت روکار نصب می‌شود. در این نوع بعد از نصب با متریال‌هایی نظیر چوب و مصالح بنایی می‌توان اطراف استخر را پوشش داد. این نوع نیز همانند روکار قابلیت جابجای دارد.

مقدمات ساخت استخر خانگی

پیش از شروع کار باید مشخص کنید چه نوع استخری می‌خواهید برای نمونه استخر آجری، بتنی یا پیش ساخته. فراموش نکنید که بودجه شما برای ساخت استخر خانگی از اهمیت بالایی برخوردار است و قبل از تصمیم باید مبلغی که قصد دارید برای این کار هزینه کنید را بطور دقیق تعیین نمایید. همچنین علاوه بر هزینه اولیه ساخت استخر باید سالانه مبلغی را هم برای حفظ و نگهداری استخر و هزینه آب و برق کنار بگذارید.

تعیین فضای مناسب برای نصب و اجرا

در گام بعدی باید فضایی که می‌خواهید به استخر خانگی اختصاص دهید را مشخص کرده و ابعاد آن را بطور دقیق محاسبه نمایید. محل‌هایی که آفتاب‌گیر خوبی هستند برای استخر مناسب می‌باشند. زیرا با این کار می‌توانید هزینه‌های گرم کردن آب را کاهش دهید. به علاوه محل استخر باید جایی باشد که در اطراف آن درختانی با ریشه‌های زیاد وجود نداشته باشد. زیرا با رشد تدریجی ریشه‌ها در خاک زیر و اطراف استخر، سازوکار و سیستم لوله‌کشی و تخلیه آب استخر آسیب می‌بیند. همچنین وجود درخت در نزدیکی استخر خانگی علاوه بر ایجاد سایه و کاهش نورگیری، موجب ریخته شدن برگ و صمغ درختان به درون استخر شده که آب را کثیف کرده و در کف آن رسوب می‌کند و موجب افزایش هزینه و نگهداری استخر می‌شود.

طراحی استخر خانگی

تمام نکاتی که در طراحی استخر نظیر شکل مربعی، مستطیلی یا گرد استخر، تعداد پلکان، قسمت‌های عمیق و کم عمق، پوشش گیاهی اطراف استخر و … که برای شما اهمیت دارد را دقیق مشخص کنید. البته اگر بودجه کافی دارید می‌توانید از طراح دکوراسیون داخلی کمک بگیرید.

انتخاب پیمانکار مناسب

اکنون زمان آن است که یک پیمانکار مطمئن بیابید. انتخاب پیمانکار اهمیت زیادی دارد، زیرا شما صفر تا صد راه‌اندازی و ساخت استخر خانگی خود از گرفتن مجوزهای شهرداری، نقشه‌برداری، خاک‌برداری، گودبرداری، اجرای تاسیسات استخر نظیر تاسیسات گرمایشی، اجرای لوله‌کشی، نصب تاسیسات و … را به او واگذار می‌کنید.

سپس طراحی اولیه و لیست کاملی از آنچه می‌خواهید و انتظار دارید در حیاط شما ساخته شود را به پیمانکار نشان دهید. به این ترتیب پیمانکار و گروه خود دقیقا شما را راهنمایی خواهد کرد و به شما خواهند گفت تا چه حد طرح پیشنهادی شما در محل مورد نظرتان اجرایی هست یا خیر و چه بخش‌هایی نیاز به تغییرات دارد.

زیرساخت‌های موردنیاز برای ساخت استخر خانگی

بعد از انجام مراحل اولیه نظیر تعیین محل احداث، نقشه‌کشی و دریافت مجوزها ابتدا با توجه به عمق و ابعاد استخر خاک‌برداری توسط ماشین حفاری انجام می‌گردد. سپس کف استخر صاف شده برای ایجاد بخش‌های کم عمق و عمیق شیب‌بندی و بتن‌ریزی می‌کنند. پس از این آرماتوربندی کف استخر توسط میلگرد به صورت شبکه‌ای در کف و دیواره‌ها انجام می‌شود.

طبق نقشه، جای‌گذاری تاسیسات انجام می‌شود. در این مرحله مطابق نقشه لوله‌های ورودی و خروجی آب توسط لوله‌کش انجام می‌شود و برق‌کار سیسم‌کشی‌های لازم را انجام می‌دهد. در صورتی که تمایل به استفاده از آب گرم دارید، می‌توانید مکانی را برای موتورخانه استخر خانگی در نظر بگیرید و تجهیزاتی نظیر پمپ استخر، فیلتر تصفیه آب، تنظیم دمای آب و … در این محل قرار دهید. سطح موتورخانه باید نزدیک به یک متر پایین‌تر از سطح کف استخر باشد.

بعد از انجام زیرسازی‌های لازم، بتن‌ریزی انجام می‌شود. همچنین می‌توانید از بلوک‌های سیمانی کف استخر استفاده کنید. استفاده از بلوک‌های سیمانی برای استخرهای خانگی علاوه بر اینکه آسان‌تر است، به دلیل آنکه این استخرها حجم زیادی آب نیاز ندارند، مقرون‌به‌ صرفه‌تر نیز می‌باشد. در نهایت ملات روانی را روی بلوک‌ها ریخته و تمام حفره‌های موجود میان بلوک‌ها را پر کنید. بعد از کف به سراغ دیواره‌ها رفته و آنها را نیز به همین روال پر کنید.

آب‌بندی استخرهای خانگی

بعد خشک شدن کامل کف و دیواره‌های استخر، اکنون زمان عایق‌کاری می‌باشد. ملاتی از ترکیب سیمان سفید، چسب بتن و پودر سنگ ساخته و آن را دوبار روی همه بخش‌های کف و دیواره‌های استخر بکشید. سپس تست کنید آب از استخر نشت نکند. برای تست باید سطح استخر را از آب پر کنید و بعد از چند روز سطح آب را اندازه‌گیری کنید. در صورت نشتی باید آب‌بندی مجددا تکرار شود.

بعد از آب‌بندی کامل استخر خانگی لازم است پشت دیواره‌های استخر پر شود که این کار توسط مصالحی نظیر سنگ شفته آهک انجام می‌شود. سپس کاشی‌کاری استخر ویلایی انجام می‌شود.

مرحله نهایی ساخت استخر ویلایی

بعد از انجام کاشی‌کاری و زیباسازی اطراف استخر خانگی، استخر را از آب پر کنید و پمپ‌ها، سیستم گرمایشی استخر را روشن نمایید. بعد از بررسی دقیق تمام موارد و عدم وجود نشتی و عیب و ایراد، می‌توانید از استخر خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *