دلایل کدر شدن آب استخر و رفع آن

دلایل کدر شدن آب استخر و رفع آن

کدر شدن آب استخر باتوجه به میزان کدورت آب، سلامت و ایمنی شناگران به هنگام شنا کردن را تهدید می‌کند. بنابراین لازم است کف استخر، خط‌ها و علائم برای تشخیص و شناسایی کدورت استخرها بررسی شده و رفع گردند تا به میزان زیادی از سرایت بیماری به شناگران جلوگیری شده و بیماری به آنها سرایت نکند.

به محض مشاهده کدورت آب استخر شنا، مسئول نگهداری استخر با چالش جدیدی روبرو می‌شود و پیش از اینکه کار از کار بگذرد، باید به دنبال یافتن علت و ارائه راهکار برای کاهش و رفع مشکل پیش آمده باشد. ضدعفونی کردن، استفاده از مواد شفاف کننده استخر و سیستم فیلتراسیون تمیز و با کیفیت می‌تواند به میزان قابل توجهی کدر شدن آب استخر را کاهش داده و برطرف کند. در ادامه با فروشگاه آبیکو همراه باشید تا بیشتر با دلایل کدورت آب استخر و روش‌های رفع آن آشنا شوید.

کدورت و ابری شدن آب استخر به چه معناست؟

کدری آب استخر، یک واحد برای اندازه‌گیری مقدار ذرات انباشته شده در آب می‌باشد و برای تعیین کمیت کدورت آب یا کدر شدن آب استخر استفاده می‌شود. ذرات معلق موجود در آب می‌توانند از

 • خاک
 • جلبک‌ها

و سایر مواد در سطح میکروسکوپی و به اندازه حدود 1 میلی‌متر تشکیل شده باشند که با چشم غیر مسلح قابل شناسایی نیستند و از طریق منابع مختلفی از جمله موارد زیر به وجود می‌آیند:

 • آلودگی هوا و ذرات معلق موجود
 • کثیفی محیط
 • آب تنی شناگرها
 • کیفیت نامناسب منبع آب ورودی
 • جلبک‌ها و یا ارگانیسم‌های میکروبی

چرا آب استخر کدر می‌شود؟

ابتدا باید مطمئن شوید که آب استخر گردش کافی، فیلتراسیون و تعادل شیمیایی داشته باشد. زیرا عدم وجود هریک از عوامل ذکر شده می‌تواند منجر به کدورت آب استخر یا به اصطلاح ابری شدن آب استخر گردد. اصلی‌ترین عوامل کدورت آب استخر عبارتند از:

 • کم بودن کلر استخر
 •  PH ویا قلیاییت بسیار بالا
 • سختی کلسیمی بالا
 • گردش و فیلتراسیون ناقص آب
 • دمای آب (در فصول بهار و تابستان به دلیل گرم شدن بیشتر رخ می‌دهد.)

به منظور حفظ گردش کافی، پمپ تصفیه استخر باید در فصل تابستان حداقل 12 ساعت و در طول زمستان 6 الی 8 ساعت کار کند. پمپ‌های استخری برای فعالیت 24 ساعته طراحی شده‌اند و کمک زیادی برای جلوگیری از کدر شدن آب استخر می‌کنند.

لازم به ذکر است آب استخر باید مرتبا بررسی شود و باید مواد لازم برای برقراری تعادل شیمیایی به آب اضافه گردد. در صورتی که استخر به شوک کلر و اسید نیاز داشته باشد، این کار را انجام داده و فیلتراسیون را حداقل 24 ساعت به صورت مداوم انجام دهید. اطمینان حاصل نمایید که فیلتر تصفیه استخر شما در طول سال حداقل دو بار تمیز شود.

زمانی که در ارتباط با دلایل کدر شدن آب استخر صحبت می‌کنیم، بطور خاص به عدم وجود مدیریت مناسب اشاره می‌نماییم که به دلایل مختلف و سهل انگاری موجب تجمع ذرات شده است. سیستم تصفیه استخرهای شنا با دو مکانیزم مختلف مانع کدورت آب استخر می‌شود:

 • به صورت شیمیایی از طریق تراز آب مناسب
 • به صورت فیزیکی از طریق فیلتراسیون آب

دلایل شیمیایی کدر شدن آب استخر

مهم‌ترین دلایل کدورت آب استخر تعادل شیمیایی نامناسب آب می‌باشد. هریک از موارد زیر تاثیراتی روی آب داشته و لازم است برای رفع کدر شدن آب متعادل شوند:

PH آب استخر

PH واحد اصلی برای اندازه‌گیری میزان انحلال مواد معدنی در آب استخر با کدری یا ابری شدن آب استخر ارتباط مستقیم دارد.

آب با PH پایین، ظرفیت بیشتری برای حل مواد معدنی در خود دارد. به عبارتی می‌توان گفت تغییر کدورت آب استخر با میزان PH ارتباط مستقیم دارد. برای نمونه اگر PH آب در 7.2 متعادل شود، اما به PH برابر 8 افزایش یابد، آب با مواد معدنی حل شده اشباع می‌شود. سپس مواد معدنی اضافی موجود غیرقابل حل شده و به صورت

 • نمک
 • اکسیدهای فلزی
 • و ترکیبات مبتنی بر کلسیم

در سطوح مختلف رسوب می کنند. تنها راه حل برای رفع حذف چنین ذراتی، کاهش و کنترل PH توسط فیلتراسیون منظم آب استخر می‌باشد.

خاصیت قلیایی (آلکالاینی) و سختی کلسیم آب استخر

مجموع خاصیت قلیایی و سختی کلسیم از جمله موارد دیگری هستند که برای حفظ تعادل آب استخر ضروری می‌باشند و می‌توانند به کاهش کدری آب کمک کنند. این مواد به pH آب کمک می‌کنند تا سطح مواد معدنی موجود در آب حفظ شود و در صورتی که خاصیت قلیایی (آلکالاینی) و سختی کلسیم آب استخر از حد مجاز بیشتر شود، روی سطح آب رسوب کرده و موجب کدر شدن آب استخر می‌گردد.

دمای آب استخر و کدر شدن آب استخر

دمای آب استخر شنا سومین عاملی است که بطور قابل توجه روی تعادل کربنات کلسیم تاثیر می‌گذارد. برخلاف بسیاری از مواد معدنی دیگر، با افزایش دما حلالیت کلیسم در آب کاهش می‌یابد. این امر به دلیل تعادل دی‌اکسید کربن موجود در آب رخ می‌دهد. آب گرم‌تر دی‌اکسید کربن بیشتری جذب می‌کند و آن را به هوای اطراف منتقل می‌کند. کاهش دی‌اکسید کربن موجود در آب منجر به ایجاد لایه کربنات کلسیم می‌شود.

غلظت مواد ضد عفونی کننده‌

گرچه غلظت مواد ضدعفونی کننده در آب هیچ تاثیری روی تعادل آب ندارد، اما کوچکترین کمبود می‌تواند منجر به کدر شدن آب استخر گردد. ذرات معلق می‌توانند ناشی از عوامل بیولوژیکی نظیر رشد جلبک‌ها باشد. اگر چنین استخری به پودر کلر استخری و قرص کلر استخری نیاز داشته باشد و مواد ضدعفونی کننده به اندازه کافی به آن تزریق نشود، جلبک و میکروب در این آب رشد می‌کند.

در چنین شرایطی تنها راه کاهش کدورت آب افزودن ضد عفونی کننده به اندازه کافی برای شکستن تقاضا و غیر فعال کردن میکرو ارگانیسم‌ها می‌باشد.

دلایل فیزیکی کدورت آب استخر

فیلتراسیون ناکافی تنها دلیل کدر شدن آب استخر می‌باشد. متغیرهای گوناگونی می‌توانند روی اثربخشی سیستم فیلتراسیون تاثیرگذار باشند.

زمان کارکرد پمپ استخر

زمان کارکرد پمپ، مدت زمانی است که سیستم گردش آب یک استخر در هر روز باید فعالیت داشته باشد. کم بودن مدت زمان فعالیت پمپ و تصفیه نکردن مخزن‌ها به منظور حذف آلاینده‌ها، خود می‌تواند منجر به کدر شدن آب استخر گردد.

نقش سیستم فیلتر آب در کدر شدن آب استخر

سیستم فیلتر تصفیه استخر یکی دیگر از دلایل فیزیکی کدورت آب استخر می‌باشد. هنگام تصفیه و حذف ذرات معلق موجود در آب، فضای فیلترها پر می‌شود و منجر به تنگ‌تر شدن راه‌های عبوری می‌گردد، زیرا قطر کانال‌های خلاء کاهش می‌یابد و این امر

 • مقاومت اضافی در برابر سیستم را افزایش می‌دهد.
 • فشار عملیاتی را افزایش می‌دهد.
 • نرخ جریان آب را کاهش می‌ دهد.
 • نرخ جابجایی را کاهش می‌دهد که به معنی گردش کمتر در یک چارچوب زمانی خاص می‌باشد و منجر به کدورت آب می‌شود.

تعمیر و نگهداری صحیح فیلتر و همچنین اطمینان از فیلتراسیون کافی راه حلی برای رفع این مشکل می‌باشد. زمانی که فشار فیلتر 10 PSI بالاتر از فشار عملیاتی نرمال است، فیلتر باید سرویس و تمیز شود و در موارد حاد تعویض گردد.

جلبک‌ها یکی از آلوده کننده‌های رایج آب

از جمله عوامل موثر در پیدایش و رشد جلبک در استخر دمای بالای آب، پایین بودن غلظت کلر، نور خورشید و … هستند. توجه به نظافت استخر، تامین کیفیت ایده‌آل در محیط استخر و کنترل عواملی که باعث رشد جبک‌ها می‌شود می‌توانند باعث حذف این آلاینده شوند. برای حذف جلبک میتوانید از محلول مخصوص جلوگیری از جلبک و خزه مانند محلول ضد جلبک و خزه پول پلکس استفاده نمایید

مشاهده‌ی کف در آب استخر و تغییر رنگ آب

از عواملی که باعث کف کردن آب می‌شود برهم خوردن تعادل مواد محلول و قلیایی آب است که برای رفع آن معمولا از مواد کف زدا استفاده می‌شود که چند قطره از آنها را به آب اضافه کرده و در صورت مشاهده‌ی مجدد کف این کار مجدد تکرار می‌شود. با حفط تعادل شیمیایی آب می‌توان از بروز اتفاقات این چنینی جلوگیری کرد.

عوامل آلاینده‌ی آب استخر که باعث تغییر رنگ آب استخر ‌می‌شود رشد جلبک و وجود فلزاتی همچون منگنز است که باعث تغییر رنگ آب به قهوه‌ای می‌شود. در صورتی که علت این تغییر رشد جلبک باشد باید در جهت از بین بردن آن‌ها عمل کرد و در صورتی که علت این اتفاق فلزاتی همچون منگنز و مس باشد باید از عوامل لخته کننده برای از بین بردنشان استفاده نمود.

افزودن فیلتر کمکی

در بسیاری از موارد و در زمان‌های شلوغی استخر نظیر فصل تابستان استفاده از فیلتر اضافی می‌تواند برای پاکسازی آب به کاهش کدر شدن آب استخر شنا کمک زیادی کند. فلوکولنت ها و شفاف کننده ها ذرات کوچکتر را بزرگتر می‌کنند و ذرات بزرگتر به پایین استخر منتقل می‌شوند تا توسط فیلتر تخلیه گرفتار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید