وبلاگ

چگونه سختی آب استخر را کاهش دهیم؟

سختی آب استخر

پس از آنکه استخر برای استفاده آماده شد باید برای نگهداری استخر اقدام کنید و از آن غافل نشوید. یکی از موارد مهم، توجه به کیفیت آب استخر است و باید به بهترین نحوه ممکن انجام شود.  میزان سخت بودن آب درون استخر به شما کمک می‌کند تا مواد بازی درون استخر یعنی کلسیم را به خوبی بسنجید تا میزان کیفیت آب را متوجه شوید. کاهش و به تعادل رساندن سختی آب یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن استخری بی نظیر و فوق العاده است. در ادامه با فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آب استخر آبیکو همراه باشید تا با راهکارهای متعادل سازی آب آشنا شوید.

سختی کلسیم به چه معناست؟

سختی کلسیم در حقیقت نشان می‌دهد که آب استخر چه وضعیتی دارد. همچنین با سختی کلسیم متوجه خواهید شد که چه میزان کلسیم در آب حل شده است. در بهترین حالت باید میزان سختی کلسیم استخر بین 200 تا ppm 400 حفظ شود. زمانی که میزان سخت بودن برابر 300 ppm باشد، نهایت شفافیت و زلالی برای آب شما حاصل می‌شود. اما اگر سختی کلسیم کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد، ممکن است آب بیش از حد سخت یا نرم شود و مشکلاتی به همراه بیاورد.

بهترین بازه زمانی تست سختی آب استخر

بر خلاف تست استاندارد مواد شیمیایی موجود در استخر مثل سطح PH آب و میزان قلیایی بودن آب، برای سنجش سختی نیاز به بررسی در بازه‌های زمانی کوتاه ندارید. بهتر است هر هفته یا دو هفته یکبار این معیار را بسنجید تا از سلامت آب استخرتان مطمئن شوید.

به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت آب منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید در این بازه تاثیر دارد. همچنین نحوه پر کردن استخر نیز در زمان سنجش سخت بودن تاثیرگذار است.

چه مشکلاتی با سخت بودن آب حاصل می‌شود؟

سخت بودن بیش از اندازه آب یکی از دلایل کدر شدن آب استخر و زشت شدن آن است. زمانی که نتوانید سختی کلسیم آب را کاهش دهید، شوک دادن به استخر برای از بین بردن کدری آب اهمیت و تاثیری ندارد. به علاوه سختی بالای کلسیم می‌تواند موجب رسوب کلسیم در کناره‌های استخر شده و مشکلات متعددی در سیستم پمپ تصفیه آب استخر ایجاد کند.

نرم بودن بیش از اندازه آب استخر چه مشکلاتی دارد؟

زمانی که آب استخر بیش از حد نرم باشد در آن سختی کلسیم از 200 ppm کمتر است. در این حالت آب استخر زننده و خورنده است و می‌تواند موجب خورندگی فلزات و دستگاه‌های فلزی استخر گردد و هزینه‌های سنگینی در پی داشته باشد.

نحوه تنظیم و متعادل کردن سخت بودن آب

برای تنظیم نمودن سختی آب مراحل زیر را طی کنید:

تمیز کردن استخر

قبل از اینکه به سراغ تست گرفتن بروید بهتر است استخر خود را از وجود هرگونه مواد آلاینده و کثیف پاک کنید.

تنظیم سطح مواد شیمیایی استخر

قبل از انجام کاهش سختی بهتر است PH آب و سطح مواد قلیایی موجود در آن را به میزان مطلوب برسانید. زیرا این کار تاثیر بسزایی روی میزان سختی کلسیم استخر دارد. اگر پس از سنجش سختی کلسیم بیش از 400 ppm بود، باید سطح کلسیم آب را کاهش دهید و اگر سطح آن کمتر از 200 ppm بود، باید به نحوی آن را افزایش دهید.

آموزش کاهش دادن سختی آب

برای کاهش سختی کلسیم موجود در آب استخر توصیه می‌کنیم یکی از سه روش زیر را انجام دهید:

  1. اگر آب استخرتان زیاد سخت نبود، با خارج کردن بخشی از آب و جایگزین کردن آن با آب نرم می‌توانید سطح سختی کلسیم را کاهش دهید.
  2. در صورتی که جایگزین کردن آب برای شما دشوار و دور از دسترس است، با استفاده از کرکینه ساز می‌توانید کلسیم اضافی آب استخر را جذب کنید و پس از پایان کار با کرکینه ساز باید دیواره‌ها و کف استخر را به خوبی تمیز کنید تا کلسیم اضافی نیز از بین برود.
  3. در صورتی که استفاده از هیچ یک از دور روش بالا برای شما امکان‌‌پذیر نیست، می‌توانید به کمک افزودن اسید نظیر اسید خشک ویا اسید موریاتیک (اسید هیدروکلریک) میزان خلوص آب را بالا ببرید. اگرچه این روش سختی کلسیم را کاهش نمی‌دهد، اما می‌تواند کدری آب را به میزان زیادی از بین ببرد.
  4. استفاده از سختی گیر رزینی یا مغناطیسینیز از دیگر روش‌های از بین بردن سختی آب می‌باشد.
دیدگاهتان را بنویسید