وبلاگ

چگونه دمای آب استخر را تعیین کنیم؟

دمای آب استخر

تعیین دمای آب استخر و گرم کردن آب یکی از دغدغه‌های صاحبین استخرها و شناگران می‌باشد. به همین دلیل در فروشگاه آبیکو مطلبی کامل در این باره آماده نموده‌ایم، با ما همراه باشید. ابتدا باید دمای مناسب به صورت اصولی تعیین گردد و سپس برای دستیابی به دما و گرمای مطلوب، از تجهیزات مناسب و استاندارد استفاده کرد. زمانی می‌توانید تجربه مطلوب و دلچسبی از شنا داشته باشید که دمای آب متعادل باشد. با توجه به اهمیت دما و گرمای متناسب آب استخر در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با تعیین دمای استخر و گرم کردن آب آشنا نماییم.

تعیین دمای آب استخر برای گرم کردن انواع استخر

در استانداردهای مختلف از جمله استاندارد ASHRAE توصیه‌های گوناگونی برای تعیین دمای آب استخر ارائه‌ شده است. در جدول زیر محدوده دمای آب قابل قبول برای انواع استخر نمایش داده شده است.

دمای آب (درجه سانتیگراد) نوع استخر
24-29 استخرهای تفریحی
29-35 استخرهای درمانی
24-28 استخرهای قهرمانی
27-32 استخرهای غواصی
29-32 استخرهای سالمندان
28-30 استخرهای هتل ها
36-40 جکوزی
جدول شماره یک

اولین گام برای طراحی سیستم گرمایشی استخرها، مشخص کردن دمای مطلوب آب استخر می‌باشد که باید با توجه به جدول بالا و در نظر گرفتن سایر شرایط مورد نظر شناگران، تعیین گردد.

ظرفیت گرمایشی مورد نیاز استخر چقدر است؟

محاسبه “ظرفیت گرمایشی”، اصلی‌ترین پارامتر طراحی و انتخاب دستگاه گرمایشی برای گرمایش استخر و جکوزی می‌باشد. عوامل زیادی در محاسبه دقیق “ظرفیت گرمایشی” برای طراحی سیستم گرمایش و تعیین دمای آب استخرهای خصوصی، خانگی و عمومی نقش دارند. اما در ادامه تنها به بررسی دو عامل که نقش پررنگ‌تری در محاسبه ظرفیت گرمایشی (حرارتی) دارند، می‌پردازیم:

1- تعیین بار حرارتی لازم برای آب استخر و جکوزی

بار حرارتی لازم برای تعیین گرمایش اولیه استخر و جکوزی که در جدول شماره یک ارائه شده با در نظر گرفتن مدت زمان گرمایش اولیه مورد نیاز، محاسبه می‌شود.

به صورت یک قاعده تجربی دمای پیش فرض طراحی سیستم گرمایش برای استخرهای خانگی و خصوصی برابر 28 درجه سانتی‌گراد و برای جکوزی‌های خانگی دمای 38 درجه سانتیگرد می‌تواند، در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر است مدت زمان گرمایش اولیه برای دستیابی به دمای آب استخر و جکوزی، تابع استاندارد خاصی نمی‌باشد و با توجه به نوع کاربری استخر در نظر گرفته می‌شود.

عموما باتوجه به نوع استفاده استخر و جکوزی، مدت زمان گرمایش اولیه استخرهای خصوصی بین 12 تا 24 ساعت و برای جکوزی‌های خصوصی بین 4 تا 6 ساعت مناسب است.

براساس انتخاب مناسب دمای آب استخر و مدت زمان گرمایش اولیه، می‌توان از طریق رابطه زیر بار حرارتی گرمایش اولیه را محاسبه کرد:

Q (Kcal/Hr) = V (Lit) * (T2-T1) (‘C) / Time (Hr)

باتوجه به رابطه فوق موارد بکار رفته در رابطه به صورت زیر معرفی می‌شوند:

Q : بار حرارتی بر حسب کیلو کالری بر ساعت

V : حجم استخر یا جکوزی بر حسب لیتر

T2 : دمای دلخواه آب بر حسب درجه سانتیگراد ( جدول شماره یک)

T1 : دمای فعلی و اولیه آب بر حسب درجه سانتیگراد

Time : مدت زمان گرمایش بر حسب ساعت

2- اتلاف حرارتی از سطح آب استخر

اتلاف حرارتی از سطح آب استخر، یکی از مهمترین منابع اتلاف حرارتی بویژه در استخرهای رو باز می‌باشد. در جدول زیر انرژی دفع شده ناشی از حرارت سطحی نمایش داده شده است:

22.2 19.5 16.5 14 11 8.3 5.5 اختلاف دمای آب استخر و دمای محیط (درجه سانتیگراد)
1140 1000 860 710 570 430 290 اتلاف حرارت (کیلوکالری بر ساعت به ازای هر متر مربع سطح استخر)

جدول شماره دو

لازم به ذکر است مقادیر ارائه شده در جدول فوق بر اساس وزش باد با سرعت بین 5 تا 8 کیلومتر بر ساعت ارائه شده‌اند. همچنین در صورتی که بخواهید اتلاف حرارتی از سطح آب استخر را برای استخرهای سرپوشیده یا استخرهای سر باز دارای سایه‌بان محاسبه کنید باید مقادیر موجود در جدول را با ضریب 0.75 در محاسبات اعمال نمایید.

در صورتی که برای سنجش دمای آب استخر و اتلاف حرارتی از سطح آب استخر، برای مقادیر شما سرعت باد از 8 کیلومتر بر ساعت بیشتر بود باید مقادیر درج شده در جدول دو را با ضریب 1.25 و برای سرعت باد بیشتر از 16 کیلومتر بر ساعت، اعداد موجود در جدول با ضریب 2 در محاسبات مورد استفاده قرار گیرد.

به این ترتیب با محاسبه‌ی مساحت سطح استخر و دانستن حداقل دمای هوا به سادگی می‌توانید اتلاف حرارت سطحی استخر را محاسبه نمایید.

نکاتی برای محاسبه ظرفیت گرمایشی

1.بار حرارتی و اتلاف حرارتی از سطح استخر مهم‌ترین عوامل تعیین کننده ظرفیت حرارتی سیستم گرمایشی استخر می‌باشند که با استفاده از روش‌های ارائه شده در این مقاله قابل تخمین می‌باشند.

2.برای آنکه سایز تجهیزات گرمایشی موردنیاز برای دستیابی به دمای آب استخر بهینه انتخاب شود، توصیه می‌کنیم دو بار حرارتی با یکدیگر جمع نشوند. زیرا عموما این دو حالت همزمان رخ نمی‌دهند. از این رو توصیه می‌کنیم بعد از محاسبه گرمایش اولیه و اتلاف حرارت سطحی، مقدار هر کدام که بیشتر بود، به عنوان پایه طراحی سیستم گرمایشی در نظر گرفته شود.

3.نکته آخر اینکه باتوجه به راندمان دستگاه‌های گرمایشی مختلف، رسوب‌گذاری داخل سیستم‌ها و سایر عوامل خارجی، برای محاسبه ظرفیت حرارتی نهایی یک ضریب احتیاط مناسب در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *