وبلاگ

راهنمای نگهداری استخر در زمستان به صورت گام به گام

نگهداری استخر در زمستان

با سرد شدن هوا و فرارسیدن فصل زمستان، روند حفظ و نگهداری از تجهیزات استخر و اجزای استخرها بویژه استخرهای روباز تغییر می‌کند و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نگهداری از استخرها، خصوصا استخرهای رو باز نیازمند اجرای مجموعه اقداماتی می‌باشد که باید بصورت اصولی انجام پذیرد، از این رو در این مطلب از فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو قصد داریم نکاتی در رابطه با اصول نگهداری استخر در زمستان را بررسی نماییم.

نکات آماده سازی و نگهداری استخر در زمستان

برای جلوگیری از انجماد تجهیزات و ابزارهای استخر در فصل سرد سال، کافیست موارد زیر را در نظر داشته باشید؛

نکته اول: تهیه تمام وسایل و تجهیزات نگهداری استخر روباز در زمستان

برای آماده‌سازی و مراقبت استخرهای روباز در فصول سرد سال ابتدا باید وسایلی نظیر کاور روی استخر، پوشش و محافظ لوله‌های آب، عایق الاستومری لوله (نوعی محافظ برای جلوگیری از یخ زدگی مکنده‌ها و پمپ‌های جت استخر) و یک کمپرسور هوای صنعتی قوی تهیه نمایید. تمامی این وسایل برای مراقبت استاندارد و اصولی از استخر در فصل زمستان ضروری می‌باشند. هنگام خرید و استفاده از عایق الاستومری لوله از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید تا مشکل‌ساز نشود.

عایق الاستومری لوله چیست؟!

عایق الاستومری نسل جدیدی از عایق‌ها می‌باشند که در صنایع تاسیسات ساختمانی مورد کاربرد می‌باشند. این عابق در در مدل رولی با ضخامت 6، 9، 13، 16 ،19، 25 میلی‌متر عرضه می‌شود. نمونه لوله‌ای آن نیز مناسب برای سایز لوله‌های مسی و آلومینیومی است. عایق الاستومری از تجهیزات مورد نیاز برای جلوگیری از هدر رفت انرژی است.

نکته دوم: تنظیم تعادل شیمیایی آب

برای تنظیم پارامترهای شیمایی آب استخر باید تک تک شاخص‌ها مورد بررسی قرار گیرند. از مواردی که باید سنجیده شود می‌توان به؛

  • پایدار بودن میزان PH
  • کلر
  • قلیائیت کل آب استخر

اشاره کرد. در صورتی که متعادل نباشند باید اقدامات لازمه را انجام داد.

پارامترها با استفاده از تست کیت‌های مخصوص در کمترین زمان و به سادگی قابل اندازه‌گیری می‌باشند. برای از بین بردن لکه‌های روی سطوح، روش شوک دادن بسیار کاربردی است. از این طریق تعادل شیمایی حفظ می‌شود و آب تا بهار سالم خواهد ماند.  در صورت عدم توجه به این موضوع در فصل بهار و بازگشایی مجدد استخر مجبور به صرف هزینه و زمان زیادی برای متعادل‌سازی شیمیایی آب استخر دارید.

کیت سنجش کلر و PH

نکته سوم: تنظیم سطح آب استخر از گام‌های نگهداری استخر در زمستان

تنظیم آب استخر به این معنا است که تخلیه کامل آب استخر در زمستان شیوه مناسبی برای حفاظت از استخر نمی‌باشد. آب استخر با کمک لوله تخلیه خارج شده و به زیر استخر فرشتاده می‌شود. بر اثر سرما، این آب در کف استخر منجمد خواهد شد. خاک کف استخر به دلیل انبساط حجیم می‌شود. در نتیجه به کف و جداره‌های استخر، فشار بسیار زیادی وارد خواهد شد. و انها ترک خواهند خورد. برای جلوگیری از این خسارت، باید آب استخر در بازه 10 تا 20 سانتی‌متر پایین‌تر از اسکیمر باشد.

وجود آب استخر در هنگام وزش بادهای شدید، طوفان‌های فصلی و … نقش محافظ داشته و دیوارها و کف استخر را در برابر آسیب‌های ناشی از وزش باد حفظ می‌کند. همچنین آب باران و برف که در استخر جمع می‌شوند باید سریعا تخلیه و پاک‌سازی شود.

نکته چهارم : باید استخر نظافت شود.

چهارمین نکته نگهداری استخر در زمستان، نظافت و تمیزکاری می‌باشد. لازم است کف و جداره‌های استخر در بازه‌های زمانی مختلف با استفاده از پکیج کامل جاروی استخر شامل جارو دستی و جارو شارژی به خوبی تمیز شود. همچنین ضروری است تخلیه و نظافت فیلتر و سبد اسکیمر موجود در استخر نیز به طور کامل انجام گیرد. با انجام این کار نه تنها در فصل زمستان از استخر محافظت می‌نمایید بلکه مانع ایجاد جلبک در آینده خواهید شد و زیبایی استخر را حفظ خواهید کرد.اسکیمر استخری

نکته پنجم: شستشو و بکواش فیلترها

برای شستشو و بکواش لازم است پیش از شروع کار اجازه دهید پمپ استخر یک دوره کامل فعالیت کند. در حالت متوسط سیکل گردش کل آب استخر حدود 8 ساعت زمان لازم دارد. پس از شستشوی کامل فیلتر استخر، ابتدا مخازن فیلتر را تخلیه کنید، درب مخزن فیلتر و همچنین سوپاپ دریافت هوا را باز کنید، پمپ تصفیه استخر را خاموش کنید و درب فیلترهای شنی را باز نمایید. حتما آنها را تمیز کنید. توصیه می‌کنیم، جهت نگهداری استخر در زمستان هنگام شستشوی فیلتر با اسید تا زمان بازگشایی استخر صبر نمایید. زیرا در صورت شستشوی شبکه فیلتر با اسید و بدون استفاده بودن استخر، به دلیل سختی اسید امکان خرابی فیلترها وجود دارد.

نکته ششم: تخلیه لوله‌ها با استفاده از فشار هوا

ضروری‌ترین مراحل نگهداری استخر در زمستان تخلیه لوله‌ها با استفاده از فشار هوا می‌باشد. در صورت عدم تخلیه، لوله‌ها با کاهش دما حتما یخ خواهند زد و ترک برمیدارند. خطوط لوله و تجهیزات با استفاده از یک بلوئر ساده قابل تخلیه هستند. برای انجام این کار از سمت اسکیمر شروع کرده و آب تمام قسمت‌ها را خالی کرده و با درپوش مسیر لوله‌کشی و تجهیزات را بپوشانید.

به این صورت درون پمپ‌ها، فیلترها و کلرزن‌ها را به طور کامل تخلیه می‌گردد. با خم کردن پمپ به سمت بالا آب اضافی از مسیر درین خارج خواهد شد. همچنین می‌توان از برخی ضدیخ‌ها برای جلوگیری از یخ زدگی استفاده کرد اما دقت داشته باشید به هیچ عنوان از ضد یخ خودرو برای اینکار استفاده نکنید.

نکته هفتم: خاموش کردن تجهیزات استخر

پمپ تصفیه استخر و انواع دستگاه‌های برقی گندزدایی نظیر کلر زن نمکی و اوزون UV  را در زمستان خاموش نمایید و اتصالات برق را حتما قطع کنید. به این ترتیب از حوادث احتمالی و ناگوار آینده جلوگیری می‌نمایید و در کارایی تجهیزات برقی اختلال ایجاد نخواهد شد.

نکته هشتم : پوشاندن سطح استخر

پوشاندن سطح استخر، از موارد نهایی است. این کار باید بطور کامل و صحیح انجام شده و تمام سطح استخر را بپوشاند. روش‎‌های زیادی برای پوشاندن سطح استخر وجود دارد که یکی از این روش‌ها استفاده از انواع روکش و کاور استخر می‌باشد. روکش‌ها با صفحات نازک پلاستیکی ضد یخ بوده و نفوذ ناپذیر هستند و در برابر آب و هوا و مواد شیمیایی استخر مقاوم می‌باشند. برای نگهداری بهتر، استخر را نیز برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از ورود هوا کاملا آب‌بندی نمایید. این امر از بروز گرد و غبار به درون استخر نیز جلوگیری می‌کند.

روش سنتی نگهداری استخر

پر نگه داشتن کاسه استخر و قرار دادن کنده چوبی درون آب، یکی از روش‌های سنتی است که مانع آسیب دیدن دیواره‌های استخر در فصول سرد سال می‌شود.

یک دیدگاه در “راهنمای نگهداری استخر در زمستان به صورت گام به گام

  1. ali گفت:

    بسیار عالی و مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *