تفاوت کلر معمولی و کلر حاوی مواد تثبیت کننده

تفاوت کلر معمولی و کلر حاوی مواد تثبیت کننده

تفاوت کلر معمولی و کلر حاوی مواد تثبیت کننده یکی از مهم‌ترین نکاتی است که صاحبان استخر باید با آن آشنا باشند. زیرا شناخت و استفاده اصولی از مواد ضدعفونی کننده آب استخر همواره یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افرادی بوده که مسئول استفاده از مواد شفاف کننده استخر هستند.

کلر یکی از مواد گندزدایی استخر است که به صورت مایع، پودر کلر استخری و قرص کلر استخری به صورت خالص یا حاوی مواد تثبیت کننده (Stabilizer) موجود بوده و برای ضدعفونی کردن استخر استفاده می‌شود. در ادامه مقاله فروشگاه تجهیزات استخر و جکوزی آبیکو قصد داریم به مقایسه‌ی مزایا، معایب و موارد کاربرد هرکدام از دو نوع کلر عادی و حاوی مواد تثبیت کننده بپردازیم.

برای مشاوره تخصصی انتخاب مواد شفاف کننده استخر با مشاوران ما در ارتباط باشید.

بررسی تفاوت‌ها:

“سیانوریک اسید” (Cyanuric Acid، ماده شیمیایی است که به عنوان تثبیت کننده به پودر یا قرص کلر افزوده شده و آنرا از حالت عادی به کلر تثبیت کننده تبدیل می‌کند. وجود این ماده شیمیایی در ترکیبات کلر موجب ماندگاری و دوام بیشتر کلر در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌گردد. کلرهای فاقد مواد ثبیت کننده عموما به دو صورت

 1. کلر پودری با فرمول شیمیایی “هیپوکلریت کلسیم”
 2. کلر مایع با فرمول شیمیایی “هیپوکلریت سدیم”

هستند. می‌توان تفاوت کلر معمولی و کلر حاوی مواد تثبیت کننده را به صورت زیر عنوان کرد:

 • کلرهای عادی که فاقد اسید سیانوریک هستند، دوام و ماندگاری زیادی در برابر نور خورشید ندارند.
 • کلرهای عادی با سرعت بیشتری نسبت به کلر حاوی مواد تثبیت کننده از بین می‌روند.
 • عملکرد کلرهای معمولی در برابر نور خورشید با سرعت بیشتری از بین می‌رود. همچنین عملکرد ضد عفونی کردن استخر آنها کاهش می‌یابد.
 • در صورت استفاده از کلر عادی به تعداد دفعات بیشتر لازم است کلر به آب افزوده شود.

کاربرد کلر معمولی و فاقد مواد تثبیت کننده

اکنون با تفاوت کلر معمولی و کلر حاوی مواد تثبیت کننده آشنا شدیم، ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که چرا از کلر فاقد تثبیت کننده استفاده می‌کنیم؟ بکارگیری کلر بدون تثبیت کننده چه مزایایی دارد؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که در موارد زیر عموما استفاده از کلرهای عادی و خالص توصیه می‌شود:

 • استخرهای سرپوشیده که نور خورشید به سطح آنها تابیده نمی‌شود.
 • شوک کلر استخر
 • مواردی که به علت بار زیاد شناگردان در استخر باید سریعا به آب استخر کلر افزوده شود.

توجه داشته باشید همانطور که ذکر شد، کلر عادی ماندگاری زیادی ندارد. از این‌رو باید توسط تست کیت مقدار کلر آزاد اندازه‌گیری شود و از وجود کلر آزاد بین 1 تا 3 ppm در استخر اطمینان حاصل نمایید.

خرید کیت سنجش کلر و PH

مزایای کلر حاوی مواد تثبیت کننده

همانطور که در بخش تفاوت کلر معمولی و کلر حاوی مواد تثبیت کننده عنوان شد، منظور از کلر حاوی مواد تثبیت کننده، کلری است که در ترکیبات آن سیانوریک اسید بکار رفته باشد. این اسید علاوه بر افزایش ماندگاری، مصرف کلر را نیز کاهش می‌دهد. این نوع کلر اغلب به صورت پودر و قرص با نام تجاری و فرومول شیمیایی:

 • Trichloroisocyanuric Acid (TCCA, Trichlor)
 • Sodium Dichloroisocyanuric Acid (SDIC, Dichlor, NaDCC)

شناخته می‌شود.

مزایا

 • کاهش میزان مصرف کلر
 • کاهش اثرات نامطلوب کلر زیاد
 • صرفه‌جویی اقتصادی در خرید کلر
 • کاهش تعداد دفعات مورد نیاز جهت بررسی کیفیت آب و آسان‌تر شدن فرایند نگهداری از استخر

معایب

با توجه به مواردی که در بخش تفاوت کلر معمولی و کلر حاوی مواد تثبیت کننده ذکر شد، اگرچه این نوع کلر استخر نسبت به کلرهای عادی مزایایی دارد اما بدون مشکل نیستند. برخی از معایب کلرهای حاوی مواد تثبیت کننده عبارتند از:

 • بعد از مدتی استفاده از کلر حاوی مواد تثبیت کننده، میزان اسید سیانوریک آب افزایش می‌یابد.
 • افزایش اسید سیانوریک آب موجب کاهش اثربخشی کلر می‌گردد.
 • در صورت رسیدن اسید سیانوریک آب به مرز 100 ppm، باید آب استخر با آب تازه رقیق شود تا غلظت این اسید کاهش یابد.

استفاده از کدام نوع کلر بهتر است؟

باتوجه به ارائه تفاوت‌ کلر معمولی و کلر حاوی مواد تثبیت کننده و مزایا و معایبی که در بخش‌های قبل ارائه شد نمی‌توان بطور قطع پاسخ واضح و روشنی در ارتباط با این سوال که کدام کلر بهتر است ارائه داد. زیرا هر دو کلر مزایا و محدودیت‌های ویژه خود را دارند.

اما به عنوان یک پیشنهاد کلی از سمت فروشگاه آبیکو می‌توانید مواردی که در ادامه مطرح شده‌اند را در نگهداری و گندزدایی استخر خود مدنظر قرار دهید:

 • در صورتی که استخر شما سرپوشیده است. همچنین زمان کافی برای نگهداری، تنظیم کیفیت و تعادل شیمیایی آب دارید، از کلر عادی استفاده کنید.
 • در صورتی‌که صاحب استخر روباز هستید و زمان کافی برای رسیدگی سریع و نگهداری دقیق استخر ندارید.  توصیه می‌کنیم از کلر حاوی مواد تثبیت کننده استفاده کنید.
 • اگر کلر معمولی دارید و می‌خواهید از آن در استخر روباز استفاده کنید، می‌توانید با افزودن دستی "اسید سیانوریک" به استخر، ماندگاری کلر را در برابر نور خورشید افزایش دهید. البته دقت داشته باشید باید میزان اسید سیانوریک را مرتب بررسی کرده و در صورت رسیدن به 100 ppm، باید آب استخر را با آب تازه رقیق نمایید.

برای برخورداری از مشاوره رایگان خرید کالا و برخورداری از تخفیفات ویژه فروشگاه آبیکو، کافیست فرم زیر را پر نمایید، همکاران ما مشتاقانه در اسرع وقت با شما تماس میگیرند.

تخفیف ویژه محصولات

دیدگاهتان را بنویسید