وبلاگ

راهنمای نگهداری استخر در زمستان به صورت گام به گام

نگهداری استخر در زمستان

آشنایی دقیق با نحوه نگهداری استخر روباز و سرپوشیده زمستان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با رعایت تمامی نکات مرتبط با روش نگهداری استخر در زمستان می‌توانید از هزینه‌های اضافه در فصل بهار و نیز از صدمه دیدن تجهیزات استخر در فصل زمستان جلوگیری نمایید. استخرداران همگی برای جلوگیری از یخ زدن استخر در تلاش می‌باشند. اهمیت نگهداری از استخر روباز در زمستان بسیار بیشتر از استخرهای سرپوشیده است. در این مطلب از وب سایت فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو به صورت گام به گام نحوه صحیح نگهداری و مراقبت از استخر را برای شما عزیزان توضیح داده‌ایم، با ما در این مطلب همراه باشید.

نحوه نگهداری استخر روباز در زمستان

برای جلوگیری از یخ زدن استخر در زمستان کافیست به موارد زیر توجه نمایید؛

تهیه تجهیزات استخر روباز در زمستان

در فصل زمستان برای نگهداری از استخر روباز نیاز است تا تجهیزات زیر را آماده نمایید؛

  • کاور استخر
  • پوشش لوله‌های آب
  • عایق الاستومری لوله (نوعی محافظ برای جلوگیری از یخ زدگی مکنده‌ها و پمپ‌های جت استخر)
  • کمپرسور هوای صنعتی قوی

لازم به ذکر است که شما باید تمامی این تجهیزات را خریداری نمایید.

عایق الاستومری لوله

این عایق نسلی جدید از عایق‌ها است که در صنایع تاسیسات ساختمانی مورد کاربرد می‌باشد. این عایق در ضخامت‌های گوناگون؛ 6، 9، 13، 16 ،19، 25 میلی‌متر به بازار عرضه می‌شود. از این عایق به منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که نمونه لوله‌ای آن نیز برای سایز لوله‌های مسی و آلومینیومی مورد کاربرد می‌باشد. حتما در زمان خرید این محصول به سلامت کامل آن دقت نمایید.

حفظ تعادل شیمیایی آب

تمامی شاخص‌های مرتبط با حفظ تعادل شیمیایی آب را مورد بررسی قرار دهید. از نمونه نکات مهم که باید توجه ویژه‌ای به آنها نمایید عبارتند از؛

  • پایدار بودن میزان PH
  • کلر
  • قلیائیت کل آب استخر

در صورت عدم تعادل لازم است تا اقدامات لازم را مبذول نمایید.

شما برای اندازه‌گیری این پارامترها می‌توانید از کیت سنجش شیمیایی کلر استفاده نمایید. پیشنهاد می‌شود برای از بین بردن لکه‌های موجود روی سطح آب نیز از روش شوک کلر استفاده کنید. بدین ترتیب دیگر نگرانی از بابت حفظ تعادل شیمیایی آب تا فصل بهار نخواهید داشت.

کیت سنجش کلر و PH

سطح آب را تنظیم نمایید

باید بدانید که به هیچ عنوان نباید در زمستان کل آب استخر را تخلیه نمایید. چراکه در صورت تخلیه کامل، آب با کمک لوله‌ها خارج شده و به زیر استخر هدایت می‌شود. در صورت سرما این آب منجمد خواهد شد.خاک کف استخر به دلیل انبساط حجیم می‌شود. در نتیجه به کف و جداره‌های استخر، فشار بسیار زیادی وارد خواهد شد. و انها ترک خواهند خورد. برای جلوگیری از این خسارت، باید آب استخر در بازه 10 تا 20 سانتی‌متر پایین‌تر از اسکیمر باشد.

وجود آب استخر در هنگام وزش بادهای شدید، طوفان‌های فصلی و … نقش محافظ داشته و دیوارها و کف استخر را در برابر آسیب‌های ناشی از وزش باد حفظ می‌کند. همچنین آب باران و برف که در استخر جمع می‌شوند باید سریعا تخلیه و پاک‌سازی شود.

استخر را نظافت کنید

با استفاده از پکیج کامل جارو استخر می‌توانید استخر را به‌طور کامل نظافت کنید. توجه نمایید که در این مرحله لازم است تا تخلیه و نظافت فیلتر و سبد اسکیمر نیز انجام شود. با این کار می‌توانید از ایجاد جلبک جلوگیری نمایید.

اسکیمر استخری

شستشو و بکواش فیلترها

برای شستشو و بکواش لازم است پیش از شروع کار اجازه دهید پمپ استخر یک دوره کامل فعالیت کند. در حالت متوسط سیکل گردش کل آب استخر حدود 8 ساعت زمان لازم دارد. پس از شستشوی کامل فیلتر استخر، ابتدا مخازن فیلتر را تخلیه کنید، درب مخزن فیلتر و همچنین سوپاپ دریافت هوا را باز کنید، پمپ تصفیه استخر را خاموش کنید و درب فیلترهای شنی را باز نمایید. حتما آنها را تمیز کنید. توصیه می‌کنیم، جهت نگهداری استخر در زمستان هنگام شستشوی فیلتر با اسید تا زمان بازگشایی استخر صبر نمایید. زیرا در صورت شستشوی شبکه فیلتر با اسید و بدون استفاده بودن استخر، به دلیل سختی اسید امکان خرابی فیلترها وجود دارد.

تخلیه لوله‌ها با استفاده از فشار هوا

ضروری‌ترین مراحل نگهداری استخر در زمستان تخلیه لوله‌ها با استفاده از فشار هوا می‌باشد. در صورت عدم تخلیه، لوله‌ها با کاهش دما حتما یخ خواهند زد و ترک برمیدارند. خطوط لوله و تجهیزات با استفاده از یک بلوئر ساده قابل تخلیه هستند. برای انجام این کار از سمت اسکیمر شروع کرده و آب تمام قسمت‌ها را خالی کرده و با درپوش مسیر لوله‌کشی و تجهیزات را بپوشانید.

به این صورت درون پمپ‌ها، فیلترها و کلرزن‌ها را به طور کامل تخلیه می‌گردد. با خم کردن پمپ به سمت بالا آب اضافی از مسیر درین خارج خواهد شد. همچنین می‌توان از برخی ضدیخ‌ها برای جلوگیری از یخ زدگی استفاده کرد اما دقت داشته باشید به هیچ عنوان از ضد یخ خودرو برای اینکار استفاده نکنید.

خاموش کردن تجهیزات استخر

پمپ تصفیه استخر و انواع دستگاه‌های برقی گندزدایی نظیر کلر زن نمکی و اوزون UV  را در زمستان خاموش نمایید و اتصالات برق را حتما قطع کنید. به این ترتیب از حوادث احتمالی و ناگوار آینده جلوگیری می‌نمایید و در کارایی تجهیزات برقی اختلال ایجاد نخواهد شد.

پوشاندن سطح استخر از روش های جلوگیری از بخ زدن استخر باغ

پوشاندن سطح استخر، از موارد نهایی است. این کار باید بطور کامل و صحیح انجام شده و تمام سطح استخر را بپوشاند. روش‎‌های زیادی برای پوشاندن سطح استخر وجود دارد که یکی از این روش‌ها استفاده از انواع روکش و کاور استخر می‌باشد. روکش‌ها با صفحات نازک پلاستیکی ضد یخ بوده و نفوذ ناپذیر هستند و در برابر آب و هوا و مواد شیمیایی استخر مقاوم می‌باشند. برای نگهداری بهتر، استخر را نیز برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از ورود هوا کاملا آب‌بندی نمایید. این امر از بروز گرد و غبار به درون استخر نیز جلوگیری می‌کند.

انداختن چوب در استخر از روش های سنتی نگهداری استخر در زمستان

دلیل انداختن چوب در استخر استفاده از روش سنتی نگهداری استخر در زمستان است. پر نگه داشتن کاسه استخر و قرار دادن کنده چوبی درون آب، یکی از روش‌های سنتی است که مانع آسیب دیدن دیواره‌های استخر در فصول سرد سال می‌شود. با استفاده از این روش، مواد مضر کمتری به استخر وارد می‌شوند و روشی به شدت کم هزینه می‌باشد.

لازم به ذکر است که ما در فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو تمامی این خدمات را به شما عزیزان ارائه می‌نماییم. در صورت نیاز به خدمات نگهداری استخر و یا خرید تجهیزات مورد نیاز می‌توانید از سراسر کشور با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

در ادامه این مطلب، پرتکرارترین سوالات را در زمینه نگهداری استخر در زمستان به شما عزیزان پاسخ داده‌ایم؛

برای جلوگیری از یخ زدن آب استخر در زمستان چه کار کنیم ؟

روکش استخر یا کنده‌ی درخت داخل آب بیندازیم یا تعداد زیادی بطری نوشابه به صورت دربسته در آب رها کنید.

آیا برای نگهداری استخر در زمستان لازم است تا آب داخل لوله را در زمستان خالی کنیم؟

بله، آب لوله‌هایی که هم‌سطح زمین هستند مانند لوله اسکیمر، گاتر و دهش دیواره حد الامکان باید تخلیه شود.

کدام تجهیزات را باید در زمستان غیر فعال کنیم؟

فیلتر در حالت زمستانی یا بسته باشد. استرینر پمپ‌ها خالی شود. منبع بالانس در استخر سر ریز تخلیه شود.

آیا باید در زمستان فیلتر را بکواش کنیم؟

بهتر است قبل از زمستانی کردن حالت فیلتر بکواش شود تا از کلوخه شدن سیلیس یا شن تصفیه در داخل آن جلوگیری شود.

یک دیدگاه در “راهنمای نگهداری استخر در زمستان به صورت گام به گام

  1. ali گفت:

    بسیار عالی و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *